לכבוד יום האשה שמצויין היום ולכל הנשים הצעירות יותר ופחות, בגילן או ברוחן, קבלו עשרה שיעורים שצריך ללמד ילדות בבית ספר, וגם אם כבר לא תלמדי בבית ספר, העת הכי נכונה לכך היא כעת.

1#. שיעור באהבה עצמית

היכולת לאהוב את עצמך ולהכיר בערכך היא אחת היכולות הכי חשובות שכדאי ללמד ילדות בבית הספר. תחשבו אילו נשים יגדלו כשילמדו בבית הספר שיעור שבועי קבוע על אהבה עצמית, וילמדו ילדות לאהוב את עצמן כמו שהן, ומתוך האהבה העצמית הזו להתנהל בעולם.

קשה מאוד לילדות ללמוד לאהוב את עצמן בבית ספר שמנסה להכניס אותן לתבניות ונוסחאות, אז כדאי ללמד ילדות בבית לאהוב את עצמן כמו שהן. וזה מתחיל בנו – כשאנחנו נאהב את הילדים שלנו כמו שהם, הם יאהבו את עצמם כמו שהם, אבל גם אותנו לא לימדו בבית הספר איך לאהוב את עצמנו.

2#. שיעור בהצבת גבולות

בבית לימדו אותנו שחשוב להיות ילדה טובה. ילדה טובה היא ילדה מרצה, וילדה מרצה לא אומרת לא. אם היא תאמר לא – יכעסו עליה ואולי לא יאהבו אותה, והיא הרי רק רוצה להיות ילדה טובה.

הלוואי שילמדו ילדות בבית ספר איך לומר לא, כשה״כן״ הוא חדירה לתוך הגבולות שלהן, כשה״כן״ פוגע בהן, כשה״כן״ אומר שהן צריכות לעשות משהו שהן לא רוצות, כשה״כן״ הוא על חשבונן, על חשבון הנפש שלהן, על חשבון הזמן שלהן, על חשבון הבריאות הנפשית והפיזית שלהן.

צריך לתלות בבית הספר שלט ולהקריא לילדות לפני השינה – לא תמיד כולם יאהבו אותך וזה לגמרי בסדר. יותר חשוב שאת תאהבי את עצמך ותשמרי על עצמך והדרך לשמור על עצמך היא לדעת לומר לא ולהציב גבולות. גם במחיר של לא נעים, גם במחיר של עימות.
תלמדי. לומר. לא.

3#. שיעור באנטומיה של הלב

הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר להבין שגם אם הלב שלהן נשבר, הוא יכול להתאחות. הלוואי שילמדו אותן שהחיים זורמים באפיק משלהם, שלא כל מי שנמצא לצידן היום יהיה שם לעד, וזה בסדר. הלוואי שילמדו אותן שזה נכון גם לחברות נפש שנדמה שזה לכל החיים, והן מסתיימות אחרי תקופה, ושזה נכון גם לאהבות גדולות.

הלוואי שילמדו אותן שיעור באנטומיה של הלב וידגימו להן שהלב הוא שריר גמיש, שאם הוא נקרע אפשר לחבר אותו ולהמשיך הלאה, ואפשר לאהוב שוב ולתת שוב את הלב, גם אם נותרו בו כמה סדקים.

הלוואי שילמדו אותן שיעור בהטייה עתידית של הלב ויסבירו להן שלא כל מי שאוהב אותן היום יאהב אותן תמיד, ושגם הן לא תמיד יאהבו את כל מי שהן אוהבות היום. הלב הוא שריר גמיש, הוא נשבר ומתאחה, זוכר ושוכח, כואב וסולח. הלוואי שילמדו אותן לשמור עליו ככה, גמיש.

הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר שמותר להן לשאול שאלות קשות, לא להסכים עם כל מה שמלמדים בבית ספר, לא לקבל אקסיומות משפחתיות שעוברות מדור לדור בלי להבין אם הן מתאימות להן.

4#. שיעור בהתרת אקסיומות

הלוואי שילמדו ילדות שמותר להן לשאול שאלות ולהגיע למסקנות משל עצמן. הלוואי שילמדו אותן איך מזהים אמונות מגבילות, ואיך מפתחים חשיבה עצמאית.

הלוואי שיסבירו לכל ילדה שמותר לה להחליט להיות טבעונית כדי להציל את כדור הארץ גם עם היא גדלה בבית שבו ארוחה בלי סטייק לא נחשבת. שמותר לה להחליט ללמוד
משהו אחר, גם אם בבית היה ברור שהיא תהיה רופאה כמו אבא, או עורכת דין כמו אמא. שמותר לה להחליט להקים עסק גם אם היא גדלה במשפחה של שכירים וגם אם חינכו אותה שהכי חשוב לעבוד במקום מסודר עם קביעות, שמותר לה להבין שהיא יכולה להביס את הגנים שלך, ולשבור את האמונות שינקה עם חלב אימה.

הלוואי שיסבירו להן בבית הספר איך לזהות אמונות מגבילות שכל תפקידן בחיים הוא לקפל להן את הכנפיים כדי שיתאימו לקופסא שבנו לה.

5#. שיעור בהלכות רמב״ם – נפש בריאה בגוף בריא

מעבר לשיעורי ספורט שנכפים עליהן בבית ספר, הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר כמה חשוב לטפח נפש בריאה בגוף בריא. הלוואי שילמדו אותן עשות מדיטציה, ולהבין את חשיבותה בשמירה על בריאות הנפש, ואת השפעתה על פיתוח אינטואיציה, שקט נפשי ויצירתיות. וכן, כותבת את זה עורכת דין, שלמדה שנים בבית הספר ובאוניברסיטה, ושהיתה קטנת אמונה, עד שלמדה.

הלוואי שהיו בבית הספר שיעורי יוגה, הלוואי שהיו מלמדים ילדות איך לא להתעלל בגוף, איך לא להזין אותו ברעלים, הלוואי שהיו מלמדים בבית הספר את השפעת הסוכר על הגוף ועל המוח במקום למכור שם אוכל מפוצץ בסוכר, הלוואי שהיו מלמדים ילדות להעריך את בריאות הנפש והגוף.

6#. שיעור בחוקי הקארמה

מדיטציה היא רק אחד הכלים שמאפשרים ליצור מציאות טובה יותר. הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר שיעור על חוקי הקארמה. הלוואי שילמדו אותן שככל שיתנו יותר כך יקבלו יותר, שככל שיעשו טוב יקבלו טוב, הלוואי שהיו מלמדים אותן איך למגנט שפע לחיים, איך לסלוח, איך להתנקות מאנרגיות רעות, איך להתחבר לתדר המתאים, איך לקחת אחריות על החיים שלהן, איך להכיר תודה, איך לחיות בנדיבות ואיך להפעיל לטובתן את כוח המשיכה.

7#. שיעור בקלינאות תקשורת

הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר לעמוד על במה, הלוואי שילמדו אותן לא לחשוש להשמיע את קולן, להביע את דעתן, להשפיע על העולם, להותיר בו את חותמן.

הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר להשמיע דעות מקוריות, להתמודד עם ביקורת, לקבל את זה שלא תמיד כולם יאהבו את מה שיש להן לומר, ובכל זאת לא לפחד. הלוואי שיתרגלו בבית הספר שיעורי השמעת דעה, שיעורי חשיבה מקורית, שיעורי יצירתיות, הלוואי שילמדו ילדות בבית ספר להשמיע את קולן.

8#. שיעור בכלכלה התנהגותית

הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר על כוחה ההרסני של תלות כלכלית. הלוואי שיסבירו להן, שאם הן יתאהבו בנסיך עשיר ולא יצטרכו לעבוד יום אחד בחייהן, הן יהפכו לנשים חלשות. הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר שתלות כלכלית מזיקה להן, מחלישה אותן, והופכת אותן לקורבנות בפוטנציה.

הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר שגם אם אינן צריכות לעבוד הן צריכות לרצות שתהיה להן הכנסה משל עצמן. הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר איך להתנהל בחשבון בנק, איך לעקוב אחרי הכסף שלהן, איך לתת לו כבוד, איך לחסוך ליום מעונן. הלוואי שהשיעור הזה יבוא אחרי השיעור שבו ילמדו אותן שהחיים דינמיים ושום דבר לא נמשך לנצח, ולכן גם הן בנות להורים עשירים או ינשאו לגבר עשיר, המציאות יכולה להשתנות בין לילה, והן חייבות להיות עצמאיות כלכלית, חייבות ללמוד איך לשרוד כלכלית בכוחות עצמן, חייבות ללמוד איך לא לתת לאיש לכבול אותן אליו בכבלי תלות כלכלית.

הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר גם שיעור על איך לבקש תמורה ראויה לעבודתן בלי להרגיש לא נעים. הלוואי שילמדו ילדות לתת ערך רב, לעשות תמיד את האקסטרה מייל, ולא להתבייש לגבות על כך תמורה ראויה.

הלוואי שילמדו ילדות שהן יכולות להשתכר בדיוק כמו המקביל הגברי להן, הלוואי שילמדו ילדות לא לפחד לדרוש יותר ממה שמציעים להן, הלוואי שילמדו אותן לומר לא למשכורת מעליבה.

9#. שיעור בדחיית סיפוקים

הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר על חשיבות ההתמדה, גם כשלא בא להן, גם כשיש להן משהו יותר חשוב, גם אם התמורה אינה מיידית. הלוואי שילמדו אותן שהמפתח להצלחה ולהצטיינות הוא לא רק כישרון, אלא גם ובעיקר נחישות והתמדה, שוב ושוב ושוב גם אם לא בא, גם אם מזג האויר מבאס, גם אם יש משהו קורץ יותר בדיוק עכשיו. הלוואי שילמדו אותן טכניקות בהתמדה ובדחיית סיפוקים, הלוואי שילמדו אותן להתמודד עם הקולות בתוך הראש שקוראים להן לעשות אחרת, הלוואי שילמדו אותן לא להתייאש.

10#. שיעור בניפוץ (תקרות וקירות זכוכית)

הלוואי שילמדו ילדות בבית הספר שאין כזה דבר תקרת זכוכית, הלוואי שילמדו אותן לפרוש כנפיים ולעוף על עצמן, הלוואי שילמדו אותן שאין שום דבר שיכול לעצור אותן, גם אם הן חושבות שיש לפניהן קיר. הלוואי שילמדו אותן שהדרך לניפוץ קירות ותקרות מזכוכית עוברת בנכונות לשלם את המחיר – מחיר ההתמדה גם כשקשה, מחיר המאמץ, מחיר העייפות, מחיר העבודה הקשה, מחיר השריטות משברי הזכוכית.