1#. שרית

שרית היתה נערה חייכנית עם גומות ועיניים ענקיות, וגדלה להיות אשה צעירה ושמחה שיודעת שהיא יפה ורגילה שגברים מסובבים אחריה את הראש. את שלום היא הכירה מילדות. הוא היה חבר טוב של אחיה ותמיד נהג להתעכב אצלה בחדר ולשאול לשלומה ולקרוא לה הילדה הכי יפה בגן, והיא אהבה אותו כבר כשהיתה ילדה בת 10, למרות שהוא היה מבוגר ממנה בעשור וכבר חייל בצבא.

איכשהו הקשר נותק והיא שמעה שהוא התחתן וחזר בתשובה ונולדו לו ארבעה ילדים. היא עצמה היתה במערכת יחסים ארוכת שנים עם בן זוג שהכירה בצבא והתגוררה עימו בדירה שכורה לא רחוק מהאוניברסיטה בה למדה תואר ראשון בספרות אנגלית.

יום אחד אחיה סיפר לה שפגש את שלום ששאל עליה וביקש את הטלפון שלה להחליף איתה זכרונות ילדות. הוא הוסיף ואמר ששלום התגרש ומתגורר באזור ירושלים ושהיא לא תזהה אותו כי הוא חזר בתשובה. התרגשות אחזה בה כשהיא אישרה לאחיה להעביר לשלום את מספר הטלפון שלה וחצי שעה אחר כך הוא התקשר. ״מה שלום הילדה הכי יפה בגן?״ הוא שאל בקול שנצרב לה בלב עוד מגיל 10 ועד מהרה הם קבעו להיפגש לקפה.

המפגש הזה היה מטורף. הם החזיקו ידיים והביטו בעיניים והתפרצה שם אהבה גדולה שהיתה חבויה להם איפשהו בין הלב לריאות במשך שנים ופרצה החוצה בסערה. היא לא ראתה את הגבר החרדי הגבוה המזוקן והקצת מקריח שעמד לפניה אלא את החייל בן ה-20 בו התאהבה בגיל 10. עוד באותו יום היא נפרדה מבן הזוג שלה ועברה להתגורר עם שלום בדירתו הקטנה בישוב דתי סמוך לירושלים. היה ברור להם שהם ביחד ועד מהרה היה ברור לה שהיא תצטרך להתאים את עצמה לאורח החיים שלו, על אף שהיתה רחוקה מאוד מהדת.

2#. שלום

שרית לא ידעה להסביר את השפעתו המאגית של שלום עליה, רק ידעה שיש לו כוח לנהל אותה במבט ולעשות בה כרצונו. עד מהרה התברר שהוא זקוק לעוד ועוד מין ובהתחלה הם היו במיטה במשך ימים שלמים. היה בלתי אפשרי לסרב לו והיא לא הבינה איך הוא שכנע אותה להענות לדרישותיו המיניות שלעיתים כאבו לה מאוד, אם כי בהתחלה הכל היה מטורף וגם הכאב היה מענג והיא הרגישה בזרועותיו עטופה ואהובה ושלמה.

כמה חודשים אחר כך הם נישאו ועד מהרה היא גילתה ששלום הוא איש אובססיבי. מאוד. הוא כל כך אהב אותה שהוא חדר לה לנשמה ושלט בה בלי להותיר לה מקום. הוא הלך איתה למשרד הפנים כדי לשנות את שמה משרית לשרה. בחר לה את הבגדים והטיל וטו על שמלות שהחמיאו מדי לגיזרתה. דרש ממנה לשים כיסוי ראש שמסתיר את שיערה, אך בבית נהג לסרק אותה. הוא התערב באיך היא מאפרת את עיניה, דרש שתימנע מלשים שפתון, גזר את ציפורני ידיה ורגליה ואהב במיוחד לגלח את רגליה ואזורים מוצנעים בגופה. זה לא קרה בבת אחת. לאט לאט הוא השתלט על עוד אזור בגופה והיא הרגישה שהוא ממש זוחל לה מתחת לעור ובתוך הנשמה וחשה חנוקה ומותשת.

תוך 5 שנים נולדו להם שלושה ילדים. היא לא עבדה והיתה תלויה בו כלכלית לחלוטין והוא ניצל את התלות הזו לשעבדה לרצונותיו. לעיתים כשהוא כעס עליה הוא לא השאיר לה כסף והבית היה כמעט ריק מאוכל והיא חששה שהילדים ירעבו ותמיד הוא הגיע ברגע האחרון וכשהיא התחננה שישאיר לה כסף הוא היתנה זאת בסקס. 200 שקלים לסקס רגיל ו-300 שקלים למה שהוא אוהב במיוחד. ואם היא סירבה לקטע של סקס תמורת תשלום, הוא יכול היה לשבור כסא או דלת בזעמו ואז נהיה שקט בבית ורק בכיים של הילדים נשמע.

3#. שרה

ואת כל זה היא סיפרה לי בלי דמעה אחת שזלגה מעיניה. לבני משפחתה היא לא העיזה לפנות שכן היא ניתקה עימם קשר בעידודו המלא כבר בתחילת יחסיהם. הם לא אהבו את שלום עוד בנערותו ובטח לא כששלף אותה מעולמה והפך אותה לאשה דתיה. הוא אמר לה שהם לא אוהבים אותה ושכבר כילדה זה היה ברור שמעדיפים את אחיה ושלא אכפת להם ממנה, וכך העמיק את הנתק ובודד אותה מהעולם. הוריה ואחיה ניסו ליצור איתה קשר מעת לעת ואחרי שהיא ילדה היא רצתה את אימה אבל שלום הטיל וטו והיא כבר היתה בשלב שכוח הרצון שלה נמחק לחלוטין.

היה לו קטע, לשלום, עם ״טעויות״. הוא כל הזמן הזהיר את שרה ״לא לעשות טעויות״ והתכוון לכל דבר שהוא בניגוד לדרכו, עמדתו או לדעתו. וכך, כדי להימנע מטעויות, שעולות ביוקר, שרה איבדה את היכולת לקבל החלטות בעצמה, ונהגה לשאול אותו ולקבל את רשותו והסכמתו לכל דבר, מקטן עד גדול, כולל בגדיה, נעליה, הבגדים שנרכשו לילדים, מה לבשל ומתי לרדת עם הילדים לגינה הציבורית. כל דבר שעשתה בניגוד לדעתו או בלי לקבל את עמדתו, נחשב ל״טעות״, ועל טעויות כידוע – משלמים.

״הבנתי למה הגרושה שלו עברה לגור בצפת וניתקה עימו קשר״ היא אמרה, ״למרות שבהתחלה הוא אמר שהיא חולת נפש ומסיתה את הילדים נגדו, אחר כך התברר לי שהיא עברה לגור הכי רחוק שאפשר כדי למלט את עצמה כי אם הוא עשה לה מה שהוא עושה לי, זו הדרך היחידה לשמור על שפיות.״

המזל היה שהוא אהב לעבוד וככה לא היה בבית שעות ארוכות. היא לא ידעה או לא רצתה להסביר במה בדיוק הוא עובד ואמרה שיש לו כל מיני קווי חלוקה וקומבינות, והוא מקושר ויודע לסחור ולעשות כסף וכמובן שהרוב במזומן. כשהיה לו מצב רוח טוב הוא לא חסך ממנה ומהילדים והרעיף עליהם מכל טוב, אבל הוא גם עשה שימוש בכספו כדי לשלוט עליה ולהתעלל בה. בשנה האחרונה היא צפתה בסרטונים ביוטיוב והבינה שהוא נרקסיסט קשה ביותר ושהיא כלואה במערכת יחסים מתעללת אבל ככל שחשבה על זה לא ראתה מוצא או דרך להתגרש ממנו.

4#. תקוה

יום אחד אחרי שהיא שמה את הילדים במוסדות חינוך, משהו גרם לה לעצור בדוכן הלוטו ולמלא טופס. היא לא ידעה למה היא עשתה זאת. רגליה נשאו אותה לשם. היא שמרה את הטופס בארנק וחיכתה להגרלה. היתה לה הרגשה טובה. אבל כמובן שהיא לא זכתה בכלום. ההרגשה הטובה הזו, שבעצם נקראת תקוה, היתה עבורה כמו אור בקצה המינהרה והיא ביקשה לשחזר אותה שוב ושוב. במשך חודשים היא שלחה טופס לוטו בכל יום שלישי, והתפללה.

ואז קרה הלא יאומן. היא זכתה במליון שקלים.

נדהמתי. ״את אשכרה זכית בלוטו?״ שאלתי את האשה המבוהלת שישבה מולי והיא הינהנה. ״ידעתי רק שאסור שהוא ידע ושזה כרטיס היציאה שלי כדי להתחיל חיים חדשים״.

היא נסעה לתל אביב ופתחה חשבון בנק בסניף בו החזיקה חשבון בצעירותה. היא חזרה בזמן כדי לאסוף את הילדים ממוסדות החינוך ולדאוג לבשל וכשהוא חזר הביתה באותו יום הוא ראה איזה אור בעיניה והתחיל לחקור איתה איפה היתה ומה עשתה ולמה המבט שלה מוזר והיא הכחישה ואמרה שהכל בסדר והיא קצת עייפה כי הילדים שיגעו אותה, והוא הביט בה בחשדנות ושכב עימה בכוחנות ואמר שהוא מרגיש שמשהו השתנה בה והוא מאוד מקווה שהיא לא עושה ׳שטויות וטעויות׳, והיא השפילה את ראשה ואמרה ׳חס וחלילה מה פתאום׳.

השבוע היא הגיעה לפגישה וסיפרה לי שהיא עדיין חוששת אבל הכסף נותן לה בטחון ושהיא חייבת תוכנית איך לצאת ממנו. הבעיה היתה שהוא עקב אחריה בכל אותו יום בלי שהיא שמה לב. הוא ידע שהיא נסעה לתל אביב והיתה בפגישה וחזרה, והכל מאחורי גבו.

5#. ״טעות גדולה״.

הוא אמר כשנכנס הביתה רבע שעה אחריה. היה לו מבט מפחיד בעיניים והיא שאלה בחשש מה קרה, והוא אמר ״את נסעת לתל אביב ואת שואלת מה קרה? את מתנהגת כמו שרמוטה ואת שואלת מה קרה? אני ראיתי לך בעיניים שאת משקרת לי חתיכת זונה. היום זה הסוף שלך״.

הוא היה שקט אבל מפחיד מאוד והלך למחסן להביא משהו ולמרות שבהתחלה היא היתה משותקת היא התאפסה בשניות, לקחה את הטלפון, יצאה מהבית והתחילה לרוץ.

היא הגיעה לגן של הבת שלה והתקשרה למשטרה, ואמרה שהוא מאיים עליה וכשהמשטרה הגיעה הוא הכחיש הכל ואמר שהוא לא מבין מה היא רוצה, והם ביקשו ממנו להתלוות אליהם, וממנה להגיע לתת עדות ואמרו לה שזה מילה כנגד מילה.

היא נזכרה שיש הקלטות שלו בטלפון שלה. הרבה הקלטות שהיא הקליטה כדי לזכור את המציאות כפי שהיא, ולא לשכוח מה הוא עושה לה. היא לא חשבה שאי פעם תזדקק להשמיע אותן, או שאולי הנפש שלה ידעה. כשהוא נעצר במקום היא הבינה שאין לה ברירה. זה עכשיו או לעולם לא. היא התחילה את המסע שלה לעצמאות.

אחלו לה בהצלחה.

***

השבוע בפודקאסט – גירושין – לא סוף הסיפור. סיפורה דל רינת ליבנה ש ילדה להורים גרושים וכאשה שהתגרשה בעצמה הפכה למנכ״לית טבע תאילנד. להאזנה לחצו כאן.