הייתי בכלל בחופשה במלדיביים בשבוע החולף, אבל אני וורקוהולית ויש לי בוסית על הראש שלא נותנת לי לנוח (תכירו את נאוה הרלש״ית שלי ב-20 השנים האחרונות ומי שתכלס מנהלת לי את החיים ואת הלוז והיא ורק היא הפוסקת האחרונה בכל עניין. כמעט). אז הבוסית קבעה לי כמה פגישות בזום, והמשרד המשיך להתנהל למופת גם כשאני נפגשת מקרוב עם כרישים אמיתיים, ויש לי סיפור בשבילכם גם מהשבוע.

1#. המחנק של עופר

עינת ועופר היו אחלה זוג. שניהם חכמים שניהם קרייריסטים מצליחים, ובאמצע שנות הארבעים שלהם הם הרגישו שתכלס החיים עשו להם טוב. שלושת הילדים שנולדו להם גם הם ממש מצליחים, ובבית הגדול בצפון רמת אביב היה מקום לכולם, גם ללנה האופר שחיה אצלהם בבית כבר עשור עוד מהתקופה שהילדים היו קטנים.

היא הגיעה אליהם כשהיא בת 19, ממש נערה, מקולומביה, והיתה יעילה ונקיה ומקסימה עם הילדים למרות היכולת המוגבלת שלה לתקשר בעברית או באנגלית. חברה של עינת שביקרה בביתם ונדהמה מיופיה האקזוטי וגופה הפנתרי של לנה, אמרה לה שזו ״סכנת נפשות להכניס דבר כזה הביתה״. אבל עינת, שתמיד התנהלה בעולם בבטחון מלא, ביטלה את דבריה במחי יד, ואמרה לה שהיא לא דואגת ושעופר לא רואה אף אחת אחרת, רק אותה.

גם הם סבלו מהקורונה, ולמרות שהבית שלהם היה גדול מספיק כדי להכיל את כולם, ולכל אחד היתה את הפינה שלו, עופר הרגיש מחנק. וכשעופר, הדומיננטי כל כך, נחנק – לא נשאר אוויר בבית לאף אחד. בקיץ שנה שעברה הוא הודיע לעינת שהוא רוצה להתגרש. הוא אמר לה את זה בפשטות כזו, כאילו שהוא מספר לה על מכונית שהוא רוצה לקנות. הוא רוצה להתגרש.

2#. הגירושין

עינת נדהמה. היא שאלה אותו אם הוא רציני, ביקשה לדעת למה, הציעה טיפול זוגי, בכתה, ביקשה ממנו שיחשוב על הילדים, הסבירה שלא מפרקים ככה משפחה, שאין שום סיבה אמיתית, שזה משבר חולף, שיקנה פורשה במקום, אבל שום דבר לא עזר. עופר אמר שהוא נחנק, שהוא לא יכול יותר ושהוא רוצה להתגרש. בסוף עינת ניסתה לדחות את הקץ וביקשה שידברו שוב אחרי החגים, שלא יהרסו לילדים את החג, ועופר הסכים.

חודשיים היה שקט ואחרי החגים כשהיא היתה בטוחה שהוא כבר שכח את השטות הזו של הגירושין הוא חזר ואמר שהוא רוצה להתגרש. כל החברות שלה אמרו לה שבטוח יש לו מישהי והמליצו לה על חוקר פרטי, אבל היא אמרה שאין טעם. אם הוא נחוש כל כך להתגרש היא לא תחזיק אותו בכוח.

היה חשוב לשניהם לסיים יפה והם פנו לגישור והגיעו להסכם. שניהם רצו להישאר עם הבית, אז המגשר עשה ביניהם התמחרות ועופר בסופו של דבר שילם לה עוד 2 מליון שקלים מעבר למחצית שווי הבית, רק כדי להישאר בבית. אני ליוויתי אותה מאחורי הקלעים בהליך הגישור והתרשמתי מהביטחון שבו התנהלה בעולם, ביטחון שאיפשר לה לשחרר אותו באהבה, ולהגיע להסכם ואפילו לוותר על הרצון להישאר בבית, תמורת סכום שאי אפשר לסרב לו. היא לא היתה תלויה בו כלכלית והיה להם מספיק מה לחלק, והיא יצאה לחייה החדשים עם הבטחון המוחלט שהכל יהיה בסדר.

3#. ואז הגיעה השנאה

היא שכרה בית באותה שכונה עד שתמצא נכס לקנות, וביום בו פינתה את החפצים והרהיטים התגנב לליבה מירמור. התחושה הזו של המירמור לא היתה נעימה לה, אבל ניצחה את כל התחושות האחרות והיא התחילה לשנוא אותו. דווקא כשהכל היה מאחוריהם והם כבר אישרו את ההסכם והתגרשו באהבה, דווקא אז הגיעה השנאה.

שנאה כבושה, אבל כזו שמתפשטת כמו חומר ניגוד בורידים של הנשמה. היא שנאה אותו על שפירק את המשפחה, על שהוריו נתנו לו מליונים כדי לנצח בהתמחרות ולקנות ממנה את הבית, על שלא מצא בליבו את הנדיבות לאפשר לה לרכוש ממנו את הבית, ובכלל על זה שהוא נראה כל הזמן רגוע ובטוח בעצמו ובעיקר חסר יסורי מצפון. השנאה הכבושה הזו לא יצאה החוצה. כלפי חוץ היא שמרה איתו על יחסים תקינים.

הם הלכו יחד לאסיפות הורים, ודיברו ביניהם על הילדים, על הגיוס הקרב של שני הבת הבכורה ועל בעיות המשמעת של שי הבן התאום שהתחילו לא מזמן ועינת אמרה שאולי צריך לשלוח אותו לטיפול, ועופר אמר שלא צריך לעשות דרמה ושגם הוא עשה בעיות והנה תראי מה יצא ממנו.

יום אחד אחת החברות שלה ביקשה לקבוע איתה לקפה, ואמרה לה שהיא רוצה לספר לה משהו, אבל לא בטוחה שכדאי. אחרי שכנועים קלים מאד היא סיפרה לה שעופר שוכב כבר שנים עם לנה האופר, שנשארה לעבוד אצלו גם אחרי הגירושין. העניין הזה נודע לה כי האופר שלה חברה של לנה וסיפרה לה בסודי סודות שזה ככה כבר חמש שנים.

מסך אדום ירד לעינת מול העיניים והיא התחילה להריץ עליו סרטים. נזכרה במבטים של לנה בו ואיך לפעמים כשחשב שהיא לא רואה החזיר לה מבטים, נזכרה בבגדים של לנה שהיא לא הבינה איך יש לה כסף לקנות, הבינה למה הוא התעקש על הבית, הרי היה ברור לשניהם שלנה נשארת בבית.

השנאה הכבושה שכבר החמיצה אצלה ותססה התפרצה כמו גייזר. היא נסעה אליו הביתה, נכנסה עם הקוד שהוא לא טרח להחליף, ומצאה אותו ואת לנה שותים קפה ליד הבריכה בסוג של אינטימיות ובוהים בה בתדהמה.

היתה שם סצינה קשה של צעקות ובכי, ועופר לא הבין מה היא נפלה עליו פתאום שנה אחרי הגירושין והיא אמרה לו שהיא הולכת לספר לילדים שידעו בדיוק מי זה אבא שלהם ומה הוא עושה עם לנה. ואפילו שהיה לו פחד בעינים עופר ניסה להרגיע אותה ואמר שזה לא מה שהיא חושבת ושהחיים הפרטיים שלו הם לא עניינה, וכשזה לא עזר הוא צעק עליה שהיא לא תעשה את זה לשני ושירה ואיים שיתבע אותה על ניכור הורי.

4#. הילדים

ובשאלה הזו היא התייעצה איתי השבוע. היא סיפרה לי את הסיפור כולו הודיעה לי שהיא מתכוונת לספר לשלושת ילדיהם, לשני בתם הבכורה בת ה – 18 ולשירה ושי התאומים בני ה-16, ושאלה אם הוא יכול לתבוע אותה על ניכור הורי. ואני בכלל לא עניתי לה על הניכור ורק שאלתי אותה למה היא רוצה לפגוע ככה בילדים שלה.

הלמה לשבור להם את דמות אביהם המוצלח, האהוב, זה שהם סומכים עליו כל כך. עינת אשה חכמה, והיתה לה תשובה טובה ״בסופו של דבר הם יגלו ויפגעו כשידעו מה הוא עושה עם לנה, זה כמעט גילוי עריות, והוא יודע את זה״.

אנחנו לא יכולים להגן על ילדינו מפני פגיעות החיים, אמרתי לה. מי כמוני כואב כל יום על כך שלא יכולתי להגן על ילדי מפני יתמותם הטרגית. אנחנו לא יכולים להגן על ילדינו מפני הבחירות שהם יעשו, לא יכולים להגן עליהם מפני לב שבור, או יד שבורה ומפני מה שהחיים יזמנו להם. אבל אנחנו יכולים לא לשבור להם את הלב במו ידינו, לא לנתץ להם את הילדות, לא לדפוק להם זוגיות עתידית ומתן אמון בבני אדם, רק כי אנחנו פגועים מההורה השני וכועסים עליו ושונאים אותו. מפנינו אנחנו יכולים להגן על הילדים שלנו.

*****

בפרק החדש בפודקאסט אני עוסקת במפלצות הזוגיות, איך הן גדלות, מה המאפיינים שלהן ואיך אפשר לאלף אותן. שווה להאזין.