1.״לא נישאתם למפלצת, זה בטוח, אם כי בכל אחד מאיתנו טמונה מפלצת קטנה ששוכנת עמוק בפנים ולעיתים מציצה החוצה ברגעי אובדן שליטה: במריבות, על הכביש, כשמישהו מרגיז אותנו מאוד ואנחנו מרשים לעצמנו להשתלח בו. כשאנחנו בשליטה, כשאנחנו בין אנשים, כשאנחנו במקום העבודה, המפלצת הפנימית הזו מתכנסת עמוק פנימה ואנו שומרים שלא תצא החוצה….לעיתים לוקח שנים למפלצת לצאת ולעיתים היא יוצאת החוצה מוקדם מאוד, ואז זה סימן לברוח, ומהר.”

2.״טיפול יכול להציל נישואין, גם במקרים קשים. הוא מציב מראה מול עיניכם, מציג לכם את המפלצת שלכם ומלמד אתכם איך להקטין אותה או להחזיר אותה עמוק פנימה.”

3.״ההחלטה להתגרש היא אחת ההחלטות הכי קשות בחיים, ולפעמים לוקח שנים עד שהיא מתקבלת. גם כשההחלטה מתקבלת חד צדדית, זה לא תמיד קל. לפעמים נתקלים בחומה בצורה, לעיתים מתעוררים ספקות, וקשה מאוד לדעת אם זו ההחלטה הנכונה. דבר אחד בטוח: אם אתם לא רוצים להתגרש, אל תאיימו בגירושין. איומי גירושין מוזילים את התא המשפחתי ויכולים להוביל אתכם למקומות שממש לא תכננתם להגיע אליהם.”

4.״לפעמים, כשההחלטה מה לעשות לא ברורה, בדקו איך הייתם מרגישים אילו זה היה קורה לכם בלי שהייתם צריכים לעשות דבר. אם התשובה חד משמעית, תפעלו גם אם הפעולה האקטיבית קשה ולא ממש נעימה. החיים קצרים מכדי לחיות אותם במקום הלא נכון.”

5.״אחד הסממנים הכי מובהקים לכך שמערכת הנישואין חולה הוא הבגידה. כמו מחלה ממארת האוכלת בבשר, נוגסת הבגידה במרקם הנישואין, וכמו מחלה ממארת ניתן לגבור עליה, אך לעיתים היא תקדים ותגבר ותביא למותו של הקשר הזוגי גם אם בני הזוג יילחמו לנצח אותה. על פי רוב, בגידה לא באה לעולם כשהקשר הזוגי מאושר ומספק, גם אם אחד הצדדים עוצם עיניים, מתכחש למציאות ומשוכנע שהכול בסדר.”

6.״הילדים הם הבטן הרכה של הליך הגירושין. הם הכי פגיעים והכי מושפעים מגירושי הוריהם, שהופכים עליהם את עולמם באחת ומשנים אותו לעד. על לא עוול בכפם, נפשם הרכה נרמסת ברגל גסה על ידי מי שבחרו להביאם לעולם וכדי לפגוע במי שעימו בחרו להביא אותם לעולם.״

7. ״ההבדל בין ילדים שגירושי הוריהם מטילים מום בנפשם והופכים אותם לנכים רגשית לעד, לבין ילדים שגירושי הוריהם כמעט שאינם משפיעים עליהם, נעוץ בעיקר ביחסי ההורים לאחר הגירושין. גם אם הליכי הגירושין עצמם אינם קלים, אלו שמוצאים בתוכם את הכוחות לשמור על יחסי כבוד ועל תקשורת תקינה, ולו רק לטובת ילדיהם, יאפשרו להם לגדול כילדים נורמטיביים, אף על פי שעולמם נחרב.”

8.״כמו בשחמט, כך גם בהליך גירושין לא מספיק להכיר את הכללים. כדי לנצח, צריך לצפות כמה מהלכים קדימה, לתכנן מראש, לדעת מה לא לעשות ואיך לא ליפול למלכודת שממנה אין דרך חזרה.”

9.״הסיכוי שלכם לחתום על הסכם גירושין הוגן תלוי גם בשאלה מי מנהל לכם את הגירושין, או בלשון אחרת – מי מכוון עבורכם את מפרשי ספינת הגירושין? האם אלו טראומות עבר, רגשות נקם לא מטופלים שלכם או של בני המשפחה, בני משפחה שנלחמים את המלחמות שלהם על גבכם, הפחדים שלכם, או שדים אחרים? אחת הדרכים לצאת מסכסוך גירושין או להימנע מלנהל אותו היא לעצור רגע ולבחון בעצמכם או באמצעות איש מקצוע מה או מי מנהל לכם את הגירושין. ”

10.״יותר משני עשורים כפרקליטה בתחום לימדו אותי שמי שעושה רע, מקבל בדרך כלל רע בחזרה, או במילים אחרות, שקארמה איז א ביץ' וצריך להיזהר ממנה. רוע לשם רוע, היעדר חמלה, פגיעה מכוונת בקרובים לך ביותר, ימצאו את דרכם חזרה ויופנו אליך בסופו של דבר, ולכן מראש יש להיזהר לא לעשות רע בכוונה, לא לפגוע במזיד, לא להפיק הנאה מסבלם של אחרים, לא לרמות בגדול, לגזול, לחמוד, לשחרר כל רצון לנקום ולשים לב תמיד לחטא היוהרה – הוא בדרך כלל פוגע בעוצמה דווקא במי שחוטא בו. ”

11.״מלחמות גירושין הן מלחמות עצובות. מקורן בדרך כלל רגשי. כשצד אחד מנוהל רגשית, מלחמת הגירושין תתרחש, ולא יועילו ניסיונות הצד שכנגד להגיע להסכם. ההסכם ייחתם כששני הצדדים יבשילו רגשית או כשאחד מהם יסכים לוותר בדיוק במידה שהצד השני ידרוש. עד אז הם יקיזו דם בבתי משפט, ישפכו כסף אצל עורכי דין ויהיו משוכנעים בצדקת דרכם.”

12.״הסכם גירושין הוא לרוב ההסכם החשוב ביותר שעליו חותם אדם בחייו, והוא כולל בתוכו התייחסות לכל העניינים המהותיים בחייו – לאופן שבו יגדל את ילדיו, למזונות שישולמו ולחלוקת הרכוש. הסכמי גירושין הם בהחלט הדרך הטובה ביותר לסיים הליך גירושין, בתנאי שהם הוגנים, מאוזנים ונחתמים כשכל הקלפים פתוחים ובלי שהופעלו מניפולציות זולות כדי להשיגם.”

13.״נדמה לפעמים שהמפתח להצלחת החיים שאחרי הגירושין הוא יכולת הבחירה: היכולת להפיק לקחים מפרק א׳, לא לחזור על טעויות, לא להישאר בקשר סוחט, מקטין, מתעלל בכם או בקרובים לכם, לבחור מחדש נכון יותר.”

14.״אחת הטעויות הגדולות היא להימנע מלחתום על הסכם ממון מתוך האמונה שמקורה ברגש, שהנישואין יימשכו לנצח. הם אכן יכולים להימשך לנצח אך הם גם עלולים להסתיים בטרם עת, כפי שמוכיח כל אחד ואחד מפרקי הספר הזה. לא לערוך הסכם ממון מתוך אמונה שמאום לא יקרה, משול לאי עשיית ביטוח לרכב מתוך אמונה שדבר לא יקרה ”

15.״לאחר הגירושין אתם עלולים למצוא עצמכם מביאים ילד לעולם בלי שהתכוונתם לכך, כתוצאה של סקס מזדמן או קשר מנחם. חוסר השליטה על תוצאות העניין מובילה למסקנה החד משמעית: אם אתם לא רוצים להביא לעולם עוד ילד, קבלו אחריות מלאה לעניין, אל תסמכו על הבטחה, על נתונים "אובייקטיביים" שמוצגים לפניכם ("אני עקרה ובגלל זה התגרשתי") או על אמצעי מניעה שלא אתם שולטים בהם, פן תמצאו את עצמכם מול מציאות משנת חיים”

להזמנת הספר לחצו

Karma is a bitch | Front Page