1. החיים הם תקופה קשה

לאחר 5 שנות נישואין שירלי נשלחה לרילוקיישן בעמק הסיליקון מטעם החברה הבינלאומית בה עבדה, ואבי הצטרף אליה בתקווה לקבל אשרת עבודה ולמצוא עבודה. בפועל שירלי עבדה ואבי טיפל בבתם בת השנתיים והלך והתמרמר. כעבור שנה הוא הודיע לה שהוא חוזר לארץ. להתגרש שירלי לא רצתה והיא נאלצה להתפטר ולשוב ארצה יחד עימו.

עכשיו שניהם היו מובטלים בדירת שלושה חדרים בחולון, אבי טען שהקריירה שלו נהרסה כי טס עימה לחו״ל, למרות שהוא התפטר בשמחה ממקום עבודה בו סבל. שירלי האשימה את אבי שנאלצה לוותר על משרת חלומות בגללו, ולחזור לארץ ושהזדמנות כזו לא תשוב. כמובן שהקורונה הפכה את דירתם לסיר לחץ שמאיים להתפוצץ ואת המתח ביניהם שניהם לא יכלו להכיל, עד שבסוף היא העיזה ואמרה שאי אפשר להמשיך ככה ושנראה לה שהם צריכים להתגרש.

בהתחלה אבי הגיב ברוגע, ואמר שהוא מסכים איתה ושבאמת אי אפשר להמשיך ככה ושניהם הסכימו להתחיל הליך של גישור מיד כשתסתיים הקורונה. ההמשך היה קצת אחר. ההחלטה שלה להתגרש פגעה בו בעוצמה בדיוק במרכז האגו השביר שלו וניפצה אותו. את רסיסיו החדים של האגו השבור של אבי שירלי חשה היטב על בשרה. לא חלפה שעה בלי שהוא דקר אותה בדרך כלשהי.

אם עד כה הוא העריך את אימהותה, כעת כל נסיון להציב לילדה גבולות זכה לתגובה בסגנון ״את אמא גרועה, הבת שלך לא סובלת אותך״. אם עד כה הוא סגד לגופה, כעת הוא רמז באכזריות לשלושת הקילוגרמים שהעלתה בתקופת הקורונה ואמר לה ״את שמנה אף אחד לא יסתכל עליך״.

בתחילת מאי הם התחילו הליך גישור. שירלי היתה אופטימית שהגישור יצליח ושהם יצליחו להגיע להסכמות הוגנות, אך לשווא. האגו המרוסק של אבי ניהל את הגישור והוא סירב לכל הצעה הגיונית שעלתה, והיא הבינה שכנראה לא תהיה לה ברירה אלא להתחיל הליך משפטי.

ביום א היא חזרה מעבודתה הזמנית, פתחה את הדלת וחשבה לרגע שהיא טעתה בדירה. הבית היה ריק לחלוטין מכל הריהוט, מהחפצים שלו, מרוב חפצי הילדה, ורק השולחן במטבח נשאר. כשהיא הגיעה למטבח היא מצאה על השולחן את הספר של חנוך דאום – החיים הם תקופה קשה, ובתוכו הקדשה –

לשירלי בהוקרה.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. מעבר מגורים

רונה היא אחות בבית חולים וכשהיא ועמוס התגרשו היא נותרה להתגורר בחיפה ואילו הוא עבר לנתניה, שם התגורר עם אהובתו למענה פירק את התא המשפחתי. לאחר הליך קצר הם הגיעו להסכם ומאז עמוס שהה עם ילדיו פעם בשבוע ובכל סוף שבוע שני. כשרונה הכירה את בן זוגה הרופא התל-אביבי עמוס הפסיק לשלם לה מזונות. הוא טען שמצבו הכלכלי לא טוב, שהוא לא צריך לממן אותה ושתבקש מזונות מהחבר העשיר שלה. היחסים ביניהם הלכו והתדרדרו, אבל הם המשיכו לתפקד כהורים לשלושת ילדיהם והצליחו לשים את האיבה בצד ולהיות שם בשביל הילדים.

לאחר זוגיות בת שנתיים במהלכה ניהלו רונה ובן זוגה את חייהם על הקו תל אביב חיפה, רונה החליטה לעבור לתל אביב ולחפש משרת אחות באיזור המרכז. היא הדחיקה את הרתיעה שעלתה בה בכל פעם ששוחחה עימו, ויצרה קשר עם עמוס, חושבת לתומה שהוא יפרגן למעבר, שמקרב את הילדים אליו. בחישוב שרונה ערכה המרחק בין נתניה לתל אביב קטן מהמרחק בין נתניה לחיפה, אבל לעמוס כנראה היתה שיטה משלו לערוך חישובים, והוא סירב בכל תוקף. ״הילדים צריכים יציבות אל תשגעי אותם״, אמר לה והודיע נחרצות שהוא מתנגד בתוקף להעברת הילדים לתל-אביב.

רונה פנתה לעורכת דין שהגישה בקשה ישוב סכסוך וכן בקשה בהולה למתן צו להעברת הילדים לתל אביב כשאחת הטענות העיקריות שלה היתה שמערכת החינוך ברמת אביב היא מהטובות בארץ, לעומת בית הספר הבעייתי בו לומדים הילדים בחיפה. עמוס כצפוי התנגד והיה צורך להגיש תביעה. בשלב זה רונה באה להתייעץ עימי. שאלתי את רונה מדוע היא שמה את הדגש על מערכת החינוך ולא אמרה שהיא מבקשת לחיות עם בן זוגה, והיא סיפרה שעורכת הדין שלה סברה שזה סתם יעצבן את עמוס. אני ראיתי את הדברים קצת אחרת.

הגשנו תביעה למתן אישור לשינוי מקום מגורי הקטינים ומוסדות החינוך שלהם מחיפה לתל אביב, בשל זכותה של האם לממש את זוגיותה ולעבור לחיות עם בן זוגה. עוד הדגשנו שלאחר הגירושין עמוס בחר לעזוב את חיפה ועבר להתגורר בנתניה עם בת זוגו, כך שהתנגדותו חסרה תום לב ומניעיה פסולים. ביקשנו למנות בדחיפות מומחה ולקבוע דיון דחוף, עוד בתקופת הפגרה, ולקצר את זמן התגובה של עמוס לבקשה לימים ספורים. ״אני מרגישה שזו מלחמה על החירות שלי״ אמרה לי רונה כשהשופטת הורתה לעמוס להגיש תגובה מיידית וקבעה דיון.

עמוס הגיע לדיון לא מוכן לחקירה, הוא הודה שעבר להתגורר בנתניה כדי לחיות עם בת זוגו, הודה שהמרחק בין נתניה לתל אביב יקל על קשריו עם הילדים, אך שב וטען כי הם צריכים יציבות ואי אפשר לשגע אותם. השבוע ניתן פסק דין – השופטת התירה לרונה לעבור לתל אביב, דחתה את כל טענותיו של עמוס וקבעה שזכותה של רונה להתגורר עם בן זוגה בתל אביב בדיוק כשם שזכותו של עמוס להתגורר בנתניה, והדגישה את בחירתו של עמוס לעזוב את חיפה מיד לאחר הגירושין ולחיות הרחק מילדיו.

״אני פשוט מאושרת״ סימסה לי רונה בהתרגשות כשקיבלה את הבשורה על המעבר.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3. חיה בסטורי

אריק היה מיליונר כשהם הכירו והקפיד להחתים את שרון על הסכם ממון. היא היתה האשה המושלמת עבורו והם נישאו מאהבה גדולה וחיו בעושר ובאושר. שלושה ילדים נולדו להם והיו גם הם יפים וחכמים וכך חיה לה המשפחה כמו באגדות בבית מדהים עם חצר גדולה ובריכות שחיה.

בשלב כלשהו שרון רצתה יותר מהחיים, היא עשתה קורסים שונים ואימונים אישיים והתחילה להעלות סרטונים ליוטיוב וצברה עוקבים, וכל עוקב שהיא צברה העלה לה את שמחת החיים עד שהחיים הוירטואלים שלה החלו להוות תחרות רצינית לחיים האמיתיים. אריק ממש לא אהב את הפעילות הוירטואלית העניפה שלה, במיוחד כשהוא הקפיד לשמור על אנונימיות מוחלטת ונהג לחיות מתחת לרדאר. היא מצידה כעסה שהוא לא מפרגן לה ומדי פעם רטנה ש״הכל מקנאה״ ושהוא מקנא בקהל העוקבים והמעריצים שלה.

האמת היא שלא רק שאריק לא קינא, הוא בז לעיסוקה האובססיבי של שרון בהעלאת סרטוני איפור ולייף סטייל במיוחד לאור העובדה שהעיסוק הזה לא הכניס אגורה שחוקה לתא המשפחתי אך גזל הרבה תשומת לב ממנו ומהילדים. ההתרחקות ביניהם היתה בלתי נמנעת. אריק הציע מספר פעמים שיפנו לטיפול זוגי, אך שרון התמידה בסירובה ואמרה שהוא צריך קודם לטפל בעצמו ובבעיית חוסר הפירגון שלו.

אט אט החל אריק לשפוך את ליבו בפני דניאלה, העוזרת האישית הצעירה שלו ויד ימינו. דניאלה, שתמיד חשבה ששרון היא האשה הכי ברת מזל בעולם, תמכה בכאבו של אריק והזדהתה עימו בכל ליבה. כשאריק הציעה לדניאלה להצטרף אליו לנסיעה העיסקית הקרובה, היא כמובן נעתרה בשמחה. הרומן שהתפתח היה בלתי נמנע והם מצאו עצמם מתנשקים כבר במחלקת העסקים במטוס להונג קונג וכך הם בילו שבוע של ביזנס אנד פלז׳ר. לשרון לא היה מושג שדניאלה הצטרפה לנסיעה, והיא אפילו שמחה שיש לה שבוע שקט מתלונותיו של אריק וחוסר שביעות רצונו ממנה.

הבעיה התחילה בכך שגם דניאלה רגילה לתעד את חייה, ושרון שממילא חיה בתוך הרשתות החברתיות הבחינה שהיא מעלה סטורי מגג המלון בהונג קונג ומסעדת יוקרה והבינה שהיא טסה עם בעלה. היא סימסה לאריק ״תהנה עם דניאלה״ והוא נדהם ולא ידע איך להגיב. לאריק לא היה מושג שדניאלה גם היא חיה בסטורי, והוא לא העלה על דעתו כיצד גילתה שרון שדניאלה טסה עימו, ולכן הסיק שהיא שלחה אחריו חוקרים פרטיים.

האמת היתה שבשלב הזה של יחסיהם שרון איבדה עניין באריק, והעובדה שהוא טס עם דניאלה להונג קונג לא באמת הפריעה לה, אבל היא החליטה לנצל את המשבר עד תומו. כשאריק חזר הביתה חיכתה לו סצינה מהגיהינום אך הוא הגיע מוכן. ״הצעתי לך טיפול זוגי, את העדפת לממן חוקרים פרטיים שיגיעו עד הונג קונג, מעניין מאיזה כסף שילמת להם. עכשיו הבנתי שכל השנים גנבת ממני כספים. זהו אין לנו מה לעשות יחד, אנחנו מתגרשים״.

שרון נדהמה. היא לא העלתה על דעתה שלאריק יש באמת רומן עם דניאלה ובטח לא היתה מוכנה לכך שהוא ירצה להתגרש ממנה, אבל הם לא הצליחו להוציא את עצמם מהסבך והחלו הליך גירושין מורכב במהלכו דרשה שרון מחצית מהונו של אריק והוא שלף את הסכם הממון והודיע לה שלצרכי פשרה בלבד היא תקבל חצי מהבית.

השבוע ולאחר שנה וחצי של הליכים משפטיים הם חתמו על הסכם גירושין. ורק אז בחתימה על ההסכם היא גילתה לו. ״רק שתדע שלא שלחתי חוקרים להונג קונג הבנתי שהיא איתך שם מהסטורי שהיא העלתה באינסטגרם, ושלא חשדתי באמת שיש ביניכם רומן, חשבתי שאתה אוהב רזות. התגובה שלך גילתה לי הכל״.