1#. ההתחלה

אנה מיי בולוק נולדה בנוטבוש טנסי בנובמבר 1939 למשפחה קשה. דבר בילדותה המוקדמת לא העיד על עתידה כאחת הכוכבות הגדולות בעולם, נהפוך הוא. המריבות בין הוריה ליוו את העשור הראשון של חייה, וההתעללות שאימה עברה בנישואיה נפסקה רק כשהיא החליטה לעזוב הכל ולברוח. לאביה לא היתה שום מסוגלות לגדל אותה ואת אחותה איירין והן גדלו אצל סבתן. כמה שנים לאחר מכן הלכה סבתן לעולמה והן מצאו עצמן לבד בעולם. בלית ברירה, ובמטרה למצוא מבוגר אחראי, הן עברו לסאן לואיס שם התגוררה אימן, שלא ממש גידלה אותן או דאגה להן.

בסאן לואיס החלו שתי הנערות לפקוד מועדוני רית׳ם אנד בלוז שהיו אהובים במיוחד על הקהילה השחורה. שם במועדון מנהטן קלאב, הצטלבו חייה בחייו של אייק טרנר, האיש שהפך אותה לזמרת ולקורבן.

אייק הופיע במועדון עם להקתו Kings of Rhythm. ערב אחד כשטינה היתה בת 18, המתופף בלהקה של אייק הגיש לה מיקרופון והיא ביצעה את הגירסה של אייק לשיר האייקוני של בי.בי קינג You know I love you. כשהיא סיימה אייק הביט בה בהתפעלות ואמר “ילדה, לא ידעתי שאת יכולה לשיר!”

באותה עת אייק עדיין היה במערכת יחסים וגר עם לוריין טיילור וטינה ניהלה רומן עם הסקסופוניסט ריימונד היל מהלהקה של אייק, ואף הרתה ונולד לה ממנו בנה הבכור.

2#. אייק

אייק קלט את הפוטנציאל של הנערה והתחיל לרכוש עבורה בגדים ותכשיטים ולצרף אותה להופעות. בעוד שהיא בכלל לא הייתה בעניין שלו ואפילו חשבה שהוא ״נורא מכוער״. מכוער או לא, לאייק היו דרכים משלו לגרום לנערה להתאהב בו, וכשזה קרה הוא רצה אותה לגמרי בשליטתו ובבעלותו.

כמו ברוב רובן של מערכות היחסים ההרסניות, השלב הראשון הוא מלכודת דבש. אייק הבטיח לה שהיא תהיה כוכבת, הרעיף עליה מחמאות ומתנות והיא האמינה שזכתה בכל הקופה. מי היה מאמין שהנערה השחורה אנה מיי בולוק שבאה ממשפחה הרוסה יכולה להפוך לכוכבת?! בטח לא היא. אבל אייק היה שם כדי להרים אותה. וגם להוריד. אבל זה יבוא קצת יותר מאוחר.

אייק שהבין את הפוטנציאל הציע שהם יהפכו לצמד. עוד הוא מכר לה שהשם שלה לא מספיק נוצץ וכדאי לשנותו לטינה. וכך נוצר הצמד אייק וטינה טרנר. שנים אחר כך טינה הבינה ששינוי שמה היה אחת הדרכים שלו לקשור אותה אליו ולקבוע עליה בעלות.

בעת שטינה היתה בת 22 היא נסעה עם אייק לטיחואנה במקסיקו ונישאה לו בטקס חפוז. ליל הכלולות היה טראומטי מאוד והודחק על ידי טינה במשך שנים ארוכות שכן עוד באותו ערב גרר אותה אייק למופע סקס בבית בושת בטיחואנה, ואם היה מפנה את ראשו מהמופע האירוטי על הבמה לעבר כלתו הטריה היה נוכח לדעת שפניה שטופות דמעות. ליל הכלולות הנורא הזה היה הכנה לנישואין קשים ואלימים, אולם במשך שנים טינה הדחיקה אותו לפאתי נפשה וביקשה לשכוח.

3#. טרור תוך-ביתי

כלפי חוץ הצמד עשה חיל על הבמות והפיק להיט אחר להיט אך בבית פנימה טינה טרנר היתה קורבן של טרור תוך-ביתי, ואף אחד לא ידע. הפעם הראשונה בה אייק היכה אותה היתה כשמישהו הציע לה להופיע איתו ואייק קלט שהיא עלולה לצאת משליטתו. כדי להשיבה למקום, הוא היכה בראשה בחוזקה עם כף נעליים מעץ, ולאחר מכן גרר אותה למיטה ושכב איתה, כשהיא בוכה כואבת, ומתחילה להבין שהיא בצרות.

אלא שזו היתה רק ההתחלה של נישואין שהפכו לאלימים יותר ויותר. אייק שהתמכר לסמים הפך לחסר רחמים. הוא שפך קפה רותח על פניה וגרם לה לכוויות דרגה שלוש, הוא שבר לה את הלסת, היכה אותה עם קולב, חבט בפניה עם עקב של נעל, והפך את אפה לשק איגרוף. היו הופעות שהיא חשה דם זורם לתוך גרונה בעת ששרה. וחוץ מהמכות היא גם קללות. ״תמותי כבר״ הוא אמר לה וטינה הלכה ושקעה בדיכאון עד שביקשה את נפשה למות.

תוך כדי הם גידלו ארבעה ילדים – לטינה היה בן מיחסים קודמים, ולאייק היו שני בנים אותם היא אימצה בהמשך. הם הביאו לעולם בן משותף אחד – רוני. הילדים כולם ראו את הסימנים על פניה, אך התרגלו לאווירה האלימה בבית.

בשנת 1968 פנתה טינה לרופא, סיפרה שהיא מתקשה לישון, וקיבלה מרשם לכדורי שינה. עוד באותו לילה היא נטלה 50 כדורים, מתוך כוונה לשים קץ לחייה. זו לא היתה זעקה לעזרה. טינה באמת לא ראתה דרך אחרת לשים קץ לסבלה, אך כשהיא התעוררה בבית החולים היא ראתה בהצלתה סימן ומעולם לא ניסתה להתאבד שוב. עבור אייק נסיון ההתאבדות שלה לא היה סימן להפסיק, להיפך. ״היית צריכה למות״ הוא אמר לה עוד בבית החולים.

מערכת היחסים המתעללת לא פסקה לרגע והיתה רוויית עליות ומורדות. אייק הזכיר לטינה שהוא זה שאחראי לקריירת השירה שלה, הבהיר לה שבלעדיו היא כלום ושום דבר ונהג להכותה דרך קבע, ולקיים עימה יחסים מיד לאחר מכן. רוב הזמן היא הרגישה נאנסת אבל לא העיזה לומר כלום מהחשש שתחטוף שוב מכות.

4#. הגירושין

חלפו שנים ארוכות על רכבת ההרים הזו של נישואיהם עד שבשנת 1976 בעת מריבה אלימה מאוד בעיצומו של סיבוב הופעות בדאלאס טקסס, טינה קפצה מהרכבת וברחה מאייק כשרק בגדיה לגופה ו-36 סנט בכיסה. כשפניה נפוחים ממכות היא עצרה במקום הראשון הבטוח שמצאה והתחננה בפני מנהל האכסניה דאלאס רמדה לתת לה חדר כדי לשרוד את הלילה. היא ידעה באותו לילה, שלא משנה מה, לגיהינום ממנו היא ברחה היא לא תחזור.

זה לא היה קל. מאחר שהם היו באמצע סיבוב הופעות שכבר הוזמן ושולם מספר אמרגנים ניסו לתבוע אותה, כשאייק עצמו שלח אותם אליה וניסה להסיר מעצמו אחריות. חברות תקליטים לא ששו להתקשר עימה גם לאור ההברזה מסיבוב ההופעות וגם כי אייק לכלך עליה בתעשיה, ושלח אחריה שליחים שניסו להטיל עליה אימה ולגרום לה לחזור אליו.

במשך שנתיים ועד שהגירושין הושלמו היא עבדה בעבודות ניקיון. ועדיין היא העדיפה לעבוד כמנקה מאשר לחזור לחיי הגיהינום עימו. הקריירה המוזיקלית שלה כזמרת סולו לא נסקה ושני התקליטים הראשונים שהוציאה לאחר גירושיה לא הצליחו להמריא.

בראיון לאופרה ווינפרי לפני כמה שנים היא אמרה – ״לכל מי שנמצאת במערכת יחסים מתעללת, אני רוצה לומר – לכי. שום דבר לא יכול להיות גרוע יותר מהמקום בו את נמצאת עכשיו. את צריכה קודם כל לדאוג לעצמך ורק אחר כך לדאוג לילדים שלך. הם יבינו בהמשך.״

5#. טינה החליטה לדבר

הרבה לפני תנועת ה-#metoo והרבה לפני שהיה לגיטימי לספר לעולם שאת אשה מוכה, טינה החליטה לדבר. היא הבינה שמה שנותר לה היה שמה בלבד וכדי להצילו היא צריכה לספר את הסיפור שלה. והיא דיברה וסיפרה מה עבר עליה לפרטי פרטים.

אייק אפילו לא טרח להכחיש. שנים לאחר מכן הוא הודה באחד הראיונות שנתן שהוא היכה אותה וכמיטב המסורת הנרקסיסטית לא התנצל. ״אני לא מתחרט על שום דבר שאי פעם עשיתי. כן הרבצתי לה, אבל לא יותר ממה שגבר ממוצע מכה את אשתו״. באותו ראיון הוא התגאה שהוא זה שהפך את טינה טרנר לסמל מין, מייחס לעצמו את הצלחתה הפנומנלית דווקא לאחר הגירושין. במשך שנים, וגם לאחר מותו טינה אמנם סלחה אך לעולם לא שכחה.

היא הייתה נפגעת טראומה, ובמשך שנים נאבקה בצלקות שהותירו בה נישואיה הקשים, אבל לא נתנה לעצמה ליפול.

6#. כוכבת

לאחר כמה וכמה כשלונות, הפכה טרנר לכוכבת בתחילת שנות ה-80 לאחר שהחלה להופיע כזמרת חימום של דיוויד בואי ובהמשך הוציאה את האלבום private dancer שהפך להצלחה בינלאומית ובו הלהיט הכי מפורסם שלה What’s love got to do with it. בשנת 1993 יצא סרט שמבוסס על הביוגרפיה שלה ונשא את שם הלהיט – What’s love got to do with it.

את כל להיטיה הכרתי בעל פה בשנות ה-80 העליזות והלהיט The best שיצא בשנת 1989 הוא שיר הריצה האהוב עלי עד היום.

היא הפכה לכוכבת בינלאומית ששברה תקרות זכוכית רבות וזכתה באינספור פרסים, ועוד בחייה הפכה לאגדת רוק, ולדמות להערצה ולחיקוי לכוכבות שחורות רבות החל מוויטני יוסטון וכלה בג׳אנט ג׳קסון.

היא גם מצאה אהבה חדשה.

עשור לאחר גירושיה היא הכירה את המוזיקאי הגרמני ארווין באך שהיה צעיר ממנה ב-16 שנים, ואף תרם לה כליה. הם נישאו בשנת 2013 לאחר 27 שנות זוגיות. הזוגיות הזו היתה עבורה תיקון אמיתי לגיהינום שעברה עם אייק והותיר בה חותם, וכדי לקיים אותה היא הייתה צריכה לשכוח את המוטו who needs a heart when a heart can be broken…ולתת מחדש את ליבה.

7#. הסוף

השבוע, ביום ד 24.5 היא הלכה לעולמה בגיל 83 לאחר שנאבקה שנים ארוכות בסרטן. חודש וחצי לפני כן בראיון שנתנה אמרה שהיא גאה בכך שסללה את הדרך לזמרות שחורות אחרות להפוך לכוכבות, ושהיא גאה בדרך שעשתה למרות הקשיים שחוותה.

טינה טרנר הראתה לעולם מהו אומץ, מהי נחישות, ומהי עוצמה והוכיחה שגם כשאת נמצאת בגיהינום, גם כשאת קורבן לטרור, גם כשאת צריכה להתחיל מחדש ולנקות רצפות, גם כשאת באה מרקע קשה, גם כשאת ילדה שחורה מבית הרוס בעולם לבן, את יכולה להקים את עצמך מחדש, לבנות לעצמך עתיד אחר ולדעת מהי אהבה. יהי זכרה דוגמא.