1#. הנסיכה שלו

האביר על הסוס הלבן התחתן עם הנסיכה הקסומה. הוא היה סטודנט מבריק למחשבים והיא נסיכה קסומה ואקזוטית, עם עיניים חומות מלוכסנות ושיער שחור חלק וארוך שגלש על גבה והגיע עד מותניה הצרות. הם הכירו בבר חיפאי והתאהבו עד מעל הראש.

היא באה ממשפחה אמידה יחסית, כזו שהנשים בה מעולם לא עבדו והבעלים ״נשאו אותן על כפיים״. הוא אמנם לא היה עשיר, גם לא אמיד, למעשה הוא היה קיבוצניק, אבל היה לו עתיד מבטיח והם נישאו צעירים והביאו לעולם ארבעה ילדים. דווקא הוריה דרשו הסכם ממון, ולמרות שהוא נעלב בסתר ליבו, הם פנו לעורך הדין של אביה שערך ביניהם הסכם של הפרדה רכושית מוחלטת.

במהלך השנים הלכו הוריה לעולמם. מהירושה שלהם היא קיבלה סכום זעום, כי אצלהם במשפחה נהוג להוריש רק לבנים והיא ושתי אחיותיה קיבלו מנה צנועה מהמיליונים של הוריה, הם ניהלו התנגדות בהליך ארוך ויקר, אך הפסידו כי הוריה היו צלולים ונישלו את בנותיהן מרצונם החופשי, וככה זה עם הורשה אם זה מרצון חופשי זה לגיטימי. עם כספי הירושה הם שדרגו את דירתם מדירת ארבעה חדרים לדירת חמישה חדרים, לא מאוד מפוארת, באחת מהקריות ליד חיפה. והיא אף פעם לא עבדה. היא גידלה את הילדים והיתה תוצר של בית גידול בו האשה אינה עובדת והגבר ״נושא אותה על כפיים״ כלומר מפרנס אותה ביד רחבה.

חלפו 30 שנה מהיום שבו האביר נישא לנסיכה.

האביר הקים חברת מחשבים שהצליחה מאוד ובחשבונה הצטברו מליונים רבים. הוא זכר היטב את הסכם הממון שאביה עליו השלום דרש, והקפיד להעביר סכומים לא גבוהים לחשבון המשותף שלהם, כאלו שאיפשרו לה לא לעבוד אף פעם אך לא לחיות בלי חשבון. היא כבר לא הנסיכה דקת המותניים וארוכת השיער מפעם, אלא אשה בת 50 ששנותיה ניכרות עליה.

אלא שהיא הבינה שיש לו מליונים בחשבון החברה ורצתה שיעביר אותם לחשבון המשותף והוא סירב והזכיר לה שהכל בגלל אבא שלה שרצה הסכם ממון ובסוף לא הוריש לה כלום, וכל פעם שהוא הזכיר את אביה היא שתקה. היה לה חור בלב בצורה של אבא שלה שאמר לה שהיא נסיכה אבל נישל אותה כמעט לחלוטין. המריבות ביניהם הפכו לשיח חרשים. ביעוץ הזוגי היא טענה שהוא קמצן והוא אמר שנמאס לו שהיא מנהלת לו את החיים אבל למעשה הם אמרו דברים אחרים לגמרי.

הוא אמר לה שהיא משעממת אותו ונמאס לו ״לשאת אותה על כפיים״ ושתצא לעבוד, והיא רק רצתה להיות הנסיכה שנושאים אותה על כפיים ולא הצליחה לראות שהוא כבר לא מעריך. היועצת הזוגית לא הצליחה לתפור את הקרעים ביניהם, והמריבות הלכו וגברו. באחת מהן היא אמרה לו שזהו, היא רוצה להתגרש כי מגיע לה מישהו שיראה אותה ויאהב אותה, והוא אמר ״את צודקת״, אבל לא עשה כלום, והיא באה להתייעץ כי נמאס לה.

כשהיא סיפרה על הקמצנות שלו, ואיך הוא לא רואה אותה, ומזלזל בה וכמה רע לה ואמרה שרוצה להתגרש שאלתי אם יש לה מסמכים על החברה כי השווי של החברה כאן יכול לשנות לחלוטין את התמונה. אבל אז היא אמרה שהיא לא חושבת שהחברה בתמונה ושלפה הסכם ממון מצהיב. הסכם ממון, גם אם הוא בן 30, הוא עדיין תקף והחברה באמת לא היתה בתמונה וכל שנותר לחלק היה הדירה המשותפת והחשבון המשותף שיתרתו זניחה. ולא היו לה הורים שיכולים לעזור ועם אחיה היה סכסוך משפטי והקשר נותק, והיא תלויה בו כלכלית, והיא הבינה שיש כאן בעיה.

כשאת תלויה בו כלכלית, את לא יכולה לאיים בגירושין, ואפשר להתנהג אליך לא יפה, כי יודעים שאין לך לאן ללכת. התלות הכלכלית היא כמו שרשרת ברזל שכובלת אסיר, וילדות שמגדלים אותן להיות נסיכות שנושאים אותן על כפיים כל החיים, הופכות לנכות, כי הן לא יודעות ללכת בעצמן כשרע להן.

2#. לא מספיק רזה

כשהם נישאו היא היתה בת 22 ושקלה 45 קילו. היא אמנם לא גבוהה, אבל המשקל הזה העיד ללא ספק על כך שהיא היתה שדופה. וזה מה שהוא אוהב, נשים שדופות. חלפו מעל 30 שנה. היא כבר אשה בת 54, אמא לשלושה גברברים צעירים, גבוהים, חתיכים ומוצלחים שמעריצים את האדמה שהיא דורכת עליה, שותפה בכירה במשרד עו״ד, לבושה בחליפה מוקפדת אבל כבר לא שוקלת 45 קילו.

ברבות השנים ועם הלידות היא העלתה במצטבר בערך 15 קילו. היא עדיין רזה בעיני, אבל היא לא שדופה כמו הנערה ההיא מפעם. וכבר שנים שהיא במלחמה איתו על המשקל שלה. כל קילוגרם עולה לה במבטים, בציקצוקי לשון, בהערות מעליבות וכשהוא מבין שהיא נעלבה, הוא משנה גישה ל״ביקורת בונה״ אבל לא מפסיק להציק. ביום הנישואין האחרון שלהם, הוא רכש עבורה חבילת אימוני כושר עם מאמן שמבטיח החזר כספי בהעדר תוצאות, ואחר כך התווכח איתו שאם היא לא ירדה לפחות 6 קילו, זה לא נחשב ״תוצאות״. אז המאמן העדיף לא להכנס לויכוחי סרק, והחזיר לו את הכסף.

המאמן הזה, שהעדיף לא להתווכח עם בעלה, אמר לה שהגוף שלה מדהים בעיניו, ושהוא לא מבין מה בעלה רוצה ממנה, ושאין הרבה נשים בגילה עם כזה גוף וכזה כושר, וזה היה שווה עבורה הרבה יותר מסתם אימון כושר. הוא החזיר לה את האמון בעצמה ובעולם, וכמובן שהיא שילמה לו על האימונים והמשיכה להתאמן איתו. בסוף גם קרה ביניהם משהו אינטימי, והיא נלחצה מאוד כי בחיים לא בגדה בבעלה שבשנים האחרונות טרח לומר לה שהוא לא נמשך אליה כי היא שמנה. והמאמן הזה, שהיה צעיר ממנה בעשור לפחות, דווקא נמשך אליה ואמר לה שהיא מדהימה, וזה כל מה שהיא היתה צריכה.

כשהיא הגיעה אלי היא סיפרה לי שהחליטה להתגרש, שמגיע לה מישהו שנמשך אליה ושחושב שהיא מדהימה ככה כמו שהיא, ונמאס לה כבר מבעלה שלא נמשך אליה. כששאלתי על הרכוש הסתבר שהיא הצד החזק כלכלית ביניהם, שחוץ מהבית בו הם מתגוררים לה יש עוד 3 דירות שקיבלה בירושה, שהוא עובד כשכיר במפעל ומשתכר רבע ממנה, ושהיא לא רוצה ממנו כלום, רק להתגרש. עוד היא סיפרה שהוא מנהל את חשבון הבנק שלהם ביד קפוצה, שהוא נוהג לריב על כל שקל, ולמרות שהיא מרוויחה, כאמור, פי ארבע ממנו, הוא מוציא לה את הנשמה על כל קניה, והיא בחיים לא אמרה כלום כדי שלא ירגיש קטן לידה.

ואז הבנתי. כל העיסוק הזה במשקל שלה נבע דווקא מחוסר הבטחון שלו, ונועד לקשור אותה אליו ולכלוא אותה בנישואים האלו. גם השליטה הכלכלית שלו היא סוג של מניפולציה שנועדה לאלף אותה ולהרגיל אותה לכך שהיא לא מקבלת החלטות, והכל כדי שהיא לא תאהב את עצמה ולא תביט במראה. אבל ביום שהיה מישהו ששם לה מראה מול העיניים, היא ראתה את עצמה כמו שהיא – אשה חכמה, מצליחה, עשירה ואפילו די רזה, שחיה עם גבר שקטן עליה בכמה מידות ומנסה לכווץ אותה למידה שלו, במקום לגדול יחד איתה.

הגירושין ממנו לא היו קלים, הוא היה אובססיבי ותבע ממנה כספים ודירות, והיא היתה מוכנה להשאיר לו את בית המגורים אבל הוא רצה עוד, ורק כשהגענו לדיון והשופטת הסתכלה עליו ואמרה לו במילים עדינות שכדאי לו לקבל את ההצעה כי אצלה הוא יקבל הרבה פחות, הוא הסכים. השבוע היא התגרשה סוף סוף וקיבלה מאיתנו משלוח עוגיות (כן, זכרנו שעכשיו אף אחד כבר לא סופר לה קלוריות) עם ברכות להצלחה בהמשך חייה.

***

בפודקאסט השבוע אני מארחת את עו״ד צפנת דרורי מנכ״לית ושותפה באחד ממשרדי עוה״ד הגדולים בארץ אשה מעוררת השראה עם סיפור שחובה לשמוע. להאזנה לחצו כאן