1#. שניהם הגיעו אלי השבוע למשרד.

האחד גבוה ושדוף לבוש בג׳ינס קרוע וטריקו קצרה ותלתליו מעידים עליו שהוא חובב מסיבות טבע. השני נמוך קומה ורחב כתפיים עם חולצת גאנט מכופתרת ומפתח של מרצדס שהונח על שולחני יחד עם משקפי שמש ממותגים. שניהם סיפרו לי שנולד להם ילד כתוצאה מסקס מזדמן.

הראשון, עשה סקס במסיבת טבע עם מישהי שהוא אפילו לא זכר את שמה. בדיעבד נודע לו שהיא בת 36, חובבת חתולים וממש לא מתכוונת לעשות הפלה. ״ילדים זו ברכה״ היא אמרה לו ושאלה אם הוא יכול לארגן לה משהו לעשן.

השני דווקא יצא איתה לכמה דייטים שנגמרו בסקס סוער, אבל היא בחורה צעירה, בת 27 והוא לא העלה על דעתו שיהיה כאן פתאום הריון וילדה. גם היא אמרה לו שהיא לא מוכנה לעשות הפלה וניתקה איתו קשר כשהציע לשלם לה לא רק את הוצאות ההפלה אלא עוד 50,000 שקלים. ״הגוף שלי לא למכירה״ היא הודיעה לו, ואבא שלו, גבר חכם ומנוסה הניד בראשו ואמר לו, ״אדיוט אתה תשלם הרבה הרבה יותר״.

כל אחד מהם היה צריך להתמודד עם המציאות שנכפתה עליו. מישהי מחליטה שאתה תהיה אבא ואין לך יכולת לשנות את ההחלטה הזו, את גזירת הגורל שנוחתת עליך יום אחד, ומשנה לך את החיים לעד. מזל טוב אתה אבא.

מעניין היה לראות את ההתייחסות של שניהם למה שקרה. הראשון, חובב המסיבות, דרש הורות משותפת. הוא התאהב בתינוק שהיה רזה וארוך בדיוק כמוהו, ורצה לראות אותו כמה שיותר. האמא, שתחילה איפשרה לו גישה לתינוק, לא אהבה את הנסיון שלו לקבל עוד ועוד זמן הורות, והתחילה למדר אותו, לקבל החלטות חד צדדיות ולחסום אותו בטלפון. הוא ביקש שאגיש תביעת אבהות ותביעה להורות משותפת, ואמר שהוא יודע שיצטרך לשלם מזונות, ״אבל היי, זה הילד שלי, לא ככה?״

השני, המכופתר, רק ביקש לדעת איך אפשר לנתק כל קשר בינו לבין התינוקת. הוא אחז בידו תביעת אבהות שהגישה האם הצעירה, ויחד עימה תביעת מזונות וכשהסברתי לו שככל שהוא יתנתק מהתינוקת כך יגדל נטל המזונות שיושת עליו, הוא הבין למה אבא שלו התכוון.

הוא שתק רגע ואז אמר ״אנשים לא מבינים שזיון אחד יכול להרוס את החיים. אני רציתי לבחור מי תהיה האמא של הילד שלי לא לפי איזה זיון היא. רבאק, אני רק בן 30, רציתי להתאהב, להתחתן, להתרגש יחד מהריון, מילד שאני אהיה שותף ללידה שלו, לגידול שלו. לא ככה דימיינתי את החיים שלי״.

הסברתי לו שהמצב המשפטי נכון להיום לא מכיר במצוקתם של אבות בעל כורחם. בכל זאת יש כאן תינוקת שהיא הבת שלו, והיא לא אשמה שככה היא באה לעולם, האחריות היא שלו. נטעתי לו זרע של אהבה בלב כשאמרתי שאולי יום אחד היא תהיה הילדה שהוא יהיה הכי גאה בה בעולם והכי יאהב אותה. ״תן לה צ׳אנס״ ביקשתי. לא בטוח שהוא הקשיב.

ובסוף אותו יום הגיעה אשה בת 60 ליעוץ בענייני ירושה וסיפרה שיש לה שלושה בנים בגירים, מקסימים ומוצלחים כולם, ורק בשבילם היא תגיש תביעה נגד אחותה שרוקנה את עיזבון אביהם. אחרי היעוץ סיפרתי לה על שני הגברים הצעירים האלו ואמרתי לה שתזהיר את בניה המוצלחים. כי אמנם לימדנו פעם את הילדים איך באים תינוקות לעולם, אבל לא בטוח שלימדנו אותם להיזהר מספיק כדי שזה לא יקרה.

תעבירו את זה הלאה לחברים שלכם, לבנים שלכם, שיזהרו.

2#. טיפולי שתיקה

הם כבר שנים ביחד, ו״בעשור האחרון נהיה ממש קשה. אבל אני מסתגלת. הסתגלתי לחיות ככה שנים, עד שנגמרתי״, היא אמרה כשנפגשנו לראשונה. היא אשה חזקה ומצליחה המתוגמלת היטב על חדות שכלה, נאמנותה ויכולותיה, ומשתכרת בעשור האחרון כפול ממנו. היא לא ראתה את הקשר בין השתכרותה הגבוהה לבין ההתעללות הרגשית בה, אבל לי היה ברור שהאגו שלו מתקשה לשאת את נחיתותו מולה, במיוחד כשבמשך שנים הוא השתכר יותר והיא הקדישה את עצמה לטיפול בבית ובארבעת ילדיהם.

כבר עשור שהוא לא מחמיא לה. לא על יופיה, ולא על חריצותה, ולא על בישוליה המעולים, ולא על אימהותה המסורה. להיפך. הוא עסוק בלבקר אותה ובלהקטין אותה ובעיקר בלחנך אותה. כל מריבה נגמרת בטיפול שתיקה ארוך, ובין טיפול שתיקה אחד למשנהו היא הולכת על ביצים והוא מחפש סיבות לריב.

אם משהו במבט שלה אינו מוצא חן בעיניו – עלולה להתפתח מריבה, אם היא העירה אותו כמה דקות מוקדם מדי, או אם ביקשה ממנו משהו בטון שאינו מתחנן – עלולה להתפתח מריבה שבסופה יאמר המשפט ״אני אלמד אותך לקח״ וירד מסך שחור שיהפוך אותה ללא נראית ולא נשמעת, שימחק אותה.

טיפול שתיקה מסתיים רק כעבור כמה סדרות של תחנונים מצידה, ורק כשמתאים לו. עד אז הוא לא עונה לה, מסתכל דרכה ולא פונה אליה. השיא היה כשהוא התחיל להוציא את הנשמה לפני ארוע בת המצוה של הבת. הוא לא שיתף פעולה עם ארגון הארוע, וכמה ימים לפני הוא התחיל טיפול שתיקה וגם הודיע לבת שלא בטוח שהוא יצליח להגיע כי יש משהו דחוף בעבודה.

הילדה בכתה והיתה במתח נוראי, והיא הרגיעה אותה ואמרה לה שיהיה בסדר וברור שהוא יבוא. ואז הבת שלה אמרה לה ״הוא עושה לי מה שהוא עושה לך״. המשפט הזה הרג אותה מבפנים אבל היא הדחיקה אותו והמשיכה לתפקד על אוטומט. היא חייכה אליה ושבה והרגיעה אותה ואז סימסה לו שהילדה במתח נוראי ״בבקשה בוא נשים הכל בצד בשבילה״, והוא קרא את ההודעה ולא הגיב. בערב בבית היא ניסתה שוב לדבר איתו והוא הסתכל דרכה ולא הגיב, ואמר לילדה שיהיה בסדר ומקסימום הוא יגיע ישר מהעבודה.

הימים שחלפו עד לארוע היו מלווים במתח רב. ביום הארוע עצמו היא דאגה לארגן את הילדים ואת כלת בת המצוה, ולהראות מהממת בעצמה ולא האמינה שהוא באמת לא הגיע הביתה ולא יצא יחד איתם לאולם. בארוע עצמו אליו הוזמנו כל בני המשפחה המורחבת שלה ושלו התחילו האורחים לשאול איפה הוא והיא חייכה ואמרה שיש איזה משבר בעבודה ותכף הוא יגיע, וסיסמה לו מאה פעם והוא לא היה זמין.

הוא הגיע אחרי שעה וחצי ישר מהעבודה עם הג’ינס והסוודר וזיפי זקן בן יומיים. היא ראתה שהילדה נרגעה שהוא הגיע אבל היא היתה גמורה מבפנים. הוא לא החליף איתה מילה וישב לאכול עם אמו ואחיו, והתנהג כמו אורח, והלך הביתה לפני שהארוע נגמר, ואמר לילדה באגביות ״אני מת מעייפות נתראה בבית״.

הארוע הזה היה נקודת השבירה שלה. היא לא דיברה איתו מאז ולא ניסתה לפייסו. היא בכתה לילות שלמים ובסופי שבוע כמעט לא יצאה מהמיטה ואז הוא נלחץ והתחיל לדבר איתה והיא העיזה בפעם הראשונה לומר לו שהיא לא רוצה יותר את החיים האלו לצידו.

זו היתה אופציה שהוא לא העלה על דעתו. אחרי עשור של התעללות רגשית הוא לא האמין שיום אחד היא תשים לזה קץ, ואמר לה שהוא מוכן לעשות הכל כדי לשמור על המשפחה והציע שילכו לטיפול. ״אני כבר מתה״ היא אמרה לו, ״הצלחת להרוג בי את הרגש, ועכשיו אי אפשר כבר להנשים את הגופה״.

חצי שנה ניהלנו איתו משא ומתן. הוא עשה הכל כדי למנוע ממנה להתגרש וכשהוא הבין שהיא נחושה הוא הפסיק לתקשר איתה והוציא את הנשמה על כל שקל. כשהיא הסכימה לויתורים רכושיים הוא מצא עוד ועוד נקודות לריב עליהן, כמיטב המסורת הנרקסיסטית. בסופו של דבר היא הבינה שאין מנוס מהליך משפטי והוא קיבל לידיו סדרה של תביעות והגיש כמה בעצמו.

השבוע הגענו לדיון הראשון בבית הדין הרבני בתביעת שלום הבית שהוא הגיש. כשהדיינים שמעו שהם גרים באותו בית ולא מחליפים מילה כבר חצי שנה, הם הבהירו לו ששלום בית לא יהיה כאן, ושאלו אם אנחנו מעוניינים שהם יעזרו לנו להגיע להסכם גירושין.

ארבע שעות. ארבע שעות יצאנו מאולם בית הדין ונכנסנו אליו, ודיין אחד סבלני במיוחד ומבין עניין גישר ביננו לבינו ועשה קסם. כעבור ארבע שעות יצאנו עם הסכם גירושין חתום ומאושר. יומיים אחר כך היא היתה גרושה.
והם לא החליפו אף מילה.

בפרק השבוע בפודקאסט נדבר על גזלייטינג, שווה להאזין ולהעביר הלאה.