1# – גם כשחיים את החלום, והאינסטוש מציג רצף של הגשמת פנטזיות, המציאות יכולה לדפוק בדלת ולהיות קשה וכואבת.

בגיל 40 אפשר לומר שקים קרדשיאן היא אשת אשכולות. היא יזמית אמריקאית, אשת עסקים, פעילת זכויות אדם וכמעט עורכת דין, דוגמנית וחובבת אופנה, פצצת-על ואהובת הפפראצי, בעלת כמעט 200 מליון עוקבים באינסטגרם, רבת קשרים והשפעה, סוחפת מיליוני אנשים ברשת, חברה של כמה מהאנשים המשפיעים בתבל, אמא לארבעה ילדים וגרושה (בקרוב) בשלישית, בעלת משפחה גדולה, חמה ומאוד מאוד מפורסמת.

קים התחילה ככוכבת ריאליטי, אך במקום לשקוע בתהומות השכחה היא ידעה למנף את הצלחתה ולהפיק ממנה מכרה זהב אמיתי. על כל פוסט שיווקי באינסטגרם היא גובה מליון דולר, ומקבלת תמלוגים מהעונות הרבות של סדרת הריאליטי המפורסמת של משפחת קרדשיאן. אך בכך לא די. היא השיקה אפליקציה, הקימה חברת איפור וחברת בגדים תחתונים, ומגלגלת מידי שנה מאות מיליוני דולרים. ביוני 2020 הגיעה שוויה למיליארד דולר, לאחר שמכרה 20% מהחברה שלה למותג קוסמטיקה מוביל.

קניה ווסט, 43, בעלה, הוא תותח לא פחות. הוא נחשב לאחד האמנים המצליחים ביותר בעשרים השנים האחרונות. הוא זכה בכמעט כל פרס אפשרי כולל 21 זכיות בגראמי. עם הכנסות שנתיות של 170 מיליון דולר, ומותג שמוערך בכ-90 מיליון דולר, ווסט דורג כאמן הכי מרוויח של שנת 2020. קניה מחזיק בבעלותו את מותג הנעליים הסופר מצליח “Yeezy” והונו מוערך בלפחות 1.3 מיליארד דולר.

קים וקניה הכירו כבר בשנת 2004, כשקים האנונימית עוד הייתה נשואה לבעלה הראשון. יחסיהם עלו הילוך לאחר גירושיה (השניים) מהכדורסלן קריס האמפריז לו היתה נשואה בדיוק 72 ימים. בשנת 2012, זמן קצר לאחר שפצחו ברומן לוהט, קים הרתה. ההריון כולו היה בסימן שאלה גם בגלל מערכת היחסים הקצרה בינה לבין קניה וגם בגלל שטרם הסתיים מאבק הגירושין שלה מהכדורסלן, אך בסופו של דבר נולדה בתם הבכורה נורת׳ ביוני 2013. במאי 2014, הם נישאו בחתונה סופר-מדוברת באיטליה.

כשהם נישאו, קים היתה שווה כ-30 מליון דולר וקניה היה שווה מעל 100 מליון דולר. הם חתמו על הסכם ממון שמקנה לקים מליון דולר על כל שנת נישואין. בדיעבד ובמבט לאחור מדובר בסכום מביך לאור הצלחתה הכלכלית הפנומנלית של קים לרבות העובדה שהיא כאמור דורשת ומקבלת מליון דולר על כל פוסט שיווקי באינסטגרם.

בשנת 2015 נולד בנם השני סיינט. ושנה לאחר מכן, בשנת 2016 עברה קים טראומה עת במהלך שהותה במלון בפריז נכנסו לחדרה חמישה שודדים מחופשים לשוטרים קשרו אותה ושדדו תכשיטים בשווי 10 מליון דולר. השוד הזה היה ארוע כל כך טראומטי עבורם עד שהוא הרס לשניהם את הבריאות. קים חלתה באנדומטריוזיס ולא יכלה ללדת יותר, ואילו אצל קניה פרצה מחלת נפש הקרויה הפרעה דו קוטבית, הידועה גם כמאניה דיפרסיה.

לאחר שלכאורה התגברו על הטראומה שבו קים וקניה לחיי האינסטוש הנוצצים שלהם ואף הביאו לעולם שני ילדים נוספים באמצעות אימהות פונדקאיות. שיקאגו נולדה בשנת 2018 ופסאלם נולד בשנת 2019.

אלא שהניסיון לחזור לשגרה לא לגמרי צלח וההתמודדות עם בעל חולה במאניה דיפרסיה גבתה מקים ומשפחתה מחיר כבד, שהוסתר מתחת לשכבות מייקאפ עבות וחיוכים מושלמים.

אחרי 8 שנות זוגיות, 4 ילדים ומאות מליונים שנצברו בחשבונות הבנק שלהם הכריזו בדצמבר 2020 כותרות העיתונים ברחבי העולם שקים קרדשיאן וקניה ווסט מתגרשים.

2# – על חשיבות היכולת לחמול ולראות את הקושי של הצד השני גם אם הוא פגע בך.

בהתאם לפרסומים קים כבר שכרה את שירותיה של לורה וואסר עורכת הדין הידועה שמייצגת את כל הכוכבים, ומכירה היטב את הגברת קרדשיאן אותה ייצגה אותה בגירושיה השניים מהכדורסלן. על אף הנישואין הקצרים כאמור (72 ימים!) הגירושין ממנו היו סרט רע באורך של שנתיים, שכן הוא ניסה לתבוע את קים על הונאה, ולורה וואסר היתה לצידה לכל אורך ההליך המורכב.

נתעכב רגע על עו״ד לורה וואסר. היא בת 52, מתגוררת בקליפורניה ועוסקת בגירושין. היא הוציאה לאור שני ספרים בעניין גירושין וייצגה את אנג׳לינה ג׳ולי, קריסטינה אגילרה, בריטני ספירס, אשטון קוצ׳ר, ג׳וני דפ, היידי קלום ועוד רבים וידועים. באחד מהראיונות שהעניקה היא סיפרה שהיא ממליצה לכל מי שפונה אליה לפנות ליעוץ או טיפול זוגי לפני שמפרקים. ״אם לא תצליחו להציל את הזוגיות שלכם, הטיפול יקל על ההתמודדות עם הגירושין״ טוענת וואסר ומוסיפה ״התפיסה לפיה עורכי דין לגירושין מנסים ׳לחמם׳ את האווירה שגויה מיסודה. רובנו מנסים לעזור לאנשים״. אני לא מכירה אותה אבל יש לי הרגשה שיכולנו להיות חברות טובות, לורה ואני.

נחזור לקים וקניה. המשבר פרץ ביולי 2020 כשקניה יצא בסדרת ציוצים מופרעים בטוויטר, ציוצים שנמחקו במהרה, אך תועדו היטב והרעידו את אמות הסיפים של הצהובונים בכל העולם. כידוע היטב לכל מי שעוסק בתחום שבינו לבינה, משברים אינם פורצים אאוט אוף דה בלו. קודמים להם מריבות וחיכוכים קטנים שנערמים זה על גבי זה עד שהלבה פורצת ונוצר משבר קולוסאלי. וכאשר אחד הצדדים לוקה בהפרעה נפשית, המשבר עלול לצאת מכלל שליטה.

ובכן, קניה, שהודיע באותה עת שהוא מתכוון לרוץ מטעם עצמו לנשיאות ארה״ב סיפר מעל הבמה בעצרת הבחירות הראשונה שקיים שהוא וקים שקלו להפיל את ההריון הראשון שקים נשאה בבטנה – “הייתי בפריז, לבוש במכנסי העור שלי, מול המחשב הנייד עם כל הרעיונות היצירתיים שלי, ואז מסך המחשב הפך לשחור וללבן ואלוהים אמר לי: ‘אם תהרוס את התוכניות שלי, אני אהרוס את שלך’. התקשרתי לאשתי והיא אמרה: ‘אנחנו הולכים להביא את התינוק הזה'”. ואם לא די בהזיה הזו הוא הוסיף ואמר בסוג של נבואה שהגשימה את עצמה – “אפילו אם אשתי תתגרש ממני אחרי הנאום הזה, היא הביאה את נורת’ לעולם אחרי שלא רציתי. היא עמדה על שלה וגוננה על הילדה”. הוידוי הזה שהיה מלווה בבכי תמרורים היה אחד השיאים של אותה עצרת בחירות מביכה, וגרם לקים להבין שבעלה, שמצוי בהתקף מאניה, זקוק לעזרה. היא הגיעה עם רופא לביתם השני בוויומינג וניסתה לכפות עליו טיפול רפואי.

קניה התנגד לטיפול ויצא למחרת בסדרת ציוצים מופרעת וקיצונית נגד קים ואימה – קריס ג’נר, שממחישים את עומק המחלה. הוא כינה את חמותו ״קריס ג׳ונג און״ על שם מנהיג צפון קוריאה והאשים אותה ואת אשתו בנסיון לכלוא אותו. “קים ניסתה לטוס לויומינג עם רופא כדי לכלוא אותי כמו בסרט ‘תברח’, בגלל שאמרתי שכמעט הרגתי את הבת שלי אתמול”, צייץ ווסט והמשיך בציוץ נוסף שהופנה אל חמותו “קריס, אל תשחקי איתי. את יודעת שאסור לנסות לכלוא אותי ליד הילדים שלי”. כעבור דקות ספורות ווסט המשיך לצייץ וכתב שוב שקים ניסתה להביא רופא ולכלוא אותו, והוסיף- “אם אני אמצא את עצמי כלוא כמו נלסון מנדלה, אתם תדעו למה זה קרה”. בשאר הציוצים קניה דיבר על קלטת הסקס שקים צילמה בשנת 2007 ועל הצילומים שעשתה למגזין “פלייבוי”. “הילדים שלי לעולם לא יצטלמו לפלייבוי”, הוא צייץ והוסיף: “אני מקריב את חיי למען הילדים שלי בשביל שאמא של נורת’ לא תמכור עוד קלטת אונס (באנגלית- Sex rape)”, ובציוץ נוסף המשיך – “אני מקריב את חיי למען אלוהים בשביל שקים לא תצטלם שוב לפלייבוי”. טרפת מוחלטת.

3# – על אסטרטגיית ניהול משבר

יומיים אחרי מתקפת הציוצים החולנית יצאה קים להגנתו של קניה ושיתפה את מליוני עוקביה באינסטגרם בקשיים הטמונים בחיים לצד אדם שסובל מהפרעה דו קוטבית.

“כפי שרבים מכם יודעים, לקניה יש הפרעה דו קוטבית. כל מי שמתמודד עם המחלה בעצמו, או אחד מקרוביו מתמודד עימה, יודע עד כמה זה כואב ומורכב. מעולם לא דיברתי בפומבי על האופן בו המחלה משפיעה על חיינו היות שאני מגוננת מאד על ילדינו ועל זכותו של קניה לפרטיות בכל מה שנוגע לבריאותו. אך כיום אני חשה צורך לעסוק בכך בשל הסטיגמות והדעות הקדומות והמוטעות שיש לגבי מחלות נפש”, כתבה קרדשיאן בסטורי שלה.

קים התייחסה לכך שקניה סירב לקבל סיוע רפואי ולחוסר האונים שלה מסירובו זה “אלו שבקיאים בעניין, יודעים שאלא אם מדובר בקטין, המשפחה חסרת אונים. אותו אדם צריך לרצות בעצמו לקבל עזרה. אני מבינה שקניה הוא מטרה לביקורת מאחר שהוא אישיות פומבית ומעשיו עלולים לגרום לעיתים לתגובות ורגשות קיצוניים. הוא אדם מבריק אך מורכב שבנוסף ללחצים שמופעלים עליו כאמן וכגבר שחור, חווה גם את האובדן הכואב של אמו, ונאלץ להתמודד עם הרגשת בידוד מוקצנת שנגרמת בשל מחלתו. אלו שמכירים את קניה יודעים שדבריו לא תמיד הולכים יד ביד עם מעשיו. החיים עם מאניה דיפרסיה אינם מבטלים את יכולתו לחלום בגדול, גם אם לחלק מכם חלומותיו נראים גדולים מדי או בלתי מושגים. זה חלק מהגאונות שלו, וכמו שנוכחנו – הוא הצליח להגשים כמה מחלומותיו הגדולים ביותר״.

את דבריה חותמת קים בבקשה לחמלה והבנה מהציבור – “אנחנו כחברה עוסקים בהבנה וקבלה של בעיות נפשיות, אך עלינו להעניק את אותו יחס גם לאלו שמתמודדים עימן ובתקופה בה הם זקוקים לכך יותר מכל. אני מבקשת מהתקשורת ומהציבור להעניק לנו את החמלה והאמפתיה להם אנו זקוקים כדי להתמודד כעת. תודה לכל מי שהביע דאגה לשלומו של קניה, ועל ההבנה שלכם”.

הבעת החמלה הזו מצידה של קים, על אף התנהלותו של קניה, סירובו לקבל טיפול וההשתלחות הפומבית בה, נראתה אצילית במיוחד, ובעיני היתה עשויה להציל אותם ממלחמת גירושין אכזרית במיוחד.

ואכן, ימים ספורים לאחר מכן קניה מפרסם התנצלות פומבית, בנסיון לתקן את הנזק. “אני רוצה להתנצל בפני אשתי קים על כך שחשפתי בפומבי עניין פרטי. לא הגנתי עליה כמו שהיא הגנה עליי. לקים, אני רוצה להגיד שאני יודע שפגעתי בך. בבקשה סלחי לי. תודה על כך שאת תמיד לצידי”, כתב.

מאות מליוני המעריצים לא ידעו כי בשלב זה קים כבר שכרה את שירותיה של עו״ד לורה וואסר התותחית. אני לא אתפלא אם עורכת הדין הממולחת היא זו שייעצה לה לצאת להגנתו ולהמתין עם הגירושין, לתקופה רגועה יותר. קים זקוקה לקניה רגוע שיחתום על מסמכי הגירושין בלי דרמה, לצורך כך היא זקוקה ללורה שתתווה לה את האסטרטגיה הנכונה.

אסטרטגיית גירושין נכונה אמורה להתוות את הדרך בין הנקודה בה את נמצאת היום ליעד אליו את רוצה להגיע. אם קים רוצה לסיים יפה ובטוב היה עליה לצאת להגנתו של קניה ולא ״לזרוק אותו לכלבים״ כשהוא בהתקף פסיכוטי, חלש ופגיע. אם היתה פועלת כך, היא היתה מוצאת את עצמה בוודאות במלחמת גירושין קשה ולומדת על בשרה שקארמה איז א ביץ׳.

אז קים המתינה, ובינתיים הם הלכו ליעוץ זוגי וניסו לפתור את המשבר, עד שהבינו שכבר אין דרך חזרה והנישואים שלהם הגיעו לקצה דרכם המפוארת.

השאלה אם קים וקניה יגיעו להסכם או ינהלו קרב גירושין עקוב בדם תלויה רק ביכולת שלהם לשחרר כעסים ולא לתת לאמוציות לנהל אותם.

בביתם המשותף של השניים יש כיור מצופה זהב, בשווי 30 אלף דולר, ואסלות תואמות בשווי של 750 אלף דולר. הרכוש המשותף שלהם כולל על פי ההערכות 70 מיליון דולר המושקעים בנכסים, בהם אחוזת הפאר בקלבאסאס שמוערכת בשווי של 60 מיליון דולר, דירת יוקרה במיאמי ושתי חוות בוויומינג. בנוסף, בבעלותם רכבים בשווי של כ-4 מיליון דולר, תכשיטים בשווי של 3.2 מיליון דולר, ואפילו בעלי חיים ששוויים מוערך ב-300 אלף דולר.

לפעמים יותר קל לחלק רכוש כה רב מאשר דירת 4 חדרים בראשון לציון, הכל תלוי בהלך הרוח עימו מגיעים בני הזוג להליך ובנכונות שלהם להתגמש ולפתור את המחלוקות בדרכי שלום.

עו״ד לורה וואסר כבר הכינה כנראה את כל מסמכי הגירושין וקים ממתינה כעת לשעת הכושר הנכונה כדי להחתים את קניה עליהם, בלי דרמות.

סלפי גירושין, גרסת הקרדשיאן, בקרוב.