1#. זה התחיל בסוף הקיץ

הם הכירו בשנת 1996 במגרש גולף. קווין קוסטנר היה כוכב קולנוע בינלאומי מוערך שהתאמן בגולף לתפקיד בקומדיה הרומנטית ״גביע הפח״ וקריסטין באומגרטן היתה דוגמנית שצעירה ממנו ב-19 שנים. קלאסיקה הוליוודית שיכולה להיות התחלה טובה לסרט אהבה קייצי מתקתק.


קווין היה גבר יציב יחסית, שנשוי לסינדי סילבה, אותה הכיר עוד בקולג׳. מנישואיו אלו, שנמשכו 16 שנים נולדו שלושה ילדים, שלושתם היום בני 30++. כשהם התגרשו סינדי קיבלה 80 מליון דולר והוא הפך לסחורה לוהטת בשוק הפנויים פנויות וניהל כמה מערכות יחסים עם נשים שוות במיוחד.

אחת מהן, ברידג’יט רוני, שחקנית בת למשפחה עשירה ומפורסמת, הצליחה להפתיע אותו כשהרתה תוך זמן קצר ולא העלתה בדעתה לעשות הפלה. קווין למד על בשרו, שגברים עם מטען גנטי משובח שזה עתה התגרשו, צריכים להיזהר ולהישמר אם הם לא רוצים עוד ילדים ועוד מזונות. לקווין, הגרוש הטרי, ממש לא התאים ההריון הזה והוא התכחש תחילה לאבהותו ודרש בדיקת רקמות, אולם לאחר שאבהותו אושרה והספק הוסר, הוא לקח אחריות מלאה על בנו הרביעי, ליאם (היום חתיך בן 26), אבל קיבל שריטה רצינית מהארוע, שתבוא לידי ביטוי במערכות הבאות.

שנתיים אחרי המפגש הראשון במגרש הגולף הגורל הפגיש שוב בין קווין לקריסטין, הפעם במסעדה. קווין אמנם מבקש את מספר הטלפון שלה, אבל מייבש אותה כשהוא שואל אם אפשר להתקשר בעוד שבועיים. היא לא נעלבה, וגם אם כן, לא נתנה לעלבון להפריע לה לצאת איתו לדייט, בכל זאת לא כל יום ולא לכל אחת יש הזדמנות לרקוד עם זאבים, גם אם את רק בת 24 והוא זאב בן 43.

הדייט מתפתח לרומן, אך כעבור 4 שנים הם נפרדים. קריסטין רוצה ילדים וקווין לא בעניין. כשאתה גרוש בן חמישה לחמישים ואב לארבעה ילדים משתי נשים שונות, אתה בסטייט אוף מיינד של גבר עייף שכתוב לו על המצח ״אני עם ילדים סיימתי״. אלא שעבור קריסטין הסירוב הזה היה דיל-ברייקר. עם כל הכבוד לקווין, היא רק בת 28 והיא לא עומדת לקבור את עצמה עם הזקן הזה בלי ילדים.

2#. באושר ובעושר

כמו בכל סרט הוליוודי שסופו ברור מראשיתו, קווין נשבר, חוזר אליה על ארבע ומבטיח לה הרים וגבעות, וכמובן כמה ילדים שהיא רק רוצה. בראיון לעיתונות שנים אחר כך הוא יספר שפחד מילדים והתעורר כשהבין שהוא ״לא רוצה להפסיד אשה יפה שמוכנה להיות עימו עד סוף ימיו רק בגלל הפחד לומר כן לעוד ילד״.

אני מזהה כאן קווים נרקיסיסטים של מי שקודם כל בודק את התועלת שלו ממערכת היחסים “אשה יפה שמוכנה להיות איתו עד סוף ימיו”, וכשהתועלת ברורה יש תוצאה – “החלטתי שאני לא מתכוון לפספס אהבה”, הצהיר קווין בראיון.

הם חזרו והחליטו להעלות את מערכת היחסים לרמה הבאה – ולהינשא. אלא שכמו שקריסטין הציבה ילדים כתנאי למערכת היחסים, קווין הציב הסכם ממון כתנאי לנישואין. אומרים שמי שנכווה ברותחין נזהר בצוננים, וקווין שכבר עבר גירושין שעלו לו 80 מליון דולר, ונחשבו באותה עת ליקרים להחריד, רצה למנוע סבב נוסף כזה, ולהגן על הרכוש שהיה לו לפני הנישואין.

ואכן, בין השניים נחתם הסכם ממון שמעניק לקריסטין סכום כסף די מצחיק ביחס לעושרו של קוסטנר וקובע שבמקרה של גירושין היא צריכה לפנות את הבית תוך 30 יום. קווין נרגע וקריסטין לא הבינה שבעוד כמעט שני עשורים ושלושה ילדים הוא יעשה שימוש בסעיף הזה כדי לנסות לפנות אותם מהבית.

בני הזוג נישאו בחווה רחבת הידיים של קוויין, בשנת 2004. מסתבר שגם הם רצו “לדפוק כניסה” לחופה והחליטו שקווין יכנס בכרכרה רתומה לסוס וקריסטין בטנדר וינטג’ ירוק. הוליווד על-מלא.

לזכותו של קווין יאמר שהוא לא אמר לקריסטין שהיא לא צריכה לעבוד כי הוא יכול לפרנס ביד רחבה. הוא דווקא העדיף שהיא לא תהיה תלויה בו כלכלית וכשהיא הראתה לו כמה דוגמאות של כיסויים למחשב הוא עודד אותה לפתוח עסק והבטיח שיתמוך. ואכן, בשנת 2005 קריסטין מייסדת את המותג Cat Bag Couture, ומייצרת כיסויים מעוצבים למחשבים ניידים.

זוכרים שהוא הבטיח לה ילדים? ובכן בין 2007 ל-2010 הם מביאים לעולם את שלושת ילדיהם, וקווין הופך בשנות החמישים לחייו לאב לשבעה ילדים.

3#. כמו נהר סוער

הילדים והמשפחה הפכו למרכז חייה של קריסטין, שנטשה את העסק והתמקדה במשפחה. היא דרשה גם מקווין להיות שם בשביל המשפחה, וזה כנראה לא היה קל עבור כוכב עסוק כמוהו. באחד מהראיונות שנתן הוא דיבר על תקופת הקורונה שחייבה אפילו אותו לקחת צעד לאחור, וסיפר שסגרי הקורונה חייבו אותם להכניס את הזוגיות והמשפחתיות לפוקוס, לבדוק מה כל אחד מהם עושה בשביל השני ואיך הם מתמודדים עם המשפחה.

בהמשך הראיון נתן קווין רמז למה שקורה שם בבית – “הבית שלנו הוא כמו נהר: אתה חייב לזרום, ומה שחשבת שהולך לקרות, אולי עדיין יכול לקרות, אבל זה יצטרך להסתדר עם מה שהיום יביא.” המשפט המוזר הזה מבשר על זרמים תת קרקעיים שהחלו לטלטל את מעמדו של קווין במערך המשפחתי. כמו במקרים רבים – כשהאב בקושי נמצא, מתפתח הווי משפחתי שהוא לא חלק ממנו, וכשהוא חזר הביתה בקורונה הובהר שיש לו שתי אפשרויות – לזרום איתם או לטבוע.

הסתיימה הקורונה וקווין המשיך בצילומים אינטנסיביים לעונות הבאות בסדרה המצליחה ילוסטון. הצילומים האלו, שהתרחשו רחוק מהבית, עשו לו בלגן בבית. במוקד הסדרה עומדת חוות ילוסטון הענקית, ששייכת למשפחת דאטון, שבראשה עומד ג’ון דאטון אלמן קשוח בגיל העמידה שהשמירה על החווה ומה שהיא מסמלת היא משימת חייו. המחויבות הזאת, באה על חשבון משפחתו המורחבת, ובעיקר שלושת ילדיו, שהחיים בצלו הגדול מעצבים את חייהם בעל כורחם. קווין קוסטנר שמשחק את ג׳ון דאטון הכוכב הראשי בסדרה, היה מחוייב לסדרה במאה אחוז, והמחוייבות הזו, בגינה זכה קוסטנר בפרס גלובוס הזהב, באה – כמו בסדרה – על חשבון המשפחה.

בעוד קווין שקוע כל כולו בצילומים, קריסטין מחפשת אוזן קשבת ומוצאת אותה אצל דניאל סטאר, איש עסקים מצליח ונאה שהפך לחבר של בני הזוג, ושכר את בית האורחים באחוזה בתמורה לשכר דירה ממוצע בסך 60,000$ לחודש.

כמו ברוב הבגידות, הכל בסוף נמצא בטלפון. קווין תפס הודעת טקסט שקריסטין שלחה לדניאל והתפוצץ על שניהם. דניאל מפנה את הבית בפברואר, 3 חודשים טרם הסתיימה תקופת השכירות שלו, אחרי מריבה קשה עם קוסטנר.

הארוע בכלל והרומן בפרט מוכחשים לחלוטין על ידי כולם, אולם לדניאל סטאר אין הסבר מדוע עזב בחופזה את האחוזה וסיים את השכירות וכשהוא נשאל על כך הוא ענה ״חשתי שהגיע הזמן להתקדם הלאה״, או במילים אחרות – תתקדמו ותפסיקו לשאול שאלות שנאלצו אותי לשקר.

באותה עת קווין מתחיל להבין שהמשפחה שלו מתפרקת, ובנסיון למנוע זאת הוא החל להציב תנאים לאינטנסיביות הצילומים של ילוסטון, ודרש בפברואר השנה לסיים את צילומי העונה בשבוע אחד, דרישה שהביאה לכך שדרכו בסדרה הסתיימה ולהודעה שהוא לא ימשיך לעונה הבאה. אלא שזה היה מעט מדי ומאוחר מדי.

קווין לא הצליח להציל את המשפחה.

4#. כרוניקה של מלחמת גירושין

בהודעה לציבור שנמסרה מטעם קוסטנר הוא טען ש״נאלץ״ לשתף פעולה עם הגירושין בצער רב ובשל ״נסיבות שאינן בשליטתו״ שזו דרך דיפלומטית לומר שהגירושין האלו ככל הנראה נכפו עליו.

בשלב הזה קווין הופך לנרקסיסט קלאסי ומחליט לפגוע בקריסטין באמצעות הילדים. הוא מחליט להודיע לשלושת ילדיהם, בני ה-15, 14 ו-12 באופן חד צדדי על הגירושין, בשיחת זום כשהוא נמצא בכלל בצילומים בלאס וגאס. קווין מושיב את שלושת ילדיו לשיחה, מודיע להם באופן קצר וענייני שאבא ואמא מתגרשים ושעוה״ד שלו מכינים את הניירת הדרושה.

ביג מיסטייק.

קריסטין לא נכחה בשיחה ובכלל לא ידעה עליה, ובתביעה שהגישה היא טוענת שלא ברור מדוע הוא ראה צורך לעשות זאת בשיחת זום קצרה כאשר הוא אמור להגיע הביתה בעוד חמישה ימים.

בעיני המוטיבציה ברורה – נקמה. קווין פגוע ולכל רצה לפגוע איפה שהכי כואב לקריסטיי. קריסטין עדכנה אותו שחשוב לה שיציגו חזית אחידה מול הילדים ויספרו להם ביחד, כמו שממליצים אנשי המקצוע – אז הוא עשה בדיוק ההפך.

החוק השלישי של ניוטון, חוק הפעולה והתגובה לפיו עבור כל כוח שגוף א’ מפעיל על גוף ב’ קיים כוח שווה בגודלו אך הפוך בכיוונו שגוף ב’ מפעיל על גוף א’, עבד כאן שעות נוספות.

כתגובה למחטף החד צדדי עם הילדים, קווין מקבל מקריסטין מעטפה עם תביעות בתחילת מאי.

שניהם שכרו עורכי דין מהשורה הראשונה ויצאו לקרב.

הסכם הממון אמנם מסדיר את העניינים הרכושיים ביניהם אבל קריסטין תבעה משמורת ומזונות ילדים. קווין מצידו תבע את פינויה מהאחוזה המשפחתית ששווה 145 מליון $, וטען שלפי הסכם הממון היו לה 30 יום להתפנות. אלא שהיא ממש לא התכוונה להתפנות מבלי שיענו דרישותיה הכספיות. ויש לה דרישות.

הטענות בתביעה נגד קוסטנר דומות מאוד לטענות בתביעות מזונות שמרגישים גם פשוטי העם בארץ, ההבדל הוא רק בקנה המידה –

“כריסטין הייתה האחראית העיקרית לגידול הילדים ולטיפוחם בעת שקווין המשיך את הקריירה המזהירה שלו כמפיק סרטי קולנוע, במאי ושחקן”, טענו עורכי הדין של קריסטין בתביעות המזונות, והמשיכו וטענו שהקריירה המזהירה של הכוכב הניבה עושר רב והקנתה לילדים רמת חיים תואמת לעושרו של אביהם.

לפיכך תבעה קריסטין סך של 248,000$ כמזונות ילדים לחודש וכן עתרה שקווין יממן בנוסף את מלוא הוצאות החינוך והבריאות. סכום זה, כך הצטנעה קריסטין בתביעותיה, נמוך בהרבה מהסכום אותו נהגו הצדדים להוציא בפועל. לקוסטנר יש הכנסה חודשית של מעל 1.5 מליון $ לטענת עורכי הדין של קריסטין וקרוב ל- 20 מליון $ בשנה, אז רבע מליון דולר בחודש זה כלום עבורו.

בהגנתו טען קווין שקריסטין חיה בסרט, ושהסכום שתבעה הוא סכום דימיוני שכולל 100,000$ על ניתוחים פלסטיים שלה ולא מעט משיכות מזומן מכספומט, וכי הוצאות הילדים אינן עולות על בערך 50,000$ לחודש…

במקביל, קוסטנר נחוש להעיף את קריסטין מהאחוזה, והיה מוכן להציע כמה עשרות אלפי דולרים כדי לממן את המעבר. אבל קריסטין לא בכיוון. התבצרות האחוזה היקרה היא מנוף אסטרטגי שיכול להפעיל לחץ על קוסטנר כדי לחתום על הסכם גירושין נדיב יותר ממה שהוא מוכן, כנראה, להציע לה כעת, או להפוך את הסרט בו הם חיים כרגע למלחמת רוז ברוז.

***

השבוע בפודקאסט חובת האזנה לפרק החיים על פי אודטה – להאזנה לחצו כאן