1#. איתן לא העלה על דעתו

איתן לא העלה בדעתו שעלמה יודעת. יודעת על הבגידות, יודעת על האורגיות, יודעת כמה כסף יש בכל אחד מחשבונות הבנק שלו, יודעת על שיתופי פעולה עיסקיים שלו, עוקבת אחרי החשבוניות שהוא מוציא, אחרי ההתכתבויות שלו עם רואה החשבון שלו, ואפילו כמה משלם כל שוכר בנכסי הנדל״ן שלו. אם הייתם פוגשים אותה גם אתם לא הייתם מעלים על דעתכם. עלמה היא האשה הכי חייכנית, הכי תמימה, הכי לא מבינה, הכי בלונדינית, הכי לא מתערבת, הכי לא שואלת שאלות והכי הכי יודעת הכל.

עלמה, שעובדת במשרה חלקית כגננת מחליפה בגן פרטי, הבינה כבר משחר נישואיהם שאיתן לא אוהב לחלוק מידע. תחילה ניסתה לשאול ולהתעניין אך הוא הציב גבול ברור ואמר לה שהוא לא אוהב לדבר על עניינים כספיים, שהוא מקפיד על דיסקרטיות בעסקים ושאם מדברים על דברים הם בסוף יוצאים החוצה, ועלמה חייכה וליטפה אותו, ואמרה ״ברור״, והפסיקה לשאול.

מגיל צעיר ניחנה עלמה ביכולת לאתר מידע. מן כשרון מולד לאסוף מידע ולקטלג אותו בקלות ובטבעיות, תכונה שאיפשרה לה לצלוח את לימודיה התיכוניים בהצלחה וללא מאמץ מיוחד מצידה. הוריה לא עודדו אותה לרכוש השכלה אקדמאית, ויופיה ניתב אותה לקריירת דוגמנות קצרה שהגיעה לקיצה לאחר שהכירה את איתן, שהיה ידוע כחובב נשים יפות. הם נישאו והביאו לעולם שלושה ילדים ועלמה גידלה אותם ועבדה כגננת במשרה שאיפשרה לה להמשיך להשגיח על ילדיה גם כשהם בגן. איתן היה טרוד בעסקיו רוב הזמן ולא התערב בגידול הילדים, וכך במשך שנים הם ניהלו משפחה מדוגמת. עלמה היתה האשה היפה, החייכנית, הצייתנית והלא מתערבת ואיתן היה הגבר השרמנטי, שהיה גאה באשתו ובשלושת הילדים הבלונדיניים שלו.

במשך שנים נהג איתן לעבוד בערבים ובסופי שבוע מחדר העבודה, ומאחר שלא העלה על דעתו שעלמה מתעניינת במה שהוא עושה, השאיר את המחשב פתוח ואת המסמכים מפוזרים על השולחן. מדי יום, כשאיתן היה בעבודה, עלמה נכנסה לחדר העבודה שלו ודלתה מידע. היא קראה מסמכים, קראה מיילים, עברה על דפי החשבון שהגיעו בדואר, וגם מצאה את הקובץ עם הסיסמאות שלו לכל האתרים והבנקים. החיטוט בענייניו שהפך להרגל, נבע מסקרנותה הטבעית של עלמה ומהסיפוק שהסב לה החיטוט האסור.

היא מעולם לא רמזה שיש לה מושג מה קורה, ותמיד אישרה בחיוך את אמירותיו השוביניסטיות של איתן שלאשתו היפה אין מושג איך נראה סניף בנק מבפנים, אבל את הקניון היא מכירה מצוין. עלמה היתה בתפקיד האשה הקטנה, זו שתלויה בבעלה החזק והמצליח, זו שעובדת במשרה חלקית ושותה קפה עם חברות כשהילדים בחוגים, יוצאת לשופינג ולפילאטיס, ואין לה מושג בעניינים כלכליים.

2#. גן עדן של מידע

לפני כארבע שנים, עלמה עלתה על תכתובת מייל שנראתה לה חשודה, והבינה שיכול להיות שאיתן בוגד בה. היא כמובן לא אמרה מילה, והגבירה את תדירות החיטוט האובססיבי, אלא שהפעם היא התחילה לתעד. כל מסמך שנראה לה רלוונטי נסרק בטלפון הנייד שלה ונשמר בתיקיה סודית, שאם איתן היה מחטט לה בטלפון הוא היה מוצא, אלא שהוא מעולם לא חיטט ולא סבר שהיא מתעניינת בענייניו העסקיים.

סגרי הקורונה של השנה שעברה הקשו קצת על החיטוט, אבל בכל פעם שאיתן יצא ״לנשום אויר״ או לקניות או לריצה, עלמה התייצבה בחדר העבודה שלו וחיטטה. באותה תקופה והיות שאיתן עבד עם זום, הוא חיבר את הווטסאפ שלו למחשב, וגן עדן של מידע נגלה לה.

תכתובות הווטסאפ של איתן גילו לעלמה שיש לו קשרים עם כמה נשים במקביל, שאחת מהן, נשואה מאוד גם היא, ״זורמת״ איתו ומגשימה לו כל פנטזיה שהוא רוצה ועימה הוא מבלה פעם בשבוע בחדרים דיסקרטיים. לעיתים הצטרף אליהם זוג נוסף, לעיתים עוד אשה ולעיתים עוד גבר. הכל בדיסקרטיות מוחלטת, בלי שאף אחד ידע, חוץ מעלמה. ועלמה, כדרכה, לא נתנה לאיתן סיבה לחשוב שהיא יודעת משהו. שנים של חיטוט דיסקרטי אימנו אותה לשמור על פנים חייכניות והבעה תמימה, והיא עשתה זאת מצוין גם אחרי שידעה הכל על עולמו הנסתר של איתן.

מוד האשה הקטנה וחסרת הבטחון בו התנהלה עלמה רוב הזמן החזיק אותה נשואה גם כשהיא ידעה הכל. היה לא העלתה על דעתה לעשות צעד קיצוני כמו לפרק את המשפחה, וחוץ מזה היא אהבה את איתן, למרות הכל. למרות חייו הסודיים, למרות שהוא לא באמת העריך אותה, למרות שנהג לזרוק לה הערות מקטינות, למרות שידעה. וגם הוא אהב אותה. בדרכו.

בשלב כלשהו משהו ביחס של איתן לעלמה השתנה. ההערות המקטינות שלו כבר לא לוו במילות חיבה, הוא כבר לא הניח יד אוהבת על כתפה וגם כששכב איתה זה הרגיש לה אחרת. במקביל עלמה ידעה שיש לו קשר חדש שהלך והתחמם עם קולגה עיסקית שלו. בקשר הזה היה גם רגש והיתה גם חברות, ועלמה חשה איך איתן הולך וזולג רגשית מהבית.

ואז הוא רכש מחשב חדש עם סיסמא שעלמה לא ידעה וניתק אותה ממקור המידע שלה. עלמה חשה בהתחלה כאילו הורידו לה את השלטר הראשי ולבסוף התרגלה ואפילו התחילה להינות מהשיגרה המשחררת של חוסר הידיעה.

3#. נקודת היפוך העוצמה

כמה חודשים לאחר מכן, אאוט אוף דה בלו, איתן התחיל לדרוש מעלמה לחתום על הסכם ממון. הוא טען שהוא רוצה להגן עליה מהסתבכויות עסקיות שלו, ונתן לה את מספר הטלפון של עומר עורך הדין העסקי שלו תוך שהוא דורש ממנה לסור למשרדו כדי לחתום. עלמה חייכה ושאלה מה פתאום הסכם ממון אחרי יותר מ-22 שנות נישואין ואיתן השיב כלאחר יד שיש איזו תביעה נגדו והזכיר לה שהוא לא אוהב לדבר על הדברים האלו ולבסוף ציין שהיא ״ממילא לא מבינה מהחיים שלה בדברים האלו״, אמירה שהדגישה לעלמה עד כמה לא היה לו מושג כמה היא מבינה.

עלמה ניגשה למשרדו של עומר עוה״ד של איתן, שאמר שיש כאן איזה מסמך שצריך לחתום עליו ושלף הסכם ממון מוכן תוך שהוא מבקש ממנה באגביות לחתום בסוף כל עמוד. עלמה ביקשה לקחת את ההסכם ולקרוא בבית וסירבה לחתום.

איתן קיבל עדכון בלייב מעורך הדין והתקשר לעלמה בזעם. ״את עושה לי בושות אצל עומר״ צרח עליה, ״מה פתאום את לוקחת מסמכים כאלו הביתה לקרוא. מה את מבינה בכלל בדברים האלו״. עלמה לא ענתה אבל גם לא חתמה. בערב בבית איתן הפעיל עליה לחץ כבד ולבסוף איים – ״אם את לא חותמת אני מתגרש ממך״.

זו היתה הנקודה שעלמה באה לייעוץ עם טיוטת ההסכם, שעיון קצר בו העלה שאיתן מבקש להחיל עליהם, אחרי 22 שנות נישואין, הפרדה רכושית מוחלטת – כל מה שרשום על שמו שייך לו וכל מה שרשום על שמה שייך לה. מאחר שעלמה ידעה בדיוק מה יש לאיתן היא הבינה היטב את משמעות המסמך והיה ברור שאיתן מתכנן את גירושיו קדימה.

כעבור שבוע איתן קיבל ממני בקשה לישוב סכסוך וצו מניעה שאוסר עליו לבצע דיספוזיציה כלשהי בכספים ובחברות. הוא נדהם. הגיע הביתה בפנים חיוורות והתחנן לעלמה שלא תתגרש ממנו, טען שבכלל לא התכוון להתגרש, שהסכם הממון נועד להגן עליה כי יש לו חובות, שהיא אהבת חייו, שמעולם לא ראה את עצמו עם אף אחת אחרת, ושהוא יעשה הכל כדי לא להתגרש.

זה לא הלך לו כי עלמה ידעה הכל. ידעה על הנשים האחרות וידעה על הכסף והיא לא רצתה להישאר שם יותר, במקום המקטין הזה, עם הבעל הבוגדני שלה. עלמה רצתה להתגרש ולקבל חצי מהכל, ואיתן לא היה מוכן להיפרד ממחצית מהונו, בשום אופן לא.

כאן במקום הזה, בו עלמה לא רצתה אותו יותר, חלה נקודת היפוך העוצמה. הנקודה שבה היא כבר לא ראתה את עצמה כקטנה וחלשה ואותו כגדול ועוצמתי. היא ראתה אותו כמו שהוא – גבר מקטין ובוגדני שניסה לקחת ממנה הכל, ואם רק היתה מצייתת לו בחיוך כמו תמיד וחותמת על הסכם הממון, הוא היה מתגרש ממנה ומשאיר אותה בלי כלום, והיא לא רצתה יותר את הגבר הזה. עלמה הודיעה לאיתן בחיוך ובסבר פנים נעים שהיא החליטה להתגרש ושהיא תקבל חצי מכל מה שיש, ולמרות שהוא בטוח שהוא נשוי לבלונדינית מטומטמת שאין לה מושג מכלום, הוא יופתע לגלות שהיא יודעת ה כ ל.

***

בפרק השבועי של הפודקאסט תוכלו לשמוע על הורות בפרק ב, ועל איך לעשות את זה נכון.