1#. כמה קמצן אדם יכול להיות?

״הוא קמצן חולני״ היא אמרה. קמצנות היא אכן מחלה קשה וכואבת ומי שקמצן חולני מתקמצן בכל תחומי החיים, אבל הסיפור הזה הצליח להדהים אותי והיא הופתעה. התרגלה לחיים הקשים שלה ולא הבינה כמה הם קיצוניים.

קמצנותו יד ביד עם שתלטנותו ניהלו את חייהם, והיו עימם במאבק מתמיד. מקלחת היתה בעיניו תקלה צרכנית מיותרת ולכן הוא נהג לסגור את השיבר הראשי של הדירה אחרי 5 דקות במקלחת. הילדים מצאו עצמם רועדים מקור עם שמפו על הראש ובלי מים לשטוף את עצמם, ולא הועילו התחנונים. הוא סירב לפתוח את המים והם נאלצו לנגב מעליהם את הסבון והשמפו עם מגבת. עניין המים היה כל כך מהותי עבורו עד שהוא דרש מכל בני הבית להוריד את המים בשירותים רק עם הכפתור החסכוני, ואת הילדים הנחה לעשות את צרכיהם בבית הספר, כדי שנייר הטואלט והמים לא יהיו על חשבונו, והם הפכו לחרדתיים ופיתחו הפרעות אכילה.

הוא היה במאבק על הכסף כל החיים והמאבק הזה הפך אותו לאיש קשה ומר נפש שרב עם כולם ולא רואה אף אחד גם לא את ילדיו. בסוף הקש ששבר את גב הגמל היה תספורת לילד. הוא נהג לספר אותו משחר ילדותו למרות שאין לו שום כישורי ספרות והוא בכלל מהנדס, וזה יצא עקום, עד שבגיל מסוים הילד התבייש בתספורתו והיא לקחה אותו למספרה ושילמה 50 שקלים עבור התספורת.

כשהוא גילה את הארוע הוא נכנס לאטרף. בחשבון הבנק שלהם שכבו עשרות אלפי שקלים בעו״ש וכמה מאות אלפים בתוכנית חיסכון, הרי בכל חודש הם חסכו אלפי שקלים בשל קמצנותו הקשה. אבל התספורת לילד הפכה מופע של צרחות ואיומים על חייה וכשהוא הלך למספרה השכונתית ורב עם הספר שלא יספר את הילדים שלו בלי אישור ממנו, היא נשברה סופסוף והחליטה להתגרש.

גירושין הם עניין יקר מאוד והוא התנגד לו נחרצות והפך ליותר ויותר תוקפני, ובסוף הוא הזמין משטרה כי הילד התחצף אליו, אבל הרחיקו דווקא אותו וכשהוא עזב הוא לקח איתו את השלט של המזגן, כדי שחלילה לא יעבוד בלי שליטתו, גם ככה היתה לו אג’נדה ברורה מתי המזגן יופעל.

הקטע הוא שאם הייתם רואים אותם לא הייתם מאמינים כמה הבית הזה חולה מבפנים. הם נראים אנשים נורמטיביים לחלוטין ולכן כשהגיעו לבית המשפט השופט אמר שהם נראים לו אנשים נורמטיביים והיא סיפרה שהוא הזמין משטרה לבן שלהם כשהיה בן 10, ושהוא מתעלל בו ומסרב לאפשר לו טיפול, כי טיפול עולה כסף. השופט לא ממש התרשם וכפה עליהם הסדר משמורת משותפת שהוכתב לפרוטוקול, והיא נאלצה להסכים כי רק רצתה שקט ולא חשבה שהיא יכולה להתנגד.

אלא שלאחר הגירושין הוא לא הצליח להתמודד עם הילדים ולא נתן להם תרופות כשהם חולים (לקחת את הנורופן כשעזבת), ולא דאג להם לאוכל, ולא איפשר להם להתקלח (תתקלחו אצל אמא בחורף לא צריך כל יום) והם הפסיקו ללכת לישון אצלו והגיעו למינימום זמן וזה הקל עליו ולא היה לו אכפת, אלא שמצבו של הילד הלך והתדרדר והוא התנגד לטיפול ובית הספר ניסה להתערב, אך לשווא.

כשהיא הודיעה לו שהיא לוקחת אותם לאילת בחופש חנוכה הוא הודיע שהוא לא מסכים ושיגיש תלונה למשטרה על שלקחה אותם בימים שלו, והיא נאלצה לבטל את הנסיעה והילדים בכו ונשברו, וזהו הפעם היא החליטה לפעול נגדו משפטית רק כדי להגן עליהם.

אחלו לה בהצלחה.

2#. ״אפשר לגייס כאן קצת חמלה?״

שאלתי, והוא ממש הופתע. הוא בכלל פגש אותי בלובי בבנין בו נמצא המשרד שלי ואמר שהוא חייב לקבוע פגישה. המשרד שלו נמצא באותו מתחם ויש לו איזו בעיה, וזה די דחוף והוא יכול להגיע בהתראה קצרה. למחרת נדחה דיון והוא הגיע עם חולצתו הממותגת והביט בי בתדהמה שהצעתי לו לגייס חמלה. הוא בכלל הגיע כדי לגייס אותי להליך משפטי, ולא ציפה לכיוון אליו הובלתי את השיחה.

ובכן הם התגרשו בגישור לפני קצת יותר משנה. יש להם ארבעה ילדים הגדולה בת 11 והקטן בן שנתיים, והם חתמו על הסכם גירושין שקובע חלוקת זמני שהות ומזונות נדיבים באופן יחסי לסכומים האבסורדיים, שלא נאמר מחפירים, שנפסקים חדשות לבקרים על ידי בתי המשפט. רכוש משותף לא היה ולא היה על מה לריב.

הרקע לגירושין היה לדבריו ״חוסר התאמה״, צמד מילים שתיארו זוג שאהב עד כדי כך שבחר להביא לעולם ארבעה ילדים, למרות שמשהו באישיות שלו ומשהו באישיות שלה לא תאם. בפועל היא נאבקה עם החיים כבר מרגע לידתה, וראתה בו את מי שיושיע אותה וירפד לה את הדרך הקשה אליה ניתב אותה גורלה כבר מראשית חייה.

הוא היה מבוגר ממנה בעשור, ומבוסס, ומכור לעבודה ולגמרי לא המושיע שלה. הוא דאג להחתים אותה על הסכם ממון שקובע הפרדה רכושית מוחלטת, ובגיל 20 היא חתמה בלי להתווכח. מהשיחה איתו, בלי שראיתי אותה, הבנתי שהיא רצתה בית ומשפחה שלא היו לה בחיים. אבל היא התקשתה להחזיק מקומות עבודה ולהתמיד לא בלימודים ולא בעבודה ובסופו של דבר עבדה כמאמנת כושר. הוא לא העריך אותה, ולא הבין מדוע היא כל כך חלשה, ולא היתה לו שום חמלה לנסיבות חייה. בסוף המערכת הזו קרסה והם התגרשו.

היא התגוררה בדירה שכורה ברמת גן ועבדה כמאמנת כושר בפארק, והוא חשב שהדירה קצת יקרה לה אבל היא אמרה לו לא להתערב ושהיא מסתדרת בעצמה. אבל היא לא הסתדרה ולא היה אף אחד בעולם שרצה לעזור לה והיא ביקשה מבעל הבית דחיית תשלומים ופריסות והוא הלך לקראתה עד שנמאס לו והוא דרש שתפנה את הבית, ושלח לה מכתב מעורך דין והיא נבהלה ופינתה. ולא היה לה לאן ללכת עם ארבעה ילדים. אחרי כמה ימים בהם דאגה שישנו אצל חברים והסתובבה ממקום למקום היא הודיעה לו שהם נשארים אצלו עד שתמצא דירה אחרת, והוא אמר שאין בעיה ובשמחה.

וכך בימים שלה היא היתה איתם מהבוקר ורק הביאה לו אותם ללינה ובימים שלו הוא היה איתם כרגיל. וזה נמשך ככה כבר חודשיים עד שנשבר לו, כי הרגיש שהיא מושכת ושאין לה כוונה למצוא דירה. הוא ביקש ממני לעתור לבית המשפט להפחית את המזונות שהוא משלם לה כי הילדים לנים אצלו. ואני ביקשתי ממנו לקרוא את התכתובות ביניהם.

הוא הופתע אבל מסר לי את הטלפון שלו כשהסברתי לו שאני ״מאבחנת בווטסאפ״. נפתח סוגריים כדי לומר שכשמגיעים אלי מספרים תמונה מזווית אחת אבל כשקוראים את תכתובות הווטסאפ בין שני אנשים אפשר לעמוד על טיב הקשר, על רמת השיח, עומק התסכול, מנת הכבוד, כמות השנאה, וגובה הקרבה, ולהבין את התמונה השלמה.

ואחרי שקראתי את התכתובת ביניהם ולמדתי שהיא נאבקת אבל לא מבקשת ממנו עזרה ושהילדים חשובים לה ושאשכרה אין לה לאן ללכת וזרקו אותה לרחוב עם 4 ילדים בחורף, ביקשתי ממנו לעזור לה לשכור דירה ולגייס חמלה.

״את לא מכירה אותה״ הוא אמר, ״היא לא מצליחה להתמיד בכלום והיא לא מעריכה שום דבר שעושים בשבילה, ואם אני אעזור לה לא יהיה לזה סוף. נותנים לה אצבע היא רוצה את כל היד. היא לא מסוגלת לטפל בילדים האלו אז שתעביר לי משמורת ותוותר על המזונות״. באותה נשימה הוא הודה שהילדים צריכים אותה ושהיא שם בשבילם, ואני הסברתי לו שנראה שהיא עושה כמיטב יכולתה, ויכולתה כנראה מצומצמת, ואחרי הכל היא אמא של הילדים שלו, לא שלי. ושהילדים שלו גדלים עם אמא חלשה ובקצב הזה בעוד כמה שנים הם יצאו לעבוד כדי לעזור לה ואם הוא רוצה שתהיה להם ילדות רגילה, הוא צריך לעזור לה גם אם היא חסרת תקנה וגם אם היא לא תעריך את העזרה.

וצריך לגייס חמלה.
כן, גם אם לא מגיע לה.

בעיקר בגלל שהיא אמא של הילדים שלו, וזו האשה עימה בחר לקשור את גורלו. הצעתי לו לסייע לה עם הכסף שיעלה לו יצוג משפטי, לא אצלי כי אני לא אקח את התיק, ובעיקר לגייס כלפיה חמלה. ולשמחתי הוא הקשיב, וראיתי לו בעיניים שדעתו משתנה, ולמרות שהוא לא קיבל ביעוץ את מה שהוא רצה, הוא לחץ לי את היד ואמר – תודה.

***

ב-9.2.23 בשעה 20:00 בסינמה סיטי הרצאה חדשה שלי – לאהוב נרקסיסט (ולהתגרש ממנו) מוזמנים לרכוש כרטיסים.

***

פרק 77 בפודקאסט – האשה הנרקסיסטית – קווים לדמותה. מוזמנים להאזין.