1#. העץ הנדיב והקרקע היציבה

כשאילן היה ילד בן עשר אביו נהרג בלבנון. היתה לו אמא חזקה שהיתה שם עבורו ועבור שתי אחיותיו הקטנות אבל אילן הרגיש שהקרקע נשמטה תחת רגליו ושאין לו אחיזה. בבית אמא שלו שמה לב שהוא התחיל לרחוץ ידיים כמה פעמים בשעה ולסדר את חפציו באופן כפייתי. היא ניסתה לטפל בזה בעצמה אבל לא היה לה סיכוי. האובססיות שזחלו לתוך חייו עשו לו סדר בנשמה וסיפקו אחיזה בעולם בוגדני בו הכל יכול לקרות ושום דבר לא בטוח.

האובססיות שלטו בחייו במשך שנים. הטיפול שאמא שלו כפתה עליו בילדותו לא הועיל כי הוא סידר לפסיכולוג את החפצים בסדר מופתי ולא שיתף פעולה. בגיל ההתבגרות וכשהוא הבין שהוא צריך עזרה, הוא נשלח שוב לטיפול ולמד לשלוט באובססיות ולנהל אותן עד שבגיל 17 אימו נשמה לרווחה. הילד ״חזר להיות נורמלי״ ואפילו מתגייס לצבא.

בצבא הוא הכיר את דפי הקיבוצניקית, שמשהו ביציבות השורשית, בפשטות הטבעית וביופי הלא מתאמץ שלה משך אותו וגרם לו להרגיש בית ומשפחה. כבר אחרי הצבא היה ברור שהם יתחתנו. כמו שדפי היתה עבורו קרקע יציבה אילן היה עבורה העץ הנדיב, מישהו שאפשר להישען עליו כלכלית, שיש לו משפחה עם רכוש ונכסים, שהיו אחיזה בעולם עבור הילדה הקיבוצניקית נטולת המשאבים שהיא היתה.

בחתונה שלהם רקדו חברי קיבוץ עם שורטס וכפכפים לצד נשים לבושות בפראדה, והיתה שם שמחה אמיתית ואהבה גדולה וגם דמעות על אבא שלו, שלא זכה.

2#. אם נריץ בפאסט-פורוורד

את השנים שחלפו מאז נראה שם לימודים באוניברסיטה, ואת אילן כרואה חשבון תחילה שכיר ואחר כך בעל משרד ואת דפי כעובדת סוציאלית, חופשות לידה שהתארכו ושלושה ילדים שנולדו, ואת אמא שלו שנפטרה, ומעל כל הדבר הזה רבצה שליטה.

למרות שדפי תמיד היתה קרקע יציבה במובן הראשוני של הכרותם, בנורמליות ובשורשיות הטבעית שלה, עם השנים אילן הפסיק להרגיש כך, ונזקק ליותר ויותר שליטה כדי לא לאבד אחיזה. ואולי הוא לא הרגיש קרקע יציבה כי היא נשענה עליו כלכלית ואולי הוא היה זקוק לה תלויה בו כלכלית כדי להיות בשליטה.

כך או כך דפי מצאה עצמה עובדת שנים כשכירה בחצי משרה כי אילן דרש שהיא תהיה שם עבור הילדים והמשפחה וכי ״אי אפשר שני עצמאיים בבית״. והוא צבר כספים ונכסים עבורם אבל גם דרש סדר קפדני, שריד לימיו כילד אובססיבי, והקפדה יתירה עם כרטיס האשראי שהוצאותיו נבדקו בטרחנות, ולא הסכים לישון על מצעים לא לבנים, והפך להיות קפדן וזועף וחולה שליטה. ודפי שלא ידעה לשים לו גבולות, למדה להתמסר לו ועשתה כרצונו ונתנה לו לשלוט בה ולנהל אותה ולבחור עבורה, כי כל אופציה אחרת היתה הרבה הרבה פחות נעימה.

כלומר עלתה לה ביוקר. התקפי הזעם של אילן היו כמו סופה שניתכת עליך במלוא עוזה והורסת הכל ולוקחת עימה גם את רגעי החסד וגם את הדימוי העצמי וגם את שלוות הנפש, וכשהיא חולפת יש שקט. שקט שיכול להימשך ימים ארוכים והיא קראה לו השקט שלאחר הסערה, אבל הוא היה נורא לא פחות מסופת זעמו של אילן, ודפי הבינה שאם היא רוצה יציבות ונורמליות היא צריכה לתת לו שליטה.

3#. היא לא אומרת כלום

עם השנים דפי העלתה עשרים וחמישה קילו וכבר לא היתה הקיבוצניקית הגרומה שעמדה עימו מתחת לחופה. המשקל שלה לא הפריע לאילן, אבל התחיל להפריע לה והיא התחילה יחד עם חברה סדנה שמטפלת באכילה רגשית. שם בסדנה היא הבינה שרק במטבח יש לה זכות בחירה ושם היא בוחרת לפצות את עצמה בלי שאילן יבחר עבורה. עוד היא הבינה שהיא לא שמה גבולות לא רק לאילן גם לעצמה, ושהבחירות שלה לא משרתות אותה ושהשומן שלה הוא סוג של שריון והגנה, ועוד הרבה תובנות שקשה להאמין שהגיעו דווקא מסדנת דיאטה ולא מטיפול פסיכולוגי ארוך שנים.

דפי התחילה לבחור מה נכון עבורה ומה בריא לגוף שלה ולמדה לאהוב את עצמה וגם לשים לעצמה גבולות כי לפעמים היא נזקקה להגנה גם מפני עצמה. זה התחיל בכלל באוכל אבל מה שזה עשה. עם כל קילוגרם שירד לה מהנשמה הערך העצמי שלה שנמחק בשנים של סופות ושתיקות, גבה בסנטימטר.

אילן אולי לא ממש שם לב שהיא מרזה ואולי התעלם בכוונה תחילה, ורק אחרי שירדה 17 קילו הוא שאל אותה אם היא בדיאטה והיא נדהמה וגם קצת נעלבה שרק עכשיו הוא רואה והוא אמר שהוא אוהב אותה כמו שהיא וזה לא משנה לו כמה היא שוקלת, אבל שתשים לב כי דיאטות כאלו דרסטיות יכולות לעשות קמטים. והיא שתקה אבל חשבה שאם הוא אוהב אותה כמו שהיא שיאהב גם את הקמטים, אבל לא אמרה כלום.

והיה גם את העניין עם הבגידות. כבר חמש שנים שדפי יודעת שאילן בוגד בה. פעם אחת היא הצליחה לחטט לו בטלפון וראתה תכתובת שלו עם מירה המזכירה והבינה שהוא שוכב איתה, אבל לא העיזה לומר כלום והמשיכה לעקוב מקרוב אחרי הרומן ואז זה נגמר והיא התפטרה ודפי אף פעם לא אמרה כלום בעיקר כי היא פחדה. פחדה שהוא יהפוך את החיטוט בטלפון לחטא גדול יותר מהבגידה, פחדה מהזעם שלו ובעיקר פחדה שהוא יעזוב אותה.

ואחריה היו עוד נשים מזדמנות שאילן שכב איתן בקביעות או באופן חד פעמי, בודק את היכולת שלו להמשיך ולכבוש נשים, ודפי ידעה שגם הבגידות העניקו לו סוג של שליטה, ועם הצורך שלו בשליטה היא מזמן השלימה. זה לפחות היה הסיפור שהיא סיפרה לעצמה, אבל לא אמרה לו כלום.

4#. לעולם אל תבזבז משבר טוב

ככל שדפי שינתה את מימדי גופה והערך העצמי שלה, כך הבגידות של אילן פחות עניינו אותה, והיא עסקה בעצמה. היא החליטה לפתוח קליניקה משלה לצד עבודתה כשכירה, גילתה יותר ויותר עניין ברשתות החברתיות ושידרה לעולם שהיא אוהבת אותה. עד מהרה היה מישהו שקלט את השדר ושלח לה הודעה במסנג’ר של הפייסבוק. באופן שהפתיע אפילו את עצמה, היא שיתפה איתו פעולה והוא הפך להיות הידיד הוירטואלי הסודי שלה, זה שאף אחד בעולם לא ידע עליו ושאת שמו היא לא הזכירה מעולם.

ואז זה קרה. לאייפד של אילן נגמרה הסוללה והוא לקח את האייפד שלה לצפות בפרק של פאודה שהוא פיספס ותוך כדי שהוא בשיא המתח קפצה הודעה במסנג’ר מהידיד הוירטואלי שאין לומר את שמו. ואילן לא פראייר, הוא קלט שיש כאן משהו נסתר. הוא נכנס למסנג’ר והתחיל לצלם בוידאו את הצ׳ט כולו. כבוגד מומחה כבר שנים, אילן הבין שעוד לא קרה שום דבר במציאות בין דפי לבחור עימו שוחחה. אבל היה שם משהו רגשי ביניהם שהציב מולו מראה והוציא אותו מהכלים. ואילן, כמו שאמר צ׳רצ׳יל, מעולם לא בזבז משבר טוב.

ובכן אילן פרץ כסערה לקליניקה של דפי עם האייפד בידו והיא מיד הבינה. ״את בוגדת בי״ הוא רתח. ״תתביישי לך, זונה. אני עובד כמו חמור ואת מזדיינת. מחר ב-8 בבוקר אני ברבנות פותח תיק״. אילן היה אדום וצרח וחיכה שדפי תילחץ ותתחיל לבכות ולהתחנן אליו שיסלח לה. להפתעתו היא דווקא הביטה בו בשיוויון נפש ולא אמרה כלום.

״אין לך מה להגיד לי חתיכת זונה?״ המשיך אילן לנופף באייפד והפעם דפי ענתה. ״יש לי הרבה מה לומר לך. אני אתחיל בזה שאתה מוזמן לפנות לבית הדין הרבני. רק שם מתגרשים. ברבנות מתחתנים. לשם תגיע אחרי שאנחנו נתגרש ותחליט עם מי אתה רוצה להתחתן, אילן. עם מירה המזכירה שלך שזיינת במשך שנתיים, עם דנית אמא של חבר של שחר שהיית איתה שלוש פעמים במלון בהרצליה, או עם סיגי שהתקמצנת עליה ונתת לה למצוץ לך באוטו, עם מי מהן תתחתן ברבנות, אילן?״ שאלה דפי ברוגע וראתה איך אילן מחוויר. ידיו רעדו והוא התיישב על הרצפה עם הבעה של מי שזה עתה ראה רוח רפאים.

5#. מה שאילן לא ידע

זה שדפי תיעדה בשנים האחרונות את כל הבגידות שלו. הוא לא ידע שהיא עשתה צילומי מסך של שלל התכתבויותיו בווטסאפ, שהיא עקבה אחרי התמונות והמיקומים שלו בגוגל, ושהיא ידעה עליו המון.

אילן גם לא ידע שדפי הכינה את עצמה לגירושים האלו ואספה את כל מסמכי הבנקים והקרנות והחשבונות בחו״ל שאילן ניהל והיה בטוח שאין לה מושג מה יש ומה אין.

הוא גם לא ידע שכבר שלושה חודשים היא חושבת על פרידה, שהיא ביקרה לא מעט אצלנו במשרד, שהרכבנו מפה של הכספים והנכסים ושיש בקשה לישוב סכסוך מוכנה להגשה לבית המשפט לענייני משפחה בלחיצת כפתור ובמרחק ווטסאפ אחד קטן.

״תגישי״.

***

השבוע בפודקאסט שיחה מפתיעה עם דיין על בית הדין הרבני שתעניין אתכם גם אם לא חשבתם לדרוך שם לעולם. להאזנה לחצו כאן