1#. קופים מעופפים

אחרי שנים של התעללות נפשית היא החליטה להיפרד ממנו. היה לה ברור שזה לא יהיה קל, עם 4 ילדים ואחרי 18 שנות נישואין, היא ידעה בדיוק מה מצפה לה. ובכל זאת היא היתה נחושה. הוא התיש אותה ולקח לה כל טיפת אנרגיה והתעמר בה והיא הרגישה כמו ילדה אבודה שנפלה לתוך בור שחור.

חברה המליצה לה להתחיל טיפול. המטפל חשב שהיא בדיכאון והמליץ לה על ציפרלקס אבל היא סירבה לקחת. גם ככה הוא אמר לה שהיא חולת נפש, רק עוד חסר לה להתחיל לקחת תרופה פסיכיאטרית.

בשלב כלשהו המטפל זרק את המילה ״נרקסיסט״. היא הלכה לבדוק למה הכוונה ונדהמה שיש שם ודפוסים לתופעה. הוא ענה לכל התיאורים וככל שהיא העמיקה היא הבינה שהיא במערכת יחסים נרקסיסטית והחליטה להתגרש.

בין ההחלטה שהתקבלה בינה לבין עצמה והוטמנה בין קפלי נשמתה לבין הביצוע בפועל עמד אוקיינוס שלם. ״ממה את מפחדת?״ שאלתי והיא לא היתה מסוגלת להסביר. ״הוא לא אלים פיזית אבל הוא מתעלל״ היא אמרה ״קשה להסביר את זה״ שתקה. הפחד היה כמו עננה שחורה שקשה להגדיר את צורתה אך לא ניתן להתעלם מגודלה ומכך שהיא מסתירה את השמש ומאיימת להביא עימה גשמי זעף.

במריבות הוא איים עליה לא פעם בגירושין. האיומים היו בסגנון ״תארזי מזוודה ותעופי מהבית״, ״נמאס לי ממך חולת נפש״, ״אני אקח לך הכל ואלחם בך שנים״ וכמובן ״מי יקח אותך״ ועוד איומים והקטנות שנועדו להטיל עליה אימה ולקשור אותה אליו.

באחת המריבות היא אמרה לו בשקט ״בסדר אז נתגרש״. זו היתה הפעם הראשונה שהיא העיזה לומר זאת והוא נדהם. ״למה מי את שתחליטי״ ענה בזעם וסיים בבת אחת את המריבה. למחרת היא ביקשה שילכו לגישור. הוא ניסה לשכנע אותה להישאר בתערובת מופרעת של משפטי אהבה מתובלים בהקטנות והשפלות. ״אף אחד לא יאהב אותך כמוני למרות שאת חולת נפש״, ״את לא מתביישת להרוס לילדים את הבית? הם לא ישכחו לך את זה״. היא ירדה מזה לכמה חודשים וניסתה להמשיך הלאה.

אבל היא כבר טעמה מעץ הדעת. היא כבר ידעה שהוא נרקסיסט וזיהתה את דפוסי ההתנהגות שלו והבינה שהוא צריך לשלוט בה ולהקטין אותה אבל גם מפחד שהיא תלך ושזה לא ישתנה. במקביל הטיפול הפסיכולוגי חיזק אותה ובמריבה הבאה כשהוא התחיל לאיים היא קטעה אותו ואמרה ״זהו. הפעם זה נגמר״. והפעם היא היתה נחושה למרות שהוא התחנן.

אחרי שבוע כשהוא נוכח לדעת שהיא לא חוזרת בה, הוא עבר לאסטרטגיית הקופים המעופפים ויצא בקמפיין נרחב כדי להשאיר אותה איתו, שהרי מיהו הנרקסיסט ללא קורבנו?

למי שלא מכיר את המונח ״קופים מעופפים״ אסביר שמדובר בחלק מהרפרטואר הנרקסיסטי הכולל הפעלת אנשים אחרים כדי לפגוע בקורבן או להשפיע עליו. המונח ״קופים מעופפים״ הושאל מהסרט הקוסם מארץ עוץ בו קופים בעלי נוצות נשלטו על ידי המכשפה המרשעת שעשתה בהם שימוש כדי לחטוף את דורותי וטוטו.

וכך הוא פנה לכל חברותיה אחת אחת וביקש פגישה. הוא התחיל את הפגישה בדאגה למצבה, סיפר שהיא בדיכאון, שטיפול פסיכולוגי לא עוזר לה ושהיא מסרבת לטיפול תרופתי. הוא חזר ואמר כמה הוא אוהב אותה, נתן את חייו עבורה, תיאר איך היא חיה כמו מלכה, כלום הוא לא חסך ממנה, ועכשיו היא מתעקשת לפרק את הבית. בשלב הזה הוא עבר לדמעות ואמר שהוא דואג לה ולילדים ולא חושב שהיא תסתדר וביקש שידברו איתה וישכנעו אותה לחכות קצת עם ההחלטה עד שמצבה הנפשי ישתפר. היתה לו כריזמה והיה לו כוח שכנוע והוא לא עזב עד שלא נוכח לדעת ששכנע עד כדי שלא רק שהחברה שלה מאמינה לו שזו טעות ושהוא אוהב אותה ולא מפרקים משפחה ועוזבים בעל כל כך מוצלח וכל כך אוהב, אלא שהיא גם מתגייסת למשימה ויוצאת לעזור לו לשמור על שלמות המשפחה.

כשחברות שלה הגיעו אחת אחת כדי לדבר אל ליבה ולשכנע אותה להישאר היא אמרה לכל אחת בנפרד – בואי תשמעי דקה וחצי מהחיים שלי. ״אני אגמור אותך חתיכת חולת נפש״ נשמע קולו בוקע מהטלפון שלה ״את תצטערי שנולדת. תבכי דם על היום שהגעת לעולם הזה. אני בן זונה אם אני משאיר לך משהו. לא כסף ולא ילדים. את תרצי למות כשאני אגמור איתך. תתאבדי לבד. לא יהיה לך למה לחיות. את רוצה להתגרש כדי להז**ין עם אחרים. בחיים לא תמצאי מישהו כמוני וגם אף אחד לא יאהב אותך כמוני״. היא הקליטה אותו בשבוע הזה כשהיא היתה נחושה להתגרש והוא איים והתחנן וזה נשמע ככה. הפסיכולוג יעץ לה להקליט כי די מהר אחרי המריבות הוא הכחיש ואמר שהיא חולת נפש וממציאה. היא כבר ידעה לזהות מתי הוא עושה לה גזלייטינג והבינה שגם זה חלק מהרפרטואר שלו.

כשהיא התחילה הליך ושלחנו לו בקשה ישוב סכסוך עם הזמנה לניהול מו״מ, הוא סירב לשתף פעולה וחזר ואמר שהוא מבקש שלום בית ולא מוכן לפרק את המשפחה. כשהוא ראה שזה לא עוזר והבין שתוגשנה נגדו תביעות בקרוב, הוא שלח קוף מעופף גם לכיווני.

קרובת משפחה שאני מאוד אוהבת ומעריכה ביקשה לשוחח עימי על משהו חשוב. היא יודעת שאם היא זקוקה לי אני תמיד שם בשבילה וגם יודעת היטב כמה הזמן שלי מוגבל. כשנפגשנו בבית קפה באחד הערבים היא סיפרה לי שהוא סוכן הביטוח שלהם, והוא נפגש איתם באחד הערבים וביקש שיעזרו לו, ״במקרה״ הוא הבין שהיא קרובת משפחה שלי, והתחנן לעזרתה. ״הוא בכה עם דמעות. הלב נקרע לי על הילדים״ אמרה לי, ״אולי תשכנעי אותה לא לפרק?״

נשמתי עמוק. גם מעזות המצח שלה לנסות ולהשפיע על תיק שאני מנהלת, וגם מרמת המניפולציה. ״בחיים בחיים אל תפני אלי בקשר לתיק שאני מנהלת כי אין סיכוי שאני אדבר איתך עליו״ אמרתי בקול שקט אבל מאוד ברור. ״אני מקווה שאת מבינה את הטעות. אומר לך רק דבר אחד ותחשבי עליו טוב. אשה שטוב לה לא מתגרשת. אם היא נחושה כל כך להתגרש מאיש כל כך מוצלח ומצליח, כנראה שיותר רע לה איתו מבלעדיו״.

2#. טעות גורלית מאוד

זוג אחד, למוד אכזבות ושברונות לב, עובר הפריה חוץ גופית בפעם המי יודע כמה בבית חולים אסותא ראשון לציון. הזמן לא משחק לטובתם. היא כבר בת 44. בדרך נס הריון אחד מתפתח. בחודש השישי להריון מתגלה אצל העוברית בעיה רפואית שמצריכה ניתוח תוך רחמי, ואף מוצע לאם לשקול הפלה בשל מצבה הרפואי, אך היא מתנגדת בתוקף. בבית חולים שיבא נערכת בדיקת מי שפיר ובדיקות גנטיות מהן עולה גם התוצאה הבלתי מתקבלת על הנפש – לעוברית אין קשר גנטי לאיש מהוריה – האשה שבהריון אינה אימה הביולוגית ובעלה אינו אביה הביולוגי. הביצית המופרית שהושתלה ברחמה שייכת בכלל לזוג אחר.

בית החולים שיבא מעביר את המידע לבית החולים אסותא שעוצר הכל ועורך ״בדק בית״. זוגות רבים ערכו טיפולי פוריות באותה תקופה אולם לזוג אחד הקפיאו שלושה עוברים באותו יום ועל ידי אותו אמבריולוג, כך שיש חשש שהמדבקות על המבחנות הוחלפו. טיפולי הפוריות נעצרו עבור זוגות רבים עד שתתברר הטעות, וזוג אחד מבין שיכול להיות שיש להם תינוקת שאשה אחרת נושאת ברחמה. אילולא הבדיקה שנדרשה בשל הבעיה הרפואית של העוברית – הטעות לא היתה מתגלה בשלב ההריון או בכלל. ואי אפשר להימנע מלתהות עד כמה הברדק חוגג וכמה טעויות כאלו נעשו ואיש לא גילה ולא יגלה לעולם? תרשו לי להניח שזו לא הטעות הראשונה שקרתה, רק הראשונה שהתגלתה.

בית המשפט המחוזי דחה השבוע את הערעור שהוגש על החלטת בית המשפט לענייני משפחה שקיבל את בקשת בית החולים אסותא ובני הזוג הטוענים שהעוברית היא בתם הביולוגית, וקבע שתערך בדיקת דנ״א כדי לקבוע בוודאות את קשר הדם בין העוברית לבין ההורים הנטענים ובכך להתיר ספקות.

האם ההרה, המצויה בחודש התשיעי להריונה, מתנגדת בכל תוקף לביצוע הבדיקה, ומבקשת ״תנו לי ללדת בשקט את בתי. אני נתתי לה חיים, היא כבר בחרה בי.״ התנגדותה נדחתה, גם בשל טעמיה הטכניים ובעיקר על רקע זכותה של העוברית לדעת מי הוריה.

ומדוע דחוף לדעת זאת עוד טרם הלידה? כדי למנוע את רישומה האוטומטי כבתם של האם היולדת ובעלה, וכדי לאפשר להוריה הביולוגיים להביע דעתם בענין הטיפולים הרפואיים להם ככל הנראה תזדקק לאחר לידתה, וכן כדי להמשיך את טיפולי ההפריה שנעצרו אצל זוגות רבים באסותא בשל התקלה הטראגית הזו.

אלא שהדרמה האמיתית תתחיל לאחר הלידה. זהו ״משפט שלמה״ של העת החדשה – שערו בנפשכם שני זוגות הורים שבעל כורחם נקלעים למאבק סביב תינוקת שנולדה לזוג אחד אך שייכת ביולוגית לזוג אחר. תוסיפו את העובדה ששני הזוגות נחלו אכזבות רבות ככל הנראה עד שהגיעו לשלב בו הוקפאו עובריהם, והכל בשל טעות שיד אדם עשתה ואף אחד לא יוכל לתקן, גם לא המיליונים שישולמו כפיצוי.

יד ביד עם הקידמה הרפואית החוק והפסיקה הלכו דרך ארוכה בכל הקשור לשאלה ״מיהו הורה״ ומאפשרים פונדקאות, צו הורות פסיקתי, תרומת ביצית ותרומת זרע, אולם שיטת המשפט שלנו אינה מאפשרת נטילת עוברית מהוריה הביולוגיים ללא הסכמתם והשתלתה ברחמה של אשה זרה, שלא ידעה דבר על כך ונשאה אותה ברחמה מתוך ידיעה שזו בתה, גם אם מדובר בטעות גורלית.

סוגיות מוסריות ופילוסופיות ואתיות רבות ידונו כנראה ויגיעו להרכב מורחב של שופטי בית המשפט העליון שיאלצו להכריע של מי התינוקת – האם של הוריה הביולוגיים שאת מטענם הגנטי היא נושאת ושלא ביקשו שעוברם יוטמן ברחם אחר או של אלו שהביאוה לעולם בידיעה מוחלטת שהיא שלהם, ושלא ביקשו ללדת עוברית שאינה שלהם גנטית. תהא התוצאה אשר תהא, אחד הזוגות ככל הנראה לא יגדל את התינוקת שלו.

ולמרות ששיטת המשפט שלנו תעדיף כנראה את קשר הדם, ליבי דווקא עם האם ההרה שהשתילו ברחמה חומר גנטי זר שהפך לעוברית שניזונה ומתפתחת מדמה ומלשדה, ורוצה ללדת אותה גם אם היא תהיה פגומה, ועברה ניתוח תוך רחמי כדי להציל אותה. ובעצם כבר מאד אוהבת אותה. אהבת אם. מבחינתי במשפט שלמה היא כבר זכתה.

***

בפודקאסט השבוע פרק מרתק על הביולוגיה של הנרקסיסטים להאזנה לחצו כאן.