1. על קוצו של לייק

בגיל 55 ואחרי 32 שנות נישואין היא הכירה אותו יותר טוב מאשר את עצמה. כבר כמה שנים שיש קול בפאתי נשמתה שאומר לה שמשהו לא בסדר, אבל היא דאגה להשתיק אותו ולבחור לראות את העולם במשקפיים ורודים. כבר שנים שהיא לא עובדת ועסוקה בהתנדבויות בארגוני נשים. בעלה היהלומן דואג שלא יחסר לה מאום. ״יש לי חיים של מלכה״ היא סיפרה כשהגיעה לפגישת יעוץ, ״שמתגוררת בכלוב של זהב״.

לבעלה עסקי יהלומים חובקי עולם ובשנים האחרונות הוא מרבה לטוס ליפן שם מצוי מפעל יהלומים שהוא עושה שימוש בשירותיו. ״גיליתי שיש לו בת לוויה כבר חמש שנים״ הניחה על השולחן ביננו את סיבת פנייתה. ״יפנית?״ שאלתי ונזכרתי בסיפור דומה לפני שנים בו סם הבלש נשלח לעקוב אחרי הבעל היהלומן בסין וגילה חיים מקבילים עם סינית צנומה ויפת מראה. ״דווקא לא״ היא ענתה. ״ישראלית בת 25״…כן כן, צעירה בשנתיים מעמית בתם הבכורה בת ה – 27 ובת גילו של גיא בנם בן ה – 25.

״אני לא ישנה ולא אוכלת כבר שלושה ימים מאז שגיליתי״. היא תיארה איך הפייסבוק גילה לה שהוא סימן לייק על תמונה של בחורה צעירה. היא עשתה עליה מחקר קצר בפייסבוק ועל נקלה איתרה אותה גם באינסטגרם. עולם שלם ומאוד ברור נפרש בפניה. כל התמונות שבעלה שלח בקבוצת הווטסאפ המשפחתית הופיעו גם אצל אותה בחורה. החל מצילומי מנות במסעדות יפניות מוזרות וכלה בצילומי נוף מהקומה החמש עשרה בסוויטה של מלון היוקרה היפני, מהאונסן בפוג׳י ומרחובות טוקיו הסואנים. הוא לא הופיע באף תמונה אך באחת מתמונות האוכל היא זיהתה את ידו. כבר אמרתי לכם שהיא מכירה אותו יותר טוב מאשר את עצמה.

התמונה היתה מאוד ברורה תרתי משמע. צעירה בת 25 מתלווה לבעלה לכל נסיעותיו, יושבת עימו במחלקת עסקים ולנה עימו בסוויטות במלונות יוקרה. וזה ככל הנראה רק קצה הקרחון. הקול הקטן שדיבר אליה מתוך נשמתה – אינטואיציה שמו – לא טעה. ההחלטה להתגרש היתה מיידית, כואבת ומלאת פחדים.

הפחד העיקרי שלה סבב סביב ירידה משמעותית ברמת החיים. ליזה ניקולאס אומרת שפחד הוא רגש שבא להראות לנו על מה אנחנו צריכים לעבוד. את תהיי אשה עשירה הבטחתי לה אחרי שהבנתי את מצבת הנכסים המשפחתית, ותוכלי לבחור איך לנהל את חייך. כל האפשרויות פתוחות בפנייך – לחזור למעגל העבודה, להקים עסק, להשקיע את הכספים שיהיו לך כדי לייצר לעצמך הכנסה פאסיבית או לחיות מהם ברמת החיים שתבחרי. היא הביטה בי והנהנה בחיוך, ״איתו אני בטוח לא נשארת. הידיעה שהוא מתעסק כבר שנים עם ילדה צעירה יותר מהבת שלנו ושמתאימה להיות חברה של גיא הבן שלנו מעוררת בי חלחלה ובחילה״.

מתיאור יחסו לכסף והתנהלותו השתלטנית והרכושנית היה לי ברור שזה לא יהיה קל. ואכן, הוא יכחיש הכל ולא שיתף פעולה עם החלטתה להתגרש, טען שהיא חולת נפש ופרנואידית, וזרק את ההזמנה מבית המשפט לפח. השבוע הוטלו עיקולים על כל נכסיו ואז הוא התרצה והסכים להתחיל לשתף פעולה ולנהל מו״מ.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. state of mind

שני לקוחות – שניהם אבות ראויים, אותה עורכת דין – אני, אותה שופטת (שקשה מאוד עם אבות), אחד קיבל השבוע החלטה מעולה והשני קיבל השבוע החלטה פחות טובה. בהחלטה הטובה השופטת אימצה את הסדרי השהיה של האב עם ילדיו כפי שהומלצו בתצהיר ועל אף התנגדותה הנחרצת והעיקבית של האם, ובהחלטה הפחות טובה קבעה השופטת הסדר מצומצם יותר מזה שהומלץ בתסקיר פקידת הסעד.

כלומר רוב המשתנים המדידים – זהים : שניהם גברים, אותה שופטת, אותה עורכת דין, אצל שניהם מתנהלים הליכים ארוכים ולא פשוטים. אז איך זה קרה ? או, טוב ששאלתם. הלקוח הראשון בעל סטייט אוף מיינד חיובי – גם כשהמצב קשה, הוא מוקיר תודה, הוא לא מתלונן והוא באנרגיה טובה. השני לעומת זאת – מתוסכל ולא מפסיק להתלונן. לפעמים בצדק לפעמים ממש לא בצדק, אך דבר אחד ברור הוא מדיף אנרגיה שלילית לא נעימה. בעיני זה ממש מדעי – הסטייט אוף מיינד של הלקוח הוא בעל השפעה מהותית על התיק, קחו את זה בחשבון כשאתם מנהלים הליך משפטי. ובכלל בחיים. חוק הקארמה קובע שהמילים, המחשבות, המעשים והכוונות שלכם ישפיעו על התוצאות – תהיו בטוב תקבלו טוב. תהיו ברע, תגלו שקארמה איז א ביץ.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3. 22 דברים שלמדתי ב – 22 שנותי כפרקליטה

מחר אני חוגגת 22 שנה מיום קבלת רשיון עריכת הדין שלי. כשאני מביטה לאחור אני נדהמת מהדרך הארוכה שעשיתי. אז בנובמבר 1997, לא יכולתי לחלום את מה שכבר השגתי היום…הייתי צעירה בת 28 וקצת, אמא לתינוקת שהנקתי והקראתי לה חוקים כשלמדתי למבחני הלשכה, לא יכולתי לדעת שבשנת 2019 אותה תינוקת תגדל להיות אשה צעירה ומבריקה, שהיא תתקבל בקלות נטולת מאמץ לפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ואז תחשוב שמשפטים זה לא מספיק מאתגר ותבחר ללמוד גם חשבונאות. לא יכולתי לדעת שיוולד לי עוד ילד מדהים, שאהפוך לפרקליטת צמרת, שאעסיק צוות כל כך גדול, שאכתוב ספר, שאעזור לאלפי אנשים, שארוץ מרתונים, שאטפס לקילימנגרו, שאתגרש, שאת אהבת חיי אפגוש רק בגיל 37 ושאתחתן שוב בניו יורק בטקס שנראה כמו בסדרת טלוויזיה…לא יכולתי לדעת שאתייתם מאמי האהובה בגיל 40 שאאבד את ניב אבי ילדי בגיל 50 וגם היום אני לא יודעת מה החיים עוד מזמנים לי, מקווה שרק טוב.

ומה בכל זאת למדתי ?

1. יש לי עוד הרבה מה ללמוד, ואני משתדלת ללמוד כל הזמן.

2. מאחורי קירות התא המשפחתי מסתתרות מפלצות, שכמעט בלתי אפשרי לראות מבחוץ. אם המפלצת משתלטת לכם על החיים – תברחו.

3. הפחד מהלא נודע משתק – אבל פחד הוא רגש הישרדותי שמטרתו לעזור לנו. כשנדע ממה בדיוק אנחנו מפחדים, נוכל לטפל בפחד.

4. אסטרטגיה טובה יכולה לשנות לחלוטין את תוצאת התיק.

5. גם הסטייט אוף מיינד – של הלקוח יכול להשפיע לגמרי על תוצאות התיק. לא פשוט לעזור לאנשים עם אנרגיה שלילית, תזכרו זאת היטב.

6. הלקוח שלי לא תמיד צודק, ובכל זאת אני אעשה כל מה שאני יכולה כדי להוציא אותו הכי טוב שאני יכולה.

7. השופטים הם גם בני אדם – הם יכולים לטעות, הם יכולים להחליט עם הלב, הם יכולים להחליט בלי הלב, הם יכולים להיות אטומים או צודקים מאוד – תלוי באיזה צד אתה נמצא.

8. והכי טוב – להגיע להסכם רגע לפני שנותנים להם להחליט. לא תמיד זה אפשרי.

9. בין כתלי בית המשפט ומאחורי הדלתיים הסגורות נאמרים דברים שנשארים רק שם, מומלץ לא לקחת שום דבר באופן אישי.

10. מי שלא אוהב את עבודתו – שיעשה הסבה. אני לא מאמינה שאפשר להצליח במשהו שאתה שונא לעשות (מיועד לכל אותם עורכי דין שמתהדרים בשנאה למקצוע).

11. אני אוהבת את העבודה שלי – החל מקבלת הלקוח וההבנה לאן הוא רוצה להגיע, עבור דרך התווית הדרך – בניית האסטרטגיה המשפטית, הליווי שלו בתקופה כל כך קשה וכלה בהבאתו ליעד אליו כיוונו. .

12. אבל הכי הכי אני אוהבת דיונים בבית המשפט.

13. ובמיוחד חקירות נגדיות. לדעת לחקור זו אומנות בפני עצמה, שיש לה שימוש לא רע גם מחוץ לכתלי בית משפט…

14. כדי להצליח במקצוע צריך להיות יסודיים, חריפים, לדעת להבדיל בין עיקר לטפל, לראות את התמונה כולה, להכיר את המצב המשפטי על בוריו, וחייב להיות גם x פקטור, שאי אפשר להגדירו במילים אבל אחרי 22 שנה יש לי יכולת לזהות אותו די מהר.

15. צריך גם נכונות לעבוד קשה, וחריצות וצריך לעבוד עם הנשמה.

16. קנאה, צרות עין, נטירת טינה וחוסר יכולת לפרגן הם רגשות רעילים, תעשו מה שאתם יכולים כדי להימנע מהם ולהתרחק מאנשים רעילים.

17. תובנה מהטיפוס לפסגת הקילימנגרו – בדרך למעלה צריך להיפטר ממשקל עודף שסוחבים על הגב. תבדקו היטב את מה ואת מי אתם סוחבים על הגב, והאם נכון להמשיך לעשות זאת.

18. ועוד משהו – הדרך למעלה היא איטית, צעד צעד, וצריך לרדת כדי לעלות, וללכת בשבילים לא סלולים, עד שמגיעים למעלה. אין קיצורי דרך.

19. היכולת לסלוח היא כוח על, אני מתרגלת אותה כל יום. למעשה הסליחה היא פילטר מדהים לניקוי רעלים מהנשמה.

20. חברויות אמת יכולות לצמוח גם מתוך יריבות משפטית. חברים שחשבתם שיהיו שם לנצח, יהיו שם רק כל עוד זה מתאים, שום דבר לא נמשך לעד.

21. קארמה איז א ביץ – תעשו טוב, תחשבו טוב, תתכוונו לטוב – ובסוף יהיה טוב.

22. קודם כל תהיו בני אדם, אבל את זה אמא שלי לימדה אותי כבר לפני 40 שנה…