1#. דנית

דנית היתה גרושה ואם לילדה בת 6 כשהכירה את רועי. גם הוא היה גרוש, אב לילדה בת 8, איש נדל״ן נעים הליכות וחלק לשון. כבר בדייט הראשון הוא סיפר לה על גירושיו. אמר שאשתו בגדה בו, ולמרות שהיה מוכן בהתחלה לסלוח כדי לשמור על התא המשפחתי, היא לא הצליחה לנתק קשר עם המאהב, ולכן לא היה מנוס מפני גירושין. למרות הפגיעה הקשה באמון והמשבר הקשה הם פנו לגישור וסיימו בהסכם והם ביחסים מאוד טובים ובמשמרות משותפת. הוא הוסיף ושאל אותה על גירושיה, ומה טיב יחסיה אם אבי בתה, כמה פעמים בשבוע הילדה נמצאת אצל אביה, ודנית שיתפה אותו והתפעלה מרגישותו הרבה והתעניינותו בבתה.

כעבור שנתיים של קשר זוגי רועי הציע לדנית נישואין, והם טסו לקפריסין להתחתן כי הוא כהן והיא גרושה. עד מהרה דנית הרתה ונולדה להם בת משותפת, ויחד עימה קיבל רועי מאביה של דנית את הכינוי ״אבו אל בנאת״, וגם מחצית דירת חמישה חדרים, שיהיה לכל נסיכה חדר – לבת של דנית, לבת של רועי ולבתם המשותפת.

בינתיים, ועם חלוף השנים רועי היה בקשר מצוין עם גרושתו אבל מאוד לא אהב את אבי בתה של דנית. בכל הזדמנות הוא התנשא עליו, לועג למוצאו המזרחי, להיותו נהג מונית ולא מהסס לעשות זאת גם ליד הבנות. הבת של דנית התחילה לפתח סלידה מרועי שהלכה וגברה, וכשהיא הגיעה לגיל 12 היא התחילה לענות לו. הם נקלעו למריבות סוערות עד שפעם אחת הוא כינה אותה ״פרחה״, והיא ברחה נסערת מהבית. דנית, שנקרעה ביניהם מאז ומתמיד אבל היתה מטבעה פייסנית ורגועה, לא יכלה לקבל זאת יותר וביקשה מרועי לעזוב את הבית.

רועי ארז תיק ועזב. שבועיים דנית לא שמעה ממנו. הוא לא הגיע לקחת את הילדה וגם לא יצר קשר. אחרי שבועיים הוא הגיע עם פרחים, התנצל בפני דנית ובפני הילדה והבטיח שזה לא יקרה יותר. רועי סיפר לה שכשלא היה בבית שהה אצל גרושתו, ביחידת דיור שבדיוק התפנתה בביתה במושב, ואמר שמזל שהם ביחסים טובים כל כך והוא מעריך אותה על העזרה.

2#. שרון

שרון היתה בת 19 כשהיא נישאה לרועי. היא היתה בת יחידה להורים שהתגרשו בילדותה, והיא סירבה ללכת לאביה מאז שהיתה בת 5. בהתחלה הוא בא אליהם וצעק וקילל את אימה, ואחר כך בא והתחנן אבל שרון סירבה ללכת. היא כבר לא זוכרת למה היא סירבה היא רק זוכרת שאמא שלה היתה צריכה אותה והיא לא רצתה להשאיר אותה לבד, וחוץ מזה היא אמרה שאבא חרא ובוגד. בשלב כלשהו האב פשוט ויתר והפסיק לבוא והקשר נותק לחלוטין ולא חודש. אבל כששרון הכירה את רועי שהיה מבוגר ממנה בכמעט עשור, הוא היה עבורה הכל – חבר, ומאהב וגם אבא שאפשר לשים עליו את הראש, כזה שלא היה לה מגיל 5.

היחסים ביניהם היו טובים סך הכל. נולדה להם ילדה מתוקה והם מאוד אהבו אותה, ורועי היה בעל נפלא, רק שהוא הפסיק לרגש אותה ובאיזה שהוא שלב שרון היתה רק בת 26 והרגישה זקנה בת מאה ופחדה שככה יראו החיים שלה לעד. את הקטע הזה שהיא מרגישה זקנה ושהוא הפסיק לרגש אותה שרון הסתירה מרועי והוא היה עיוור לכך לחלוטין, שקוע במה שנקרא החיים עצמם.

ואז היא שמה לב שהבוס שלה בחברה בה עבדה מסתכל עליה בתאווה וזורק לה מדי פעם מחמאות, והתחילה להתרגש. הריגוש הזה שדגדג את נשמתה ופעם בגופה הפך עד מהרה לרומן עם הבוס שלה שהיה חתיך וסמכותי ומבוגר ממנה בעשרים שנה. הוא לקח אותה למסעדות יוקרה ולצימרים מפנקים וקנה לה עגילי יהלום ורועי לא שם לב לכלום רק ראה שיש לו אשה מאושרת בבית.

עד שאשתו של הבוס חיטטה לו בטלפון כשהוא יצא לשחות וגילתה הכל. ״אני אהרוס לזונה הזאת את החיים״ הבטיחה לבעלה שחזר מהשחיה והבין שיום הדין הגיע. היא דרשה ממנו קודם כל לפטר את שרון. הבוס שלה פחד מאוד מאשתו ולא רצה להתגרש ובלי להסס הודיע לשרון שהכל נגמר ושהוא מפטר אותה וישלם לה את כל מה שמגיע לה.

שרון היתה גמורה מהמשבר הכפול – המאהב שלה גם זרק אותה וגם פיטר אותה. היא סיפרה לרועי שפוטרה כי יש צמצומים בחברה והיתה בדיכאון בלי לדעת מה עוד מחכה לה. ואז אשת הבוס שלחה לרועי את כל צילומי המסך שאספה מהטלפון של בעלה והנציחו את הרומן שלהם כולו. רועי היה בהלם מהשערורייה והיתה מריבה נוראית אבל היא בכתה והתחננה שיסלח לה ואמרה שהיא דפוקה כמו אבא שלה שהוריש לה את הגן הזה של הבגידות והכל בגללו ובגלל הילדות הקשה שהיתה לה ורועי חשב שזה נכון. שהכל בגלל הילדות הדפוקה שלה. וחוץ מזה הוא אהב אותה ולא רצה לפרק את המשפחה והם הלכו לטיפול זוגי ועברו את המשבר הזה איכשהו. ואת כל זה אני יודעת כי כשאשתו של הבוס שלחה לרועי את צילומי המסך, שרון הגיעה אלי ליעוץ.

חצי שנה אחר כך הבוס שלה שלח לה הודעה בפייסבוק, והאש ניצתה מחדש. אבל שרון לא רצתה לבגוד שוב ברועי. הפעם היא רצתה להתגרש ממנו. ״אני אוהבת גבר אחר״ היא אמרה לו, ועם אמירה כזו אי אפשר להתווכח או להשלים.

הם פנו להליך גישור, הגיעו להסכם והתגרשו. קצת אחרי הגירושין שרון הכירה מישהו אחר והם יצאו בערך שנה ואז נפרדו. הקשר עם רועי היה מצוין, הם היו הורים מסורים לבתם היחידה, שבכל פעם שראתה אותם יחד דיברה על זה שהיא רוצה אח קטן. ״אבל יש לך אחות קטנה״ אמר לה רועי, ושרון נהגה לתקן אותו ולומר ״חצי אחות״. והיתה את הפעם ההיא שדנית זרקה אותו מהבית והוא סימס לה וביקש להיות אצלה. את מה שהיה שם בשבועיים האלו אפשר רק לנחש, אף אחד מהם לא דיבר על זה מעולם.

3#. אחות קטנה

נחזור לרועי ודנית, שאחרי טיפול חזרו לחיי נישואין שגרתיים. בטיפול רועי למד לקיים תקשורת מכבדת עם בתה של דנית מנישואיה הראשונים ודיבר על כמה הוא אוהב ילדים ולא משנה של מי הם. בינתיים שרון גרושתו נכנסה להריון וילדה בת נוספת, והוא סיפר לדנית שהיא היתה בבנק הזרע ושהוא שמח בשבילה שנולדה לה עוד ילדה ממש בדקה התשעים.

כשהילדה היתה בת שנתיים רועי סיפר לדנית שהבת שלו רוצה שאחותה הקטנה תבוא איתה אליהם, ושאל אם זה בסדר שהוא יקח גם אותה, אחרי הכל מסכנה הילדה, אין לה אבא.

מהרגע הראשון דנית שמה לב ליחס החם שלו לילדה ולאהבה הגדולה שלו אליה. האחיות שלה אמרו לה שהוא גבר מדהים ואצילי ביחס שלו לבת של גרושתו, אבל דנית הסתובבה עם מועקה בלב, ובכל פעם שראתה את הילדה היא ידעה. ידעה שלא יכול להיות שרועי, שמעולם לא גילה רגשות אבהיים לבת שלה עימה הוא חי כבר שנים, ינהג ככה בילדה זרה, היא חייבת להיות בתו. את המחשבה הזו היא לא תרגמה למילים היא פשוט הסתובבה לה כמו ענן בפאתי התודעה.

לפני שבועיים דנית החליטה לעשות מעשה. בסוף השבוע שרועי הביא את שתי הבנות אליהם היא סיפרה שהיא היתה במגע עם חולה קורונה מאומת וחייבת שכולם יעשו בדיקה ביתית כדי להבין אם יש סיכוי שמישהו נדבק, למרות שהיא כבר מחוסנת בפעם השלישית. דנית קנתה כמה ערכות של בדיקת קורונה ואמרה לרועי שהיא עושה לכל הבנות את הבדיקה בחדר האמבטיה. רועי לא חשד בכלום. דנית הזמינה ערכות בדיקת דנ״א מהאתר 23andme, וחוץ מבדיקת הקורונה היא גם ביקשה שירקו למבחנה שהגיעה במעטפה מחו״ל והיא החביאה במגירה של החזיות.

בשבוע שעבר הגיעו התוצאות. שתי הבנות של שרון אחיות שלמות, מאותם הורים. ולמרות שבלב דנית ידעה, היא קיבלה בהלם את התוצאה הברורה והחליטה שמכאן אין דרך חזרה. היא הראתה לרועי את התוצאות והוא המשיך להכחיש, ואמר שזה לא אמין ושהיא פרנואידית ואיזה חוצפה לעשות בדיקת דנ״א בלי הסכמת האמא ואפילו איים ששרון תגיש נגדה תלונה במשטרה. ״הוא עושה לי גזלייטינג״ היא אמרה לי השבוע, וביקשה להתחיל הליך משפטי.

***

השבוע בפודקאסט שלי אני מארחת את רוני שנקמן. הפרק הקצר הזה יכול לשנות לילדים שלכם את החיים אם תאזינו לו בקשב. זהו קולה של בת להורים גרושים שחוותה את גירושי הוריה גם כילדה ושוב כאשה צעירה כשאמה התגרשה בפרק ב. כך יכולים הילדים שלכם להישמע או לא להישמע בעתיד. הכל תלוי בכם ובטעויות שתעשו או תמנעו מהם. תקשיבו. להאזנה לחצו כאן.