גזלייטינג – gaslighting

סוג של מניפולציה העולה לכדי התעללות נפשית וגורמת לקורבן להטיל ספק בדעותיו, מחשבותיו, זכרונותיו והדרך בה הוא תופס את המציאות.

המונח נקרא על שם הסרט ״גזלייטינג״ שיצא לאקרנים בשנת 1944 והיה מועמד לשבעה פרסי אוסקר. בעלה של כוכבת הסרט אינגריד ברגמן מעמעם ומהבהב את אורות הגז, ומשמיע קולות ודפיקות בקירות, וכשהיא טוענת שהיא שומעת קולות ושהאורות מהבהבים הוא אומר לה שהוא לא רואה ולא שומע את התופעות האלו וגורם לה להטיל ספק במציאות שהיא חווה.

הרבה מאד גזלייטינג יש מסביבנו. בעבודה, בחברויות, בזוגיות, בהורות, בפוליטיקה, ביומיום – אנשים מכחישים את המציאות, ממציאים מציאות חלופית, מאשימים, מאיימים. הבעיה מתחילה במינון. כשהגזלייטר משתלט על המחשבות עד כדי כך שהמניפולציה שמופעלת מעוותת את בוחן המציאות התקין – זה הופך למסוכן.

1#. קוק בצהריים

שרונה נשואה לעמוס כבר 13 שנים ומכירה אותו מגיל 9. הוא היה החבר הראשון שלה, הגבר האחד והיחיד בחייה ואבי ארבעת ילדיה. בשנתיים האחרונות עמוס, שתמיד עישן גראס, התחיל גם להסניף אבקות לבנות. זה התחיל במסיבות, ונמשך בקורונה בחדר האחורי של הבר שלו שהיה אמנם סגור לפי כל כללי הסגר, אך דלתו האחורית והסודית בלעה לקרבו רק מקורבים ומקורבות. שרונה סיפרה לי שהסגר כמעט גמר להם על הפרנסה, ועמוס היה קצת בדיכאון והם מימנו עצמם מהמשכורת שלה בבנק ומהמשלוחים שהזמינו אבל וולט לקחו להם נתח מהרווח, ומזל שהיו מענקים מהמדינה.

היא שמה לב שעמוס חוזר הביתה עם עיניים אדומות, ונעשה קצת אגרסיבי והיא ראתה אצלו ווטסאפ שהוא מבקש מדודי לארגן לו 5 גרם. אבל חוץ מפעם אחת הווטסאפ שלו היה נקי לחלוטין, ובכל פעם שהיא שאלה אותו על סמים הוא הכחיש בתוקף ואמר לה שהיא ״פסיכית לגמרי ומכניסה אותו לדיכאון עם כל החפירות שלה, ויאללה כבר תרדי לי מהווריד גם ככה קשה״.

ובלילה הוא נהג לחבק אותה ולכסות אותה בנשיקות ולעשות איתה אהבה, והיא האמינה לו. ובבוקר הכל נראה אחרת והיא עשתה לו את הקפה השחור שלו שהוא אוהב לשתות יחד עם הסיגריה של הבוקר והביאה לו קרואסון חם והלכה לעבודתה בבנק.

לפני כמה חודשים עמוס ביקש משרונה שתיקח הלוואה של 100,000 שקלים מהחשבון שלה ותעביר לחשבון של העסק כי יש חוב. שרונה, שידעה שהעסק מצליח איכשהו להחזיק את עצמו מאוזן בגלל המשלוחים והמענקים, שאלה את עמוס לאן הלך הכסף, ורמזה שאולי הוא מוציא על סמים. ואז הוא צרח עליה כמו משוגע שהיא ״פסיכית לגמרי״ ויש כמה עובדים וסחורה וצריך לשלם שכירות וארנונה ויש לו בור בחשבון, ומה פתאום סמים, ״תתביישי לך״ אמר והפסיק לדבר איתה למשך שבוע.

כל ערב הוא חזר אדום עיניים ולא הסתכל עליה ולא דיבר איתה ולא נגע בה ולא התייחס לילדים והיא סבלה ובכתה ובסוף לקחה הלוואה והעבירה לו 100,000 שקלים לחשבון. ובלילה שאחרי הוא שוב חיבק אותה ועשה איתה מייקאפ סקס מטורף ואמר לה שהוא אוהב אותה. אחרי חודשיים הוא ביקש עוד 50,000 שקלים ושוב הכחיש לחלוטין סמים, ואמר לה שהיא מטומטמת שלא מבינה מהחיים שלה בניהול עסק.

הפעם היא שכרה חוקר פרטי וזה מה שהוא גילה – עמוס מוציא כל יום 3,000 שקלים על סמים. חבורה של גברים ונשים נפגשים בחדר האחורי של הבר שומעים מוזיקה, שותים אלכוהול וגם מסניפים אבקות לבנות. לא פעם הוא מסיים את הערב במיטתה של רויטל ידידתו הגרושה, ואז שב הביתה אדום עיניים ועצבני.

שרונה, שלא רצתה להתגרש, פשוט התייצבה למחרת בבר נכנסה לחדר האחורי ועשתה לעמוס ליד כל חבריו וחברותיו סצינה מהגיהינום. עמוס שבהתחלה החוויר לקח אותה הצידה ואמר לה בקול שקט ומקפיא דם שאם היא לא הולכת ברגע זה ומפסיקה לעשות לו בושות, הוא פונה מחר לפסיכיאטר ודורש לאשפז אותה והוסיף ואמר שיתגרש ממנה ויקח לה את הילדים. האמת ששרונה נלחצה. עמוס היה כל כך בטוח בעצמו שהיא האמינה לו שהיא משתגעת. והיא באמת השתגעה כי עמוס עמעם לה את האורות והכחיש, ולמרות שהסימנים הצביעו על מציאות אחת, הוא התעקש על מציאות אחרת.

מזלה של שרונה שהיא שיתפה את אחותה, ואחותה לא איפשרה לה להתעלם מהדו״ח של החוקר, ודרשה גם חקירה כלכלית ואז הבינה שעמוס מסובך בחובות עד הצוואר ושאם היא תשאר עימו בשלב כלשהו הוא יסניף גם את הדירה שלהם, והשבוע היא התחילה הליך.

2#. התקשרתי אליך את לא זוכרת

שושי כבר בת 77 והיא מעולם לא נישאה ולא נולדו לה ילדים. כמו שרונה, גם היא עבדה שנים בבנק, אלא שאת כספה איש לא בזבז והיא חסכה בחשבונות הבנק שלה כמה מיליונים וגם רכשה במהלך השנים שלוש דירות. קרוביה היחידים הם ילדיו של אחיה וילדיהם אליהם התייחסה כמו סבתא, הרעיפה עליהם מתנות ופינוקים ואהבה אותם בכל ליבה.

כבר לפני עשור ערכתי עבורה צוואה במסגרתה הורישה לשלושת אחייניה את כל רכושה. לרוני הבכור הורישה שושי מחצית מרכושה, ואת המחצית השניה חילקה בין שלושת אחיו ואחיותיו. רוני התגורר לידה והיה עימה בקשר מצוין והיא סמכה עליו מאוד.

לפני שבועיים היא התקשרה אלי ואמרה שהיא רוצה לשנות את הצוואה ולנשל את רוני, כששאלתי למה היא אמרה שהוא חושב שהיא סנילית. ״הפעם אני רוצה צוואה נוטריונית״ היא הדגישה. קבעתי עימה פגישה וביקשתי שלפני הפגישה תקבע עם פסיכוגריאטר ותביא לי חוות דעת לצורך עריכת צוואה.

השבוע היא הגיעה אלי ולבקשתי שלפה את חוות הדעת מהקלסר שנשאה עימה. חוות הדעת היתה חד משמעית. הציון של שושי במבחן המינימנטל היה 30 מתוך 30 ונקבע שהיא צלולה לחלוטין, כשירה לצוות ומבינה את היקף רכושה ונכסיה.

רוני אחיינה האהוב לא שמר עימה על קשר בכל השנתיים האחרונות. בכל פעם ששושי התקשרה אליו הוא היה נחמד וכשאלה אותו למה הוא לא מתקשר הוא אמר לה ״דיברנו לפני שבוע, מה, את לא זוכרת?״.

כשזה חזר על עצמו היא התחילה לרשום לעצמה במחברת את השיחות עימו, כי סברה שאולי באמת זכרונה החל לבגוד בה.

לפני חודש רוני הגיע במפתיע לבקר את שושי ביום שישי אחר הצהריים ואמר שהוא זקוק להלוואה של 20,000 שקלים כי הוא מחליף את הרכב, וכשהיא הוציאה את פנקס הצ׳קים עמדה לרשום צ׳ק רוני אמר שאין צורך והוא יעביר לה בימים הקרובים את פרטי החשבון של סוכנות הרכב אצלה הוא עושה טרייד-אין. כשהיא אמרה לו שאין בעיה הוא ענה ״תודה שושי אני יודע שתמיד אפשר לסמוך עליך״ והלך.

שושי רשמה במחברת את פרטי השיחה כי היא כבר שמה לב שרוני נוהג לומר לה שהיא לא זוכרת. שבוע לאחר מכן הוא התקשר לתת את פרטי חשבון הבנק של הסוכנות ואמר כבדרך אגב ״אז את מעבירה 75,000 שקלים, כן?״. כשהיא אמרה לו שהוא ביקש הלוואה של 20,000 הוא אמר לה בקול חומל, ״שושי, דיברנו על 75,000, את שוב לא זוכרת. בשבוע הבא אני אקח אותך לרופא שיבדוק אם יש בעיה״.

ביג מיסטייק.

״לי אין שום בעיה״ היא ענתה, ״ואתה תשכח מהכסף. אתה לא תעשה ממני סנילית״.

השבוע הוא נושל מהצוואה.

.3# עשרה סימנים שמישהו עושה לכם גזלייטינג (נכתב בלשון נקבה כי זה יותר נפוץ אבל חל לא מעט גם ההפך)

🔄 את מאמינה לו שאת קצת חולת נפש וחוששת שיקחו לך את הילדים כי את פסיכית.

🔄 הוא נוהג לומר לך שאת רגישה מדי או דרמטית מדי.

🔄 הוא נוהג לומר לך שאת לא זוכרת מה קרה או שהוא מעולם לא אמר מה שאת חושבת או מעולם לא עשה מה שאת חושבת.

🔄 את מאמינה לו שאת פרנואידית.

🔄 את מאמינה לו שהוא אוהב אותך ורוצה את טובתך ושאת מוציאה דברים מפרופורציה.

🔄 את לא מסוגלת לקבל החלטות בעצמך.

🔄 את חשה צורך להתנצל כל הזמן, לפעמים לא ברור לך על מה.

🔄 את לא סומכת על עצמך.

🔄 את חשה שמשהו מאוד לא בסדר אבל לא יכולה לומר מה.

🔄 הוא מתעלם ממך, ואז מתייחס יפה ואז שוב מתעלם, ושוב מתייחס וקשה לך לשאת את השתיקות, וכשאת רבה איתו הוא הופך לקורבן ואז את עושה הכל כדי לרצות אותו.

זיהיתם את עצמכם ביותר ממחצית מהסימנים? דעו שמישהו עושה לכם גזלייטינג. הבנת התופעה היא חלק מהדרך להשתחרר ממנה.

***אל תתנו לאף אחד לעמעם לכם את האורות***