1#. זכות ושליחות

מחציתו הראשונה של השבוע הזה הוקדשה כולה לדיון חקירות בתיק שגוזר לי חלקים מהנשמה. תיק שהלכתי לישון איתו בלילה וחלמתי אותו כל הלילה והתעוררתי איתו בבוקר ואין לדעת כיצד הוא יסתיים. היות שמדובר בשלושה ילדים קטנים שנמצאים בסיכון השופטת קבעה דיונים צפופים וארוכים והודיעה שלא תעתר לבקשת דחיה.

אז נרתמנו להתכונן לדיון הזה והאורות דלקו במשרד במשך שני לילות ארוכים. הכנו חקירות וארגנו לתוכן את סיפור חייהם, שהתבסס כולו על התקשורת ביניהם שתועדה בהודעות ווטסאפ ארוכות ומפורטות.

התיק הזה מקפל בתוכו חיים מופרעים לגמרי, שיכולים לשמש בסיס לסרט קורע לב, שבשוליו יכתב מבוסס על סיפור אמיתי. יש לי הרגשה שבפנסיה אני אכתוב על זה ספר, ואדאג לחבר לו סוף טוב ככל האפשר, כי טוב כבר לא יהיה בתיק הזה, ולא משנה איך הוא יגמר.

ביקשתי לייצא קובץ של כל הודעות הווטסאפ ביניהם. צ׳ט שלם שמורכב ממילים שהוחלפו ביניהם באהבה ובשנאה, ובזעם וחרון אף, במשך תקופה של שנה וכמה חודשים. היו שם שיחות זוגיות על העניינים הכי אינטימיים ביניהם, והיו שם מילות אהבה, ובעיקר היו שם איומים, ושליטה טוטאלית, ושקרים, ומניפולציות, וחולי. כל כך הרבה חולי. הדפסנו 3 כרכים, מעל 300 עמודים כל אחד ומסרנו לשופטת שתקרא את הסיפור כולו.

את ההודעות המרכזיות שזרנו לתוך לוח זמנים והכנסנו לתוכו עוד ראיות שצורפו לתיק, וכשסיימנו לארוג את הראיות לפי סדר התרחשותן וחיברנו את הנקודות לאחור, קרה קסם והתמונה כולה התגלתה.

אתם בטח חושבים שאני מייצגת את האשה בתיק הזה ושהיא הקורבן. אז זהו שלא. אני מייצגת את דורון, אב שסובל מניכור הורי קיצוני, ומואשם על ידי האם שפגע מינית בבתו. אני לא יכולה להרחיב בפרטים, אבל הראיות בתיק מעידות אחרת לגמרי והמשטרה והפרקליטות סגרו את התיק.

החקירות בבית המשפט מתנהלות כמו בדרמה משפטית מעולה. יש כל כך הרבה דברים שאני רוצה לספר על התיק הזה ולא יכולה, אבל בכל זאת כותבת ככה מעורפל כדי לעשות ונטילציה לנשמה.

זה בהחלט התיק הכי קשה ומטורף שניהלתי ברבע המאה שאני עורכת דין, ואין לי שום מושג איך הוא יגמר. אני רק יודעת שיש תיקים שנכנסים עמוק לנשמה, ומילים כמו זכות ושליחות מקבלות משמעות לא צינית כשהן צמודות למקרה הזה.

אפילו עדי, עורכת דין צעירה וחדה, וצינית להחריד כי ככה זה בדור שלה הם עוטפים את עצמם בשכבת הגנה, כתבה כך כשחזרנו מהדיון בקבוצה המשרדית :

״רגע של קיטש, ואם תציגו לי את ההודעה הזו בחקירה אני אכחיש ואגיד שלא הייתי בדעתי הצלולה כשזה נכתב. חשוב לי להגיד, שהייתי עכשיו יומיים במשרד, ישנתי במצטבר 7 שעות ביומיים האחרונים. הייתי במשרד עם רותי עד חצות ואח״כ עוד נשארתי עם דנה, וחוץ מהעובדה שאני מתהההה וזקוקה לשינה ומזון זה היה אחד הדיונים המשמעותיים, המרתקים והחשובים שכנראה אי פעם יהיו לי. אני הכי גאה שיש בעבודת הצוות המדהימה הזאת, גאה ולהיות חלק מההסתערות המטורפת הזו שנמשכה 48 שעות בהן כתבנו חקירות מדהימות, קראנו אינספור עמודים של התכתבויות, של כתבי טענות, של נספחים הדפסנו, סדרנו ודגלנו מוצגים, הכנו את דורון לחקירה נגדית וראשית, ישנו קצת ועשינו את זה שוב למחרת.״

אם חולפת בראשכם המחשבה איך אנחנו מסוגלות לייצג אב שנטען כלפיו שפגע מינית בבתו, תמשיכו לקרוא.

2#. בטחון מלא

את מחציתו השניה של השבוע ביליתי בכנס בירדן. במקום הכי רחוק שאפשר מדרמות משפטיות, וכולו מוקדש להתפתחות ולמידה. לוישאן לקיאני, המייסד של MINDVALLEY נחשפתי לפני כמה שנים, והוא השפיע עלי בהרבה מאוד דרכים. המדיטציה שלו שנקראת מדיטיציית ששת השלבים היא ארוע משנה קארמה, למי שמתחבר לזה באמת מהנשמה. הקשבתי לו כל תקופת הקורונה וחלמתי להגיע לאירוע שלו, עוד בתקופה שהעולם היה סגור וארועים בינלאומיים נראו כמו נחלת העבר. אז זהו, הקורונה הסתיימה והעולם חזר לנורמליות, והנה אנחנו כאן בירדן עם מאות אנשים מכל קצוות תבל.

וישאן ואני (האם גם הוא מתרגש לראות אותי?!)

באחת ההרצאות, פלורנסיה אנדרס, שהיא סוג של טוני רובינס לטינית, דיברה על בטחון עצמי וכמה חשוב שיהיה לנו מישהו שיאמין בנו. ברור שיותר קל לצעוד במשעול החיים כשיש לידנו מישהו שמאמין בנו. אבל מה קורה כשמי שאמור להאמין בנו לא באמת מאמין? ובכן, כדאי מאוד שתאמינו בעצמכם, אמרה פלורנסיה היפה, וסיפרה איך כתבה יחד עם אימה ספר שנקרא confianza total שזה בתרגום חופשי בטחון מלא.

כשאחת מהוצאות הספרים המוכרות בארגנטינה הסכימה לפרסם אותו. הן מאוד שמחו והתרגשו ובשיחה עם המו״ל היא שאלה בציפיה כמה עותקים אתה מתכוון לפרסם, והוא ענה 5000. ״מה???״ נדהמה פלורנסיה, ״אני כתבתי ספר כדי להשפיע על מאות אלפי אנשים״.

״את צעירה ומתחילה, אין לך כסף להשקיע בפרסום וגם ככה המצב הכלכלי בארגנטינה על הפנים״ כיבה אותה המו״ל. אבל היא האמינה בעצמה ועשתה לוחות חזון בהם ראתה את עצמה בראש רשימת רבי המכר, עשתה מדיטציות לזמן את זה, ועוד כל מה שעושה מישהי שמאמינה שהספר שלה צריך להשפיע על מאות אלפי אנשים, והנה ברוך השם, הספר הגיע למקום השני ברשימת רבי המכר המקומית.

״מזל של מתחילים״ אמר לה המו״ל המכבה, אבל היא המשיכה להאמין בעצמה. תכלס עם ספר שנקרא בטחון מלא, חסר לך שאת לא מאמינה בעצמך. בכל מקרה הספר שלה הפך לרב מכר עולמי וזכה בפרסים מרשימים, ומכר כבר מעל חצי מליון עותקים, למרות המו״ל. והיא אומרת שהוא נועד להיות השיעור שלה בלהאמין בעצמה, דווקא כשמישהו שצריך להאמין בה, מכבה.

אל תתנו לאף אחד לכבות את הלהבה הפנימית שלכם, אומרת פלורנסיה, גם אם החיים מזמנים לכם דרמות וקשיים, תמצאו בנשמתכם את הכוח להאמין בעצמכם, גם כשאין אף אחד בסביבה שעושה זאת בשבילכם.

3#. אני מאמינה בו.

זו בעצם התשובה לשאלה איך אני יכולה לייצג אב שנטען לגביו שפגע מינית בבתו. אני מאמינה בדורון באמונה שלמה, ולכן מוכנה להילחם עבורו גם כשהתיק הזה גוזר לי חלקים מהנשמה. וברגע של שבירה, כשהיה לי קשה, הוא כתב לי שהוא מאמין בי.

״רות היקרה, לרגע קט לא עברה בי מחשבה שיש ולו פסיק קטן של ספק בדעתך לגביי. אני רואה עד כמה התיק הזה קשה נפשית לך ולדנה ולעדי ועד כמה אתן מושקעות בו הרבה מעבר למקצועית, ולכן אתן יכולות להבין את גודל הקושי והמועקה שלי, וכמה תעצומות נפש ועבודה עצמית אני משקיע בעצמי כדי להמשיך הלאה…במהלך הדרך והרבה בעזרתך הבנתי שאנחנו באולטרא מרתון באוויר בים וביבשה, ושיהיו משברים ואף קשים בדרך…נכון, עכשיו אנחנו במשבר, אבל כדי לעבור אותו ואת הבאים שאולי יהיו בהמשך, אני צריך אותך. בלעדייך אני וילדי כמו יתומים שלא יהיה מי שיציל אותם מלטבוע בים הסוער ולהביאנו לחוף מבטחים. אני אוהב אותך, סומך עלייך, ושמח שאת כאן בשבילי. אין מישהי אחרת שתוכל לעזור לנו לצאת לחירות משפחתית ולגרום לי להיות פשוט אבא …❤️״

***

וככה עם דמעות בעיניים, כשאני מאמינה בו והוא מאמין בי, אנחנו יכולים להילחם עליו ועליהם בבטחון מלא – Confianza total.

בפרק השבועי בפודקאסט אני מדברת על אחד המפתחות המרכזיים להשגת קארמה טובה – לקיחת אחריות מלאה על סיפור החיים שלכם. להאזנה לחצו כאן