1. ג׳ני ועופר

ג׳ני הגיעה לקיבוץ בתחילת שנות השישים כמתנדבת מדנמרק. כמו בסיפורים הקלאסיים עד מהרה היא התאהבה בעופר, קיבוצניק שחור תלתלים ושרירי, והיה ברור שהיא כאן בשביל להישאר. היא עברה איזשהו גיור והם נישאו והמשיכו להתגורר בחדר בקיבוץ. הימים היו ימי ילדי הפרחים, הביטלס והאהבה החופשית, והם היו ״ביטניקים״ כמו שאמא שלי כינתה את כל מי שגידל שיער והדיף ריח של חשיש. במיוחד אז בתקופת הפרחים, ובמיוחד בקיבוץ, האמינו בחלוקת משאבים בין כולם, והעובדה שג׳ני ועופר היו נשואים לא הפריעה לאף אחד מהם לתרגל אהבה חופשית. עם השנים נולדו להם שלושה ילדים שגדלו בבית הילדים בקיבוץ והגיעו לחדר של ג׳ני ועופר כל יום אחר הצהריים.

בשנות השבעים הם איכשהו התמסדו אבל נותרו אצלם שרידי ״ביטניקיות״ שניכרו בלבוש, במה שבחרו לעשן ובעובדה שהגבולות בקשר לאהבה וסקס היו רופפים למדי. יום אחד ג׳ני הודיעה לעופר שהיא מאוהבת בבחור מהעיר הסמוכה, צעיר ממנה בעשור, אריק שמו, ושיש שתי אופציות – או שהיא תעבור לגור עם אריק בעיר, או שאריק יעבור לגור איתם בחדר בקיבוץ.

הרעיון שג׳ני תעזוב אותו נראה לעופר כמו סוף העולם, אבל הוא אפילו לא כעס, אולי רק נפגע. ג׳ני הבטיחה שהם יסתדרו שלושתם יחד, גם במיטה, והכל יהיה בסדר, והוא היסס קצת ובחר באופציה השניה. תוך כמה ימים ג׳ני הגיעה לחדר כשהיא אוחזת בידו של אריק, שהתבייש בהתחלה להסתכל לעופר בעיניים, אבל מהר מאוד הוא התגבר לחלוטין על הבושה, תרתי משמע, וכך הם חיו שלושתם יחד בחדר בקיבוץ.

זה נשמע כמו סיפור מונפץ לחלוטין, וגם אני התקשיתי להאמין לו, אבל ככה זה – המציאות עולה על כל דימיון, ושמעתי אותו השבוע מתמר ביתם.

עופר, ג׳ני ואריק חיו יחד במשך למעלה מעשור. הילדים קיבלו את אריק כחלק מהמשפחה עד שהסתבר שהוא מקיים כבר שנתיים יחסים עם תמר, בתם בת ה- 16 של עופר וג׳ני, שהיתה גירסה צעירה יותר של אימה ודמתה לה מאוד. זה התגלה במקרה כשתמר סיפרה על כך לחברה שלה, שסיפרה לאימה, שתפסה את עופר בחדר אוכל ולחשה באוזנו שיבדוק טוב טוב מה קורה עם אריק ותמר. אריק לא הכחיש, רק אמר שזה היה בהסכמה ותגובתה המאופקת של ג׳ני גרמה לעופר להבין שיתכן שהיא ידעה מזה. עופר הציע לאריק לקבור את הפרשה כנגד עזיבתו המיידית את הקיבוץ, וכך היה. אז באותם ימים לא היתה מודעות לטיפול, ונראה היה שתמר בסדר ולא נפגעה. הקשר עם אריק נותק לחלוטין והפרשה הושתקה ונקברה, גם בנפשה של תמר.

2. תמר ואודי

תמר התגייסה לחיל האוויר, ויופיה הדני משך את תשומת ליבו של אודי, טייס קרב תמיר וכחול עיניים. עד מהרה הם הפכו לזוג. אודי ידע הכל על תמר, על החוויות שעברה כילדה קיבוצניקית, על חלומותיה ושאיפותיה, ורק על אריק היא לא אמרה מילה. לאחר שחרורה של תמר, וכפי היה ברור לשניהם מהרגע הראשון, הם נישאו.

לא רק תמר, אלא גם הוריה, ג׳ני ועופר, נדהמו כשאריק הגיע לחתונה כאורח של משפחתו של אודי, אבל לא עשו ענין כדי ״לא להרוס את החתונה״. אריק לא ויתר על ההזדמנות לנשק את הכלה ולחש לה באוזנה ״את הכי יפה שראיתי״, לחישה שהעבירה בה צמרמורות. כמו שלמדה בצעירותה, היא ניערה אותו מעליה וירטואלית, והמשיכה הלאה בלי שאיש ישים לב.

חלפו השנים ונולדו לתמר ואודי שני ילדים. הם עברו בין בסיסים ובתפקיד האחרון של אודי כמפקד טייסת, תמר גילתה שהוא מנהל רומן עם אחת הטייסות. היתה סצינה שלמה. אודי התחנן שתסלח לו, אמר שאוהב רק אותה אך הציע שהם יפתחו את הנישואין, תוך שהוא מסביר לתמר כמה זה יחזק אותם כבני זוג. מצויידת בשברי זכרונות מילדותה, הסכימה תמר איכשהו לסידור הזה.

שניהם שוטטו בכל מיני אתרים של אהבה חופשית, ובשלב כלשהו תמר ניתקלה באריק שהצליח לשכנע אותה להיפגש איתו. הוא כבר היה נשוי שנים רבות והתגורר בעיר סמוכה לבסיס הצבאי בו התגוררו תמר ואודי. הפגישה הזו הסתיימה בחדר אירוח דיסקרטי והביאה עימה רומן לוהט, אובססיבי וחולני.

אודי ידע שתמר מצויה בקשר עם מישהו אחר, אך לא שאל יותר מדי, שהרי הוא זה שביקש יחסים פתוחים, וכמובן שלא ידע עם מי. בשיחות ביניהם שב אודי והצהיר שכל אחד מהם יכול לעשות מה שהוא רוצה, רק בלי לפגוע במשפחה ובילדים.

למרות ההסכם הלא כתוב הזה, הלכה תמר ונשאבה לתוך מערכת חולנית עם אריק, שהיה מבוגר ממנה בכמעט 15 שנה. היא היתה זקוקה לו כמו אויר לנשימה וגם הוא לא שחרר אותה והתחיל לדבר על גירושין וחיים משותפים. אלא שתמר לא רצתה לפרק את המשפחה והעובדה שאודי היה מודע לרומן שלה חיזקה אצלה את האשליה שהיא יכולה גם וגם.

3. אודי ועופר

דאגתו של אודי מהמצב הלכה וגברה ביחס ישיר לנטישתה הרגשית של תמר, עד שבשלב מסוים החליט אודי לבדוק מה קורה ושכר חוקר פרטי.

עד מהרה הוא גילה עם מי תמר מנהלת רומן. הלם אחז בו. אריק, חבר משפחה ותיק שאפילו הוזמן לחתונה, לא היסס לנהל רומן עם אשתו?!

שבוע שתק אודי מתדהמה, ואז החליט לשוחח עם תמר. היא לא הכחישה רק אמרה שדברים כאלו יכולים לקרות, הזכירה שהוא זה שביקש נישואין פתוחים, וביקשה שלא יספר להוריו ולהוריה, תוך שהיא מציינת שהיא אוהבת את שניהם ולא רוצה להתגרש.

הקשר של אודי עם עופר, אביה של תמר, תמיד היה קשר מיוחד. אודי ידע במעורפל על העבר הפרוע של עופר וג׳ני בשנות השישים העליזות, ולאחר שגילה על הרומן בין תמר לאריק, בחר לשתף את עופר במה שקורה ולהתיייעץ עימו.

הם ישבו מחוץ לחדר בקיבוץ עופר גלגל להם סיגריה ואודי שפך את ליבו. לאחר כרבע שעה של שיחה, עופר הבין לא רק שבתו מנהלת רומן אלא שאריק שוב בתמונה.. נדהם מכך שההיסטוריה חוזרת על עצמה, הוא חש שהוא על סף התקף לב. ״זאת בדיוק כמו אמא שלה״ הוא מלמל ואודי בהה בו בחוסר הבנה.

״תקשיב אודי״ אמר לו עופר ״יש לנו סוד שקברנו. אני מתאר לעצמי שתמר לא דיברה איתך על זה״ המשיך וסיפר לו בפרוטרוט את ההיסטוריה המשפחתית שלהם עם אריק מהיום שנכנס אליו לחדר במבט מושפל ועד לגירושו מהקיבוץ בבושת פנים.

אודי לא הצליח להכיל את הסיפור הזה. בו במקום הוא אמר לעופר שהוא מתכוון להתגרש מבתו. ״תאמין לי שאתה צודק״ אמר עופר בקול סדוק ״אני הייתי צריך לזרוק את ג׳ני כבר אז, ואני אוכל לעצמי את הלב עד היום שהסכמתי לכל השגעונות שלה״.

כשאודי חזר הביתה תמר הבינה מהמבט בעיניו שהוא יודע הכל. שניהם בכו מאוד כשהוא הודיע לה שזהו, זה נגמר והם מתגרשים, וביקש שיעשו את זה יפה.

השבוע הם התחילו הליך גישור.

ואריק ?

אל תדברי על אריק