1. אבא שלי בוגד

כשהיא נכנסה אלי לחדר נעתקה נשמתי מרוב יופי. גבוהה, תכולת עיניים ושחורת שיער, לבושה בג’ינס מחמיא וסריג תכול בדיוק בצבע של עיניה, בקיצור וואו. בעלה שיחיה עזב את הבית כבר לפני חצי שנה. הוא חי לטענתו במלון דירות על שפת ימה של תל אביב, ומצוי במשבר גיל 45, לא יודע מה רוצה, מבטיח לה שתכף יחזור, אבל נראה בכל הברים השווים של תל אביב. כששאלתי איך היא רואה אותו, היא הסבירה שהוא מכור לאינסטגרם ולא מפסיק לתעד את חייו בסטורי. היא עקבה בעניין אחרי ההרפתקאות התל אביביות ושמה לב שיש דמות שנראית שוב ושוב בסטורי. היא אמנם לא נראתה לה בכלל הטיפוס שלו אבל משהו לא נראה לה. כשהיא שאלה אותו אם יש לו מישהי אחרת הוא הכחיש נמרצות ושב ואמר ששוקל ברצינות לחזור…

חוקרת פרטית שהוצמדה אליו גילתה סיפור אחר לחלוטין. הוא מדריך בשעות הפנאי בחוג לג׳ודו לילדים, שם גם הכיר מדריכת ג׳ודו רחבת כתפיים ועימה הוא מנהל רומן סוער. הרומן היה כל כך לוהט שהם לא הצליחו – ואולי אפילו לא ניסו – להסתירו. כשהיא התעמתה איתו הוא הודה מיד אבל אמר שלא בגללה עזב ושהוא מבולבל ולא יודע מה רוצה ומאמין שבקרוב הוא חוזר הביתה.

היא האמינה. והמתינה לו שישוב.

למה בחרה לבדוק ולהשקיע כספים בחקירה הפרטית היא לא הצליחה להסביר לי. לפעמים הצורך לדעת גובר על כל שיקול אחר.

את שלושת ילדיהם הוא כמעט לא ראה, מסביר לה שקשה לו להיות איתם בלעדיה, מגיע הביתה פעם בשבוע לכמה שעות ולוקח אותם בשבתות אחת לשבועיים. החוקרת אמרה שעם בנה בן ה – 8 של מדריכת הג׳ודו הוא דווקא מנהל קשר חם וקרוב ושהיא משוויצה שהילד קיבל אבא חדש.

בשלב כלשהו בתה בת ה – 14 התמוטטה נפשית. הפסיקה ללכת לבית הספר, וסירבה לצאת מהמיטה. שלושה ימים היא ניסתה לשכנע את הבת ללכת לטיפול פסיכולוגי אך זו סירבה ולא הפסיקה לבכות במיטה. היא התקשרה אליו וביקשה שיבוא והוא הגיע. להפתעתה הבת התחפרה עוד יותר במיטה, נשכבה כשפניה לקיר וסירבה להסתובב אליו או לדבר עימו. ״הוא תמיד היה אבא מדהים״ היא אמרה לי כשהסבירה עד כמה הופתעה מתגובת הילדה.

ואז כשהלך הילדה הסתובבה אליה ואמרה לה ״אני מקנאה בחברות שלי שמעריצות את אבא שלהן, אבא שלי בוגד מסריח״. ״יש לך אבא נפלא״ ענתה לה הלקוחה המדהימה שלי, ״למה את אומרת דברים כאלו?״.

זה המקום לציין שהיא מעולם לא שיתפה את הילדים בממצאי החקירה ולא אמרה לאיש אפילו ברמז שהיא יודעת שיש לו רומן לוהט. היא הרי המתינה לו שיחזור, וההמתנה הזו לא הסתדרה עם הרומן, שהודחק היטב.

התברר שהוא נהג לקחת את שלושת ילדיהם לפגוש את מדריכת הג׳ודו עוד לפני שעזב את הבית, שבשבתות הם שוהים עימו אצלה, ושהוא דרש מהם לא לספר לאמא כדי שלא תיפגע, כי הוא עדיין מאוד אוהב גם את אמא…

לא צריך להיות מומחה בפסיכולוגיה כדי להבין שנטל הסוד היה כבד מדי לנפשה העדינה של הנערה והביא להתמוטטותה, ורק שפרקה זאת, הסכימה להתחיל טיפול, והתאוששה.

השבוע הוא קיבל את יריית הפתיחה של הליך הגירושין.

מוסר השכל

תחוסו על נפשם של הילדים שלכם. לעולם אל תהפכו אותם לשותפי סוד אסטרטגיים נגד אימם או אביהם, זה יפורר אותם מבפנים, גם אם חיצונית לא יראו דבר. וגם עץ שמתפורר מבפנים יום בהיר אחד נופל.

מה שמזכיר לי את השאלה הפילוסופית הידועה – ״אם עץ נופל ביער ואף אחד לא שומע – האם הוא משמיע צליל״?

התשובה המדעית לשאלה היא לא, הצליל נוצר כשגלי הקול פוגשים את האוזן.

גם הילד שלכם יכול ליפול יום אחד ואף אחד לא ישמע אותו.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. קבוצת תמיכה

אחרי כמה סדרות של טיפולים זוגיים שלא עשו את העבודה כמו שצריך הוא הודיע לה שהוא רוצה להתגרש. היא דווקא סברה שאפשר לתת צ׳אנס ולנסות שוב אבל הוא היה נחוש וכשהיא קיבלה ממנו הזמנה ליחידת הסיוע היא הבינה שכבר אין על מה להילחם. התחלנו לנהל משא ומתן שהיה לא פשוט בכלל.

כמי שניהל הכל בחיים המשותפים הוא היה בטוח שהוא ינהל גם את הגירושין. בפגישת המו״מ האחרונה שלנו הסברתי לו שהוא אמנם יכול היה לנהל אותה בנישואין אבל הוא בטח לא יכול לנהל אותי בגירושין, ושכדי להגיע להסכמות ראויות הוא לא יוכל להכתיב תנאים.

בבית הוא הוציא לה את הנשמה על האמירה הזו, לא מבין כיצד היא אמרה לי שהוא מנהל אותה ולא מאמין לה שזו פרשנות שלי. היא בסך הכל סיפרה לי איך הוא מסרב לתלות את ציוריה על קירות ביתם, ואיך הוא בודק מה הביאה מהסופר ויום אחד הלך והחזיר חלק מהקניות שעשתה בטענה שקנתה יותר מדי ואין צורך להחזיק ״רזרבות״ בבית, וכן הוא החזיר גם חבילת טמפונים וסבון אינטימי…

כמו שאתם יכולים להבין, לא היה לה קל לחיות עימו בבית. מאחר שלא היא יזמה את הגירושין, היא התביישה תחילה לספר לקרוביה שהיא מתגרשת. בסופו של דבר בארוחה משפחתית עם הוריה ואחיה אליה הגיעה לבד וטענה שהוא חולה בבית היא החליטה לספר להם.

״כמו שמספרים לקרובים שמתחתנים ככה צריך לספר להם שמתגרשים״ היא הסבירה לי. ״גירושין הם לא כישלון. לא תמיד הנישואין יכולים להימשך, וזו לא בושה לפרק. אדם צריך לארגן לעצמו קבוצות תמיכה שיהיו שם בשבילו כשמתגרשים״.

וכך היא אירגנה לעצמה קבוצת תמיכה משפחתית וקבוצת תמיכה של חברות וקבוצת תמיכה בעבודה. עטופה בתמיכה יומיומית שזורמת אליה בווטסאפ, היא מצליחה לנהל ״שגרת גירושין״ טובה, ולהתמודד מצוין עם ההליך עצמו שמזמן לה לא מעט אתגרים אף על פי שעדיין מצוי בשלב המשא ומתן.

קבוצות תמיכה לגירושין – נסו את זה על מי שזקוק.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3. Game changer

מכירים את הזוגות הלא מאוזנים ? כאלו שצד אחד נותן הכל והצד השני זורק לקשר פירורים? אז ככה נראית הזוגיות שלהם.

היא עובדת כבר 25 שנים כבכירה במחלקה משפטית של גוף ציבורי גדול, הוא עובד כבר 6 שנים במשמרות בנתב״ג בצוות שאחראי על פריקת המזוודות מהמטוס, אך שנים שהוא עבד לסירוגין ולמעשה רוב חיי הנישואין שלהם הוא הגדיר עצמו ״בין עבודות״. כבר שנים היא מממנת את המשפחה כולה והוא מפקיד את משכורתו לחשבון נפרד ולא נותן שקל לא לה ולא לילדים.

היא גידלה אותם כמעט לבד – רופאים, מורים, חוגים, ימי הורים – הוא לא היה מעורב ולא היה לו מושג לא באיזו כיתה לומדים הילדים ולא לאילו חוגים הם רשומים. כך נהג גם כשהיה ״בין עבודות״ וגם כעת כשהוא עובד במשמרות ומשתדל לקחת משמרות ריווחיות במיוחד, וכאלו יש בסופי שבוע ובחגים. נמנע ממשפחתיות, הוא בוחר לבלות את ימיו על מסלולי הטיסה בנתב״ג ולהתרחק מהמסלול המשפחתי.

בשנים האחרונות אין ביניהם כל מגע והוא אפילו עבר לישון בחדר אחר. היחסים ביניהם נגמרו כבר מזמן וכשהיא דיברה עימו על פרידה הוא חייך בשלווה ואמר לה שהיא תצטרך לחלוק איתו כל שקל מחסכונותיה הנזילים והפנסיוניים. היא שתקה והחליטה לדחות את הקץ.

ואז הגאון פתח כרטיס באתר הכרויות. שלושת הנשים בצוות שלה הן גרושות שמבלות לא מעט באתרי הכרויות וחיש מהר הן נתקלו בו. כמובן שהפרופיל שלו הודפס ונשלח אליה. אחת הנשים התחילה לנהל עימו שיחות. דובבה אותו וכך הוא סיפר לה שזה עתה סיים רומן ארוך, שהוא פרוד שחי עם אשתו באותו בית ושכל שבוע הוא יוצא לשני דייטים. גם השיחה הזו הודפסה ונמסרה לה.

הוא לא לקח בחשבון את הכתובה, שנכתבה בנדיבות וביחס הפוך לחלוטין להתנהלותו במהלך הנישואין. מליון ש״ח הוא כתב לה בכתובתה. את הפרט הזה היא סיפרה לי בדרך אגב, בסוף פגישתנו ואחרי שאמרתי לה שאין דרך למנוע איזון משאבים ושהיא תצטרך בסופו של דבר לחלוק עימו את כלל זכויותיה הפנסיוניות.

זה game changer הסברתי בהתלהבות. גם אם לא תקבלי את כל המליון, עם ההתנהלות שלו יש סיכוי מעולה שתוכלי לקזז את סכומי האיזון אל מול סכומי הכתובה.

השבוע הוא קיבל הזמנה לפגישת מהות בבית הדין הרבני וצו לעיקול חלקו בדירת המגורים להבטחת כתובתה.

צו העיקול הזה טלטל אותו. הוא עשה סצינה בבית והיא חייכה ונפנפה בספר שלי. קארמה איז א ביץ, ענתה בשלווה, תקרא.