1. היורשת

אם אתה נישא בשנית לאשה שאינה אם ילדיך, קח בחשבון שאם לא הסדרת באופן הרמטי את כלל עניינך המשפטיים, ולפעמים גם אם כן הסדרת – לאחר פטירתך עשויים להתנהל בינה לבין ילדיך קרבות משפטיים.

חני ודני נישאו נישואין שניים באהבה גדולה. כעשור לאחר מכן הוא חלה במחלה ממארת והלך לעולמו תוך חודשים ספורים, מותיר אותה שבורת לב וכואבת. בהכירו את גרושתו, ובזוכרו את הקרבות שניהלה עימו, דני פנה לעו״ד וערך צוואה במסגרתה הוריש לחני את מרבית רכושו, תוך שהוא מבקש להבטיח את עתידה ומזכיר שהשאיר לגרושתו רכוש רב שמיועד לילדיו.

למרות הצוואה הברורה הגישו ילדיו של דני התנגדות לצוואה וטענו שחני השפיעה על אביהם השפעה בלתי הוגנת, ולכן יש להורות על ביטולה. התנגדויות לצוואה הן בדרך כלל יריית הפתיחה להליך משפטי סבוך, ואין זה משנה אם הן מבוססות על עובדות או שיסודן בתחושת קיפוח.ֿ כבר בדיון הראשון היה מצופה מהשופטת שתבהיר לילדים שאין בסיס אמיתי להתנגדות אלא שהיא שמרה על ארשת חתומה והבהירה שמדובר בהליך שיש לבררו עד תום. ההליכים המקדמיים התנהלו במשך שנה תמימה ולאורך כל הדרך טענה חני ש״השופטת נגדנו ומתנכלת״ לה. ואכן השופטת נענתה לכל בקשותיהם החריגות של ילדי המנוח ובמהלך הדיונים גילתה כלפיהם סבלנות רבה וכלפי חני האלמנה נוקשות וחוסר סבלנות.

לאחר כל דיון חני לא הפסיקה לבכות, הרגעתי אותה והסברתי לה שמשפטית מצבנו מעולה, אבל היא נותרה בתחושת מועקה מיחסה של השופטת אליה.

השבוע התנהל עוד דיון לא פשוט בעניינה. כשהיא חזרה הביתה היא בכתה ללא הפסקה ואז נרדמה. למחרת היא התקשרה והתעקשה לבוא למשרד לשוחח עימי. כשהיא נכנסה לחדרי היא הניחה על שולחני מסמך שהדהים אותי.

מסתבר שהשופטת, בעת שהייתה עורכת דין. ייצגה את גרושתו של דני בהליך הגירושין הקשה שניהלו במשך שנתיים. אמנם חלפו כ – 14 שנים מאז הגירושין, ואמנם שני השחקנים הראשיים בדרמה – דני ז״ל וגרושתו – אינם חלק מההליך הנוכחי, ובכל זאת השופטת היתה צריכה לפסול עצמה.

״איך הגעת למסמך הזה?״ שאלתי את חני נדהמת והיא סיפרה שלאחר הדיון אתמול בכתה שעות במיטה עד שנרדמה ״וכשנרדמתי חלמתי על דני״. בחלומה אמר לה דני לחפש מסמך בארגזים הישנים. כשקמה בבוקר היא זכרה את החלום והחלה לחפש בארגזים הישנים שהיו מונחים במדף העליון של חדר העבודה של דני וכבר שנים ארוכות העלו אבק. מאותם מסמכים, שעסקו בגירושיו הקשים מאם ילדיו שהותירה אותו חבול ומרוסק ואף דאגה להרחיקו מהבית, עלה שעל כל אלו ניצחה עורכת הדין שייצגה בעוז את גרושתו, ולפני כעשור מונתה לשופטת.

אני לא נוהגת להגיש בקשות לפסילת שופט בעיקר מאחר שהסיכוי להן נמוך, וגם הפעם העדפתי למצוא דרך אחרת. הגעתי לבית המשפט וביקשתי לשוחח עם העוזרת המשפטית של השופטת. כשהיא ניאותה לצאת אלי למסדרון שמתי בידיה את המסמכים המוכיחים שהשופטת ייצגה בעבר את גרושתו של המנוח ואמרתי לה שאני משוכנעת שהשופטת לא זכרה ולא זיהתה ובכל זאת אני בוחרת להפנות את תשומת ליבה. עוד בטרם הספקתי לחזור למשרד התקבלה החלטתה של השופטת לפסול את עצמה.

שח מט.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. מטומטמת

אם את עורכת דין או פסיכולוגית או מנהלת כוח אדם בחברת היי טק וברור שאת חכמה ולא היית מגיעה לאן שהגעת אם לא היית חכמה, ובכל זאת איכשהו אין לך מושג מה יש לכם ומה אין, ואת ״לא מבינה כלום בכספים״, את קורבן לאלימות כלכלית.

״איזה מטומטמת הייתי״ היא אמרה לי השבוע, ״נתתי לו לנהל הכל, הוא התגאה בעסק המצליח שלו שעובד מעולה גם בקורונה, והנה אחרי שתפסתי אותו והודעתי לו שזהו מתגרשים, הוא מערפל אותי ומפוגג אותי וטוען שהעסק לא שווה כלום, שיש חובות ושאנחנו בבעיה״.

ולא, ברור שאין לה גישה לחשבון של העסק או למידע על העסק למעשה אין לה מושג כמה הוא מרוויח או מה היקף הפעילות העיסקית שלו. ״הייתי מטומטמת״. חזרה ואמרה.

״בחרת לשים את עצמך בעמדת המטומטמת״ הסברתי לה, ״היא שירתה אצלך מטרה, שהרי ברור שמטומטמת את לא״.

צללנו עוד קצת פנימה והתברר שבמשך 17 שנות נישואיהם הוא דאג למחוק לה את הערך העצמי כדי שלא תעזוב אותו. ואז כשהערך העצמי שלה הלך ונשחק הוא הרחיק אותה מחשבונות הבנק, והציב אותה בעמדת המטומטמת. עמדה שהיתה נוחה לשניהם ותאמה כמו כפפה ליד לחוסר הבטחון שלו שהוסווה מאחורי התנהגות כוחנית.

שנים שהיא ספגה בשתיקה את הכוחניות שלו והתאימה את עצמה לעמדת המטומטמת, עד שהוא שכח את הלפטופ פתוח והיא צפתה בהתכתבות שלו והבינה שהוא מנהל רומן לוהט. זה שבר אותה. בתוך תוכה היא היתה מוכנה להיות בעמדת המטומטמת אבל לעמדת האשה הנבגדת היא סירבה להיכנס.

השבוע הוא קיבל מכתב שמבשר את יריית הפתיחה של גירושיו.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

5 סימנים לאלימות כלכלית – אם את מזדהה עם לפחות שניים מהם, את נתונה לאלימות כלכלית.

1. את צריכה לתת דין וחשבון על כל הוצאה שלך. המהדרין גם דורשים שתביאי להם את החשבוניות, כן גם אם עשית קניה אצל הירקן. את לא יכולה לקנות מה שאת רוצה גם אם את מרוויחה לא פחות ממנו, גם אם החשבון הוא משותף וגם אם נקרעו לך הנעליים ואת חייבת זוג חדש. ואם תפעלי בלי רשות – תקבלי עונש.

2. כרטיס האשראי שלך הוא על תנאי. אם לא תתנהגי יפה, או לא תסכימי לשכב איתו, או לא תציגי קבלה על הקניה האחרונה שלך בסופר ותסבירי למה קנית מגן תחתון ב – 30 שקלים – הוא יקח לך את הכרטיס. לפעמים את תדעי על זה ולפעמים תגיעי לקופה בסופר ותגלי שאין לך כרטיס. במקרים קיצוניים את תעבירי את כרטיס האשראי בקופה והקופאית תביט בך ותגיד שהכרטיס מדווח ככרטיס שנגנב ואת לא תדעי מה לעשות עם עצמך ותשלפי תעודת זהות להראות שזה הכרטיס שלך ובטח יש כאן טעות, ובלב תדעי מיד שזה הוא.

3. אין לך מושג כמה הוא מרוויח, מה יש לו בחשבון, למה הוא שותף עם אמא שלו בחשבון, אילו נכסים רשומים על שמו או כל מידע כלכלי אחר. זה בגלל שאת מטומטמת ולא מבינה כלום, או ש״זה לא עניינך״, או ש״למה זה מעניין אותך שום דבר לא חסר לך״.

4. הוא אומר לך שהמשכורת או התפקיד או מקום העבודה שלך הם ״בדיחה לא מצחיקה״. ש״את לא עובדת את משחקת״, או שאת מרוויחה ״משכורת רעב״, או ש״בשביל כזו משכורת עדיף שתשבי בבית ולא תזניחי את הילדים״, או ש״בלי המשכורת שלי לא היה לנו מה לאכול״ או כל וריאציה אחרת שנועדה לגמד את יכולת ההשתכרות שלך לעומת שלו.

5. הוא אומר לך ש״בלעדיו את כלום ושום דבר״, כל מה שהשגת עד היום זה ״בזכותו״, ו״אם הוא עוזב אותך את ברחוב״, כשהכרתם ״הגעת עם התחתונים שלך, הוא עשה אותך, הוא בנה אותך, את כלום ושום דבר״. אמירות שנועדו למחוק את הערך העצמי שלך כי ערך עצמי הרוס הוא בסיס יציב לאלימות כלכלית.