1#. את בטח תכף תזהי שהוא נרקסיסט,

היא אמרה לי מיד בתחילת הפגישה והתחילה לגלול סיפור את סיפור חייה. הם הכירו בצבא וכשהשתחררו עבדו שנה ונסעו יחד למזרח הרחוק לטיול הגדול. שניהם לא באו ממשפחות עשירות, אבל הוא היה ממולח ומתוחכם עם פה מפיק מרגליות ותחושה פנימית עמוקה של אדם מצליח, שהכל מגיע לו בזכות כישוריו, שכלו, תחכומו וקשריו הענפים. השכנוע הפנימי העמוק הזה היה שם עוד מילדות והלך והעמיק ככל שבגר.

בבנגקוק, באיזה בר אפוף עשן ירוק, בחור אנגלי סיפר לו על ביטקוין. באותה עת כמעט אף אחד לא ידע מה זה, אבל הוא לא שכח את אותה שיחה והיתה לו תחושת בטן שזה הדבר הבא. כשחזרו מהטיול הוא עבד קשה וחסך שקל לשקל והשקיע 10,000$ בביטקוין, בלי לדעת שבשלב מסוים ההשקעה הזו תהפוך אותו לאדם מאוד עשיר.

עם השנים הוא פתח עסקים, ומינף וגלגל ורכש נכסים ואף אחד לא באמת ידע מה הוא עושה חוץ מזה שהוא עשה כסף. הרבה כסף. מעבר לכסף הרב שהוא עשה מעסקיו, ההשקעה בביטקוין שגדלה עם השנים, הפכה להשקעה מדהימה שהיתה שווה קרוב ל-20 מליון ש״ח.

ברבות השנים נולדו להם שלושה ילדים והיא עבדה במשך שנים במשרת אם ובקורונה פוטרה ומאז לא טרחה לחפש עבודה. ״השנים בבית כיווצו אותי״ היא אמרה, ״את הופכת להיות עקרת בית, ואשה קטנה שמטפלת בילדים, ודעתך לא נספרת, ואת מתכווצת והופכת לקטנה מאוד, ממש בגודל של בובה על מחזיק מפתחות״.

ההרגשה הזו היתה גם תולדה של מריבות בהן הוא נהג להקטין אותה ולהשפיל אותה ולקרוא לה ״סתומה״ ולומר לה ״מי את בכלל״ והמילים שלו היו כמו שיקוי מכווץ שהקטין אותה כל יום קצת יותר, ואחריהם הגיעו טיפולי שתיקה שנמשכו ימים ארוכים בהם הוא התעלם ממנה כאילו היתה אויר ואפילו לא הסתכל לעברה, והיא התכווצה עוד יותר.

2#. בשנה שעברה הם יצאו לחופש בתאילנד

עם הילדים. היה נופש מדהים עד שהתפתחה איזו מריבה ביניהם והוא ממש התרגז ואמר ״את הולכת ממש ממש להצטער על זה״ ואז הוא פשוט לקח את המזוודה שלו והלך. השאיר אותה ואת הילדים במלון, כיבה את הטלפון ונעלם. לשלושה ימים. שלושה ימים שהיא סיפרה לילדים סיפורים ואמרה שיש לו עסקים ושהוא בטח התעכב באיזו עיסקה אבל גם היא וגם הם ידעו את האמת ולא דיברו עליה.

האמת היתה שהמריבות איתו הם סיוט ושהוא נוהג להעניש. הוא לא אלים אבל הוא פאסיב אגרסיב, וכשהוא כועס הוא יכול להעלם מהבית לשעות ארוכות בלי לתת הסבר, או לא לענות כשמדברים איתו. אבל ההעלמות הזו לשלושה ימים בתאילנד היתה שיא חדש בספר השיאים שלו. היא החזיקה את עצמה במשך כל שלושת הימים בשביל הילדים וכשהוא חזר ביום השלישי בערב כאילו לא קרה כלום ושאל מתי הולכים לאכול ארוחת ערב משהו בה נשבר.

היא לא יצאה מהחדר לא באותו יום ולא ביומיים שנותרו עד הטיסה. היא שכבה במיטה ובכתה עד שיבשו דמעותיה ונמחקה נשמתה. הילדים ממש נלחצו והוא בהתחלה שאל מה להביא לה אבל כשהיא לא הגיבה הוא איבד את זה ולחש לה שהיא חולת נפש ושהוא ידאג שיאשפזו אותה, והיא לא הצליחה להגיב לכלום ושמעה הכל כמו מתוך בור שחור והרגישה שהיא טובעת ונחנקת ולא יכולה לדבר.

בבוקר האחרון הבת שלה, ילדה הורית ובוגרת לגילה, התיישבה לידה וליטפה אותה ואמרה לה ״אמא את חייבת לקום בשבילנו, בואי תתקלחי ותרגישי יותר טוב, את לא אשמה בכלום, כולנו רואים מה את עוברת איתו וכולנו איתך ואנחנו יודעים שלא את החולת נפש ואנחנו דואגים לך וצריכים אותך״, וככה אחרי שעה היא הרגישה שהיא מצליחה להרים את הראש והתקלחה והתלבשה והלכה איתם לארוחת בוקר. אבל היא לא החליפה איתו מילה ולא הסתכלה עליו ובפעם הראשונה הוא הבין שעבר את הגבול וניסה להיות נחמד והכין לה צלחת עם האוכל שהיא אוהבת וקפה והיא דחתה את כל מה שהוא הגיש לה ולא דיברה איתו יותר.

3#. היה לה ברור שהיא מתגרשת ממנו

והיה לה ברור שהיא חייבת לעבור קודם טיפול שיחזק אותה ויבסס מחדש את הערך העצמי המחוק שלה. בטיפול היא נזכרה בהרבה מאוד דברים שהיא הדחיקה במהלך השנים והמטפלת הסבירה לה שההדחקה הזו היא מנגנון הגנה שמיועד לשמור על הנפש שלה ולאפשר לה לצלוח את החיים לצידו.

בטיפול, מנגנוני ההגנה נפרצו והיא לא הפסיקה לבכות כשנזכרה איך ביום ההולדת שלה הוא לא דיבר איתה ועשה פרצופים וכולם במשפחה שאלו מה קרה לו ולמה הוא ככה והיא נאלצה לשקר ולומר שהיה לו יום נוראי בעבודה, ואיך הוא עשה לה את המוות לפני שנסעו לסופשבוע עם עוד שני זוגות חברים, והרס לה את היכולת להנות למרות שידע שהיא מחכה לזה בכיליון עיניים, ואיך הוא מאחר בכוונה לכל ארוע משפחתי מהצד שלה למרות שהוא יודע שאיחורים מלחיצים אותה.

למרות שהיא לא עבדה והיתה תלויה בו כלכלית היא לא חששה להתגרש. היא ידעה שהחצי שלה ברכוש שנצבר יאפשר לה לחיות בנוחות את המשך חייה. אבל לא היתה לו כוונה להיפרד כל כך מהר – לא ממנה, ולא ממחצית מרכושו.

הגשנו בקשה לישוב סכסוך והתחלנו לנהל משא ומתן. לא פשוט לנהל מו״מ עם נרקסיסט שפיו מפיק מרגליות והוא משוכנע שהכל מגיע לו. הוא הציע חלוקה מופרכת שמשאירה אותו עם רוב הרכוש ובתגובה הגשנו בקשה לצו עיקול על רוב הנכסים וכן בקשה לצו מניעה שאוסר עליו לעשות שינוי בארנקים הדיגטליים בהם מוחזק הביטקוין שלו. לבקשה צירפנו תדפיסים שהוא שמר בקלסר מיוחד והיא צילמה ותיעדה עוד לפני שהיא הודיעה לו שהיא רוצה להתגרש.

4#. הביטקוין היה בבת עינו.

הוא לא היה מוכן להיפרד ממנו וכשהוא הבין שהיא מוכנה לוותר עליו כנגד קבלת נכסים אחרים בשווי דומה, הצלחנו – בדם יזע ודמעות – להגיע איתו להסכם גירושין.

הם התגרשו לפני פחות משנה. הסכם הגירושין הותיר אותה עם נכסים רבים והקנה לה רווחה כלכלית והותיר אותו עם הביטקוין והעסק ונכסים נוספים. הבעיה היתה שהוא היה ממורמר. מבחינתו לא הגיע לה שקל, והיא ממשיכה לחיות על חשבונו. הוא עשה לה את המוות עם הילדים כמיטב הרפרטואר הנרקסיסטי אבל היא היתה מתודרכת והם כבר היו מספיק גדולים והוא היה מתוסכל. אז הוא חיפש משהו אחר.

ואז הגיע המכתב מעורכת הדין שלו, אליו צורפה בקשה לישוב סכסוך. הוא רצה לבטל את אופן חלוקת הרכוש בהסכם הגירושין בשל ירידה דרמטית במחיר הביטקוין. לא היה טעם להסביר שוב ושוב שזו אינה עילה לביטול הסכם, שחוק החוזים קובע מפורשות שטעות בכדאיות העסקה אינה עילה לביטול הסכם, ושאין שום סיכוי שההסכם יבוטל. השבוע הוא הגיש תביעה לביטול הסכם.

5# עניינים על הרפרטואר הנרקסיסטי

1#. נרקסיסטים זקוקים להקטין ולכווץ את מי שלידם כדי להרגיש גדולים וחשובים. ההתנהלות הזו נובעת מהעובדה שלמרות כל הטרארם החיצוני בפנים הם ילדים חסרי ערך עצמי.

2#. טיפולי שתיקה ארוכים נחשבים כהתעללות רגשית, למרות שהם לא כוללים אלימות מילולית או פיזית רק שקט. שתיקה יכול להרוג את הנפש.

3#. נרקסיסטים נוהגים להרוס שמחות. זה לא תמיד במודע אבל זו התנהלות שמעמידה אותם במרכז ומאפשרת להם להתעמר בקורבן גם אם מדובר בהתעמרות פאסיב – אגרסיב.

4#. קשה מאוד לנהל משא ומתן עם נרקסיסטים כי הם לא יסיימו עד שלא ירגישו שניצחו. צו המניעה על הביטקוין היה צעד אסטרטגי שגרם לו לחשוב שהיא מעוניינת במחצית מהביטקוין בעוד שהיא העדיפה נכסים מוחשיים. רק כשהוא היה בטוח שהיא ויתרה על הביטקוין הקדוש לו הגענו להסכם.

5#. גם אחרי הגירושין נרקסיסטים עושים את המוות והם ימצאו סיבה אם הם יכולים לשוב ולנהל הליך משפטי למרות שנחתם הסכם. התוצאה פחות חשובה להם.

***

למי שרוצה לשמוע עוד על נרקסיסטים מוזמנים לפרקים עליהם בפודקאסט :

להתגרש מנרקסיסט

מלחמת השחרור מנרקסיסט

הורות משותפת עם נרקסיסט חלק א

הורות משותפת עם נרקסיסט חלק ב