25 שנים אני עורכת דין, גם כשאני משוכנעת שראיתי הכל, יש מקרים שמותירים אותי ללא מילים, והסיפור של אורלי ואלי, אנשים רגילים ונורמטיבי לכאורה מאחת הערים היותר מיינסטרים בארץ, הוא אחד המטורפים גם בגלל האיש וגם בגלל ההחלטות השיפוטיות. כל הציטוטים שתקראו הם אמיתיים לגמרי ונלקחו מסרטונים שפורסמו בפייסבוק באופן ציבורי ופתוח לכולם.

1#. סרטונים טייק 1

אורלי ואלי התגרשו לאחר בסך הכל שנתיים וקצת של נישואין ושני תינוקות קטנטנים. הגירושין לא היו פשוטים ובמהלכם אורלי נמלטה עם הילדים, שהיו באותה עת רכים מאוד בשנים, לבית הוריה בעקבות התקף זעם שאלי קיבל. בית המשפט הורה לה להשיב את הילדים לעיר מגוריהם וחייב אותה בהוצאות גבוהות, ופסק הורות משותפת, והארוע הזה היה טראומתי מאוד עבורה. חלפו מאז כארבע שנים. היו קשיים רבים במהלך השנים אך טראומת ההליך המשפטי מנעה מאורלי לשוב ולפנות לעזרת בית המשפט.

עד שלא נותרה ברירה.

בתחילת השנה, שוטרת ממשטרת ישראל יצרה עימה קשר והנחתה אותה לפנות באופן מיידי למחלקה לשירותים חברתיים בעיר מגוריה, וזאת בעקבות פניות של אזרחים מודאגים למשטרה בשל סרטונים שאלי נוהג להעלות תדיר לפייסבוק. אורלי פנתה מיד לשירותי הרווחה, ונודע לה שהם עוקבים בדאגה אחרי הסרטונים שאלי נוהג להעלות לרשתות החברתיות. בפגישה הנחתה אותה העובדת הסוציאלית להגיש בקשה לבית המשפט להפסיק את זמני השהות שלו עם הילדים.

הבקשה הוגשה והועברה לתגובתו של אלי שהכחיש מכל וכל את הסרטונים אותם טרח למחוק וטען שמדובר ב”עלילה פרי דימיון המבקשת”. בעדכון שהוגש על ידי שירותי הרווחה נמסר לבית המשפט שקיים מידע חשוב הנוגע לשאלת שלומם ומוגנותם של הילדים בזמן שהותם עם האב. כמו כן, נכתב מפורשות כי מתוך דאגה לקטינים, הומלץ לאם להפסיק את זמני השהות בין האב לקטינים עד לבירור מצבו הנפשי.

השופט הורה על זימונן של העובדות הסוציאליות לדיון ואף ביקש מהן להביא עימן את החומרים שיש להן. אלא שבדיון השופט ממש לא התרשם מהטענות, הודיע גם לאם וגם לעובדת הסוציאלית שאו שהבקשה תדחה ללא צו להוצאות, או שהוא יחליט בעצמו. זוכרים את טראומת ההליך המשפטי וההוצאות הגבוהות בהן אורלי חויבה? היה לה ברור שאם היא תסרב להצעה היא תחטוף שוב הוצאות משפט גבוהות והיא נאלצה להסכים.

ומאז היא מסרה לו את הילדים ולא ישנה בלילה מהחרדה, אבל מטראומת ההליך המשפטי שנטבעה בה, לא העזה להפר את הסדרי השהיה אפילו פעם אחת.

2#. סרטונים טייק 2

חודשים ספורים לאחר מכן היא הגיעה אלי ליעוץ, והציגה את הפרוטוקול והחלטת בית המשפט. חייבת לומר שהטלתי ספק בסיפור – רשויות הרווחה והמשטרה מזהירים מפניו ובית המשפט ממליץ לדחות את הבקשה? מוזר מאוד, משהו בטח מוגזם בסיפור של אורלי חשבתי תחילה, ושאלתי אותה אם יש לה סרטונים להציג בפני. היא שלחה אותי לגלול בפרופיל של אלי בפייסבוק שפתוח לכל העולם, ואחרי שראיתי את הסרטונים שהוא מעלה גם אני לא הצלחתי לישון בלילה.

היא חשבה שאם המשרד שלנו ייצג אותה, השופט לא יזרוק אותה שוב מכל המדרגות. גם אני חשבתי כך. למעשה הייתי משוכנעת שאם תוגש בקשה מנוסחת היטב אליה יצורפו הסרטונים ותמליליהם, בית המשפט יזדרז להגן על הקטינים.

עשרות הסרטונים בהם אלי צילם את עצמו נושא דברים לעולם רצופים תכנים של מוות המוני, חרדות, רדיפות, רצח, השמדה, שואה, גאסטפו, עינויים, חיסול טוטאלי של מדינת ישראל ושל עיר מגוריהם של אורלי והילדים. בסרטונים הוא מספר שהשב”כ, המשטרה, ואף מדינת-ישראל בעצמה רודפים אותו ומנסים לפגוע בו, ואף על אימו שקיבלה פקודה לרצוח אותו. כמו כן, הוא מדבר על “ננו בוטים” ו”סיגנלים”, על “טיטאנים” ו”כפילים”, “רובוטים”, אנשים מושתלי “צ’יפים” שצריך להרוג (ולאורלי לטענתו ״יש צ’יפ באוזן״), אנשי “לטאה”, “נחשונים”, “מתחזים” ועוד תכנים חולניים לחלוטין.

בחלק מהסרטונים שהוגשו לבית המשפט הוא מספר על איבר מינו ואף מצלם אותו, ועל מעשי אוננות שהוא מבצע, לרבות בבית סבתו ה”טיטאנית” ובמקומות נוספים. בחלק מהסרטונים הוא מבעיר שריפות ואף שורף ניירות טואלט בהם נמצאים לטענתו ״ננו בוטים״ והוא מסביר ״אוננתי כמה פעמים לתוכם״.

כשהוא לקח את הילדים ברכבו הוא סיפר להם שרודפים אחריו, צפר בלי הרף, צעק וטען שזורקים עליו עצים מהרכב ממול. כמובן שהילדים נכנסו לחרדה מטורפת. בסרטון שהוא שידר לאומה הוא הצהיר ״והם עושים דברים יותר חמורים ויותר חמורים והמרדפים נעשים בלתי אפשריים אני לא נהג שודים, אני לא יכול שחצי שב”כ רודף אחרי במכוניות הביזאריות שלהם, אני לא יכול לסבול את זה. ולמה הילדים שלי צריכים לסבול את זה אני לא יודע. כן זה נהיה יותר ויותר קשה זה נעשה בלתי, בלתי אפשרי״.

לבקשה להפסקת הסדרי השהיה שהגשנו צירפנו 58 סרטונים ותמלולים. אין שום אפשרות להעביר לכם את כל הטירוף ולכן אצטט רק כמה תמלילים שמדברים בעד עצמם –

״אז אני אגיד את הדברים בצורה ברורה, ישראל מבצעת הרבה מאוד זוועות מדינת ישראל וישראל גמורה, זה מדינת רוחות רפאים, לא תהיה קיימת ישראל בעוד זמן קצר וכבר עכשיו היא על הקרשים. כשאני אומר שהיא על הקרשים אני מתכוון לממסד הביטחוני שהוא בישראל כידוע הממסד כן, זה לא סוד גדול, הוא כמעט מפורר ו-, ו-, ומבפנים והוא לא יעמוד בשום אתגר בטחוני שיזדמן לו אם יזדמן לו. … עכשיו, להעניש ישראלים על הדבר הזה זה חסר טעם בגלל שזה לא ישנה כלום, זה נחשונים ואנשי לטאה פה, אתה לא יכול להעניש אותם, יש יצורים שאין אפשרות להעניש אותם. ודאי שישראל תושמד לא כעונש אלא פשוט כי צריך להוריד את המים על החרא…״

״ובינתיים מתרחשות זוועות שצריך למנוע למשל זוועות נגדי באופן אישי. הדרך היחידה אולי למנוע אותם היא להעניש אנשים מחוץ לישראל, ובפרט בהקשר הנוכחי את הילדים של מנהיגים מסביב לעולם, אתם מבינים על מה אני מדבר?… לכן הדרך היחידה לגרום לשינוי זה אם אתה משאיר את המנהיגים על כנם, אבל אתה גורם להם להבין שלזוועות שהם מבצעים יש השלכות נוראיות עבורם באופן אישי. ולמרבה הצער אין שום דרך לעשות את זה חוץ מפגיעה בילדים… ולכן הגענו למצב שבו כדי שאני אקבל מה שמגיע לי והזוועה תיפסק, הזוועות שקורות נגדי בישראל יפסקו, יש רק נתיב אחד שאולי יפעל ואולי לא… יש רק נתיב אחד פוטנציאלי שיכול לפעול והוא פגיעה בבנים ובבנות של מנהיגים מסביב לעולם ובפרט בתחומי המודיעין, כדי שיבינו שמה שהם נותנים לו יד יש לזה השלכות והם ישפיעו את כוחם העצום על מדינת ישראל להפסיק את הטרור והזוועה כדי שאולי לילדים שלהם שכבר נשארו תיהיה איזשהו סיכוי להמשיך לחיות בכדור הארץ. זהו זה”.

רק זה מצדיק אישפוז כפוי אבל איכשהו בכל פעם שהרווחה הצליחו להביאו לאישפוז הוא הצליח לשכנע שהוא בסדר ושוחרר. וזה הלך והחמיר ונהיה מסוכן.

במהלך טקס פתיחת שנת הלימודים בבית הספר הוא צילם סרטון ואמר “ואני אומר לא יישאר אדם חי, כולל הכול, לא יישאר אדם חי, אני נשבע לכם, וזה בקרוב מאוד. ושישאלו למה, אתם צריכים לזכור את התשובה, הזר בא לטקס בית ספר של הילדים שלו (נשמעות מחיאות כפיים) והם יורים עליו בנשקים, לא, לא, לא, גברת, גברת, לסתום את הג’ורה, לסתום את הג’ורה מהר. הזר בא לאי הקיקלופים ויורים עליו, במהלך טקס, של הבית ספר. שכולם ימותו תזכרו למה, בסדר חמודים?”

ובאותו יום הוא מעלה עוד סרטון ואומר “כי כולם יודעים בדיוק מה קורה פה, כולם יודעים שאני לא הכפיל אלא הטיטן, כולם יודעים שזה פשוט עוד קנוניה אחת בשורה ארוכה שהיו לי במהלך החיים במיוחד בזמן האחרון שמטרתה היא להרוג אותי ולהגיד שזה היה כפיל ושאני עצמי כבר מתתי באיזושהי סיטואציה אחרת…. זה הנחשונים ואנשי הלטאה של ישראל וכולם צריכים להימחק מעל פני האדמה, להימחק מעל פני האדמה”.

וזה רק קצה הקרחון של הסרטונים והתמלילים שצורפו לבקשה שהגשנו.

הפעם השופט לא טרח אפילו לבקש את עמדת רשויות הרווחה למרות שכתבנו שהם דרשו לאשפז אותו בכפיה, וביקש את עמדתו של אלי שטען שהוא אדם נורמטיבי, שעוסק באומנות ומדובר בעלילה שכבר העלילו עליו בעבר. מיד לאחר הגשת התגובה צילם סרטון נוסף בו טען שהשב״כ הגיש את התביעה נגדו. גם הסרטון הזה הוגש לבית המשפט.

3#. ההחלטה השיפוטית הדהימה אותנו.

השופט דחה את הבקשה, וחייב את אורלי שוב בהוצאות. תקראו טוב :

״לאחר שעיינתי בבקשה, בתשובה ובתגובה והקדשתי זמן רב לצפייה בסרטונים הרבים שהגישה האם, נחה דעתי כי דין הבקשה להידחות. לא התרשמתי מהחומר המונח בפניי, לרבות הסרטונים שהוגשו כי “מצבו הנפשי של המשיב חמור ביותר” כי “התנהגותו מעידה על כך שאין לו את היכולת להבחין בין מציאות לדמיון” וכי הוא מהווה סכנה לשלומם הנפשי והפיזי -רגשי של הקטינים״. לאור טענת האב בתגובתו, לפיה טובת הקטינים היא מניעה של כל התערבות מקצועית משפטית נוספת בחיי שני הצדדים, תעדכן האם בתוך 7 ימים אם הינה מבקשת להמשיך בניהול ההליך. או אז יקבעו הוראות להמשך ההליך. העדר עדכון במועד יהווה הסכמה למחיקת התובענה. האם תישא בהוצאות לטובת האב בסך 2000 ש״ח. לא ישולם סכום זה בתוך 30 יום מהיום, יישא ריבית והפרשי הצמדה כדין והיום ועד למועד תשלומו בפועל.״

ההחלטה הזו נתנה לאלי רוח גבית.

לא חלפו 5 ימים מעת מתן ההחלטה ובעודנו עומלים על בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי אלי מעלה סרטון נוסף. אחד יותר מדי. הפעם בטוויטר.

שוטר ממשטרת ישראל יוצר עם אורלי מיידית קשר ושואל למקום הימצאו של אלי, מספר לה שהוא העלה סרטון שמאיים על חייה באופן מפורש ותוך ציון שמה המלא, ומבקש ממנה לגשת למשטרה להגיש תלונה. אורלי נותנת עדות במשטרה במשך שעות ארוכות ולאחריה אלי נעצר. למחרת היום מוגש נגדו כתב אישום, מתקיים דיון בעניינו והוא נעצר עד תום ההליכים.

בכתב האישום מצוטט הסרטון –

״ואני אוסיף עכשיו בהקשר של אורלי. סיימנו עם בתי המשפט, תעשי מה שאת רוצה, זה לא מעניין אותי המשחקים הסובייטים האלו, אם את תמנעי ממני לראות את הילדים, באותו יום את תקבלי את החומר, בדיוק כמו שיר. אין אזהרות, אין שיחות, אין דיבורים. את מונעת ממני לראות את הילדים שלי? מכל סיבה שהיא. אמרו לך, נתנו לך פקודה, הכריחו אותך, יש פסק דין, הסיבה לא משנה, באותו יום חומר ולמחרת כבר אינך. לא יהיו אזהרות נוספות״.

שוב פנינו לבית המשפט, הפעם בבקשה להורות לרשויות הרווחה להגיש תסקיר דחוף בעניינם של הילדים, וצירפנו עותק מכתב האישום. זה לא הרשים את השופט שהפנה את הצדדים ליחידת הסיוע שתגיש ״חוות דעת בכתב״ בתוך 15 יום וקבע ש״לא הוגשה לפניו אסמכתא לפיה נעצר האב עד תום ההליכים נגדו״.

בקשות רשות ערעור על שתי ההחלטות תוגשנה בשבוע הבא, ועד אזֿ – משטרת ישראל ואלוהים ישמרו על אורלי והילדים.

המשך יבוא.

***

השבוע בפודקאסט פרק מאלף עם אליאב אללוף על סטוריטלינג להאזנה לחצו כאן.