הפגישה אצלי תמיד מתחילה בפרטים טכניים שעוזרים לי להבין את התמונה וללקוחות לפתוח את הלב ולהתחיל לצלול לתוך נבכי חייהם. עידית סיפרה לי שהיא בת 52 ושגיא בעלה בן 53, הם נשואים 26 שנים, יש להם שתי בנות, הבכורה בת 23 והצעירה בת 21 והם גרים בחדרה. עידית מורה כבר שנים ושגיא סגן מנהל מפעל, והיא כאן כי הוא רוצה להתגרש ממנה אמרה ועיניה מלאו דמעות.

1#. קצה הקרחון

עידית היתה בת 24 כשהכירה את שגיא. הוא היה החבר השני שלה ולא היה לה הרבה ניסיון עם גברים והוא היה מסוג הגברים שאמא שלה אהבה – עובד בעבודה מסודרת, מנומס, מסודר ועם חיוך ממיס לב. בחור טוב מאוד. הם התחילו לצאת, ועברו לגור יחד ואחרי שנתיים הוא הציע לה נישואין. לכבוד החתונה ההורים שלה עזרו להם לקנות דירה בחדרה, לא רחוק מדירת ילדותה והם התחילו את חייהם כזוג נשוי. עידית למדה הוראה ועבדה כמורה בבית הספר היסודי בו למדה בעצמה, שגיא עבד במפעל באזור והתקדם לעמדת ניהול, ונולדו להם שתי בנות מתוקות.

על פניו משפחה נורמטיבית, אלא שהנורמטיביות היתה רק קצה הקרחון. נעמיק טיפה לתוך האוקיינוס הזה של הנישואין שלהם. סקס כמעט ולא היה כבר מראשית נישואיהם. עידית הבינה עד מהרה ששגיא לא להוט אחרי סקס. היא קראה פעם כתבה על גברים א-מיניים שלא מעוניינים בכלל בסקס ושמחה ששגיא אינו א-מיני, בכל זאת הם שוכבים פעם בכמה זמן, והוא מטורף עליה בלי קשר לסקס. מערכת היחסים שהתפתחה ביניהם היתה כזו ששגיא, שהיה כאמור בחור טוב, נשא אותה על כפיים, ממש כמו נסיכה. הוא היה אחראי על רוב עבודות הבית, במיוחד אלו שהיא שנאה כמו קיפול כביסה וגיהוץ. הוא נהג להגיש לה מדי ערב צלחת פירות רחוצים וחתוכים, לעשות לה סלט קצוץ דק כמו שהיא אוהבת ולעסות את רגליה כשהם צופים בסדרות הטלוויזיה המועדפות עליה. עידית ושגיא היו דוגמא ומופת לזוגיות מעוררת קנאה ואף אחד לא ידע שהם לא שוכבים בכלל כבר שנים.

נעמיק עוד קצת לתוך האוקיינוס השקט של נישואיהם. כבר שנים שעידית בדיכאון קל. מן עצב כזה לא מוסבר שעטף את נשמתה מבפנים כמו סריג צמר אפור. שגיא, שכנראה חש אחריות לדיכאון הזה שלה שלא דובר ביניהם, יצא מגדרו כדי לשאת אותה על כפיים, ולכן כלפי חוץ נראה כמו הבעל הכי טוב בעולם. אבל גם הוא היה חצי דיכאוני ועידית אומרת שהם בית עצוב כזה, ופעם הבת הגדולה שלהם שממש מוכשרת בציור, ציירה את המטבח שלהם עם ענני סתיו על תקרתו.

2#. הציפורניים של חוי

שגיא, על אף שהיה שכיר כל חייו, תמיד חלם להתעשר. הוא קרא בשקיקה כתבות על אנשים שהתעשרו ממסחר במניות, עשה קורסים אונליין כדי להבין את שוק ההון, ונהג לשוחח בהתלהבות על מניות ואופציות. עידית, שלא התעניינה בכלל בכסף אפילו לא ידעה כמה בדיוק היא מרוויחה וסמכה לחלוטין על שגיא שניהל את כל ענייניהם הכספיים. בכל פעם שהשתחררה להם קרן השתלמות שגיא הפקיד את הכספים בבנק ואמר לעידית שהוא בונה להם תיק השקעות ושבעוד כמה שנים יוכלו להחליף את דירתם ולעבור לבית פרטי עם הכסף שבינתיים הוא יעשה מהמניות.

פעם בכמה זמן עידית נדרשה להגיע לבנק ולחתום על איזו הלוואה ושגיא אמר שזה פשוט כי יש תנאים טובים וכסף ממש זול והוא יכול להרוויח עליו ולעשות דיווידנדים ועידית בכלל לא הבינה וגם לא התעניינה והגיעה לבנק וחתמה כאן וכאן וכאן כמו שאמרה לה חוי פקידת הבנק הקבועה שהניחה אצבע עם ציפורן מטופחת ולק אדום שסימנה לה איפה היא צריכה לחתום. ועידית בעיקר זכרה מכל הארוע הזה את הלק האדום והציפורניים היפות של חוי שעמדו בניגוד מוחלט לציפורנים הפשוטות והכסוסות שלה, שלא היה לה כוח לטפח.

3#. האטרף של שגיא

לפני שנה וחצי עידית החליטה לחטט לשגיא בטלפון. לא היתה לה סיבה לעשות את זה, ובכל זאת הטלפון שלו היה מונח על השולחן בפינת האוכל והוא נרדם מול הטלוויזיה וישן עמוק והיא השתעממה ולקחה את הטלפון לידיה. די מהר היא הבינה שיש שם דברים שהיא לא אמורה לראות ושהיכו אותה בתדהמה. לשגיא, הבעל שלה שנושא אותה על כפיים, שמטורף עליה, יש חיים שלמים שהיא לא יודעת עליהם דבר.

הרגע בו הבינה שיש לו מנוי פעיל באתר אטרף ושהוא דווקא כן מנהל חיי סקס פעילים עם גברים, בעיקר צעירים ומקועקעים, הוא הרגע שממנו והלאה שום דבר בחיים שלה לא נראה לה הגיוני והיא הרגישה כאילו מישהו כיבה לה את האור והיא לא מצליחה לראות כלום. היא צללה לעומק חייו האחרים שהתנהלו באמצעות מכשיר הטלפון שלו ומיררה בבכי של תדהמה וכאב ואכזבה וחושך. ואז הוא התעורר ומצא אותה בוכה עם הטלפון שלו ביד והבין שהיא יודעת. היתה שם סצינה שלמה של דמעות וכאב ובכי וכעס ועצב ועוד דמעות של שניהם, והוא חיבק אותה ואמר לה שהוא אוהב אותה הכי בעולם, ונכון, יש משהו שחזק ממנו, אבל הוא ילך לטיפול וינסה לשלוט בשד הזה שמנהל אותו.

היא רצתה להאמין שזה באמת שד שאפשר לגרש, והוא התחיל טיפול ובמקביל הם הלכו לטיפול זוגי והכל כאילו נשאר אותו דבר רק שמיכת הצמר האפורה שכיסתה לה את הנשמה כיסתה עכשיו את הבית כולו שהפך לעצוב יותר וקודר יותר. ועדיין היא העדיפה את זה על פני האפשרות שהוא לא יהיה שם יותר בכלל, ולכן הקפידה לא לגעת לו יותר בטלפון וממילא הוא החליף לסיסמא מורכבת במיוחד שהיא לא הכירה.

4#. צל שחור

השבוע פרצו האקרים מקבוצת בלאק שאדו לאתר אטרף והדליפו פרטים לרשת, ושגיא נכנס ללחץ אטומי וערב אחד הוא דיבר איתה ואמר לה שהוא רוצה להתגרש, שזה לא שד שאפשר לגרש, שהוא גיי והוא לא יכול לחיות ככה יותר והציע שיפנו לגישור.

עולמה של עידית חרב עליה והיא הרגישה שהיא צוללת למטה עם אבן ענקית שקשורה לה ללב ולא מצליחה לנשום או לצוף למעלה. שגיא הבין שזה התקף חרדה והרגיע אותה, ואמר לה שהוא ידאג לה ולבנות ויקח אחריות אבל שתיקח בחשבון שחייבים למכור את הדירה כדי להחזיר את החובות שלהם.

היא הביטה בו וחשבה שאולי היא לא שומעת טוב ולא הבינה על איזה חובות הוא מדבר, הרי יש תיק השקעות שהוא ניהל עם כל הקרנות השתלמות שלהם מאז ומתמיד והיו אמורים להיות שם כבר כמה מאות אלפי שקלים. שגיא הניח יד על כתפה, וסיפר לה שבקורונה היו הפסדים והרבה מניות התרסקו ושהוא לקח הלוואות כי חשב שככה יוכל להחזיר את ההפסדים אבל לא נשאר כלום רק הלוואות של חצי מליון ש״ח.

לא היה לה אויר.

היא התקשרה לאחותה שנדהמה לשמוע את הסיפור כולו והלכה איתה לבנק. הן ביקשו מחוי אדומת הציפורניים דפי חשבון מפורטים של כמה שנים אחורה, וחוי שאלה איפה שגיא, ועידית אמרה לה שהוא רוצה להתגרש והיא היתה בטוחה שיש תיק השקעות והסתבר לה שיש חוב, וחוי ענתה לה ״אבל את באת כמה פעמים לחתום על הלוואות, מה לא ידעת מה קורה?״ וטופפה עם הציפורניים האדומות שלה על המדפסת ממנה נשלפו דפי החשבון שלהם.

עידית ביקשה מחוי שתסביר לה מה קרה בחשבון וחוי אמרה ששגיא קנה ומכר אופציות מעוף ושזה ממש מסוכן אם לא מבינים בזה והיא ניסתה להגיד לו אבל הוא אמר שהכל בסדר והוא יודע מה הוא עושה. היא הביטה בעידית וראתה את התדהמה על פניה ואת הדמעות ואמרה לה חכי שניה והגישה לה מים וטישו וליטפה לה את הכתף ביד המטופחת שלה ואמרה ״בסוף הכל מסתדר״ ועידית נשמה עמוק והבינה שהיא חייבת לצוף.

ולהתמודד.

כשהיא הראתה לי את דפי הבנק היה קשה לעקוב אחרי התנועות הרבות מספור אבל ניכר היה שהוא הפסיד 450,000 ש״ח ונטל הלוואות בסך 500,000 ש״ח, כך שסך הכל נשרפו כמעט מליון שקלים על אופציות מעוף, ועידית לא ידעה דבר למרות שהיא חתמה על הלוואות ולמרות שהוא ניהל הכל מהחשבון המשותף. מליון שקלים זה סכום עתק למורה ומנהל במפעל מחדרה שהדירה שלהם שווה פחות משני מליון שקלים, ועידית הרגישה שעולמה חרב עליה פעמיים, פעם אחת כשההאקרים של בלאק שאדו פרצו לשגיא את דלת הארון והטילו צל שחור על נשמתה ובפעם השניה כשחשבון הבנק שלהם התגלה במערומיו.

כששאלתי אותה מה גובה הכתובה שלה היא כלל לא זכרה, אבל אחותה התקשרה לאימן הקשישה ששמרה את הכתובות של בנותיה במגירת החזיות שלה והצליחה לשלוף אותה ואפילו לצלם לנו את הסכום. מליון שקלים. ובתיק כזה, הסברתי לעידית, עם כל האטרף והמעו״ף והחוב, הכתובה הזו היא game changer. וכך, שגיא קיבל ממני השבוע בקשה לישוב סכסוך, עם צו עיקול על חלקו בדירת המגורים להבטחת הכתובה ומכתב שמזמין אותו לתאם פגישה לניהול מו״מ לקראת הסכם גירושין הוגן.

5#. מוסר השכל

נטילת הלוואות או ביצוע פעולות מסוכנות בחשבון הבנק ללא ידיעה מפורשת של הצד השני והסכמתו הן בעיני סוג של אלימות כלכלית.

כדי לא להיות קורבן לאלימות כלכלית, למרות שלעיתים זה מאוד נוח, אל תגיעו למצב שאין לכן מושג מה קורה בחשבון הבנק שלכן. גם אם את לא מבינה בזה כלום, תלמדי לקרוא דפי בנק ולהבין מה קורה, זו מיומנות שכל אחת חייבת לרכוש. ממש כמו שאתן יודעות למשוך כסף מהכספומט ככה אתן צריכות לדעת לקרוא דף חשבון. וכן אני יודעת שיש גם גברים שלא יודעים מה קורה בחשבון הבנק וסומכים על האשה שלהם, אבל לצערי הרוב זה נשים, והרוב קובע.

יש משהו מאוד מאוד קשה בלגלות שבעלך הוא גיי. כשהייתי צעירה סברתי שיותר גרוע לגלות שהוא בוגד עם אשה כי אז הוא מעדיף אשה אחרת על פניך, ואם הוא עם גבר זו פשוט נטיית ליבו. עם השנים הבנתי שלגלות שאת היית בעצם הטפט שעל דלת הארון שלו זה גילוי הרבה הרבה יותר קשה וכואב. יחד עם זאת, את לא לבד. כל כך הרבה נשים וגברים מוצאים עצמם מול הגילוי הזה ונדרשים להתמודד עימו ועם השלכותיו, ואז מתחילים לחשב את חייהם לאחור ולהבין עד כמה העניין הזה השפיע על חייהם בלי שהם בכלל ידעו למה. הדיכאון של עידית למשל.

דיברתי עם עידית על הנשים שליוויתי עם סיפור דומה לשלה, והיא הציעה להקים קבוצת תמיכה לנשים שהבעלים שלהן החליטו לצאת מהארון. אז אם את שם ומעוניינת לקחת חלק בקבוצה כזו, תני לי סימן.

*****

השבוע בפודקאסט הפרק שאתם חייבים לשלוח לאקס שלכם ולהחליט יחד לא להרוס לילדים שלכם את החיים להאזנה לחצו כאן