1#. אהבה מהסרטים

כשהם הכירו ענת היתה משוכנעת שהיא האשה הכי ברת מזל בעולם. רוני היה גבר גבוה ומוכשר ומצחיק ואיש העולם הגדול. והמשפחה שלו היא כמעט אריסטוקרטיה מקומית עם שילוב של כסף, קשרים נכונים ותפקידי מפתח של שני הוריו, רוני היה הכי קרוב לנסיך שענת אי פעם פגשה, ועד מהרה התפתחה שם אהבה ענקית.

היא צעירה ממנו בעשור, עם פני מלאך וגוף חטוב ושכל, וכוח של צבא שלם, ומרפקים שנבנים כשאת צריכה כל החיים להילחם. להילחם כדי שיראו אותך, להילחם כדי להתקבל למקומות שלא מעוניינים לקבל אותך, כדי לצאת מהעיירה הדרומית בה גדלת ולהפוך לתל אביבית, להילחם על טיפים כמלצרית שצריכה לשלם שכר דירה בדירת שותפים שבורה, להילחם על מילגה לאוניברסיטה ולהילחם על ליבו של החבר שעזב אותך.

2#. נסיכה, אמזונה או קורבן?

פעם מישהי טענה באוזני שכל הנשים בעולם נחלקות, כמו בצבא, ל-3 סוגים –

הנסיכות – אלו שהכל מגיע להן, והן נולדו לתוך תחושת עליונות, עד כדי נרקסיזם;

האמזונות – אלו שכל החיים נלחמות על משהו שהן יודעות שמגיע להן ומוכנות לצאת למסע צלב כדי להשיגו ;

והקורבנות – אלו ששום דבר לא הולך להן והן מרגישות שהן לא ראויות, ולא מגיע להן.

עוד היא הסבירה לי שיש מוביליות בין הסוגים ואפשר להיוולד לדוגמא נסיכה ושהחיים יהפכו אותך לקורבן וגם ההפך, ואפשר להיות קורבן ולהפוך לאמזונה, ואני חשבתי שאולי בכלל בכל אשה יש את כל הסוגים.

כשפגשתי את ענת, נזכרתי בסיפור הזה. כשהם הכירו היא היתה אמזונה, והוא אהב את זה מאד, שהרי הוא גדל כנסיך לאמא שהיא מלכה אמיתית ועל הקשר הסימביוטי ביניהם תכף נדבר, והאמזונה היפה הזו היתה אתגר עבורו. אז הוא חיזר אחריה כמו נסיך אמיתי.

היא לא העלתה על דעתה שזה רק השלב הראשון במערכת היחסים המתעללת הזו שתנסה להפוך אותה מאמזונה לקורבן, כי בשלב הזה היא התחילה להרגיש נסיכה.

הוא חיזר, ופינק, והפתיע, והם הרגישו התאמה מושלמת ונשמות תאומות ובילו יחד בכל רגע אפשרי, ובשלב כלשהו הוא ממש התגעגע אליה כשהיא בעבודה וביקש שתפחית את המשמרות והוא יעזור לה עם שכר הדירה, ומהר מאד הציע שתעבור לגור איתו בדירתו היוקרתית והיא לא חשבה פעמיים וארזה הכל ועברה אליו, מתמסרת לחלוטין לאהבה הגדולה הזו.

מדי חודש הם טסו לוויקאנד בפריז או בלונדון כי להורים שלו יש דירה מהממת בכל אחת מהערים האלו, והוא אמר שלא תבוא עם מזוודה והם יקנו הכל וישאירו בדירה כדי שיהיה לה שם כל מה שהיא צריכה לפעם הבאה, והיא שלחה את האמזונה שבה ל״שנת יופי״. המהפך הושלם – ענת הפכה לנסיכה.

3#. תמונות מחיי נישואין

חצי שנה לתוך הקשר המדהים הזה הוא הציע לה נישואין עם טבעת שאימו בחרה עבורה, והם נישאו בטקס חתונה מהסרטים.

שבוע לפני החתונה הוא אמר שחייבים לפנות לעורכת הדין של המשפחה ולחתום על הסכם ממון, והיא הרגישה שהאמזונה מתעוררת ושאלה למה הסכם ממון ואמרה שרוצה לקבל עותק ולחשוב על זה והוא הביט בה ואמר ״תקשיבי זה הסכם חובה מבחינת המשפחה תשאלי גם את מיכל גיסתי, אין לך מה לדאוג אצלנו לא מקפחים אף אחד, ואל תעשי סרטים. רק חסר לך שההורים שלי יחשבו שאת איתי בגלל הכסף״, והיא שלחה את האמזונה להמשיך לישון, וחתמה.

״בכלל לא קראתי מה כתוב״ היא אמרה וסיפרה שעורכת דין שמה סרט אדום על ההסכם ואמרה להם מזל טוב חגיגי כאילו כרגע התחתנו, ונתנה להם העתקים בתוך פולדר חום שנראה חצי משומש ועמד בניגוד מוחלט לחגיגיות שעורכת הדין ניסתה לשוות למעמד הזה. כעבור כמה שנים היא תבין שזה היה הרגע שהותיר אותה בלי כלום.

תוך חודשיים היא הרתה והיה לה הריון מדהים והיא נראתה פורחת וזוהרת וכולם החמיאו לה כמה ההריון הזה יפה, אבל בפנים היא הרגישה חלולה לגמרי. מסתבר שהוא הפסיק לגעת בה בהריון. מבן זוג שרוצה סקס כמעט כל יום ברגע שבדיקת ההריון הראתה שני פסים ועוד לפני שבצבצה לה בטן קטנה הוא לא היה מסוגל לגעת בה. אמא שלה אמרה שזו כנראה בעיה נפשית וזה לא קשור אליה אבל הוא לא הסכים לא לדבר על זה ולא ללכת לטיפול. כשהבת נולדה הוא חזר לעשות איתה סקס אבל לא עזר לטפל בה בשום צורה אלא אם אמא שלו לידו, והיה ברור שהיא אחראית לגמרי לבד על הטיפול בתינוקת.

אחרי שנה היא הרתה שוב. ההריון השני היה לה הרבה יותר קשה פיזית היא הקיאה בלי סוף והיתה צריכה לטפל בתינוקת בת שנה וקצת והוא לא הסכים לעזור וכמובן שלא נגע בה, והתחיל לחטוף התקפי זעם שריסקו אותה שוב ושוב לסלעים. הלידה של הבת הקטנה רק החמירה את המצב.

הוא טיפל בילדות רק עם אמא שלו, שנהגה להעיר לה על כל דבר והסבירה לה שכישורי האימהות שלה לא מזהירים ושהיא לא מטפלת טוב בילדות אותן נהגה לכנות ״הבנות שלי״ גם כי נרקסיסטיות מסרבות להזדקן ולא מוכנות להיות סבתות וגם כי גם היא וגם הבן שלה ראו בענת אינקובטור להבאת ילדים לעולם, וברגעים קשים אף דאגו לומר לה ״כל אחת יכלה להיות אמא של הילדות האלו״, והבהירו לה שעליה להיות אסירת תודה על הזכות להביא לעולם את הנסיכות האלו, נצר למשפחה האריסטוקרטית הזו.

4#. וכך הפכו חייה לגיהינום

והיא בכתה לא מעט והוא אמר שהיא בדיכאון אחרי לידה וצריכה ללכת לפסיכיאטר לקחת כדורים, ושהיא חולת נפש ושאם תמשיך ככה הוא יפנה לרווחה ויקחו לה את הילדות. והיא פחדה פחד מוות גם מהקשרים של משפחתו וגם מהאיום הזה, שמפחיד כל כך הרבה נשים שחיות בתוך קשר מתעלל. וכך היא הפכה לקורבן.

באיזה בוקר אחד כשהגדולה היתה בת שנתיים וחצי והתינוקת בת חצי שנה והיא אירגנה את שתיהן והיה בוקר לחוץ כזה, ואז הגדולה הקיאה על כל המטבח והיא ביקשה שהוא יקח אותן לגנים והיא תישאר לנקות אבל הוא רצה לצאת לשיעור שחיה והתחיל לצרוח עליה שהיא כלבה מטומטמת שהורסת לו את החיים והיא התיישבה בוכה על הרצפה המלאה בקיא והילדות שתיהן בזרועותיה והתינוקת צרחה והבת הפעוטה ליטפה אותה ואמרה לה ״את לא כלבה את אמא״, והיא ידעה שזהו, היא הגיעה לתחתית.

האמזונה התעוררה.

5#. השבוע הם חתמו על הסכם גירושין.

הסיכוי להגיע איתם להסכם נורמלי היה נמוך מאד, כי הוא ניהל משא ומתן כמיטב המסורת הנרקסיסטית שכלל עוד ועוד הצעות מהן חזר שוב ושוב ועוד ועוד דרישות הזויות שנועדו לשעבד אותה אליו, ואמא שלו משכה בחוטים וליבתה את האש מצד אחד ואז בכתה מצד שני על המשפחה שנהרסה ועל איך ש״הבנות שלה סובלות״, והם שניהם הסבירו לה שבלעדיהם היא כלום ושכחו שפעם היא היתה אמזונה ושהיא תסתדר בחיים איתם או בלעדיהם.

אז איך נחתם השבוע הסכם?

ובכן, מסתבר שחברה שלה מהצבא היא בת של אחת החברות הכי טובות של אמא שלו. כמה שנים הן לא היו בקשר, ולפני שבועיים הן נפגשו במקרה וקבעו לקפה, והיא סיפרה לה מה עובר עליה ואיך אמא שלו התנהגה אליה ועוד כל מיני עניינים, ואותה חברה ביקשה את רשותה לספר לאמא שלה, שהיא אמזונה בפני עצמה, ולהתייעץ עימה.

וכשאמזונה פוגשת אמזונה ורוצה לסייע לה, היקום כולו מתגייס. וכך נודע לאמא שלו, שאיכשהו היא צברה לא מעט ראיות לרומן שהיא מנהלת כבר שנים עם אישיות בכירה. היא לא העלתה על דעתה לעשות בהן שימוש, אבל החברה של אימו הסבירה לה שלא כדאי לשבור את הילדה ושאם הראיות האלו יגיעו איכשהו לבעלה, הגירושין של ענת ורוני יהיו פרומו חיוור למה שממתין לה. היא הבינה.

***

ההרצאה שלי לאהוב נרקסיסט (ולהתגרש ממנו) תתקיים בסינמה סיטי גלילות ב-9.2.23. קישור לרכישת כרטיסים.