1#. איזה שבוע קשה זה היה

20 שעות נטו ביליתי השבוע בין כותלי בית המשפט בארבעה דיונים. חקרתי 9 עדים. בדיון אחד שנמשך 8 שעות רצופות והסתיים בשעה 21:00 חקרתי 5 פסיכולוגים בתיק שמדיר שינה מעיני ובמרכזו אב שנלחם על אבהותו לשלושת ילדיו וסיפורו עוד ידובר. 12 שעות לאחר מכן, ב-9 בבוקר למחרת, התייצבתי בקרית גת לדיון אחר בו חקרתי
רואה חשבון שערך דו״ח, גרוש שהחליט שגרושתו לא צריכה לקבל את חלקה בפנסיה התקציבית אפילו שכך הסכימו וכל קובע החוק ומושך את התיק כבר שנים, ועוד עד מטעמו שעדותו תמכה דווקא בטענות הצד שלנו.

בדיון נוסף חקרתי במשך שעות אשה שמסרבת להתגרש גם אחרי 5 שנות פרידה ומתבצרת בבית שכל ילדיה עזבו, והיה עוד דיון שבו לא היו חקירות רק בני זוג שרבים על שליטה בכסף ובזמן עם הילדים.

אין ספק שחקירה נגדית היא אומנות שמשתכללת במרוצת השנים, אין ספק שזו מלאכה שמצריכה חושים חדים ומהירות מחשבה ולדעת מה לא לשאול ומתי לעצור, אין ספק שזהו לב ליבה של הליטיגציה, ואין ספק שלא הייתי מצליחה לעשות זאת ללא צוות הגאונות שלצידי, אבל באמת שהשבוע זה היה קצת עמוס מדי.

הימים נמתחו ועבדתי כל יום 12-14 שעות, כל יום כששבתי למשרד מבית המשפט נמשך עד הערב בפגישות וביום חמישי כשסגרנו את המשרד ב-20:30 הרגשתי ששאבו לי את הנשמה והייתי על סף דמעות מכל כך הרבה סיפורים ששמעתי השבוע, מכל כך הרבה סבל אנושי ורוע אנושי וכאב ורעש בחיים של אנשים.

2#. נשים מתות עלי

היא הגיעה עם עיניים עצובות שדמעו ברגע שהיא התיישבה על הכסא מולי. שניהם בני 50+ שגרים בבית פרטי בצפון תל אביב, היא גננת מוסמכת עם שיער ארוך ושחור כפחם וציפורניים צבעוניות, והוא לבוש תמיד עם חולצות מכופתרות ומציג עצמו כ״בעל חברת סטארט-אפ״. יש לו מפתחות של מרצדס בכיס וכשהוא יושב עם החבר׳ה בבית קפה הוא שולף אותם מכיסו יחד עם אייפון חדיש ואוזניות. יש להם שני ילדים מוצלחים, ומבחוץ הם נראים כמו משפחה בורגנית נוצצת. אלא שכידוע לא כל הנוצץ זהב.

הבית אינו שלהם ואחותו משלמת עבורם את דמי השכירות. דירה מעולם לא היתה להם ואת הדירה היחידה שהיא ירשה מהוריה היא מכרה כדי לכסות חובות והפקידה בחשבון המשותף שיתרתו חוסלה בנחישות של טרמיטים ביער.

הוא כבר שנים לא עובד וחברת הסטארט-אפ שלו אינה אלא רעיון ״שצריך לעבוד עליו״ תוך שהוא מקפיד לפנטז על משקיעים ועל אקזיט, והיא מפרנסת את הבית ממשכורתה כגננת. אין להם רכב ואת המפתחות של המרצדס הוא מצא פעם בחוף הים ומאז מסתובב איתם בטענה שזה ״הקמע״ שלו.

אין להם כלום ושום דבר, אבל הוא נרקסיסט שדואג לומר לה שאף אחד לא יקח אותה, להזכיר לה שהוא ״הוציא אותה מאשפתות״, לומר לה שהיא בסך הכל גננת טיפשה מחולון, שיש לה ציצי נפול, ושבלעדיו היא ברחוב.

בפועל היא אישה יפה ירוקת עיניים ושחורת שיער והוא גבר קטן קומה וגדל מימדים שמת מפחד שהיא תעזוב אותו. שנים שהיא סובלת מהקטנות והשפלות שנועדו להשאיר אותה איתו. שנים שהוא שולט ביד רמה בחשבון הבנק אפילו שהוא לא מזרים לתוכו שקל, שנים שהוא בודק לה כל הוצאה ושנים שהיא לא קנתה לעצמה כלום, אבל השבוע הוא התעלה על עצמו.

הוא נרדם בשבת בצהריים מול הטלוויזיה והטלפון נפל לו מהיד כשהוא התחיל לנחור בכבדות. הוא ישן חזק ולא הרגיש כשהיא שמה לו את הטלפון מול הפנים כדי לפתוח אותו עם זיהוי הפנים שלו. מזמן היא רצתה לעשות את זה כי הוא נהג לומר גם לה וגם ליד אנשים ש״נשים מתות עליו״, ולמרות שהיא לא האמינה היא חיכתה להזדמנות לבדוק לו את הטלפון.

היא התיישבה במטבח עם הטלפון שלו ומיד מצאה תכתובת ארוכה עם בחורה צעירה יחסית, שסיפרה לו שקשה לה עם שכר הדירה והגרוש שלא משלם מזונות. ״את זוכרת שאם יש לך בעיה עם כסף, את תמיד יכולה לפנות אלי, אני אשמח לעזור״ הוא כתב לה והיא הרגישה איך הדם עולה לה לראש.

בעלה המובטל, שחי על חשבונה ועל חשבון אחותו, ובגללו היא ומצאה את עצמה חסרת-כל בגיל 50, מציע עזרה כספית לאשה זרה! מהתכתובת עלה שהם נפגשו כמה פעמים אבל הפגישות ״ידידותיות״ והגברת הצעירה אינה ממהרת להעביר את יחסיהם למישור הגופני.

היא העירה אותו ועשתה לו סצינה שלמה על התכתובת הזו והוא אמר לה ״אמרתי לך שנשים מתות עלי, ולא היה איתה כלום, וסתם אמרתי לגבי הכסף, ומה את עושה סרטים מכל דבר, ודי כבר, ומי את בכלל שאת מחטטת לי בטלפון, ואם תמשיכי ככה אני מתגרש ממך, ומי יקח אותך תסתכלי על עצמך, ותחשבי טוב טוב לפני שאת עושה משהו״.

והיא חשבה טוב טוב והגיעה למסקנה שזהו, היא לא רוצה יותר את החיים האלו איתו.

היא ידעה שהיא מתחילה מחדש כמעט בלי כלום, ויהיה לה ממש קשה כלכלית, אך מהרגע שקיבלה את ההחלטה, נסגרה לה דלת בראש – ונהיה שקט.

3#. אל תחתמי

״שומעת? את אורחת בבית הזה אם לא הבנת, ואני יכול להעיף אותך מכאן אם בא לי״. ככה הוא נוהג לרדות בה כבר 15 שנים, כי כשהם נישאו היא חתמה על הסכם ממון שקובע שאין לה זכויות כלשהן בדירה שקיבל בירושה לפני הנישואין.

ארבעה ילדים נולדו להם מאז. היא אשה טובה מאד. עובדת, מטפלת בילדים, מנקה, מבשלת, מארחת כל שבוע את משפחתו, ועושה איתו סקס כל יום. כל יום? שאלתי, כל יום כל יום כל יום. ככה הוא רוצה, ואין דבר כזה לא בא לי, או כואב לי הראש, או אני במחזור. ואם היא אומרת מילה הוא מזכיר לה שבלעדיו היא כלום, שאם הוא זורק אותה היא חוזרת לאמא שלה הרוסיה החולת נפש, וחוץ מזה מי יקח אותה עם ארבעה ילדים. מי????

ואז הוא רצה למכור את הדירה ולקנות דירה יותר גדולה ודרש שתחתום שוב על הסכם ממון. כשהיא ניסתה לגלות התנגדות היא קיבלה התקף זעם שלווה בטיפול שתיקה והבינה שאין לה ברירה.

הוא מכר את הדירה וקנה דירה חדשה – פנטהאוז רחב ידיים, ושלח אותה לבנק לחתום על משכנתא ואז שלח אותה לעורכת הדין שערכה את הסכם הרכישה כדי לחתום על הסכם הממון.

היא הגיעה וקיבלה עותק מההסכם שכבר היה ערוך ומוכן וחתום על ידו וקראה והבינה שהיא מוותרת על כל זכות בדירה החדשה ושאלה את עורכת הדין איך זה יכול להיות, ועורכת הדין שתקה ואמרה לה שהיא לא יכולה לייעץ לה ושהיא צריכה לפנות לייעוץ. וכשהיא שאלה בקול שקט אצל מי? והוסיפה ואמרה שהיא באה לחתום ושאם היא לא תחתום הוא יעשה לה סרטים, עורכת הדין אמרה שהיא לא מחתימה אותה במצב כזה ושלחה אותה למזכירה שלה לשאול אם היא יכולה להמליץ לה על מישהו להתייעץ איתו.

והמזכירה ששמעה הכל וידעה הכל והיו לה עיניים שדיברו בלי להגיד מילה, הגישה לה פתק מרובע צהוב ואמרה לה יש כאן מספר טלפון אולי היא תוכל לעזור לך. והיא לקחה את הפתק ושמה בכיס וירדה במעלית והתיישבה בבית הקפה הקטן למטה והדליקה סיגריה ופתחה את הפתק הצהוב. מצידו האחד היה כתוב השם שלי ומספר הטלפון ומאחור כתבה המזכירה ״אל תחתמי״.

כשהיא הגיעה אלי השבוע היא אמרה שהמזכירה הזו, שהיו לה עיניים טובות כאלו, היא בכלל שליחה כי בינתיים היא חיפשה אותי בגוגל והקשיבה לפודקאסט והבינה שיש שם למה שהיא עוברת ושהוא נרקסיסט והיא חייבת לברוח.

ובבית הוא עשה לה את המוות שהיא לא חתמה והזהיר אותה לא ללכת להתייעץ עם אף אחד ואמר שעורכי דין רק רוצים כסף ושהוא מעיף את העורכת דין הזו שלא הסכימה להחתים אותה בלי שהיא תתייעץ.

אבל גם היא סגרה דלת בראש, וגם לה נהיה שקט והיא אמרה לו אני אחתום איתך רק על הסכם אחד. הסכם גירושין.