יצאתי לחופשה קצרה, ובא לי להשאיר את ענייני המשרד מאחור ל-48 שעות, אז חפרתי קצת בראיון של מייגן והארי לאופרה ווינפרי, ואז חפרתי עוד קצת בהיסטוריה של הארי ודיאנה וצ׳רלס והסודות והשקרים והבגידות והגירושין, ויש לי כמה תובנות בעניין.

#1 המניפולציות של מייגן

מייגן נישאה לנסיך. הבן של דיאנה וצ׳ארל’ס (עוד נגיע לעניין הדנ״א שלו) והנכד של מלכת אנגליה בכבודה ובעצמה. היא ידעה טוב מאד למי היא נישאת אבל בראיון לאופרה ווינפרי היא טענה ״לא ידעתי הרבה על משפחתו של בעלי״ וגם – וכאן היא איבדה אותי – לא עשיתי גוגל על בעלי כשיצאנו, הוא סיפר לי הכל״. בואי מייגן, לא עשית גוגל על הנסיך הארי כשיצאת איתו? לא קראת כל מה שאת יכולה על משפחת המלוכה? על הנסיכה דיאנה? לא ראית הכתר בבינג׳? לא אמין בכלל.

כשאת טוענת טענה כל כך לא אמינה בראיון לפני 17 מליון צופים, הטענה הזו צובעת את הראיון כולו בצבעים פחות מחמיאים. במיוחד כשברור שאת שחקנית ועבדת היטב על הבעות הפנים והמחוות הקטנות. מומחים לשפת גוף בארה״ב טוענים שהיא ניסתה לחקות את שפת הגוף של דיאנה בראיון המפורסם שנתנה למרטין באשיר ב-1995, ראיון שהביך מאד את בית המלוכה וזירז את גירושיה מצ׳ארלס.

באותו ראיון אמרה דיאנה את המשפט הבלתי נשכח, ״היינו שלושה בנישואין האלו, זה קצת צפוף״, תוך שהיא מתייחסת לרומן של צ׳ארלס וקמילה.

מייגן לא אמרה זאת, אבל גם הם שלושה בנישואין האלו, מייגן, הארי ורוחה של דיאנה.

נחזור למניפולציה שהגיעה יחד עם האמירה שלא עשתה גוגל על המשפחה. מייגן מתארת את המפגש הראשון שלה עם מלכת אנגליה, סבתא של החבר שלה. היא טוענת בראיון שהיא אמרה להארי ״אני אוהבת סבתות״ ובתגובה הוא שאל אותה אם היא יודעת לקוד. ״למה אני צריכה לקוד בפניה, היא סבתא שלך״ שאלה אותו מייגן. ״מתוך כבוד״ הוא ענה לה. השאלה הזו מעידה על אחת משתי אפשרויות – או שאת לגמרי מטומטמת או שאת מניפולטיבית ברמות על. אני מהמרת על האופציה השניה. כל אשה מתרגשת קצת כשהיא עומדת לפגוש לראשונה את משפחתו של אהוב ליבה. כשאת עומדת לפגוש את מלכת אנגליה, זו שגם ראש הממשלה קד בפניה, השאלה למה אני צריכה לקוד היא הרי סבתא שלך, היא ראשית המניפולציה שמייגן התחילה להפעיל על הארי.

כיאה לנסיך הוא הסביר לה איך מתנהגים מול מלכת אנגליה, וזה השלב שהיא יכלה להחליט שהיא לא מעוניינת לחיות בסרט הזה. הרי כשאת נישאת למשפחת המלוכה את כבר לא שחקנית סלבריטי מהוליווד, את הופכת לבת למשפחת המלוכה. היית בת 36 כשזה קרה, לא נערה תמימה שאין לה מושג מה קורה סביבה. אשה בשלה, שכבר נישאה בעבר ויודעת מה משמעות המשפחה של בעלה בחייו, עומדת להיות בת למשפחת המלוכה ומתלוננת על כך שהיא צריכה לקוד בפני מלכת אנגליה. ״לא ידעתי״ טענה מייגן,לא עשיתי גוגל על המשפחה״.

רמת המניפולציה וחוסר האמינות של הטענה הזו היא לא פחות בעיני מזלזול בתבונת הצופים. גוגל קצר שאני עשיתי (בעברית) גילה לי שב-2012 הדיילי טלגרף פרסם עדכון לתקנון הקידה לפיו ״קייט מידלטון תצטרך לקוד בפני הנסיכות בדם כשהיא פוגשת אותם כשאינה מלווה בבעלה. כאשר קייט, הדוכסית מקיימברידג’, שבעתיד צפויה להיות מלכת בריטניה, תתלווה לבעלה, היא לא תצטרך להשתחוות בפני הנסיכות, אולם היא תהיה חייבת לבצע את המחווה בפני הנסיך צ’רלס ורעייתו הדוכסית מקורנוול, המלכה ובעלה הדוכס מאדינבורו.״

את כל זה לא ידעת כשאמרת כן לנסיך ?! בעיני המנוסות בבחינת טענות כאלו, כאן התחילה המניפולציה ומכאן ואילך מייגן כנראה לא חסכה מהארי את דעתה על משפחתו, והיא נפלה על קרקע פוריה.

#2 הנסיך הארי מרגיש כמו צפרדע בארמון

הארי הוא הבן הצעיר של דיאנה, ובעוד שאחיו ווילאם מיועד להיות מלך אנגליה, הוא ישאר תמיד נסיך, אלא אם אחיו חלילה ילך לעולמו.

מותה הטראגי של אימו כשהארי היה בן 12 הותיר שריטות עמוקות בנשמתו, ועוד לפני שפגש את מייגן הוא מרד במשפחה ועשה בושות. הוא נתפס שיכור במועדון חשפניות, הגיע למסיבה מחופש לחייל נאצי, השתכר במסיבת בריכה והתנגש במלצרית מחזיקה מגש כוסות, היכה צלם פפראצי ובאופן כללי לא התנהג כמו שמצופה מנסיך עם דם כחול. אבל שיא המרד היה להתחתן עם אמריקאית, חצי שחורה וגרושה.

בניגוד לוויליאם, שלא רק עומד להיות מלך אלא גם אין ספק כי דם כחול זורם בעורקיו, לגבי הארי הסיפור קצת שונה. כל העולם יודע שאמו ניהלה רומן בן 5 שנים עם ג׳יימס יואיט אחד ממאבטחיה, ושהארי דומה ליואיט כמו שתי טיפות מיץ גזר כתום. יואיט שתחילה הכחיש במרץ וטען שהרומן בינו לבין דיאנה התחיל רק שנתיים לאחר שהארי נולד, שינה גירסה לאחר מכן ורמז שהרומן התחיל שנה וחצי לפני שהארי נולד.

ברור שצ׳ארלס והארי מודעים היטב לאפשרות שאולי בעצם אין ביניהם קשר דם. אמנם הארי גדל כבנו של צ’ארלס לכל דבר ועניין, וישנה הכחשה גורפת של טענת הממזרות, אך יכול מאוד להיות שהיא עמדה שם תמיד בין הארי לצ׳ארלס. יכול גם להיות שהארי האשים את צ’ארלס ביחס לדיאנה, ברומן עם קמילה, בסבל של אימו, ואולי גם במותה.

משפחת המלוכה נאלצה לבלוע את נישואיו לבת התערובת ולהציג קבלה ללא תנאי והעדר גזענות, אבל לא הבטיחו לה גן של שושנים. הארי חש את סבלה על בשרו והרבה להשוותו לסבלה של אמו המנוחה.

כשהארמון החליט שארצ׳י בנו של הארי לא יקבל תואר אצולה כלשהו ולא יחשב כנסיך, הארי קיבל אישור רשמי וכואב ליחס המפלה כלפיו.

ועם מטען נפשי כזה, כשמייגן סובלת בארמון, הנסיך קם להושיעה, לא רק כבעלה, אלא גם בשם אימו – לא רציתי שההיסטוריה תחזור על עצמה הוא אמר בראיון לאופרה.

#3 זה עלול להגמר בגירושין

בינואר 2020 כתבתי כך בעקבות הודעתם של הארי ומייגן על עזיבת הארמון –

״הם יכלו בקלות להתגרש. אמנם גירושין במשפחת המלוכה הם עניין נדיר, ואימו קיפחה בשל כך את חייה, אך הקרע המשפחתי עם מייגן יכול היה לפורר את נישואיהם הדי טריים של הארי ומייגן. תאמינו לי.

כשאשה צעירה לא מצליחה להשתבץ טוב במשפחה, במיוחד אם מדובר במשפחת מלוכה, אבל זה ככה גם במשפחות אצולה וגם במשפחות ההון הגדול, בעצם גם במשפחות פשוטות שבטוחות שדם כחול זורם בעורקיהן, פעמים רבות השיוך המשפחתי גובר.

ואז הגבר לא נשאר אדיש לקולות המחאה של בני משפחתו כנגד אשתו – מוצאה, התנהגותה, דעותיה. אותו גבר צעיר שכבול בכבלי משפחתו יאטום אוזניו למצוקת אשתו, יעוור עיניו לדמעותיה, ויסביר לה שככה זה, משפחה לא בוחרים והיא צריכה להיות אסירת תודה על שהתקבלה למשפחה המלכותית הזו, ולהסתגל בשקט, לנשום עמוק ולהבליג, לא לעשות סרט מכל מילה. מכירים את זה ? בחלק גדול מהמקרים זה נגמר בגירושין.

אבל הארי נסיך אמיתי.

כאבה של אימו צרוב לו כנראה בד.נ.א והוא דבק באשתו. גם במחיר התנתקות ממשפחתו הקפוצה, גם במחיר של עזיבת הארמון וגם במחיר האכזבה שגרם לסבתו מלכת אנגליה. זו שכאות מחאה על כך שהחליט לבלות את חג המולד בקנדה הצטלמה עם תמונות בני המשפחה אך הזיזה אותו ואת מייגן מחוץ לפריים, מסמנת לו את דעתה על כך.

ואולי זה היה הקש ששבר את גב הנסיך שהבין שאם הוא לא מתיישר בדיוק לפי כללי הספר המלכותי הוא צפוי להדרה, והחליט שאם כבר אז כבר. בצעד אמיץ החליטו בני הזוג לבחור בעצמם ולהתנתק מכבלי המשפחה המלכותית.

עכשיו נותר לאחל להם שהזוגיות שלהם תשרוד את המהלך המטלטל ותתחזק מהמשבר. זה לא הולך להיות קל. ויש לי עצה אחת עבור הארי – אם אתה רוצה לחיות באושר ובעושר – קח אחריות על ההחלטה ולעולם אל תאשים את מייגן בתוצאותיה, גם לא בלב.״

אלא שאחרי הראיון הזה ברור לי לחלוטין שהיחסים ביניהם מושתתים על איחוד כוחות כנגד משפחת המלוכה. יש לא מעט זוגות שמשתתיתים את יחסיהם על איחוד כנגד אויב אחד. לא אחת מגיעים אלי זוגות שהם פרק ב של שניהם או של אחד מהם, נחושים לנהל הליך חסר תועלת נגד הגרוש שלה או הגרושה שלו, כשברור שהשנאה לאותו גורם שלישי היא הדלק ששומר להם על הזוגיות.

במקרה הזה מגשרים הארי ומייגן על פערי המנטליות הכל כך בולטים ביניהם באמצעות תיעוב הדדי של הארמון, גם בשם דיאנה אימו. בעוד שתחילה חשבתי שהארי חילץ את מייגן מהארמון, נראה שאולי היא זו שחילצה אותו – בראיון לאופרה הוא אומר ״חשתי לכוד שם״. והנה הגיעה אשתו האבירה וחילצה את הנסיך שלה ממלכודת הדבש של משפחת המלוכה, והם חיו באושר ובעושר עד עצם היום הזה בקליפורניה.

הבעיות יתחילו כשהאויב כבר לא יהיה שם, הם יצטרכו למצוא אויב אחר להשתית עליו את הקשר, ואם לא – הם יתחילו להיות האויבים של עצמם, ופערי המנטליות יגברו עליהם. ואז, הארי אולי ישוב לארמון שהשאיר לו דלת פתוחה, לכאורה.