1#. שבץ

איציק יעקב, אביהם של אורן ואילנה היה כבר (או רק) בן 74 כששרה אימם התקשרה וסיפרה שמשהו לא בסדר, שהוא עצבני מאד, וצועק כל היום וצריך אולי לבדוק. כבר למחרת נסעו אורן ואילנה מתל אביב לחיפה והגיעו לדירת הוריהם בבנין די ישן באחת השכונות הוותיקות של חיפה. הם מצאו את אימם בוכה אחרי שאביהם חטף עליה התקף זעם, ואת האבא קצת מבולבל, לא מבין למה היא בוכה ולא מצליח להסביר למה צעק.

הם הציעו לו ללכת לרופא ולהיבדק וללכת לעורך דין ולעשות צוואה ויפוי כח מתמשך כי אולי הגיע הזמן, והוא סירב להכל וכעס, ושרה בכתה בשקט, אבל היא תמיד בכתה מכל דבר. הם שבו חזרה לביתם והרגישו שמשהו לא בסדר, אבל גם ידעו שאי אפשר לעשות כלום נגד רצונו ושהיא לא קובעת כלום. ככה הם גדלו אורן ואילנה, עם אבא מאוד חזק ועם הרבה כבוד למילה שלו, ואמא מאוד רגישה שבוכה הרבה.

שבוע אחר כך שרה התקשרה בהיסטריה ואמרה שהוא נפל והאמבולנס בדרך והוא לא בסדר ולוקחים אותו לבית חולים ושניהם נסעו במהירות והגיעו למיון ברמב״ם ושם התברר שהיה לו ארוע מוחי ושהוא לא יכול לדבר ולהזיז את שתי הרגליים ויד אחת והרופאים היו מודאגים ושרה בכתה כל הזמן. בסוף הוא שרד את זה רק הפך לסיעודי לגמרי עם יכולת דיבור מוגבלת מאד.

2#. הטלפון

כשהוא הובהל באמבולנס לבית החולים הטלפון שלו נשאר בבית כאבן שאין לה הופכין, והסוללה נגמרה. אחרי יומיים בבית חולים אילנה פגשה את אחד החברים שלו בכניסה לבית החולים והוא אמר לה ״מה עם אבא שלך, התקשרתי אליו אתמול והוא לא עונה לי״, והם חיפשו את הטלפון והטעינו אותו כדי לענות למי שיתקשר אליו. כשהטלפון חזר לחיים היה לו קוד אבל הם ניחשו בקלות שהוא 1405, יום ההולדת שלו.

בטלפון חיכתה להם הפתעה שהם לא ציפו לה ושינתה את חייהם. לתמיד.

הם גילו שאביהם מנהל רומן עם אשה בת 40 ומשהו שמתגוררת לא רחוק מהם ומצויה בהליך גירושין, לטענתה. מהתכתובת ביניהם עלה שהיא מבטיחה לו שאחרי הגירושין הם יוכלו לעבור לחיות יחד והוא אומר לה שהוא מחכה לזה מאד. עד כאן סיפור כואב, אבל זה היה רק קצה הקרחון.

מסתבר שבינתיים, ועד שתתגרש סופסוף ותעבור לחיות איתו באושר ועושר עד עצם היום הזה, הוא מעביר לה כספים. כספים למימון עורכת הדין שלה שתוציא אותה כבר מהנישואין, לספר צמרת בתל אביב, לקוסמטיקאית של הסלבס, למגדת עתידות שתנקה עין הרע ושְׁחוּר מהחיים שלה בסדרת טיפולים במחיר שערורייתי, וכך הלאה.

הדרישות לכספים לוו תמיד בבכי ובהתקרבנות (״סליחה שאני בוכה קשה לי״) מצידה תוך שהיא מבטיחה לו שהוא האביר שלה ומודה לאלוהים על ששלח לה אותו. בעוד שלבכי של אימם הוא אדיש כבר עשרות שנים, הבכי שלה עבד עליו כמו קסם, וגרם לו להעביר אליה עוד ועוד כספים. עוד הם למדו מהטלפון שחזר לחיים שהוא נפגש איתה במלונות זולים ועשה איתה סקס כמיטב יכולתו, וקיבל ממנה שבחים על כמה הוא גבר, ואיך היא אוהבת אותו ומתה על מה שהוא עושה לה – וכאן נכנסו תיאורים מפורטים של נסיונותיו לענג אותה, והילדים שלו קראו הכל הכל ומשהו בנפשם נשבר.

שבועיים לפני השבץ היא נעלמה לו אחרי שהוא התמהמה עם העברת כספים והוא שלח לה הודעות והתקשר ונראה היה שהיא חסמה אותו והוא לא הבין ונכנס למצוקה, ובסוף חטף שבץ.

3#. ההתפכחות

יש כאלו שמתפכחים מההערצה להורים עם התבגרותם, ומצליחים לראות את הוריהם כמו שהם ולאהוב אותם כמו שהם על אף פגמיהם. במשפחה שלהם זה היה ההפך. אורן ואילנה אהבו את איציק אביהם והעריצו אותו בכל ליבם, הגם שמלאו לאורן 43 שנים ואילנה היתה כבר בת 38.

דווקא שרה אימם הצטיירה כדמות חלשה ובכיינית ומכאן כ״פולניה קורבנית שמרחמת על עצמה״, ואבא שלהם, שהיה צבר שורשי עם שושלת ס״ט ירושלמית מפוארת, היה דמות נערצת עבורם. הוא היה אדם רגוע, ואבא טוב וסבא טוב ולדעתם גם בעל טוב, וערכי, וחכם מאד, ואיש משפחה שדואג לכולם.

ופתאום זה.

פתאום הוא נחשף במערומיו ובעליבותו והם ראו איך הוא הולך שולל אחרי אשה שצעירה ממנו בשלושה עשורים ואיך הוא מעביר אליה כספים בלי חשבון ואיך הוא מאמין לכל הסיפורים שלה ומנוצל עד תום, ודמותו התנפצה להם בפנים.

4#. שרה

אחרי ההתפכחות הם הלכו לאימם והראו לה הכל. והיא כמובן בכתה אבל פחות ממה שהם ציפו, ולא לגמרי הופתעה. מסתבר שהוא בגד בה כל החיים והיא תפסה אותו במהלך השנים לא אחת, בעיקר כשקיבלה טלפונים מבחורות שכעסו עליו, אבל הוא הבטיח שזה כלום ושום דבר ונשבע שהן רק מנסות לסכסך והיא בחרה להאמין, והיתה חלשה מכדי לעזוב. וחוץ מזה היא לא רצתה להרוס לילדים שלה את החיים ולהפוך אותם ל״ילדים ממשפחה הרוסה״ כדבריה. היא מעולם לא אמרה מילה לילדים גם כשבגרו והיו הורים בעצמם.

עוד היא סיפרה שכבר שלוש שנים הוא לא מאפשר לתקן שום דבר בבית, ובודק לה מה קנתה בסופר וכועס כשהיא קונה מתנות לנכדים, וכל הזמן אומר שאין כסף והבנקים עושים לו את המוות. שניהם פנסיונרים, והוא ניהל תמיד את חשבון הבנק בלי שיש לה מושג מה קורה בו, למרות שזה חשבון משותף.

אז הם החליטו שהולכים איתה לבנק. היא ידעה איפה הסניף וגם סיפרה שמדי פעם הוא הלך איתה לסניף לחתום על כל מיני מסמכים והיא לא לגמרי בטוחה על מה חתמה וממילא היא לא מבינה כלום בחשבונות בנק ואין לה מושג איך לקרוא דף בנק. הם כבר ידעו שבטח יש בלגן בחשבון אבל לא היו מוכנים למה שהתגלה.

אורן ביקש מהבנקאית דפי חשבון ל-3 שנים אחורה ואישורי יתרות ומצב אובליגו נוכחי וכשקיבל את המסמכים לידיו הוא החוויר. אביהם היקר והנערץ משך סכומי כסף אדירים מהחשבון, בלי שום פרופורציות להכנסות שלהם מפנסיה וקצבת זיקנה וכדי לכסות את המשיכות נטל עוד ועוד הלוואות. וכך במשך שלוש השנים האחרונות נמשכו מעל מליון וחצי שקלים מהחשבון, החסכונות התרוקנו לחלוטין ונלקחו הלוואות בסך 850,000 שקלים, שכדי לכסות אותן ולממן את שהיית האב במוסד סיעודי היה ברור שצריך למכור את הדירה, שהיתה שווה בסך הכל 1,400,000 שקלים.

5#. אורן

שניהם הגיעו הביתה ממוטטים. בעלה של אילנה, איש עסקים אמיד, הציע שהם ירכשו מהוריה את הדירה יכסו את החובות ויאפשרו לשרה להמשיך להתגורר בדירה.

אורן, לעומת זאת, חשש מהתגובה של אשתו שמעולם לא חיבבה את משפחתו. כשהוא סיפר לה את הסיפור היא קיבלה התקף זעם. ״אני לא מבינה איך לא שמתם לב. לא אתה ולא אחותך. שניכם מטומטמים כמו האמא הבכיינית שלכם. איך יכול להיות שככה גנבו לך את הירושה״. זו לא היתה תגובה לא צפויה. הנישואין שלהם היו רצופי התקפי זעם שלה. שנים שהיא קראה לו ״אפס״ וירתה לעברו חיצי רעל, והוא ספג הכל. המשפחה היתה חשובה לו מאוד. ככה הוא גדל. אבל המודל המשפחתי שלו קרס כמו מגדל קלפים ברעידת אדמה עוצמתית, כזו שיוצרת גם רעידות משנה.

שנים של השפלות והתקפי זעם שספג התנקזו לתוך הרגע הזה של התקף הזעם שהיא קיבלה עליו כשהוא בכזה משבר. התקף אחד יותר מדי. רעידת משנה קטלנית.

אורן נשבר. פעם ראשונה שהוא אמר לה ״סתמי את הפה שלך״. היא לא הבינה. התגובה הזו רק עצבנה אותה יותר והוציאה ממנה רצף קללות ואיומים. הוא הלך לחדר השינה וארז כמה בגדים, כמה זוגות נעליים וכלי רחצה לתוך תיק גדול. היא ראתה אותו עם התיק והשתתקה בתדהמה. היא לא האמינה שיש אופציה כזו בכלל. בלי לומר מילה הוא יצא מהבית וסגר את הדלת אחריו. לתמיד.

חצי שנה ניסינו להביא אותה לשולחן המשא ומתן והיא תבעה שלום בית, ומשכה, והוציאה את הנשמה וטענה שהיא אוהבת אותו למרות שהוא בוגדן כמו אבא שלו, והאשימה אותו שהוא הורס את המשפחה. אחרי שהבינו מה הוא עבר ושמעו את שניהם, בית הדין הרבני דחה את תביעתה לשלום בית וסגר את התיק.

השבוע הם התגרשו.

מוסר השכל –

# לעולם אל תגיעו למצב שאין לכם מושג מה קורה בחשבון הבנק שלכם. גם אם אתם נשואים 50 שנה ונותנים אמון עיוור. קריאת דפי בנק והבנתם היא כישור חיים חשוב לא פחות מקריאת והבנת מתכונים או ספר הסטוריה.

# אנשים יכולים להישבר בכל גיל, במיוחד כשהעולם – כמו שהם מכירים אותו – מתרסק להם בפנים.

# תקראו את התמונה ושימו לב – כשאתם בטוחים שהכל מותר, והתרגלתם לדבר איך שאתם רוצים ולעשות מה שאתם רוצים – יום אחד יכול להישבר מכם, וזה יבוא בלי התראה מוקדמת כמו רעידת אדמה, כמו צונאמי ששוטף הכל.

***

השבוע בפודקאסט על שיטת לאכול לאהוב לרוץ לאהבה עצמית. להאזנה לחצו כאן