1#. מאזן האימה

אם אפשר לסכם 28 שנות נישואין וארבעה ילדים החיים סך הכל חייכו לאלונה ומיכאל. הם מתגוררים בבית פרטי רחב ידיים עם בריכת שחיה וצוות עובדים. בחניה חונים 4 רכבי יוקרה, של שניהם ושל שני הילדים הגדולים. ככה זה אצלו – כל ילד מקבל מפתחות של מרצדס ליומולדת 18 כי הכי חשוב הבטיחות. העסקים שלו פורחים, והוא פעיל בעיקר בחו״ל. שניהם עלו ארצה בשנות ה-70 מברית המועצות של פעם, וידיעת השפה הרוסית יחד עם חוש עסקי מפותח מסייעים לו לגלגל מליוני דולרים במדינות שהשפה הרוסית מדוברת בהם.

אלונה לא עבדה מעולם, תמיד גידלה ילדים ולא היה שום צורך שהיא תעבוד. מיכאל סיפק את צרכי המשפחה ביד רחבה מחד, ובשליטה מוחלטת מאידך. הוא מאוד מאוד אוהב כסף, גאה בהישגיו הכלכליים, ורואה בכספו חלק בלתי נפרד מזהותו. כל החשבונות היו על שמו למעט חשבון משותף שהוא הזרים אליו כספים אחת לחודש. פעם העביר 500,000 שקלים ופעם רק 150,000 שקלים, הכל בהתאם לגובה ההוצאות המשפחתיות.

וכמו שמיכאל אוהב כסף ככה הוא אוהב נשים. יצר הכיבוש המפותח שלו, זה שהביא אותו לכבוש את השווקים בעוד ועוד מדינות גרם לו לכבוש גם עוד ועוד נשים. לאורך השנים היא מצאה הרבה סימנים. הוא הכחיש והיא בחרה להאמין אבל כדי להירגע יצאה לסיבוב קניות בכיכר. ״מה זאת אומרת איזה כיכר?״ ענתה לי, ״כיכר המדינה״. אלונה נהנתה לגהץ את כרטיס האשראי השחור והבלתי מוגבל שלה בסכומי עתק, שהרי אין דבר כזה יותר מדי נעליים או תיקים.

פעם בחודש מיכאל נכנס לראות מה המצב בחשבון הבנק המשותף שלהם. והיו חודשים, במיוחד כאלו בהם הוא לא היה זהיר במיוחד, שגם היא לא נזהרה עם הקניות. אולי יותר נכון לומר השתוללה. ואז הוא השתולל עליה. אובדן שליטה (זמני כמובן) על הכסף הביא אותו לאובדן עשתונות ואז הגיעו האיומים. ״אני אגזור לך את הכרטיס, אני סוגר את החשבון, את תקבלי קצבה חודשית, אני עובד כמו חמור ואת שורפת את הכסף, תתביישי לך, מי את חושבת שאת להוציא ביום אחד כאלו סכומים, אל תשכחי מאיפה באת״ (שניהם גדלו באותה שכונה בעיר צפונית), וכך הלאה והלאה. התקף זעם.

הדרך היחידה להפסיק את התקף הזעם היתה לאיים עליו בחזרה שהיא תספר לילדים את מה שהיא יודעת עליו. הילדים היו בבת עינו של מיכאל, במיוחד בנם הקצין ששירת ביחידה קרבית ואיש לא ידע בשירותו הצבאי שיש לו מרצדס קטנה בחניה ובריכת שחיה בחצר. הוא הציג עצמו תמיד כאיש משפחה למופת, שעובד קשה למען עתיד ילדיו. הרעיון שילדיו ידעו על מעלליו עם נשים זרות, הילך עליו אימים, וזו היתה דרכה להשתיק אותו.

וכך נוצר ביניהם מאזן אימה. הם מנהלים חיי משפחה למופת, ומאחורי הקלעים מיכאל כובש נשים, ואלונה כובשת את כיכר המדינה, וכל פעם שהוא מבין שהוא איבד שליטה על ההוצאות ומאבד את העשתונות, היא שולפת את נשק הילדים ומשתיקה אותו.

2#. עד שיום אחד.

את נטלי הוא הכיר לפני כמה שנים דרך אתר כלשהו. היא חיפשה תומך עשיר וההסדר ביניהם כלל מפגשים דו שבועיים כנגד תמיכה קבועה של 20,000 שקלים לחודש. כסף קטן עבורו וגדול עבורה. הוא ידע שהוא לא התומך היחיד שלה אבל הם לא דיברו בהתחלה על חייה הפרטיים ולא על חייו. אט אט הם התקרבו והוא החל להאריך את שהותו אצלה בדירה ובשלב כלשהו הם סיכמו שהיא מנתקת קשר עם התומכים האחרים והוא שוכר עבורה דירה חדשה יותר ומגדיל את התמיכה החודשית.

בשלב כלשהו היא התלוותה אליו מדי פעם לנסיעות לחו״ל, ועל אף שהוא תמיד היה גם עם נשים נוספות, נטלי הלכה ותפסה מקום גדול יותר בלבו של מיכאל, שלא העז להודות בכך אפילו לא בפני עצמו. את רגשותיו אליה הוא הביע באמצעות כסף והרעיף עליה יהלומים ותיקים יוקרתיים, מחנות בכיכר המדינה שאת הלוגו שלה ראה על שקיות רבות בבית, שהרי ידוע שאין דבר כזה יותר מדי תיקים.

נטלי היתה כבר בת 35 ומאוד רצתה ילד, אז היא עשתה מה שצריך עד שיום אחד היא הודיעה למיכאל שהיא בהריון. היתה סצינה שלמה, הוא דרש שהיא תעשה הפלה ואפילו הציע לה רבע מליון שקלים אם תעשה את זה, אבל היא סירבה ואמרה שהיא לא תהרוג לו את הילד ושהוא עוד יצטער על ההצעה הזו כי זה יהיה הילד הכי מוצלח שלו.

בסוף נולדה ילדה. מטעמים מובנים הוא לא נרשם כאביה אבל לקח אחריות מלאה ובילה עם נטלי והילדה היפה שנולדה להם פעמיים בשבוע ובכל פעם שהלך הביתה הרגיש שחלק מהלב שלו נשאר איתן שם.

3#. יותר מדי תיקים

אלונה הרגישה שמשהו קורה ובחושיה הבינה שזו לא תקופה להוציא אותו מאיזון כך שהיא צמצמה את ביקוריה בכיכר. היא אפילו ניסתה לחטט ולהבין מה קורה אבל הטלפון שלו היה מחוץ לתחום עבורה והיא העדיפה כנראה לא להכנס לו לנשמה.

עד שיום אחד היא הלכה כהרגלה לעשות לק ג׳ל אצל שירן, אצלה היא נוהגת לסדר את ציפורניה בעשור האחרון. שירן, שהיתה בעלת יכולת דיבוב יוצאת דופן וחוכמת חיים עמוקה, הפכה כבר מזמן לאשת סודה של אלונה ולחברת נפש. הם נהגו להעביר את השעה שהיא אצלה בסיפורי רכילות סנסציוניים והפעם הסיפור היה על נטלי.

נטלי היתה לקוחה חדשה של שירן, וכעבור שני טיפולים כבר חשה ששירן היא אוזן קשבת מעולה ושטחה באוזניה את סיפור חייה כולו. שירן לא העלתה על דעתה שבן הזוג הנשוי של נטלי הוא הבעל של אלונה, הלקוחה הכי ותיקה שלה, אבל כשהיא סיפרה לאלונה את הסיפור משהו בתוכה ידע.

בדיעבד המשפט הזה שנאמר לא פעם מאלונה למיכאל. ממיכאל לנטלי ומנטלי לשירן גרם לה לעשות את ההקשר אבל היא הרגישה שהפעם היא חייבת לבדוק את הדברים עד תום. צ׳יקו החוקר הפרטי נשלח לעקוב אחריו ועד מהרה אישש את מה שהלב שלה ידע.

כשמיכאל חזר הביתה באותו ערב היא כבר כבשה מחדש את כיכר המדינה, והפעם פיצתה את עצמה על כל התקופה שניסתה לכבוש את יצרה. את השקיות הרבות היא סידרה בהפגנתיות בחדר, כדי שידע עוד לפני שחשבון הבנק יגלה. וכשהוא ראה את השקיות הוא הבין שמשהו קרה. היא ראתה על פניו שהוא בלחץ ותקפה מיד.

״אני רוצה שתספר עכשיו על החיים הכפולים שלך, אבל לא רק לי, גם לילדים. אני רוצה שתגיד להם שיש להם אחות תינוקת שהיא בעצם בת של זונה.״ לחשה לו אלונה בארסיות והוא הבין שהמשחק הכפול נגמר. הוא הודה בהכל והתחנן שתסלח לו ונשבע שאוהב אותה ושלא רוצה לפרק את הבית, אבל גם ידע שהפעם לא תהיה דרך חזרה.

״כשהיא הגיעה אלי השבוע היא היתה מאוד חזקה ונחושה להתגרש. ״אני קוראת כל שבוע את מה שאת כותבת ואני מבינה טוב מאוד שיש לי אחריות. היקום שלח לי סימנים כל פעם מחדש ובמקום להתמודד עשיתי קניות. הייתי צריכה להתגרש ממנו כבר לפני עשר שנים, עכשיו אני יותר זקנה.״ אמרה בהשלמה, ״ויותר עשירה״, ניסיתי להציע לה נחמה.

ידענו שהוא יתקשה להיפרד ממחצית מהונו ונכסיו, אבל היה ברור שהיא לא מתכוונת לוותר על כלום, בגלל הילדה הנוספת. ״כל מה שישאר אצלו לא יגיע לילדים שלי. אני מכירה אותו הוא ירצה לדאוג לתינוקת יותר מאשר להם כי הוא יודע שאני אדאג להם״, הציגה לי אלונה את תפיסתה שהיתה בהחלט סבירה וביקשה שנבנה יחד אסטרטגיה למשא ומתן.

כשחיים השליח הגיע אליו השבוע הוא ידע היטב מה יש במעטפה. ״ידעתי שיום אחד אני אקבל ממך מעטפה״ אמר בערב לאלונה ״אם תצאי בסדר איתי אני אצא בסדר איתך״ הוא הציע לה מאזן אימה חדש.

מוסר השכל

1#. כשהיקום שולח אליכם סימנים שוב ושוב כדאי להקשיב להם ולא להתעלם.

2#. כשמשהו מרגיע אתכם ומנחם את נשמתכם בדקו אם הוא לא ממסך אתכם ומונע מכם להתמודד עם המציאות.

3#. הזהרו במה שאתן מספרות למניקוריסטית, לספרית או לקוסמטיקאית תוך כדי שמטפלים לכן בגוף, האינטימיות שנוצרת אינה ערובה לשותפות סוד. תשאלו את נטלי. היא ידעה בדיוק מה היא עושה.

הפרק השבועי בפודקאסט עם ד״ר לירז מרגלית עוסק באהבה דיגיטאלית, שווה להאזין