1. ניו יורק

ביום הולדתה ה – 50 החליטה טלי להגשים חלום ולעבור לחיות בניו יורק יחד עם שלושת ילדיהם. בדיעבד היא הבינה שאולי החלום היה להתרחק משאול בעלה, אבל אז היא לא העיזה להודות בכך אפילו לא בליבה פנימה, ושיכנעה אותו שהמהלך הזה יעשה להם ולילדיהם, שיגדלו בינלאומיים, רק טוב. שאול הסכים והיא ניצלה את הדרכונים האמריקאים שלהם ועברה להתגורר בדירה במנהטן, דירה ששאול רכש כבר לפני 20 שנה כהשקעה והם נהגו להתגורר בה כל אימת שביקרו בתפוח הגדול.

כמו שאתם מבינים, כסף לא חסר לטלי ושאול. טלי ניהלה את חייה בניו יורק בנוחות מהחשבון המשותף שהם פתחו כבר לפני שנים בבנק אוף אמריקה אליו הזרים שאול כספים ללא הגבלה ולא פחות מ – 25,000$ בחודש.

מאז חלפו שלוש שנים. שאול נהג להגיע פעם בחודש לשבוע וטלי נהגה להגיע לארץ פעם בחודשיים לכמה ימים עם הילדים, וכך הם תיחזקו משפחה מפוצלת וחיו על הקו. טלי אהבה מאוד את החיים בניו יורק וגם הילדים נהנו מכל רגע ומהר מאוד עברו לדבר אנגלית גם בינם לבין עצמם ובבית.

2. ואז פרצה הקורונה

ניו יורק הפכה להיות מקום מאוד לא נעים, וטלי חזרה עם הילדים לארץ לביתם רחב הידיים בהרצליה. בהתחלה הכל היה בסדר והם אפילו נהנו מהשהות הכפויה בבית. אבל אחרי שבועיים של סגר שאול החל לאבד את העשתונות. אורן בנם הצעיר, בסך הכל בן 12, היה הקורבן המיידי. הפרעות הקשב שלו לא זכו להערכת אביו, שאיבד לחלוטין סבלנות אליו וכינה אותו מדי יום ביומו ״אפס״, ״מחלה״, ״טיפש כמו נעל״, ושב ואמר לו ששום דבר לא יצא ממנו.

כשטלי נזעקה להגן על בנה, היא חטפה גם. ״את לא תשברי לי את המילה״. ״הוא דפוק כמוך, קיבל ממך את כל הגנים הדפוקים של המשפחה שלך״, ״את אפס מאופס ומגדלת אפסים״ היו חלק מהעלבונות ששאול הטיח בה. שירי הבת האמצעית הסתגרה בחדרה והעדיפה להתעלם מהמהומה בבית ואילו עדי הבן הבכור בן ה-16 לא העז לומר כלום לאביו אבל שאל את אימו שוב ושוב ״למה את מסכימה שהוא ידבר אליך ככה?״.

אלא שהקורונה כפתה עליהם את השהות הממושכת וטלי ספגה בשתיקה את עלבונותיו, הרכינה ראשה והמתינה שיחלוף זעמו, אומרת לשאול ולעצמה שבקרוב הם ישובו לניו יורק, ויהיה שקט. באחת המריבות אמר לה שאול ״את לא חוזרת לשום ניו יורק אתם נשארים כאן״. רמזור אדום, ולא מהסוג של נתניהו, נדלק לטלי בראש והיא צחקה והעבירה נושא, מנסה לפייס אותו ולהרגיעו.

בסוף אפריל המשק נפתח וטלי מיהרה לחזור עם הילדים לניו יורק. נסיעתם הקלה גם על שאול, והוא הסיע אותם לנתב״ג הנטוש ונפרד מהם בחיבוקים ונשיקות.

3. ההתמוטטות

מיד לאחר הנחיתה בניו יורק חוותה טלי התמוטטות עצבים שבאה לידי ביטוי בשכיבה בת שבוע ימים במיטה. המטפלת שלה, לה סיפרה בפרטי פרטים את חוויות שהותה בארץ אבחנה שהיא בפוסט טראומה. כשהיא הצליחה לקום מהמיטה, אורן בנה הצעיר נכנס למצוקה רגשית קשה, הפסיק לתפקד ונזקק לטיפול אינטנסיבי. גם במקרה שלו האבחנה היתה חד משמעית – פוסט טראומה מהשהות בארץ.

טלי לא נזקקה לסימנים נוספים והודיעה לשאול שזהו, היא רוצה להתגרש. באופן מפתיע או כצפוי – תלוי את מי שואלים – החלטתה לסיים את הנישואין תפסה את שאול מופתע. ופגוע. אין פגיעה גדולה יותר לאגו מפגיעתה של החלטה להתגרש שנכפית עליך. במיוחד כשאתה אדם עם אגו גדול אך שביר, הרבה מאד כסף ותחושת כוח בלתי מוגבלת.

4. מלחמת עולם

באבחת שיחת טלפון אחת חסם שאול את חשבון הבנק המשותף בבנק אוף אמריקה וטלי מצאה עצמה בניו יורק חסומה לחלוטין, בלי יכולת אפילו לקנות אוכל. היא התקשרה לשאול והתחננה שיפתח את החשבון והוא שתק וענה ״סיימת? תחזרו לארץ״ וניתק. גם לילדים הוא לא ענה לטלפון. טלי התקשרה לגיסו של שאול, הקול השפוי במשפחה ששותף עימו במפעל, אלא שגם הוא ענה לה ״תחזרו לארץ״ וניתק. טלי הרגישה שהיא על סף תהום ונכנסה למוד “fight or flight”. משפחה תומכת אין לה, והיא הכירה רק אדם אחד בעולם שיכול לעזור לה.

הטלפון הבא שלה היה בקשת עזרה מתמר שנשואה ליואב שהגשים בגדול את החלום האמריקאי ועשה עסקים חובקי עולם, גם עם שאול. תמר היתה החברה הכי טובה של טלי בניו יורק, זו שמעולם לא אכזבה אותה ושהביאה לה מרק חם ומשלוחי אוכל בתקופת ההתמוטטות.

תמר נחלצה מיידית לעזרתה וכעבור שעה התייצבה אצל טלי בדירה עם 2,000$ במזומן ״שיהיה לך לאוכל״. תמר המליצה לה לגשת מיד ולפתוח חשבון בנק משל עצמה והבטיחה להזרים לשם כסף שיאפשר לה לצלוח בשלום את הגירושין. לראשונה מאז שהבינה ששאול חסם את חשבון הבנק, נשמה טלי לרווחה.

אך לא חלפו יומיים ותמר התקשרה לטלי וסיפרה לה ששאול התקשר ליואב. שאול, שועל עסקי מתוחכם, צפה מראש שטלי תפנה אליהם לעזרה והודיע ליואב שאם הם יסייעו לה הוא מפסיק כל קשר עסקי איתו. ״אל תערב אותי בזה״ ביקש יואב, והיתרה בתמר לבל תיקח חלק בסכסוך שעוד לא פרץ וכבר הרעיד את ניו יורק.

אלא שתמר, אשה חזקה ומתוחכמת, לא התכוונה להשאיר את טלי לבדה במערכה. היא יצרה קשר עם אימה וביקשה ממנה להעביר לחשבונה החדש של טלי בניו יורק 50,000$. ״לפעמים פוגשים מלאכים״ אמרה לי טלי ועיניה דמעו מהכרת תודה לתמר, ״היא יודעת שאני אהיה שם בשבילה כל החיים״.

בשלב הזה כשהוא בטוח שהיא חנוקה כלכלית, שלח שאול אל טלי את גיסו, שהודיע לה שהוגשה נגדה תלונה במשטרה על חטיפת הילדים לניו יורק, וששאול עומד להתחיל הליכים בניו יורק להחזרתם לארץ בהתאם לאמנת האג (החזרת ילדים חטופים). עוד אמר לה הגיס, כממתיק סוד, ״את מכירה אותו כשהוא מתחרפן, אני עושה מאמצים לשכנע אותו לרדת מזה, וממה שאני מבין הוא יוותר על התביעה אם תחזרי אליו או אם תוותרי על חלקך במפעל״.

בשלב הזה טלי יצרה עימי קשר והפניתי אותה מיידית לקולגה בניו יורק כדי שתפתח שם הליך משפטי ותגיש תביעת משמורת ומזונות. הרגעתי אותה שאין שום סיכוי לטענת החטיפה כי ניתן להוכיח בקלות שהם מתגוררים דרך קבע בניו יורק כבר מספר שנים. שאול עוד היה משוכנע שטלי חנוקה כלכלית ואובדת עצות, ואז קיבל לידיו צווי עיקול שהוצאנו על שלל נכסיו בארץ, והבין שהוא טועה.

השבוע התקיימה פגישת משא ומתן, שאול ועורכת הדין שלו היו אצלי במשרד וטלי הצטרפה אלינו בזום. להפתעתי שאול פנה אליה והתחנן שתחזור אליו. ״את אהבת חיי, אני לא יכול לחשוב שתהיי עם מישהו אחר, את ואני זה לנצח, אני אוהב אותך ואני מוכן לתת לך מה שתרצי אם תבטלי את הגירושין״.

היא היתה בהלם, ושתקה ואני שאלתי במקומה –

״ואם לא?״

״ואם לא היא לא תקבל שקל. אני חייב מליונים בשוק האפור והם ירדפו אחריה עד ניו יורק. אני רוצה למכור את הדירה בניו יורק לכסות חובות, אז או שהיא תחזור לארץ או שתצטרף לכל ההומלסים שיש עכשיו ברחובות ניו יורק״.

״עזה כמוות אהבה״

אמרה לי עורכת הדין שלו כשהבטנו זו בזו והבנו שעומדת להתחיל כאן מלחמת עולם.

5 עניינים על אהבה וחושך

1. אי אפשר להחזיק אף אחד בכוח, גם אם מאוד אוהבים אותו. יש משפט שאומר ״אם אתה אוהב מישהו שלח אותו לחופשי״. אלא שאנשים פגועים מכך שנפרדו מהם, מתקשים לשחרר, במיוחד אם האגו שלהם נפגע והם עדיין אוהבים.

2. וכאן עולה השאלה – אם מישהו נשאר איתכם מתוך תלות, או פחד, או בגלל שאיימתם עליו שהוא ישאר בלי כלום, מה זה אומר עליכם? כמה אתם שונאים את עצמכם שאתם מוכנים שיחיו לצידכם מתוך פחד?

3. אז איך מתמודדים עם עזיבה ? הדרך הטובה ביותר להתמודד עם החלטת עזיבה של מישהו אהוב היא לאהוב את עצמכם מספיק עד שתגיע ההבנה שמגיע לכם לחיות עם מישהו שאוהב אתכם.

4. אבל איך אתם יכולים לאהוב את עצמכם דווקא עכשיו כשאתם יודעים שדפקתם לעצמכם את החיים ? תסלחו לעצמכם. הדרך לאהבה עצמית חייבת לעבור בסליחה. תסלחו לעצמכם על כל הפגיעות שפגעתם בעצמכם ובאחרים, קחו אחריות על הטעויות שעשיתם ושחררו את רגשות האשם והכאב, כשסולחים למישהו יותר קל לאהוב אותו.

5. תרגלו אהבה עצמית, דווקא כשקשה, דווקא כשנטייתכם היא לשנוא את עצמכם כי פגעתם במישהו אהוב עד כדי כך שהוא רוצה לעזוב. תפנקו את עצמכם, תזכירו לעצמכם את כל הדברים הטובים שיש לכם, ותתאמנו על לאהוב את עצמכם. אהבה עצמית, כמו כל הרגל, אפשר לתרגל ולהטמיע.