1#. הבגידה

אורלי נשואה לאורן כבר 15 שנים. זה התחיל כסיפור אהבה רומנטי. אורן היה מוכן להוריד עבורה אבנים מהירח וחיזר אחריה בלהט. באנגלית קוראים לשלב הזה במערכת יחסים עם נרקסיסט ״love bombing” במהלכו אורן המטיר על אורלי מחמאות, שירי אהבה, פרחים ויהלומים והבטיח לה שהיא תחיה כמו מלכה ושיהיו להם חיים מדהימים. דבר אחד הוא ביקש בתמורה – שתעבור להתגורר עימו בצפון, היכן שמצוי העסק המשפחתי שעבר לניהולו המלא.

אורלי, תל אביבית בנשמתה, הסכימה למעבר, כמעט בעל כורחה. על כף המאזניים עמדו חיים מופלאים לצד ארוסה שהיה ללא ספק גבר חלומות מושלם, אל מול מעבר לצפון הארץ כדי שאורן יוכל לנהל את מפעל חייו – העסק המשפחתי, והיא בחרה לעבור.

במהלך השנים נולדו להם שלושה בנים, הם בנו בית גדול עם בריכת שחיה, נסעו לחו״ל לא מעט, ואף רכשו עוד שתי דירות להשקעה. אורן עשה המון המון כסף מהעסק המשפחתי שמניותיו הועברו לבעלותו מאביו קצת לפני החתונה. אלא שהגבר המושלם שעמד איתה מתחת לחופה והבטיח שיחיו יחד באושר ובעושר שינה את עורו.

אורלי הפכה לאשה קטנה וכנועה, הפסיקה לעבוד כבר לפני שנים, ובכל פעם שחשבה להתחיל לעשות משהו עם עצמה אורן דאג להקטין אותה, לומר לה שהיא לא מבינה בכסף ושהיא תמימה ״על גבול המטומטמת״ ושכדאי שתתרכז במכון כושר כי גם ככה ״גדלו לה צמיגים״ אמר אורן ותפס בחיבה קפל לא נראה על מותנה רומז לכך שהיא עלתה במהלך השנים ממידה 34 למידה 38.

אם אורלי ענתה לו או עשתה משהו שלא מצא חן בעיניו הוא נכנס להתקף זעם, שהדרך היחידה להתמודד איתו הוא לשתוק ולהוריד את הראש, וכשסיים לצרוח הפסיק לדבר איתה למשך שבועיים לפחות. הילדים כבר הכירו את התקופות האלו ולמדו להעביר ביניהם מסרים ופעם אחת כשהילדים לא היו בבית אורן פנה לכלבה ששכבה בכניסה לבית ואמר לה ״לאקי תגידי לה שתהיה בבית בין 9 ל-11 כי צריך להגיע חשמלאי״. אורלי כל כך הושפלה ונעלבה מכך שאורן מדבר עם הכלבה ומתעלם ממנה, והיא החליטה שדי היא מתגרשת אבל הוא לא נתן לה ללכת ושוב שאב אותה אליו בהבטחות ובחיזורים. השלב הזה שהנרקסיסט לא מאפשר ללכת ממנו וגם כשאת רגל בחוץ הוא מצליח לשאוב אותך חזרה לביצה, נקרא באנגלית ״hoovering” על שם שואב האבק הידוע.

עד מהרה החיים שבו למסלולם הקודם שכלל שלל הקטנות והשפלות לצד מתנות והצהרות אהבה, נסיעות לחו״ל לצד התקפי זעם וטיפולי שתיקה, ואורלי והלכה ושקעה בביצת נישואיה לבעלה הנרקסיסט וגם כשהבליחה אצלה המחשבה על פרידה ממנו היא התנפצה מיד על סלע תלותה הכלכלית בו.

ואז היא תפסה אותו בוגד בה. כמו ברוב מקרי הבגידות הוא יצא עם הכלבה ושכח את הטלפון הנייד שלו והודעות בוטות קפצו למסך והעידו שנטלי המזכירה מאוד נהנתה מביצועיו אמש. אורלי צילמה בטלפון שלה את המסך שלו יודעת שאין טעם לנסות לפתוח את הטלפון המוגן בסיסמא, אך מה שראתה הספיק.

ההבנה שהוא בוגד בה עם נטלי המזכירה, גרמה לה לטלטלה כה עזה ששלפה אותה מהבוץ הטובעני של חייה עימו, והיא החליטה להתגרש, והיתה נחושה.

אורן התחנן שתסלח לו, נשבע לה שזה כלום ושום דבר, הודיע שהוא מפטר את נטלי ובכה בכי תמרורים, אבל אורלי אטמה אוזניה. הבגידה באמון היתה קשה מנשוא. ״במיוחד אחרי כל מה שעברתי איתו״.

ההחלטה להתגרש היתה סופית ונחרצת. אורלי לא שקלה להענות לתחנוניו, לתת הזדמנות נוספת לנישואין או לחוס על שלושת ילדיהם. ״גירושין, וכמה שיותר מהר״.

אלא שהיא רצתה גם לחזור לתל אביב באופן מיידי ועם שלושת ילדיהם. המעבר לתל אביב היה הדבר הכי חשוב מבחינתה והכי קשה משפטית.

הכסף פחות עניין אותה והיא לא התעמקה בעניין הרכושי. ״הוא ממילא יראה אותם רק בסופי שבוע כי הוא עובד כל יום עד השעות המאוחרות, ממילא אין לו סבלנות אליהם, ואני רוצה לגור ליד הורי ברמת אביב״, הסבירה אורלי את הרציונל מאחורי רצונה העז לעבור עם הילדים לתל אביב.

עורכת הדין שהיא התייעצה עימה קודם לפגישתנו המליצה להגיש בקשה למעבר מגורים לתל אביב וכן לתבוע כתובה בבית הדין הרבני, בגלל בגידתו בה. סכום כתובתה עמד על 800,000 שקלים, ואורלי סברה שזו אסטרטגיה מצויינת.

אני סברתי אחרת לחלוטין. הבגידה אינה רלוונטית כאן ובטח לא הכתובה.

2#. האסטרטגיה

שאלתי שאלות רבות סביב הרכוש שיש להם והבנתי שהעסק של אורן יעמוד במרכז המחלוקת. אורלי לא העלתה על דעתה שיש לה חלק בעסק שמניותיו הועברו לאורן מאביו וכשהסברתי לה שההשבחה בשווי העסק מהמועד בו נישאו לפני 15 שנים ועד היום היא נכס משותף, היא התקשתה להאמין. רק כשהצגתי לה פסק דין שקיבלתי לא מזמן במקרה דומה היא התחילה להשתכנע.

העסק, כך הסבירה מגלגל עשרות מליוני שקלים. לפני שנתיים אורן עמד להכניס משקיע שיקבל 50% מהמניות כנגד 15 מליון שקלים, אך העיסקה התפוצצה כשאורן חזר בו ודרש שהמשקיע יקבל רק 30% מהמניות כנגד הסכום הזה. אורלי ידעה את הפרטים במקרה כי המשקיע תבע והיתה על כך ידיעה קטנה בגלובס שהדירה שינה מעיניו של אורן.

אך העסק לא עניין את אורלי. היא היתה מוכנה לוותר על הכל ובלבד שאורן לא ימנע ממנה לחזור לתל אביב, שהיתה מבחינתה המולדת.

״שיתן לי את הבית ומליון שקלים והכי חשוב לעבור בקיץ לתל אביב, לא יכולה לסבול יותר לגור כאן יותר, שישאר כאן עם העסק שלו ועם נטלי״ הבהירה לי אורלי את עמדתה.

״צריך לדעת לנהל משא ומתן עם נרקסיסט״ הסברתי לה. ״ככל שעניין המעבר יהיה מרכזי יותר, כך הוא יתעקש לא לתת לך את מה שאת רוצה. המשא ומתן צריך להתמקד בהשבחת שווי העסק. להערכתי תוכלי לקבל עבור חלקך בעסק סכום שנע בין 5 ל-8 מליון מליון שקלים נטו, כך שזהו העניין העיקרי ביניכם ולא המעבר לתל אביב. אני מעריכה שכנגד פשרה על גובה הסכום הוא יסכים גם למעבר במיוחד אם יחשוב שהעניין העיקרי שלך הוא בעסק ולא במעבר״ ניסיתי ללמד אותה שיעור באסטרטגיה של משא ומתן.

אורלי הקשיבה והלכה. כעבור שבוע היא חזרה מלווה באביה, רואה חשבון ותיק ומנוסה. היא סיפרה לו על שתי ההמלצות המנוגדות והבהירה שמעדיפה את העמדה של עורכת הדין הראשונה אך ביקשה את דעתו, והוא נזף בה. ״את לא מבינה לא בכסף ולא במשא ומתן. כדאי שתתני למי שמבין לעשות את העבודה״ הקטין אותה האב וסיפק הצצה למאחורי הקלעים של בחירתה להינשא לנרקסיסט. מורגלת לציית, היא הקשיבה לאביה, שאף הודיע לה שהוא ישלם עבורה את שכר הטרחה אבל רק בתנאי שתקשיב לי.

3#. המשא ומתן

ברגע שהגשנו בקשה לישוב סכסוך ושלחנו לו מכתב הזמנה למשא ומתן, החל אורן במתקפה דו-חזיתית, אליה הכנתי את אורלי מראש. בחזית האחת הוא תקף אותה על ששכרה את ״העורכת דין הכי לוחמנית בארץ״, ובחזית השניה האשים אותה שהיא מפרקת את המשפחה והורסת לילדים את החיים בגלל טעות אחת, ובכלל היא בחיים לא תמצא גבר כמוהו.

בראשית הפגישה אורן ביקש לדבר ונאם ארוכות על כמה הוא רוצה לשמור על המשפחה ולא לפרק, הודה שעשה טעויות וביקש מאורלי הזדמנות לתקן. כשאמרתי לו שזה לא על הפרק ואנחנו במשא ומתן על גירושין הוא כעס ודרש שאורלי תגיד את זה בעצמה והיא נשמה עמוק ואמרה ״כן אורן אני רוצה להתגרש.״

בחושיו המחודדים אורן קלט שהיא לא תרצה להישאר בצפון והודיע לה שתיקח בחשבון שמבחינתו הילדים יהיו איתו מחצית מהזמן. שאפתי להוריד את העניין הזה מהפרק ולכן עניתי לאורן שאמליץ למרשתי להסכים לחלוקה שיוויונית של זמני השהות עם הילדים ולכן אין מקום כרגע לעסוק בזה. עוד הוספתי שלא נוכל להתקדם בלי להבין את המספרים ולכן כדאי שנמנה שמאי להעריך את שווי הנכסים ורואה חשבון להעריך את כל שאר הזכויות כולל שווי העסק.

״את העסק קיבלתי מאבא שלי עוד לפני הנישואין״ אמר אורן בזעם, ״הוא לא חלק מהרכוש המשותף, ואם את רוצה את שווי העסק, אנחנו נפגש בבית המשפט״. יצא אורן מהמשרד בטריקת דלת. אורלי נלחצה, ואני הנחתי יד מרגיעה על ידה וסימנתי לה להירגע. ״אם זה מה שאתה מבקש…״ אמרתי לאוזני עורך הדין שלו שיצא אחריו במבוכה מהמשרד.

ימים ספורים לאחר מכן הגשנו בקשה למתן צו מניעה שאוסר על אורן לבצע שינויים בעסק. בבקשה ציינו שמניות העסק ניתנו לאורן במתנה לפני הנישואין, אך השקעתו הרבה בעסק שהיה מפעל חייו הביאה להשבחתו כך שמאז בנישואין עלה שוויו פי כמה וכמה, והשבחה זו הינה רכוש משותף. כנספחים לבקשה צירפנו את הכתבה בגלובס על המשקיע שתבע ואת פסקי דין שתומכים בטענה – וקיבלנו צו מניעה. אורן, באמצעות בא כוחו, נלחם כדי לבטל את צו המניעה אך לשווא. בהחלטה מנומקת דחתה הרשמת את הבקשה וחייבה את אורן בהוצאות משפט לטובת אורלי.

בשלב הזה יצרתי שוב קשר עם עורך הדין שלו והצעתי לשוב לשולחן המשא ומתן תוך שאני רומזת שנסכים להתפשר במסגרת הסכם על גובה התשלום. הפעם הוא הסכים לבחון את השווי, וניהל משא ומתן ממקום שונה לחלוטין. במשך חודשים אורן עשה הכל כדי לעכב את המשא ומתן ולהימנע מלמסור מסמכים אך כשהודעתי שהזמן נגמר ואנו עומדים להגיש תביעות, ההסכם נחתם.

לפני חודש אישרנו את הסכם הגירושין והשבוע סודר הגט. אורלי קיבלה הרבה מליונים וסכום חודשי קבוע למשך למעלה מעשור, והיא תעבור בקיץ לדופלקס שרכשה לעצמה בתל אביב וכבר התחילה לעבוד על העסק החדש שלה בתחום הפקת הארועים. אחלו לה בהצלחה.

***

בפרק השבועי של הפודקאסט נדבר על הסיפור האמיתי של הידועים בציבור. להאזנה לחצו כאן