1#. במשך שנים ובכל מריבה

הוא איים שיעזוב את הבית והיא התחננה שלא. בינתיים נולדו להם שני בנים, והוא הקים מפעל חיים גדול, וחיי הנישואין שלהם ידעו סערות גדולות, ואיומים ותחנונים ושרדו הכל. שניהם חשבו שבגיל 48 הם כבר בחיים לא יתגרשו. ואז נכנס שותף לעסק וביקש לקחת את העסק למחוזות אחרים שדרשו מימון והם עשו סבבי פגישות בבנקים ובבית נשמעו מילים כמו ״אובליגו״ ו״שעבודים״ והיא ממש נלחצה והתחילה ללחוץ עליו.

הוא רצה להוריד אותה מהווריד שלו ואמר ״אני אחתום לך על מה שתרצי״ והיא פנתה לעורכת דין וביקשה הגנה ועורכת הדין הציעה לה שיחתמו על הסכם ממון. היא חזרה הביתה ואמרה את המילים הסכם ממון והוא נפנף בידו בביטול ואמר ״תעזבי אותי כבר עם השטויות שלך, אמרתי לך תביאי מסמך ואני אחתום״.

היא היתה רצינית עם העניין הזה והביאה מסמך שנשא את הכותרת הסכם ממון וקבע ששתי הדירות יעברו אליה והעסק שלו וכל החובות של העסק יחולו עליו ויש חוב לאחים שלה שפעם הלוו להם כסף והם יחזירו להם את החוב הזה בחלקים שווים אם יתגרשו. והוא קרא ברפרוף ואמר ״בסדר אין בעיה מה שתרצי העיקר שתירגעי ותרדי לי מהווריד״.

הם חתמו על ההסכם ופגשו את עורכת הדין שלה בבית המשפט ואמרו לשופט שהם מבינים את המשמעות ואת ההשלכות והוא אישר את ההסכם בפנים חמורות סבר.

2#. הם המשיכו הלאה בחייהם

ולמרות שהיא נרגעה וחדלה להקשיב לשיחות העסקיות שלו, הם המשיכו לריב כרגיל, והוא המשיך לאיים שיעזוב את הבית והיא המשיכה להתחנן ומדי פעם במהלך מריבה סוערת הוא נעלם לכמה שעות וחזר. הכל כרגיל.

ואז היא הכירה מישהו בשיעור יוגה והתחיל ביניהם רומן שסחף אותה לחלוטין והיא היתה מאושרת ונסערת והעיניים שלה נצצו. בגיל 54 היא הרגישה בת 16 והוא קלט ושם אחריה מעקב וכשהוא תפס אותה היתה מריבה מטורפת והוא איים שיעזוב והיא אמרה בשלווה אם אתה עוזב אתה לא חוזר והוא עזב ולא חזר. שבוע. הוא היה בטוח שהיא תתחנן אחרי שבוע וכשזה לא קרה הוא התקשר ואמר שחוזר והיא אמרה שהחליפה מנעול ואין לו לאן לחזור ושהיא מציעה שיפעילו את הסכם הממון ויתגרשו. הוא אמר לה ״אין בעיה תביאי מסמך ואני חותם״ והיא ענתה שזה כבר לא עובד ככה והם הלכו לשתי פגישות גישור וחתמו על הסכם גירושין.

כל הארוע הזה התרחש ב-2017.

3#. מה שהיא לא ידעה

היו כל כך הרבה דברים שהיא לא ידעה מאחורי הסיפור שכרגע קראתם שזה לא יאומן.

היא לא ידעה שהעסק שלו שווה עשרות מליונים ושתי הדירות שלקחה לעצמה בהסכם הממון שוות יחד לא יותר מ-7 מליון.

היא לא ידעה שכבר שנים יש לו מאהבת שרק מחכה שהוא יעזוב.

היא לא ידעה שהבחור שהכירה ביוגה והסעיר את חייה יעזוב אותה חודש אחרי שהיא התגרשה כדי לחיות איתו.

היא לא ידעה ששנה אחרי הגירושין הוא ינשא בשנית והיא תמצא את עצמה בדייטים עצובים.

היא לא ידעה שאחרי שנה של דייטים עצובים היא תכיר גבר נחמד, שלא יסעיר אותה אבל יתן לה שקט ושהיא תבחר בשקט שלו בתקווה ששקט מדבק ושימצא שקט לנפשה.

היא לא ידעה שנפשה לא תשקוט.

היא לא ידעה ששני בניהם הבגירים יחבבו מאוד את אשתו החדשה של אביהם ושכל פעם שהם יאכלו שם ארוחת שישי זה ירגיש לה כמו מחטים מלובנות ללב.

4#. היא כן ידעה שהוא צריך לשלם

על כל זה, וביוקר. ואז היא פנתה לאחים שלה וביקשה שיתבעו את החוב הזה שנכתב בהסכם הממון. והאחים שלה לא ממש רצו להכנס לזה אבל היא לחצה עליהם והם הגישו תביעה נגד שניהם.

היא לא ידעה שהליך משפטי לא פותר קשיים רגשיים. היא גם לא ידעה שזה עלול להיות מסוכן.

היא לא הגישה כתב הגנה כי היה ברור שהאחים שלה תובעים עבורה והוא הגיש כתב הגנה וטען שהם ויתרו על החוב ושהיתה ביניהם התנהלות עסקית ושקיים שיהוי בהגשת התביעה.

בדיון הראשון השופט אמר לאחים שלה שמההתנהלות העיסקית ביניהם נראה שהם מזמן ויתרו לו על החוב אבל יש בדעתו לתת פסק דין בהעדר הגנה נגדה. האחים שלה הסכימו למחוק את התביעה נגדו כי השופט הזהיר שיהיו הוצאות כבדות והם רצו להקטין נזקים. וככה התיק נגמר עם פסק דין בהעדר הגנה נגדה ומחיקת התביעה בהסכמה נגדו. בקיצור עם כלום. לכאורה.

5#. היא גם לא ידעה שאבא שלה נישל

אותה מרוב עזבונו בצוואה שערך לפני עשרים שנה. אביה הלך לעולמו בתחילת השנה ובצוואתו הוא הוריש הכל לשני בניו וכתב שהיא נשואה באושר ומסודרת ולכן הוא מוריש לה רק 150,000$ ואת כל השאר לאחיה. היא הגישה התנגדות לצוואה וטענה שאחיה השפיעו עליו ושהיא לא נשואה באושר ויחסית אליהם גם לא מסודרת.

היא לא ידעה שאחיה יגישו את פסק הדין ההוא שניתן בהעדר הגנה ללשכת ההוצאה לפועל וידרשו ממנה לשלם את החוב. היא לא ידעה שהיא לא תוכל לבטל את פסק הדין כי עברו שנתיים ולא תוכל להתנגד לתשלום החוב. היא לא ידעה שהחיים יכולים להיות כל כך מאכזבים.

השבוע היא הבינה שהיא צריכה להתפשר עם האחים שלה ולסיים את סאגת ההליכים המשפטיים ולהשלים עם טעויות עבר, ועם אכזבות וכאבים ולהתקדם. הלאה. היא הבינה שלא ראתה את כל התמונה.

6#. מוסר השכל – בלי אף מילה על קארמה.

לא תמיד אפשר לראות את כל התמונה. לפעמים אנחנו בטוחים שאנחנו מבינים הכל, אבל התמונה הגדולה שונה לחלוטין. לפעמים אנחנו חושבים שאנחנו יודעים לקרוא את המפה אבל בוחרים את הדרך הלא נכונה. דבר אחד בטוח – אל תנהלו הליכים משפטיים רק כדי לשכך תחושת נקם.

אני אחזור על זה שוב במילים אחרות – גם אם אתם מאוד מאוד כועסים על בני הזוג שלכם בהווה או לשעבר ופגועים מהם, ואתם מרגישים שאתם רוצים לפגוע חזרה – לא בטוח שהיכל המשפט הוא המקום לנקמות. לא שם ירפאו לכם את הפצעים. אולי אפילו תצאו יותר פגועים. אולי תגלו שבבית המשפט לא תמיד יש צדק, ואולי תגלו שגם שם לא תמיד רואים את התמונה מהזווית שלכם.

***

השבוע בפודקאסט פרק מרתק עם ניב פרן שמלמד אותנו כמה שיעורים להצלחה בחיים. להאזנה לחצו כאן.