איך נרקסיסטים מצליחים לבגוד לאורך שנים? התשובה הקצרה היא כי הם יכולים. התשובה היותר מורכבת היא כי הם נעדרי אמפתיה, יודעים לשקר, ומומחים בלהקטין את בנות הזוג שלהם ולהמטיר עליהן אהבה כך שהן תישארנה שם ולא משנה מה. שלוש נשים שונות הגיעו אלי השבוע אחרי נישואין ארוכי שנים, רצופי בגידות ואפופי גזלייטינג. מסתבר שיש כאן שיטה.

 

1#. זה מתחיל באהבה ענקית.

“את אהבת חיי” הוא שב ואמר לה, “את האחת והיחידה, רק איתך התחתנתי, רק איתך עשיתי ילדים, אני מטורף עליך”. לצד המילים האלו יש גם הבטחות לחיים מדהימים, לעושר, לנסיעות בעולם, לחיים בינלאומיים, לכסף גדול. ״את תהיי מלכה״ הוא מבטיח. השלב הזה אצל הנרקסיסטים נקרא “love bombing” ובמהלכו מומטרת עליך אהבה גרנדיוזית ועוטפת אותך בעננים ורודים ואת בטוחה שמצאת את נסיך חלומותיך.

מצד שני הוא לעולם לא יחמיא לה. היא יכולה לבשל ארוחת ערב בת 8 מנות גורמה והוא לא יאמר מילה טובה. היא יכולה להיות יפת תואר והוא כל הזמן יזרוק הערות קטנות על המראה שלה, ישאל מה קרה שהיא השמינה, יאמר לה שהיא לובשת סמרטוטים, שיש לה כמה קמטים, שהחולצה שלה מלוכלכת, יעיר שהיא לא מרוויחה מספיק, לא מצליחה מספיק, לא טובה מספיק. לא מספיקה.

השילוב הזה של האהבה הגדולה שלו אליה וההערות המקטינות ואפס מחמאות יוצר אשה חסרת ערך עצמי שמודה לאלוהים שבעלה אוהב אותה כל כך, למרות ש…למרות שהיא שמנה, למרות שהיא לא מטופחת, למרות שהיא לא מצליחה מספיק. למרות כל זה, היא ורק היא אהבת חייו. בשלב הזה, היא עוד לא יודעת, אבל היא קורבן.

2#. במשך שנים היו לשלושתן רמזים מטרימים.

זה המקום לציין שאין קשר בין הערך העצמי של
אותה אשה לבין מה שהיא במציאות. שלוש נשים יפות הגיעו אלי השבוע. שלושתן נראות צעירות מגילן, מטופחות, רהוטות ומצליחות, ושלושתן משוכנעות שהן לא מספיק טובות.

רמז מטרים הוא פרט המופיע בסיפור, ומרמז על התפתחותה הצפויה של העלילה. הקוראים לא יזהו בהכרח את הרמז המטרים בקריאה ראשונה של הסיפור, אך הם יוכלו לעשות זאת ביתר קלות בקריאה שנייה. שלושתן לא זיהו את הרמזים המטרימים בסרט של חייהן, וכשכן קלטו שמשהו לא בסדר, הן האמינו להכחשות, ולטענה הנחרצת שזו לא בגידה. אתם כבר יודעים שקוראים לזה גזלייטינג.

הראשונה תפסה אותו לא פעם בוגד בה בגידות שאינן משתמעות לשתי פנים. אלא שהוא טען שזו לא בגידה, ש״כל הגברים מזיינים מדי פעם״, שמבחינתו זה כמו לחיצת יד. למרות שכל פעם מחדש הוא נשבע שזו הפעם האחרונה הוא לא הפסיק והיא עקבה באובססיביות אחרי הבגידות שלו וידעה שהוא בוגד, אבל נכנעה פעם אחר פעם להסבריו שזה לא נחשב בגידה, והיא, ורק היא – אהבת חייו.

השניה ראתה הודעות באינסטגרם והוא מחק והכחיש. כעבור כמה חודשים יצר איתה קשר גבר זר ואמר לה שבעלה מנהל רומן עם אשתו, ההיא מהאינסטגרם. הוא שלח לה צילומי מסך של תכתובות ווטסאפ של בעלה והמאהבת מהן עולה שהוא בוגד כבר שנים, אבל גם דואג לומר בבירור – הוא בחיים לא יפרק את הבית. וכשהיא הציגה לו את ההודעות הוא אמר שזו מעידה חד פעמית, והוא אוהב רק אותה והנה ההוכחה שהוא אמר מיוזמתו שלא יפרק את הבית. והיא ידעה שזו לא פעם ראשונה ושהיו עוד הרבה רמזים מטרימים שהיא התעלמה מהם, כי הוא הכחיש בתוקף והוא כל כך אוהב אותה למרות שהיא לא מספיק טובה.

השלישית מצאה טלפון נוסף עם עשרות הודעות לנערות ליווי, ועשתה לו סצינה מהגיהינום. היא החליפה מנעול בבית, והכינה מזוודה עם בגדים מחוץ לדלת ואמרה לו שהוא לבית הזה יותר לא נכנס. והוא לקח את המזוודה ונעלם לשלושה ימים ואז שלח לה זר ענק וביקש סליחה ואמר לה שהיא אהבת חייו, ושהוא מוכן ללכת לטיפול ושזו בכלל לא בגידה כי הוא שילם כסף, ושעל טעות לא מפרקים משפחה.

בפועל שלושתן נשאבו. השלב הזה נקרא “hoovering” על שם שואב האבק הידוע – הובר. הן נשאבו חזרה לתוך חיי הנישואין עם הנרקסיסט, שהיו סוג של רכבת הרים ממכרת. והיה טוב, כל כך טוב, והיה רע כל כך, נורא ואיום, אבל את הנורא ואיום היא הצליחה לשאת למען הסיכוי לעוד מהכל כך טוב, ובשם האהבה שהוא מרעיף עליה למרות שהיא לא מספיק טובה. ושלושתן שמעו שוב ושוב שאם היא תקום ותלך היא תצטער כל החיים, שבחיים היא לא תמצא גבר כמוהו ושאף אחד בעולם לא יאהב אותה כמו שהוא אוהב, למרות שהיא חולת נפש ופרנואידית.

3#. אז איך שלושתן הגיעו אלי השבוע?

הראשונה גילתה שהוא שוב בוגד בה, ומצאה אצלו בתיק כרטיס ביקור של עו״ד לענייני משפחה. זה הדהים אותה כי היא לא העלתה על דעתה שיכול להיות שהוא מתכנן להתגרש. היא היתה אחוזת אימה מהרעיון שהוא יתגרש ממנה, בין היתר כי היא תלויה בו כלכלית.

שנים שהוא דאג לומר לה שהיא לא מספיק טובה עד שהביא אותה לכך שלמרות שהיא בעלת עסק היא לא מאמינה בעצמה ובטוחה שבלעדיו, כמאמר השיר, ״היא בעצם כלום״. בפועל היא אינה תלויה בו כלכלית ויש מספיק רכוש לחלק, אבל שנים של גזלייטינג והקטנה הביאו אותה למקום כל כך חרד, שהיא רק רצתה לדעת איך להגן על עצמה למקרה שהוא יפתח בהליך.

לשניה גילו גידול על מיתרי הקול. לא ממאיר ברוך השם, אך פוקח עיניים. איריס, שהיא גם הקוסמטיקאית שלה וגם הילרית, אמרה לה שהגוף כועס על השתיקות שלה, וכשהבורא שולח התראות וסימנים כדאי להקשיב להם, כי אם לא מקשיבים הוא צועק יותר חזק.

״בקיצור היא אמרה לי שאם אני אמשיך ככה אני אקבל בסוף סרטן״ היא אמרה והמשיכה וסיפרה שהיא מבינה שהוא בוגד בה שנים ומשתיק אותה עם מילות אהבה אבל בפועל לא אכפת לו ממנה. תיארה איך הוא לא התרגש מגילוי הגידול ולא הגיע איתה לבדיקות ולניתוח כי היתה על הפרק איזו עיסקה שהעמיסה עליו, וכשהיא שכבה בבית אפילו כוס תה הוא לא הציע לה, אלא רק שלח לה בווטסאפ שהוא אוהב אותה ושתהיה חזקה. ״רציתי לומר לו שככה לא מתנהג מישהו שאוהב אבל כרגיל שתקתי״ היא אמרה ושאלה איך מתחילים הליך.

4#. למה נרקסיסטים בוגדים?

והשלישית הגיעה כי הוא שכח להיזהר והיא שוב ראתה אצלו הודעות לנערות ליווי ותמונות שעוררו בה בחילה ונמאס לה מהשקרים שלו והוא מגעיל אותה עד כדי כך שהיא שופכת גלונים של אקונומיקה לשירותים בכל פעם שהוא יוצא משם. ואמנם ״על טעות לא מפרקים משפחה״ אבל זו לא טעות זו התמכרות, והיא לא מסוגלת יותר לסבול את זה או להסתכל עליו.

👈🏻 כי הם נעדרי אמפתיה – ועושים שימוש באנשים לצרכיהם.

👈🏻 כי הם נעדרי אינטגריטי – אין להם בעיה לשקר והם כמעט חסרי נורמות מוסריות.

👈🏻 כי הם זקוקים לתוכנית גיבוי – רוב הנרקסיסטים שונאים להיות לבד מצד אחד ומצד שני מתעללים בבני הזוג שלהם ולכן מודעים לכך שיכול להיות שיום אחד זה יגמר.

👈🏻 כי יש להם צורך תמידי בתשומת לב – ולעיתים הזוגיות אינה מספקת את כל הצרכים הנרקסיסטים לתשומת לב, לאהבה, ולקורבן נוסף להתעלל בו.

👈🏻 כי יש להם צורך בשליטה – הנרקסיסטים ינהלו חיים סודיים ויתמרנו בין כמה קשרים זוגיים או מיניים כדי לשלוט בכל אחד מהם בנפרד.

ותכלס, כי הם יכולים.

***

השבוע הפודקאסט מהי מובחנות ואיך נרקסיסטים יעשו הכל כדי להשאיר אותך במובחנות נמוכה, וגם מהן שפות האהבה. להאזנה לחצו כאן.