1. אהבה בת 40

הוא בן 65 והיא בת 60 והם נשואים כבר 40 (!) שנה. ארבעת ילדיהם כבר גדולים, לפני חודשיים היא עזבה את הבית והוא מרגיש כל דקה של בדידות, במיוחד עכשיו בקורונה.

״ומה גרם לה לעזוב אחרי 40 שנה?״ שאלתי. תקשיבו היטב. מסתבר שלפני 15 שנים הוא תפס אותה בוגדת. היא הודתה בהכל ופתחה בפניו צוהר לעולם מקביל שנראה כמו סדום ועמורה. היא היתה עם גברים, עם נשים ועם זוגות. היא היתה צריכה לבדוק את גבולותיה ולהתנסות, אחרי הכל הוא היה הראשון שלה, ובגיל 45 היא חשה בשיא פריחתה וביקשה לטעום מהכל. היא הודתה והיכתה על חטא, והוא סלח והחליט להמשיך הלאה. ״היא אשה מדהימה ומאוד אהבתי אותה״ הוא הסביר לי ואמר שבחר להאמין לה שהפסיקה הכל.

לפני חודשיים הוא ראה אותה עסוקה מאוד בטלפון באפליקציה שהוא לא מכיר. כשהוא שאל אותה מה היא עושה היא ניסתה להתחמק ובסוף הודתה שזה טלגרם. לא היה לו מושג מה זה טלגרם אבל ד״ר גוגל סיפר לו שאפשר לנהל צ׳טים סודיים ולשלוח הודעות עם מנגנון השמדה עצמית, והוא הבין שהיא חזרה לסורה.

מכאן הוא עשה שימוש בשיטות החקירה שלמד עוד כשהיה שוטר צבאי וישב לה על הווריד עד שהיא הסכימה להתוודות. הווידוי, איך לומר, היה קשה לצפיה. ובכן הגברת בת השישים לא חדלה לרגע לבגוד בו, ולא בחלה בכלום. צעירים, מבוגרים, גברים, נשים, זוגות, אורגיות, היא עשתה הכל ולא ידעה שובע. כשהיא סיימה את הוידוי היא אמרה לו שהיא מבינה שהוא לא יוכל לחיות עם זה והיא לא יכולה להפסיק, ולכן היא תעזוב את הבית.

בהתחלה הוא כעס ואפילו ארז לה מזוודה אבל מיד כשהיא הגיעה לדלת הוא פצח במסע תחנונים שתפסיק עם השטויות ולא תעזוב אותו, ונעל את הדלת והיא נשארה אבל אמרה שתלך. לפרקים נראה היה שהיא מתרצה, אך בלילות הסתובבה כסהרורית וישבה במרפסת עם כוס יין ועישנה בשרשרת עד שנרדמה בסלון, והוא קם וכיסה אותה, וליטף אותה ובכה והתחנן שתישאר. אבל כעבור שבוע הוא קם בבוקר והיא הלכה.

והוא ? הוא רוצה להמתין לה שתשוב. אהבה בת 40 לא נעלמת בחודש.

2. מאשקלון לקולומביה ובחזרה

כשעומר השתחרר מהצבא הוא עבד קצת בעבודה מועדפת ואז נסע עם שלושה חברים מהגדוד לדרום אמריקה לטיול הגדול. חצי שנה הם טיילו יחד ואז התפצלו והוא המשיך לבדו סקרן את מי יפגוש ולאן תקח אותו דרכו ויובילו אותו נשמתו ורגליו.

לא חלף שבוע והוא נתקל בזוג עיניים ירוקות (ומאוד לא אופייניות למראה הקלומביאני הטיפוסי) של פאולה המלצרית שהגישה לו אוכל במסעדת מטיילים שכוחת אל. איכשהוא הם התחילו לדבר וקבעו להפגש ומהר מאוד התפתח שם רומן ובלי להסס היא עזבה את עבודתה והצטרפה אליו להמשך הטיול. בתום עוד כמה חודשי טיילות עומר חזר הביתה והיה ברור שפאולה באה איתו. הם נחתו באשקלון והתגוררו יחד בחדר ילדותו בדירת הוריו של עומר.

את עיניה הירוקות יחסה פאולה לאביה הבריטי שנישא לאימא הקולומביאנית. שניהם נהרגו בתאונת דרכים כשהיא היתה בת שנתיים. המשפחה האומנת שגידלה אותה התנכלה לה אך המשיכה לגדלה כדי לשלוט בממונם של הוריה שהופקד בידם. משבגרה היא הבינה שכדי לחלץ מהם את הכסף שירשה מהוריה עליה לנהל הליך משפטי. היא תיארה עשרות מליוני דולרים במזומן ובנכסים והתנהלה באמצעות ג׳וזף, עורך הדין התותח שלה.

בינתיים הם נישאו והיא הרתה ויוני המתוק, שחור השיער וירוק העיניים, נולד והנה הוא כבר בן 5. עומר למד באוניברסיטה ועבד בעבודות מזדמנות ופאולה אפתה ובישלה ומכרה ממעשה ידיה למי שביקש אוכל ביתי עם קריצה קולומביאנית.

במשך השנים הגיעו מעת לעת דרישות תשלום מג׳וזף עורך הדין התותח והם נעזרו בסבתו כדי לשלם לו והבטיחו שיחזירו הכל ברגע שיקבלו את הכסף. מעת לעת הם נדרשו להגיע לקולומביה וטסו לשם לשבועיים שלושה, וגם את עלות הנסיעות היקרות הללו מימנה סבתו האהובה שסמכה לחלוטין על נכדה וכלתו הקולומביאנית שהביאו לה את יוני המתוק, הנין הראשון שלה.

בשלב כלשהו נזקקה סבתו של עומר לעבור לדיור מוגן. אימו ואחיה היו משוכנעים שיש לה מספיק כסף בחשבון כדי לממן את המעבר בלי למכור את דירתה, ואז התברר שהיא העבירה לעומר ופאולה כ- 700,000 שקלים למימון הייצוג המשפטי והנסיעות התכופות לקולומביה. הם זומנו לשיחה ונדרשו להסביר מה קורה ומתי ישיבו את הכסף לסבתא. פאולה טענה שהכסף כבר נמצא בחשבון נאמנות והם צריכים לטוס שוב כדי לשחררו ואז יוכלו להחזיר הכל לסבתא ולרכוש בית למגוריהם.

ואכן, הם טסו שוב לקולומביה והיא נפגשה עם ג׳וזף עורך הדין התותח שהבטיח שהכסף כבר כאן אך דרש 20,000$ נוספים כגמר חשבון ותנאי לשחרור הכסף. כשפאולה שבה למלון היא ביקשה מעומר שיארגן את הכסף והוא התקשר לסבתו לבקש עוד כסף אלא שהפעם אימו התערבה והטילה וטו. ״אם יש אצלו כספים שלה שיקח מהכספים שאצלו, אנחנו לא מעבירים כלום״, קבעה אימו בנחרצות.

כשפאולה שמעה את הבשורה היא החווירה ופרצה בבכי ועומר דרש שילכו יחד לעורך הדין. היא סירבה בכל תוקף וכאן, ורק כאן – הוא התחיל לחשוד. הוא חיפש את כתובתו של עורך הדין וניגש למשרדו. עורך הדין קיבל אותו אך נדהם לשמוע שהוא סבור שהוא מחזיק בידיו כספי נאמנות. ״אני לא רשאי למסור לך פרטים״, הבהיר עורך הדין, ״אך כדאי שתבדוק עם אשתך את הסיבה שאני מייצג אותה״.

כשעומר הגיע למלון הוא הבהיר לפאולה שנפגש עם עורך הדין ודרש ממנה לספר לו מה קורה, רומז שעורך הדין כבר עדכן אותו בפרטים. כשפאולה הבינה שנחשפה, היא פרצה בבכי והודתה שכל הסיפור על הירושה שמחכה לה ועל ההורים המתים והמשפחה האומנת, היה שקר אחד גדול. האמת היא שהיא גרושה, אם לשני ילדים שאת הכסף היא שולחת להם, והנסיעות לקולומביה נועדו כדי לבקר אותם.

עומר עוד לא הספיק להתאושש ממה ששמע ופאולה הודיעה לו שהיא לא חוזרת לארץ, לקחה את יוני ונעלמה. לך תמצא אשה וילד בן חמש בבוגוטה. במשך שבועיים הוא ניסה למצוא אותה ולבסוף פנה לעורכת דין מקומית שנדהמה מהסיפור והתקשרה לג׳וזף עורך הדין התותח ואיימה להתחיל הליך משפטי גם נגדו. במקביל הגשנו כאן בארץ בקשה למתן צו למשמורת זמנית. עומר שלח לפאולה מייל עם הצו וכתב לה שתחזור או שתוכרז כעבריינית נמלטת. המייל הזה כנראה היה הקש האחרון בלחץ שהופעל על גב הגמל ירוק העיניים, והיא התקשרה אליו בוכה, ביקשה שיסלח לה ויקבל אותה חזרה.

השבוע הם נחתו כולם בארץ, ישר לבידוד.

3. איך תזהי שאת נמצאת במערכת יחסים מתעללת ?

היא כבר בת 57, אם לשתי בנות בוגרות נשואה לאדם אמיד מאוד שכל הזמן מקטין אותה, משפיל אותה ולא מזמן היא גילתה שהוא גם מחביא ממנה חשבון עם 8 מליון שקלים. כלומר לא בדיוק מחביא פשוט לא עדכן אותה שיש חשבון על שמו עם הסכום הזה. במקביל, את החשבון המשותף הוא דואג לשמור עם יתרה קבועה של מקסימום 10,000 שקלים. ״מה את צריכה יותר״ נהג לומר לה בביטול. כשהיא מתלוננת הוא אומר לה ״מי יקח זקנה בלה תכף בת 60״. השבוע היא התקשרה ואמרה לי שזהו נמאס לה והיא רוצה לעזוב. ״ולמה עכשיו״ שאלתי, ״את הרי חיה כך כבר 30 שנה?״ מסתבר שהיא כבר שנתיים בטיפול במהלכו בנתה את הערך העצמי שלה וסוף סוף הבינה שהיא חיה במערכת יחסים מתעללת ומגיע לה יותר.

קבלו 7 סימני אזהרה שמעידים על מערכת יחסים מתעללת –

1. המריבות שלכם מגיעות למקומות מאד מאוד נמוכים וחסרי גבולות וכוללת קללות, השפלות, עלבונות וצעקות. כשהוא כועס, הכל מותר והוא מאבד שליטה, במקרה הטוב רק על פיו. יום למחרת אולי תקבלי זר פרחים, אבל הצלקות מהמריבה יוותרו בנפשך עוד זמן רב.

2. ואם המריבה היתה מאוד קשה, או שסירבת לעשות איתו סקס בדיוק כשהוא רצה או לעשות לו מה שביקש, את צפויה ל״טיפולי שתיקה״ ארוכים. הוא יכול להפסיק לדבר איתך, לא להסתכל לכיוונך ולא ליצור עימך קשר עין במשך חודש שלם.

3. המעגל החברתי שלך הצטמצם – הוא מעיר לך על החברות שלך, הוא לא מסכים להפגש עם חברייך ויש לו ביקורת גם על חלק מבני משפחתך. אט אט את מוצאת עצמך מנתקת קשרים כדי לשמור על שלום בית.

4. את סופגת השפלות על בסיס קבוע – הוא יכול לקטול את האוכל שהכנת, להעיר לך כבדרך אגב שהשמנת מאד, לגחך על השמלה שלבשת רגע לפני שיצאתם לארוע (זה עושה לך תחת בלי עין הרע) עד שאת מאבדת את החשק לצאת, אבל לא מעיזה לומר כלום כי את יודעת היטב שהמחיר שתשלמי יהיה כבד מדי.

5. מזמן הפסקת להאמין בעצמך כי הוא דואג להקטין אותך כל הזמן. המשכורת שלך היא ״בדיחה״, עדיף שתשבי בבית, את לא מבינה כלום מהחיים שלך, את לא העיפרון הכי מחודד בקופסא, אל תתערבי אם את לא מבינה, וגם אם את מבינה מצוין, אל תתווכחי, עדיף שתשתקי.

6. הוא אף פעם לא אשם ולא לוקח אחריות. את ״מוציאה אותו מדעתו״, את ״לא יודעת מה המקום שלך״, את ״אשמה בהכל״, והוא – צדיק. מישהו אחר תמיד אחראי לכשלונות שלו ואשם בטעויות שלו.

7. את צריכה לדווח על כל הוצאה שלך, כרטיס האשראי שלך עומד לבדיקות תמידיות, ואם הוא מאד כועס הוא לוקח לך אותו, וזה בכלל לא משנה אם את עובדת או לא, הוא קובע.

אם זיהית כמה מהסימנים ואת נשארת ומוותרת על עצמך, את צריכה לעבוד על הערך העצמי שלך. לכי לטיפול, בני לעצמך מקום מוגן משלך לעבוד בו על עצמך, לבנות את חומותייך, ללמוד לאהוב אותך, וכשתצאי משם גדולה ושלמה, לא תסכימי עוד להיות במקום מתעלל.