1#. אבא לקח אותנו לדודה

״אבא לקח אותי ואת אירית לדודה חנה. הוא כעס עלי כי לא ירדתי מהר והוא אמר שאני לא אעלה איתו לבית שלה אלא רק הוא ואירית. חיכיתי למטה וקצת בכיתי. אחרי כמה זמן הוא ירד ואמר לי תתקשרי לאמא שלך שתבוא לקחת אותך ועלה חזרה. לא היה לי טלפון ולא יכולתי להתקשר אז נשארתי לעמוד ליד הבית. שכנה שירדה שאלה אותי אם אני לבד וכשאמרתי לה שאבא שלי עם אחותי אצל דודה חנה ואמר לי לחכות למטה, היא לקחה אותי אליה והכינה לי שוקו. אני לא שתיתי רק בכיתי בשקט והסתכלתי מהחלון וכשראיתי שאבא ואירית ירדו יצאתי מהר מהשכנה כדי שהוא לא יכעס עליה שנתנה לי לחכות אצלה. הוא החזיר אותנו לאמא וסיפרתי לה מה היה והיא אמרה שהיא תכתוב לשופט מכתב״. 

את המכתב הזה, עדות בכתב יד ילדותי להתעללות רגשית של אב בבתו, כתבה מיכל בשנת 2003 כשהיא היתה בת 11. 

עם גירושי הוריה, ובהעדר קורבן אחר לאביה, הפכה מיכל להיות השעיר לעזאזל שלו. היא היתה ילדה חכמה ומוצלחת ודעתנית ודמתה לאימה, והוא רצה אותה כנועה וחסרת בטחון. 

במשך שנים הקשר איתו נמשך אך היה רעיל במיוחד. הוא לא הפסיק לקלל את אימן ואת סבן שהיה דמות דומיננטית בחייהן. הן ספרו את הודעות הנאצה שלו והגיעו למעל 1,000 הודעות שבכולן נאמר אמא שלכם מטומטמתתתתת, סבא שלכם שטן, חלמתי שהוא מת ביסורים, אמא שלכם אשמה שיצאתן כאלו דפוקות, הרסה לכם את החיים בגירושים. וזה רק מדגם מייצג. 1,000 חיצים מורעלים מהורה ללב של הבנות יכול לכרות להן את צינור הרגש. כשהגיעו לבגרות, החליטו שתיהן להגן על נפשן ולהתנתק ממנו.

2#. בגיל 23 מיכל נישאה לאורן

אותו הכירה בצבא. הוא אהב אותה בטירוף, העריץ אותה והיה גאה בה מאוד. ביום נישואיהם מיכל היתה מאושרת ואמא שלה לא הפסיקה לבכות. ״אני בוכה מאושר״ היא אמרה למיכל אבל האמת היתה שהיא זיהתה שם משהו מוכר מדי.

די מהר נולדו להם שני ילדים ובגיל 30 מיכל כבר היתה אמא לשניים. למרות ילדותה המורכבת מיכל גדלה להיות אשה נורמטיבית ומוכשרת, עם משרה מעולה בהייטק אליה הוצמד הסכם העסקה עם אופק ניהולי בכיר וחבילת אופציות נאה שמטרתה לשמר עובדים מוכשרים כמוה בחברה.

אורן השתלב בעסק המשפחתי של אביו וקיבל משכורת נמוכה יחסית. אביו איש קשה שמאמין בעבודה קשה והוא הסביר לבנו שאצלו הוא מתחיל מאפס ויצטרך להוכיח את עצמו כדי לרשת בבוא היום את העסק. כדי שאורן ״ידע להעריך״ את הזכות שנפלה בחלקו אבא שלו הוציא לו את הנשמה בעבודה והתייחס אליו גרוע יותר מלאחרון העובדים. המשפט השגור בפיו היה ״אל תהיה אפס״ ואורן הרגיש תמיד כמו אפס ליד אביו הנרקסיסט.

כשאורן חזר הביתה מעוד יום עבודה מתסכל הוא התעלל במיכל. ״את לא אמא מספיק טובה, את בקושי נמצאת עם הילדים״ נהג להעיר לה, מאשים אותה שהקריירה חשובה לה יותר מהילדים ומתעלם מכך שהיא מרוויחה פי 3 ממנו, ועובדת יומיים בשבוע מהבית, בעוד שאותו אביו מעביד מצאת החמה עד צאת הנשמה, ליטרלי.

3#. בשנתיים האחרונות היחסים ביניהם הלכו והתדרדרו.

אורן התיישב באובססיביות על חשבון הבנק המשותף והחל להעביר ביקורת. ״למה קנית בזארה ב-230 שקל, יש לך מספיק בגדים״, ״למה שילמת לספר 450 שקלים על גוונים הוא גונב אותך״, ״למה את קונה בטיב טעם יקר שם את לא יודעת לנהל בית״, וכך הלאה.

מיכל למדה להתעלם מההערות, מההקטנות ומהביקורת שאורן העביר עליה. אם ענתה לו הוא היה מתנתק ולא מדבר איתה ימים ארוכים, לפעמים שבועות, עד שהתחננה אליו להפסיק.

היא ריחמה עליו והבינה שהוא מוציא עליה את התסכול מהיחס של אביו, וזכרה את הימים היפים שלהם יחד, לכן היה לה קל לסלוח לו כל פעם מחדש, ותכלס היא עברה בחיים דברים יותר גרועים.

כשמיכל הזמינה יום כיף לאימה ולאחותה לכבוד יום האשה הוא השתולל בבית ואיים שיקח לה את כרטיס האשראי. כשהיא העיזה לענות לו ואמרה שהיא עובדת קשה ומרוויחה מספיק כסף וזכותה להזמין את אימה ואחותה לכמה שעות בילוי איתה, הוא אמר ״בטח עובדת קשה, לא אכפת לך מהילדים שלך שזרוקים עם אנשים זרים״. האנשים הזרים אליהם הוא התכוון היו אמא שלה ודודה שלה שטיפלו בילדים בשעות שאחרי הגן.

הארוע הזה של יום האשה עלה למיכל ביוקר. אורן התעלם ממנה במשך שלושה שבועות. אמנם טיפול שתיקה שגרתי אצלהם בבית, אך הפעם נמאס לה והיא לא ניסתה לדבר אל ליבו או לסיים את זה.

זה המקום לציין שמדי פעם אורן נהג להזכיר למיכל את ילדותה ונהג לומר לה שהיא באה ממשפחה דפוקה ואיזה מזל יש לה שיש לה אותו ושהוא כל כך אוהב אותה למרות שהיא גדלה ככה, והוסיף ואמר שבלעדיו היא לבד בעולם.

נחזור לעונש השתיקה ולהתעלמות של מיכל. אורן, שהדברים החלו לצאת משליטתו, החליט להעלות הילוך ולהחמיר את העונש. מסתבר שהוא צילם את המכתב ההוא שכתבה בילדותה והיה שמור אצלה בקופסה מאיקאה יחד עם יומנים ישנים ומזכרות מפעם.

הוא הודיע לה ערב אחד במלאת שלושה שבועות לטיפול השתיקה שהוא עומד להקריא אותו לילדים כדי שידעו איזה עונש אמא שלה קיבלה מהסבא שהם בכלל לא מכירים.

״הילדים צריכים לדעת מי את״ אמר לה והסביר שמזמן היה מתגרש ממנה אלא שהוא מרחם על הילדים שיש להם אמא חולת נפש ולכן הוא נשאר איתה. ״אם תמשיכי ככה אני אתגרש ממך ואקח לך את הילדים״ אמר לה אורן, וכרת את הצינורית שהזרימה לנשמתה חמלה ורחמים עליו.

4#. מיכל החליטה להתגרש מאורן

אלא שהפחד שהוא יעשה לילדים שלה את מה שאבא שלה עשה לה ניהל אותה ומנע ממנה ליזום הליך. היא התחילה, לראשונה בחייה, טיפול כדי להתמודד עם ההווה ועם העבר שהתחילו להתערבב אצלה בראש.

בינתיים, אורן לא העיז לעשות שימוש במכתב הזה, אבל לא הפסיק לאיים עליה ולהקטין אותה ולהזכיר לה כמה שהיא אמא גרועה.

ואז היא הכירה את שי. הוא התחיל לעבוד בחברה בה היא עבדה והאינטראקציות המקצועיות איתו היו נעימות לה במיוחד. היא חיכתה להן והתחילה לחשוב עליו גם בבית, מוצאת את המחשבות עליו נעימות במיוחד. הוא מצידו העמיק את הקשר איתה באמצעות שיחות נפש ושליחת הודעות מתעניינות. זה לא הגיע לשום מקום הקשר הזה, סיפרה מיכל.

אבל אורן תפס את התכתובת עם שי ושערי הגיהינום נפתחו. העובדה שהיתה שם רק שיחה ידידותית ולא שום דבר רומנטי לא הפריעה לו להעביר אותה התעללות נפשית קשה, וגם לממש את האיום.

אחרי יומיים של טירוף מערכות שמיכל לא הצליחה להרגיע, הוא הקריא לילדים לפני השינה את המכתב ואמר להם ״הגיע לאמא העונש״ וככה הם הלכו לישון. למחרת הבן שלה סיפר לה שאבא הקריא להם את המכתב ואמר שהגיע לה העונש ושאל אם גם אותו ישאירו בחוץ אם הוא לא יתנהג יפה. והיא חיבקה, וליטפה והרגיעה, וקיבלה החלטה.

כמה ימים לאחר מכן אורן קיבל מחיים השליח בקשה לישוב סכסוך שהוגשה לבית המשפט לענייני משפחה ומכתב הזמנה למשא ומתן. הוא מאוד הופתע, התחנן שתבטל את הכל וכשהיא סירבה הוא הבטיח לה מלחמת עולם והודיע לה שהוא יוכיח שהיא אמא לא ראויה, ושעורכת הדין שלה רק רוצה מלחמה ותיקח לה את כל הכסף.

וככה זה שבועות נמשך בתחנונים ובאיומים. מצד אחד הוא התחנן אליה שלא תפרק את המשפחה ולא תעשה לילדים את מה שעשו לה, ומצד שני הוא איים במלחמת גירושין שתשאיר אותה בלי כלום. הוא יקח לה את הילדים, הוא יקח לה את הכסף, את הבית, הכל. מזל שהיא היתה מטופלת ומוכנה, מיכל. מוכנה לדרמות, לאיומים, ולרכבת ההרים שמאפיינת את החיים לצד נרקסיסט, ואת הגירושין ממנו.

רק לדבר אחד היא לא היתה מוכנה, שהוא יעשה לילדים שלה את מה שאבא שלה עשה לה. ושלא תחשבו שהוא לא התחיל להסית אותם נגדה.

5#. היה רק אדם אחד שיכול היה להשפיע על אורן

ואמא שלה ידעה מי הוא. היא הגיעה למפעל המשפחתי ודיברה עם אביו. במילים פשוטות וברורות היא תיארה לו את בעלה לשעבר, ואיך בסופו של דבר הבנות התנתקו ממנו כשבגרו, ואיך הוא לא ראה מעולם את נכדיו, ואמרה לו שהיא יודעת שאם מישהו יכול לעצור את מחול השדים הזה ולשנות את הקארמה המשפחתית – זה הוא.

אבא של אורן, כאמור נרקסיסט בעצמו, שכבר התבגר והתמתן, הנהן ולא אמר הרבה. היו לו דרכים משלו להגיע לבנו. באורח פלא אורן התמתן, התחיל לשתף פעולה, והרגיע את ההסתות.

השבוע הם חתמו על הסכם גירושין.

***

בפודקאסט השבוע תוכלו להבין לעומק את. שלבי מערכת היחסים עם נרקסיסט, איך מנהלים איתם משא ומתן ואיך מתמודדים איתם. להאזנה לחצו כאן.