1. אשמאי זקן

כבר שלושים שנה שהם ביחד, ובגיל 83 הוא עדיין פעיל מאוד. השנים שחלפו לא רק שלא ריככו אותו אלא הוסיפו קווי אכזריות לאישיותו. ידוע שהשנים וכוח המשיכה עושים שמות לגוף, דעו לכם שגם לקווי הגבול בנשמה. רוע שטמון בנשמה משחר הנעורים וגודר בגבולות תלויי תרבות ונימוס עשוי להתגלות במלוא כיעורו לעת זקנה.

הסכם הממון שנחתם לפני כמעט שלושים שנה וקבע הפרדה רכושית מוחלטת, שחרר ממנו את אותו רוע תוך שהוא סבור שבשל תלותה הכלכלית בו ועול שנותיה, הכל מותר.

שנים שהיא מטפלת בו ודואגת לכל צרכיו וסרה למרותו ומשתדלת לרצותו ולספקו, ולנקות, ולכבס ולבשל ממיטב מטעמיה, ולטפח בית לדוגמא, והוא השיב לה בהתעללות. שנים של התעללות. גם מינית. כך לדוגמא הוא הורה לה לישון ערומה וכשסירבה גזר במספריים את כל כותנות הלילה שלה וכעונש חדל לגעת בה. אני מקנאה בכלב שמלטפים אותו, אמרה בהשלמה. ובסוף הגיע הקש ששבר את גבה. בגלל שלא הספיקה לכבס לו את החולצה שרצה, הוא אמר לה בקול קשה שהיא קנה רצוץ, פרצוף תחת, זקנה בלה, ושהוא ממשיך להתגורר עימה רק כי הוא מרחם עליה. זה הספיק.

השפלות היא יכולה לספוג, רחמים לא. היא החליטה לעזוב. על אף החרדה הכלכלית. כשאי אפשר לשאת יותר הולכים גם במחיר פת לחם חרבה.

את זה הוא לא צפה. שנים של זוגיות שמורכבת מהתעללות שלו וספיגה שלה הקנו לו את הביטחון שהיא תשאר שם תמיד. תטפל, תארגן, תבשל ותספוג. הוא נחרד מהמחשבה שהיא רוצה ללכת. זימן את שלושת בנותיו שכבר שנים רואות אותה סופגת ואינן מבינות איך היא לא נשברת ונשארת. הן אמרו לו את שראו. האכזריות עוברת בתורשה והן לא חסכו ממנו מילים. אמרו שאף אחת לא היתה סובלת אותו, את אדנותו, פיו חסר המעצורים ואופיו הקשה. אתה צריך לנשק לה את הרגליים כל יום שסבלה אותך, סיכמה בתו הצעירה והמועדפת עליו.

בעצה אחת נשלחה הבת הצעירה לשוחח עימה ולשכנע אותה להישאר. אני רוצה לשנות את הסכם הממון היא אמרה. אני רוצה שידע שאני לא נשארת איתו מפחד כלכלי. בגיל 70 אני רק רוצה חיים טובים ושקטים בכתה, ושידע שאם ידבר אלי ככה אני אלך והוא יצטרך לקנות לי דירה ולדאוג לי כל החיים.

השבוע נחתם הסכם ממון חדש שסעיפיו טומנים בחובם סידור כלכלי כזה שאמור מצד אחד להבטיח שהיא תוכל ללכת בכל עת, ומצד שני לגרום לו לחשוב פעמיים לפני שהוא משחרר את חרצובות לשונו ומסיר את גבולות נשמתו.

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

2. קארמה מגיל 21

לפני עשור הוא תפס אותה בוגדת לראשונה. סלח, ברור שסלח. הוא שייך לרוב הסולח, לרוב שמוכן להתעלם מהמעידה כדי לא להרוס את אשליית המשפחה היפה, בשביל שני הילדים הצעירים, ובכלל

העובדה שהיא בגדה לא הפחיתה את אהבתו אליה. היא נשבעה שזו מעידה חד פעמית, ואחרי חודשיים של מייקאפ-סקס סוער היא הרתה בשלישית. ההריון שימח את שניהם מאוד, משוכנעים שהילד השלישי יהיה המנעול שיסגור את דלת נישואיהם בפני זרים שחותרים תחת יסודות ביתם, שמכאן ואילך הכל ילך וישתפר.

חלף לו עשור והוא חש שמשהו לא בסדר. לבדוק מה היא עושה הוא יודע היטב, והוא בדק וגילה שההיסטוריה, גבירותי ורבותי. חוזרת. במדוייק. עם אותו אחד. חצי שנה הוא עקב אחריה מקווה בכל ליבו שהרומן יסתיים והוא לא יצטרך לפוצץ את העניינים. הסבלנות שגילה נבעה רק מפחד, פחד שהפעם היא תרצה ללכת. בינו לבינו הוא היה מוכן לשוב ולסלוח אם היא תלחם עליו. היא צריכה להתאבל על המאהב או על המשפחה, לבחירתה, אמר לאחיו, אך לא מצא את העוז לאפשר לה לבחור. אז הוא איפשר לה להינות משני העולמות ומהאשליה שהוא לא יודע כלום, והרי ידוע שמה שלא יודעים – לא כואב. ואז היא טסה לפריז לנסיעת עבודה, והוא ידע שהיא לא טסה לבד. שלושה ימים הוא היה לבד עם שלושת הילדים ולא הפסיק לרגע לדמיין אותה ואת המאהב עושים את פריז. כשחזרה שיחרר את כל תסכולו ודרש שתבחר מיד.

חלפו חמישה חודשים מתישים. היא אמרה שהיא מבולבלת, שצריכה לחשוב, שלא מוכנה לוותר עליו ועל המשפחה ושצריכה עוד זמן כדי להתנתק מהמאהב. בינתיים יצאה שלוש פעמים בשבוע ושבה הביתה לפנות בוקר. זו היתה תקופה רווית מריבות ובכי ובאחת מהמריבות היא הכריזה שהם פרודים ואיש איש הטוב בעיניו יעשה. היא התכוונה רק לעצמה, אבל הוא הכיר מישהי והתחיל לצאת עימה. כשהיא שאלה ספק שואלת ספק מקניטה, הוא ענה בלי להסתיר, שיש אשה אחרת בתמונה. היא יצאה מדעתה. באחד הערבים נסעה אחריו בערב, ראתה לאן הוא נכנס ונקשה בדלת.

האשה שפתחה לה את הדלת נראתה לה מוכרת. אני מחפשת את בעלי אמרה. כנסי בבקשה פתחה האשה המוכרת את הדלת לרווחה. אנחנו מכירות שאלה? מכירות היטב לצערי נאנחה האשה הזרה. בינתיים הוא עמד נבוך בחדר והביט בשתי הנשים – זו שרוצה אותו לעצמה וזו שרוצה אותו למשפחתה ורוצה גבר אחר לעצמה. אני אזכיר לך אמרה האשה הזרה. אהוד כהן. היא מיד ידעה. את היית ארוסתו – ספק קבעה ספק שאלה. כן, ענתה האשה הזרה וכשהיינו בנות 21 את ניהלת איתו רומן חודש לפני החתונה, גרמת לו לבטל את החתונה ואחרי חצי שנה זרקת אותו. היא לא ענתה. הביטה בבעלה וביקשה שיחזור עימה הביתה. הוא ביקש ממנה בנימוס לעזוב, זה נגמר הוא אמר. סיימתי להילחם עליך, הבנתי שלעולם תרצי את מה שאסור, פעם בוגדת תמיד בוגדת. היא שתקה והלכה, וכעבור יומיים הוא קיבל בדואר בקשה ליישוב סכסוך שאותתה לו שדבריו התקבלו ושהוא בחר עבורה. השבוע הם חתמו על הסכם גירושין. כשהם יצאו מבית המשפט היא ראתה אותו חבוק בזרועות האשה האחרת.

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

3. דיון הוכחות

5 דברים שצריך לדעת כשחוקרים בחקירה נגדית

1. לטפח זכרון חד (לטווח קצר לפחות) ויכולת לחשוב במהירות הבזק ;

2. לא להיצמד לשאלות שהכנת – לזרום עם התשובות;

3. לא לוותר לעד שלא עונה על השאלה – להחזיר אותו לתלם שוב שוב (רוטווילר?);

4. לא לשאול שאלה שלא יודעים מה תהיה התשובה עליה;

5. להכין מראש את כל התשובות האופציונליות והשאלות שיבואו בעקבותיהן;

נשמע מסובך? אכן מסובך ואין ספק שחקירה נגדית טובה היא בגדר אומנות.

טוני רובינס אמר לא אחת ש –

Repetition is the mother of skill

אחרי שני עשורים של חקירות נגדיות באולמות בית המשפט בכל רחבי הארץ, אצל שופטים ערניים יותר וערניים פחות, עדים קשים לפיצוח ועדים יותר קלים, שקרנים גדולים ודוברי אמת לאמיתה, אני יכולה לומר גם שפיתחתי מיומנות לא רעה וגם שלמדתי להפיק מכך עונג רב.

אחרי 8 שנות חיים משותפים הם רבים כבר שנתיים על כסף – רכוש ומזונות, את ההורות הם דווקא חולקים בחלקים שווים למרות שהוא לא מחליף עימה מילה. השבוע התקיים דיון הכחות, ולא מעט עדים נחקרו בחקירה נגדית.

הוא הביא את אימו בת ה – 70 שתעיד בעניין מקור הכספים מהם נרכשה במהלך החיים המשותפים הדירה שרשומה על שמו. הדירה שלו דווקא אינה עומדת למשפט כי היא לא ביקשה ממנו דבר והוא מתעקש לנהל הליך על דירה שנרכשה על ידי אביה עוד טרם היכרותם ונרשמה על שמה

אז אימו נחקרה וסיפרה שמאמינה לילדים שלה ולא מחתימה אותם על הסכמים, ואז הציגה ״הסכם הלוואה״ שנחתם ביניהם וסיפרה שהילוותה לו את כל הכסף לדירה, הודתה שהחתימה אותו על הסכם ההלוואה בגלל הליך הגירושין, טענה שלא תסתפק בהחזרת ההלוואה ושבעצם כל הדירה שלה, שהעבירה לו הלוואות כשהיה במצוקה כלכלית אבל לא זוכרת מדוע העבירה 20,000 ₪ לחשבונו כשהיה ביתרת זכות של 150,000 ₪, שלא יכול לקחת משכנתא כי הוא עוד נשוי בתעודת זהות למרות שהם בכלל ידועים בציבור, שאין לו כסף להחזיר להם את ״ההלוואה״, אבל שלא מסכימה למכור לי את הדירה כי היא בעצם שלה. הללויה.

ואז האשה נחקרה. ליבי יצא אליה כשעמדה על דוכן העדים בשמלתה הכחולה ועיניה הכחולות והדומעות וענתה תשובות כנות ומרגשות וכשלא זכרה תאריך כלשהו עליו נחקרה אמרה שהוא האיש עם הזכרון ושהוא זכר בכל ארוע איזו שמלה לבשה. כי הוא הסתכל עליך אמרה לה עורכת הדין שלו. כן, היא ענתה עם דמעה בעין, ואני אהבתי אותו בחזרה.

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

לכאורה חזרנו לחיים, לתפקוד מלא בבית ובמשרד. לכאורה. לאמיתו של דבר הבכי נמצא שם תחת קרום דק של שגרה רגילה, שנסדקת מכל מילה, מכל תזכורת לאובדן הגדול. ולפעמים אני קמה עם פנים רטובות ויוצאת לרוץ, כי בסוף הריצה היא הטיפול הכי טוב… היינו אתמול בהופעה של שלמה ארצי, כמעט כל שיר סדק את המעטה וסחט ממני דמעות. והכי דמעתי כשהוא שר – לילה לילה לא שקט,ואתה מת…