1. הלוחש לסוסים

במהלך כל הפגישה היא לא הפסיקה לבכות. ניכר עליה שהיא נמצאת בעיצומו של משבר קשה ושאינה מצליחה לחשוב בבהירות. אט אט היא חשפה טפח ועוד טפח ממציאות חייה והותירה אותנו נדהמות.

במבט ראשון מדובר בזוג נורמטיבי, הוא מנהל סניף של חברה להשכרת רכבים והיא מורה להיסטוריה. בדירת 5 חדרים מרווחת בשרון הם מגדלים את שלושת ילדיהם ואפילו צירפו לאחרונה למשפחה כלב.

אחרי 12 שנות נישואין היא עדיין אהבה אותו בכל ליבה, אצלו לעומת זאת זה נגמר כבר בשנה הראשונה. הוא בנה לעצמו יקום מקביל, אפל, בו אפשר להגשים את כל הפנטזיות ולממש את כל הסטיות. לזכותו יאמר שהוא היה טוב במה שעשה ולכן הצליח להסתיר במשך שנים את היקום המקביל שפיתח לעצמו, והיא לא חשדה בדבר. כמות האנרגיה שיש להשקיע בניהול חיים בשני יקומים מקבילים, מעייפת גם ספורטאי סיבולת, ובוקר אחד העייפות הכריעה אותו והוא לא הקיץ מצלצולו של השעון המעורר. כשקם שעה וחצי לאחר מכן יצא מהבית בחופזה, טרוד ושכח לומר לה שלום. היא נכנסה לחדר השינה ומשהו אמר לה לפתוח את הארון שלו. היא אפילו לא ידעה מה היא מחפשת אבל מצאה תיק שלא הכירה וכשפתחה אותו נדהמה לגלות שלל אביזרים שאינם משאירים מקום לספק. הכל כולל הכל. רק תדמיינו. היא נסעה למקום העבודה שלו, נכנסה לחדרו, הניחה את התיק על השולחן ואמרה – נראה לי ששכחת משהו.

הוא החוויר, שפתיו הכחילו ופרקי אצבעותיו אחזו בתיק כטובע בקנה קש. ׳זה לא שלי׳ הוא אמר. ׳יעקב, אני רוצה לדעת הכל׳ היא ענתה. בהתחלה שתק ואז עלה על פניו חיוך שטני. שבי הוא אמר והתחיל לתאר בפירוט רב את מעלליו בשנים האחרונות, את הנשים, המועדונים, הסטיות, לאן הלך עם התיק ומה בדיוק עשה. כשסיים אמר לה שאוהב אותה, ולא רוצה לפרק את המשפחה, ושהוא מרגיש הקלה ששיתף אותה, ויודע שיוכלו להתגבר על המשבר…

עולמה חרב עליה. התיאור המפורט כמו גם ההבנה שהוא חי שנים ביקום מקביל, שהוא חסר מעצורים ושהוא סבור שניתן לספר לה ולהמשיך הלאה, הביאו אותה למסקנה שהוא פסיכופט ושהיא חייבת לברוח. זה לא היה קל. כשהוא הגיע הביתה הוא לחש לה מילות אהבה, והיא חשה שמילותיו הן כמו משקולת שמחוברת לרגלה ומונעת ממנה לעזוב. הילדים הוא לחש, את לא רוצה לפרק להם את החיים…אני אוהב אותך, לחש באוזנה וחייך חיוך שטני.

בסוף הגשנו מטעמה בקשה לישוב סכסוך והוא קיבל ממני מכתב שמזמין אותו לנהל משא ומתן. הוא זעם, קילל אותה, את אחותה ואותי בקללות נוראות, איים שיעמיד סוללת עורכי דין שתראה לנו מה זה, ומדי פעם הפסיק ולחש באוזנה שהוא אוהב אותה ורוצה שלום בית…היא נעה בין אהבתה אליו, רגש שלא ניתן לקטוע באבחה אחת, לבין ההבנה שהיא חיה עם פסיכופט וחייבת לברוח. הלחישות והחיוכים השטניים לצד האיומים הקשים, הקללות והצעקות היו קשים מנשוא עבורה. על הסכם לא היה מה לדבר והוא איים שייקח לה הכל.

כשהבין שאין דרך חזרה,שכר עורכת דין שתנהל עבורו משא ומתן. יומיים לפני פגישת המו״מ היא הגיעה לפגישה במשרד וסיפרה כבדרך אגב שהיא מצאה מצלמה סמויה בחדר השינה ושהיא מפחדת לגעת בה. ביקשתי שתפרק את המצלמה ותביא אותה למשרדי. הוא ישתולל היא אמרה. כשהוא ישמע שהמצלמה אצלי הוא ירגע, ואולי התיק יגמר. למחרת הוא לחש באוזנה, איפה המצלמה אשתי האהובה. אצל רות היא ענתה. הוא החוויר. היא תלך למשטרה הכלבה הוא התחיל לצרוח. היא לא ענתה. לפגישת המשא ומתן הוא הגיע שקט ורגוע, נתן לעורכת הדין שלו לעשות את עבודתה, והיא דיברה לעניין. תוך שעה וחצי סגרנו את כל העניינים הפתוחים וההסכם נראה קרוב ובר הישג. יש לי רק תנאי אחד הוא אמר – תחזירי לי את המצלמה. ביום שתעזוב את הבית, לאחר חתימת ההסכם – תקבל את המצלמה הבטחתי.

2. המחטט בפחים

בניגוד ללקוחה הקודמת, הלקוחה הזו הגיעה כשהיא נחושה להתגרש. היה לה קשה להסביר למה, והיא ענתה לכל שאלותי במשפטים קצרים, מקצצת במילים. קשה להסביר, היא אמרה. הוא דואג לי אבל משתלט לי על הנשמה ואני לא יכולה יותר לחיות ככה, אין לי אוויר. אני לא רוצה שידאג לי, אני לא רוצה שיעטוף אותי ואני לא רוצה שיתן לי הוראות יותר. כשהיא אמרה לו שרוצה להתגרש, הוא לא היה מוכן לזה, והודיע לה שהם יתגרשו כשיתאים לו, ושהיא לא תקבע.

מסתבר שהוא חולה במחלת שליטה קיצונית- הוא מכתיב לה רשימות קניות מפורטות גם כשהוא בחו״ל, מתקשר לשאול באילו בגדים הלבישה את הילדה ומה נתנה לה לאכול, ומוודא שלא נכנס שום ג׳אנק הביתה, ושהילדה אכלה בדיוק לפי התפריט. כששב מנסיעות עסקים נהג לחטט בפח כדי לוודא שלא נכנסה חבילת במבה הביתה, והיתה לו עמדה אפילו לגבי מותג הטמפונים שרכשה בסופר. והכל מתוך דאגה ואהבה. הייתי אשה עצמאית וחזקה, ואני לא מאמינה שאחרי 7 שנות נישואין מישהו מכתיב לי את החיים ומנהל לי את הנשמה היא אמרה.

לשאלתי האם ניסו טיפול זוגי היא השיבה שהם הלכו לשלוש פגישות, אבל כשהיועץ לא הסכים איתו וניסה להסביר לו שהוא חייב לשחרר שליטה, הוא החליט שהיועץ אידיוט ושהם לא צריכים שום יעוץ.

בסופו של דבר היא קיבלה את ההחלטה אחרי מריבה נוראית שהתרחשה אחרי שחיטט בפח האשפה וגילה שהיו אצלה חברות ושהן העזו להזמין מגש של פיצה משפחתית. התקף הזעם בו לקה גם על כך שפיצה עברה את מפתן דלתם וגם על כך שהיו אצלה חברות והיא לא עדכנה אותו מראש, היא קשה במיוחד. צרחות, קללות, איומים, והכל בשל חטא הפיצה. היא תיארה איך יצאה מהסיטואציה והביטה עליה מהצד. היא ראתה אשה מוכה, מושפלת, מבוהלת, מישהי שהיא לא מכירה, ובאותו רגע קיבלה את ההחלטה.

3. 50 שנותי

ביום חמישי מלאו לי חמישים. הייתי עצובה ביומולדת הזו, אך מוקפת אהבה ועטופה במאות ברכות בכל המדיות, ובספר אחד מיוחד שנוצר ביד אומן וילווה אותי כל חיי ובו תמונות ילדותי והברכות שכתבו לי ביד אוהבת אלו שקרובים לי ביותר. לעצמי אני מאחלת לחגוג ימי הולדת רבים ושמחים יותר, מוקפת בכל אהובי, בריאות ואריכות שנים, שניהם אינם מובנים מאליהם בימים טרופים אלו.

לפעמים נראה לי שהחיים הם קלישאה אחת גדולה, אבל גם ממרום 50 שנותי אני חיה ככה את חיי, לא מפחדת מקלישאות, לא מתנצלת עליהן, קבלו –

1. הלב תמיד מנצח – לפני עשור השכל והלב שלי רבו, הלב ניצח ואני הרווחתי אהבה גדולה;

2. עדיף לאהוב אהבות ענקיות ולהיפגע מלשמור על הלב;

3. תנו באהבה – אל תחששו שידפקו אתכם, שירמו אתכם, תנו בלי לפחד;

4. כי כמה שתתנו יותר, יהיה לכם יותר, מנסיון;

5. תוותרו – אל תתעסקו בקטנות, אל תתחשבנו על שטויות, אל תהיו עסוקים בלהיות צודקים;

6. אל תוותרו – לעצמכם, כי אם תוותרו לא תדעו למה באמת אתם מסוגלים;

7.תסלחו – הסליחה משחררת;

8. אבל תלמדו את הלקח ותגדלו.

9. קחו אחריות – אף אחד לא אשם בצרותיכם, זה הכל עליכם.

10. הכל תלוי באנרגיה שלכם. לקוחות עם אנרגיה רעה שבטוחים שהכל נגדם – מפסידים, גם כשברור שהם אמורים לנצח.

11. לפעמים צריך לקחת החלטות קשות בחיים – כמו לפטר מישהו שאוהבים, או להתרחק מאנשים צבועים גם אם נחמד לך בחברתם.

12. הרבה אנשים ילוו אותך בחייך, המשפחה הקרובה תמיד נשארת, אל תקחו את הקרובים לכם כמובנים מאליהם, יום אחד הם פשוט יכולים לא להיות כאן יותר.

13. תעריכו את מי שמתאמץ עבורכם, את מי שנותן לכם, את מי שאתם חשובים לו.

14. תכירו תודה על מה שיש לכם.

15. פרופורציות – לא כל דבר הוא ״סיוט״, ״אסון״, ״טראומה״ וכיוצ״ב – מילים שפתאום השימוש בהן חוטא למשמעותן האמיתית.

16. החיים הם אוסף של חוויות, אל תתביישו לחיות בעוצמה.

17. ציניות מרעילה. אנשים ציניים בדרך כלל מסתירים כאב מאחור. אסף קורא מה אני כותבת ואומר שציניות זו אופציה ולא צריך להוציא את הכאב בכל מקום.

18. אל תזלזלו בבריאות שלכם גם אם אתם ספורטאים. ברור כן?

19. אל תאבדו את ההתלהבות.

20. אל תשכחו להרגיש. בעוצמה. גם אם הלב עטוף בשכבות הגנה, תלמדו את עצמכם להרגיש;

21 . בוטוקס זה לא בושה.

22. סטנדרט גבוה כדרך חיים.

23. וכשהגעתם ליעד תעלו את הסטנדרט ותציבו יעד חדש;

24. אל תשכחו להיות בני אדם;

25. קארמה איז א ביץ. לגמרי.