1#. דרמה מיותרת – תגובה מוגזמת לארועים פחות מוגזמים. ידועה גם כ- לעשות ברוגז, לעשות סרטים, לאכול את הראש, לאכול את הלבלב, להיות דרמה קווין.

החגים מזמנים במה נרחבת לדרמה קווין הפנימית שלנו. כמה מהדרמות ששמעתי השבוע – ״אמא שלו עשתה לי פרצוף״, ״אחותו לא הזמינה אותנו הזמינה רק את האחות השניה״, ״הוא הלך לאמא שלו לצהריים ואני לא מוכנה שיקח את הבנות למקום שעושים לי פרצופים״, ״הוא לא מוכן לעשות את החג עם המשפחה שלי רק עם שלו״, הבנתם את הרעיון ?

ואם הן הגיעו לפתחי, זה סימן ברור לכך שהדרמות האלו עשויות להידרדר למשברים משפחתיים כבדים, שהיו יכולים להימנע אם רק הייתם מוותרים על הדרמה, לא עושים סרטים על כל דבר, משחררים ומעבירים הלאה.

עדיין נותרו הרבה חגים וסופי שבוע לתרגל את זה. תודו לי אחר כך.

2#. תירוצים – חיפוש אובססיבי אחרי סיבות שמסירות מכם אחריות למצב, ועל הדרך מאפשרות לכם להרגיש טוב יותר לגבי מעשה או מחדל שאתם לא ממש גאים בו.

״ההורים שלי לא נותנים לי גב״, ״אין לי בעל תומך״, ״אני לא יכולה לעבוד כי אני חייבת לטפל בילד הוא מסיים ללמוד בצהריים״, ״אשתי לא מפרגנת לי אז יש לי מאהבת״, וכו׳.

תירוצים מאפשרים לכם להרחיק את עצמכם מהסיטואציה, ולשכנע את עצמכם שזה לא אתם, זה הם. תופעת הלוואי שלהם היא שהם הופכים אתכם לקורבנות. רוצים לצאת מעמדת הקורבן ולהתחיל לקבל אחריות על החיים שלכם? תשליכו את התירוצים.

3#. כפיות טובה – היכולת שלא להעריך ולא להכיר תודה עבור הדברים הטובים שעושים עבורכם, השבת רעה תחת טובה. תופעה שמאפיינת אנשים ממורמרים, שהחיים לא מחייכים אליהם ושמתרכזים בחצי הריק של הכוס.

הבעיה עם כפיות טובה שלא רק שהיא לא סבבה בכלל, היא מתכון בדוק לקארמה רעה. הדרך להשליך כפיות טובה היא להתחיל לחפש באופן אקטיבי כל דבר טוב שעושים עבורכם ולהגיד תודה.

מאחר שכפיות טובה היא למעשה תופעת לוואי של מרמור כרוני תתחילו עם fake it until you make it, ודי מהר תחושו הפחתה בתסמיני המירמור ואולי אפילו החיים יתחילו לחייך אליכם.

4#. קנאה – רגש המתעורר אצל אדם וכנראה גם אצל בעלי חיים מסוימים, בשל הצלחתו של פרט אחר ובשל תחושת נחיתות יחסית לפרט זה. זהו רגש המתעורר באדם כאשר לזולתו יש דבר מה שהמקנא סבור שמגיע לו או נלקח ממנו.

הקנאה מקטינה אתכם, אינה מאפשרת לכם לראות מי אתם וכמה טוב ושפע יש בחייכם, ושורפת לכם את הנשמה שהרי “קָשָׁה כִשְׁאוֹל קִנְאָה״. מחקרים מראים שקנאה גם עושה קמטים שאף בוטוקס לא יודע ליישר.

אחת הדרכים למגר קנאה היא להיות בתודעת שפע ולהבין שיש מספיק לכולם (*בפרק 4 בפודקאסט שלי אני מסבירה קצת איך לפתח תודעת שפע). תשליכו קנאה, היא עושה לכם רע ומר ואתם הרי הכי יפים כשטוב לכם בנשמה.

5#. הזנחה – היעדר טיפול בעניין מסוים באופן עקבי, היעדר תשומת לב או יחס בנוגע לדבר מה, בדרך כלל מחמת מחסור בזמן, או חוסר חשיבות של הנושא. בעיקר חוסר חשיבות, כי כשמשהו חשוב לכם אתם תמצאו זמן.

בואו נתחיל עם להשליך הזנחה עצמית – אתם תשלמו עליה מחיר כבד. תזניחו את הבריאות שלכם – הגוף שלכם יבגוד בכם במוקדם או במאוחר. תזניחו את הזוגיות שלכם, גם היא תבגוד בכם במוקדם או במאוחר. תזניחו את עצמכם ותשדרו לעולם שאתם לא מספיק חשובים, ואם אתם לא מספיק חשובים לעצמכם, למה שתהיו חשובים למישהו אחר?

6#. דחיינות – הנטיה הכל כך אנושית לדחות למחר כך את כל מה שאפשר, בעיקר כדי להימנע מביצוע פעולות שלא בא לנו עליהן, והסברה המוטעית שאם ניתן לדחות אותן לאחרי החגים, הן איכשהו כבר יעלמו.

הדחיינות אמנם מאפשרת לכם שלא להתמודד עם הדברים הפחות נעימים בחיים, אבל היא גם מאריכה לכם את הדרך לכל מטרה. חוץ מזה בסופו של דבר כל מה דחיתם אתם בעצם מזניחים, ואם הגעתם עד כאן אתם כבר יודעים שמה שתזניחו בסוף יבגוד בכם.

7#. טינות ישנות – כעסים ואכזבות שהתיישבו לכם על הנשמה והפכו עם השנים לאבנים. אבנים בנשמה, בדיוק כמו אבנים בכיס המרה, עלולות לגרום לכם לסבל רב, לדלקת בדרכי הנשמה, וכשהנשמה כואבת, כל הגוף סובל.

הדרך להמיס טינות ישנות ולנקות את אבני כיס הנשמה היא באמצעות סליחה, ויום כיפור הוא הזדמנות מעולה לעבוד על השריר הזה של הסליחה. בניגוד לדעות הרווחות, הסליחה היא מנגנון אגואיסטי לחלוטין. הוא ממיס אבני טינה בנשמה, ומשאיר אתכם עם נשמה נקיה. הקטע עם סליחה שלא עשיתם טובה לאף אחד שסלחתם מלבד לעצמכם. מי שסלחתם לו, ממש לא צריך להיות מעודכן בארוע הזה.

גמר חתימה טובה.

תַּשְׁלִיךְ/ יעל קלו מור

תַּשְׁלִיכִי מֵעָלָיִךְ
אֶת מָה שֶׁנִּלְכַּד בְּךְ
אֶת מָה שֶׁאוֹחֵז בִּגְרוֹנְךְ
אֶת מָה שֶׁמֵּבִיא אֶל סַף בְּכִי שֶׁלְּךְ
אוֹתוֹ תַּשְׁלִיכִי מִמְּךְ

תַּשְׁלִיכִי עַכְשָׁו שִׁכְבוֹת הֲגַנָּה
תַּשְׁלִיכִי אוֹתָן מֵעָלֶיךְ
תַּשְׁלִיכֵי לַיָּם בָּזוֹ אַחַר זוֹ
מִלִּים שֶׁנּוֹטְלוֹת כּוֹחוֹתֶיךָ

תַּשְׁלִיכִי יָמִים
הַהֵם שֶׁרוֹבְצִים
כְּשַׂק דְּאָגוֹת עַל כְּתֵפֶיךְ
מִשְׁקֹלֶת שֶׁל צַעַר
מוֹשֶׁכֶת אוֹתְךָ
תַּשְׁלִיכִי
תָּקֵלִּי עָלֶיךָ.

תַּשְׁלִיכִי לַמַּיִם רִגְעֵי חֲרָטָה
לֹא תָּחוּשִׁי טְבִיעַת חֶסְרוֹנָם
קוֹלוֹת תּוֹכֵחָה תַּשְׁלִיכִי מִמֵּךְ
שֶׁתַּרְפֶּה בָּךְ הֶמְיַת עִוְרוֹנָם
וְגַם הָאֵימָה שֶׁאִיְּמָה לְשַׁתְּקֵךְ
תַּשְׁלִיכִי וּבוֹאִי קַלָּה.

תּוֹבִילִי אוֹתָךְ אֶל חֵפֶת הַיָּמִים
עֲטוּפָה מִזְמוֹרִים שֶׁל חֶמְלָה