1. עבירה פלילית

הם התגרשו לפני כמה שנים, גירושין קשים שסבבו בעיקר סביב מלחמת משמורת על בתם הפעוטה, שהיתה בבת עינה, ושכל שעה במחיצתה היוותה עילה לריב משפטי.

בסופו של דבר, וכמו ברוב המקרים, הם הגיעו להסכם, מאולץ משהו, כששניהם כבר שבעו מהליכים משפטיים וכשהשופטת הבהירה להם שאם ימשיכו ככה היא תמנה לילדה אפוטרופוס לדין. האיום עבד. המחשבה שאדם זר ייצג את האינטרסים של ילדתם ויתערב במלחמתם, זעזעה את שניהם באותה מידה וגרמה להם להגיע להסכמות.

חלפו מאז ארבע שנים. הילדה כבר בת 7 ועדיין נקרעת בין הוריה, ששניהם שונאים אחד את השני יותר מאשר הם אוהבים אותה. ואיך הגעתי למסקנה העגומה הזו? תשמעו סיפור.

האמא התקשרה אלי השבוע וסיפרה לי שזומנה לחקירה משטרתית, סירבו לומר לה למה ומי מתלונן ודרשו שתגיע תוך כמה שעות. היא נדהמה. מדובר ברופאת משפחה, סופר-נורמטיבית, שלא העלתה על דעתה מה יכול להביא את משטרת ישראל לזמנה לחקירה. היא חשדה שהאב, עו״ד ממולח, קשור לעניין, ועדיין לא ידעה מה יכולה להיות העילה להגשת תלונה נגדה.

כשהיא הגיעה לחקירה הסתבר שהוא הגיש תלונה על רישום הילדה לחוג בלט בניגוד להסכמתו, בטענה שלפי ההסכם כל החלטה משמעותית בענין הילדה צריכה להתקבל על ידי שני ההורים.

לרוע המזל החוג מתקיים באחד מימי הסדרי השהיה עימו ומסתיים רבע שעה אחרי שהילדה צריכה להיות אצל אביה, האם הודיעה לאב שהילדה רוצה להשתתף בחוג בו משתתפות גם כמה מחברותיה ושהוא יכול לבוא לקחת אותה מהחוג או שהיא תביא לו אותה באיחור קל. הוא סירב, הודיע שלא מוכן להפסיד רבע שעה עם הילדה ושמבחינתו אין הסכמה לרישום הילדה לחוג.

האמא, שלא רצתה לאכזב את הילדה מחד, ולא רצתה לומר לה שאביה מתנגד לו בשל רבע שעה איחור מאידך, רשמה את הילדה לחוג למרות התנגדות האב.

האב המתוסכל שכנראה שונא את האם יותר מאשר הוא אוהב את הילדה, מצא דרך מעולה לפתור את המשבר, והגיש תלונה במשטרה. משטרת ישראל, שלא מצליחה לפענח מקרי פשע לא פשוטים, מצאה את התלונה כראויה לבירור על חשבון משלם המיסים. האם, כאמור זומנה לחקירה, נחקרה במשך שעה וחצי, ושוחררה רק לאחר שצולמה בשלוש זוויות ונלקחו ממנה טביעות אצבעות. טראומה.

אם הסיפור הזה נותן רעיון למישהו להגיש תלונות הזויות למשטרה, שיחשוב שוב. החוק השלישי של ניוטון קובע שכאשר גוף מפעיל כוח כלשהו על גוף אחר, הגוף האחר יפעיל כוח השווה לו בעוצמתו אך מנוגד בכיוונו על הגוף הראשון. הפעולה והתגובה הם שני כוחות שווים ומנוגדים הפועלים על שני גופים שונים, לכן אין הם יכולים לבטל זה את זה אף על פי שסכומם הווקטורי הוא אפס. ובעברית – התגובה תגיע, והיא תהיה שווה לה בעוצמתה.

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

2. הצוואה

הם שני אחים בשנות ה 70 לחייהם, משפחה קטנה, גלותית ומאוחדת. האחות נישאה והקימה משפחה, ארבעה ילדים ותשעה נכדים והאח נותר רווק כל חייו ובעשור השישי לחייו הכיר אשה טובה, עבר לחיות עימה, וידע עדנה. שנים הם חגגו יחד את כל החגים, שוחחו כל יום בטלפון והאחות דאגה לאח שלא יחוש בדידות, הזמינה אותו לכל ארוחה משפחתית ודאגה לציידו בקופסאות מלאות אוכל בשובו לביתו.

האחות דווקא פירגנה לאחיה הרווק ושמחה בשבילו על הזוגיות המאוחרת, אך החלה לחשוש לרכושו. תעשה צוואה הפצירה בו, תדאג שהכסף שירשת מאבא ואמא יגיע לילדים שלי ולא אליה. שנים הבטחת לי שתוריש הכל לילדי, עכשיו תעשה צוואה. האח הרווק, כמו רבים אחרים, חשש לעשות צוואה, אך אחותו הפעילה עליו לחץ. בשיחות טלפוניות שהוקלטו היא נשמעה מאיימת על האח שאם לא יעשה צוואה היא ״תיקח למשפט״ את בת הזוג, ומעלה טענות לגבי הבטחות ישנות בעניין זה.

האח הרווק הגיע אלי השבוע מוצף רגשית וחרד, הלחצים שהפעילה עליו אחותו והנתק ביניהם הקשו עליו מאוד והוא לא ידע את נפשו מדאגה לבת זוגו. שוב ושוב חזר על השאלה האם הוא חייב להוריש לאחותו כי הבטיח לה, האם אחותו יכולה ״לקחת אותו עכשיו למשפט״ ומה יהיה אם הוא יצטרך למכור נכס מנכסיו לאחר שהוריש אותו בצוואה. התשובות לכל השאלות מאוד ברורות נכון? ובכל זאת הוא לא ידע מנוח. הוא רצה להוריש לאחותו אך גם לדאוג לבת זוגו. כסף ורכוש לא חסר לו, אבל הוא נאלץ להעביר את ימיו בחרדות מאחותו וממה שתעולל לבת זוגו לאחר פטירתו.

בסופו של דבר ערך צוואה, דאג לבת הזוג אך הותיר את רוב הרכוש לאחותו, לא לפני שהסברתי לו כמה פעמים שהוא יכול להוריש מה שרוצה למי שרוצה, שהוא יכול לבזבז את כל כספו ויורשיו יהנו רק ממה שישאר אחריו, ושכל התנגדות של אחותו לצוואה תדחה במיוחד כשהלחץ שהיא הפעילה מתועד ומוקלט ושמור יחד עם צוואתו.

לבקשתו התקשרתי לאחותו ושוחחתי עימה כדי לנסות להרגיע את המתח ולהשיב שלום בין האחים שהיו קרובים כל כך כל חייהם. האחות הכחישה שהפעילה לחץ על אחיה, ואמרה שאוהבת אותו ושהיא שמחה שעשה את הדבר הנכון. דמעות של הקלה עלו בעיני האח הרווק. הוא נישק אותי על שתי לחיי והודה לי שהורדתי ממנו את המועקה והחרדה, משוכנע שהלחץ הזה נגמר ושיחסיו עם אחותו ישובו לנורמליזציה.

יומיים אחר כך התקשר. אחותו ביקשה לראות את הצוואה והמשיכה להפעיל עליו לחץ. היא מתחה את החבל יותר מדי. איימה שוב ושוב ״במשפט״, ואף הודיעה לו שאם בת הזוג מקבלת משהו, היא אינה מוזמנת לליל הסדר המשפחתי. ביג מיסטייק. משהו בו פקע. הוא הזמין זוג כרטיסים במחלקה ראשונה לניו יורק שם הם יבלו את הפסח והגיע לתקן את צוואתו. האחות תקבל 10% וגם זה בתנאי שלא תתנגד לצוואה.

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

3. שמע ישראל

היא בת 50 השנה וכשהוא שאל איך היא רוצה שיחגגו, היא אמרה לו שהיא רוצה שיגדירו מחדש את יחסיהם. הוא בהה בה בתדהמה. האם יכול להיות שאשתו בת ה 50 זוכרת את הפנטזיות שלו מגיל 30 ומסכימה להן כעת? אז זהו שלא.

אחרי 22 שנות נישואין, זו היתה דרכה להודיע לו שהיא רוצה להיפרד. הוא סירב בכל תוקף. לא מוכן לשמוע על גירושין. אוהב את אשתו ואת המשפחה המדהימה שלהם, לא מוכן להיפרד ממחצית מרכושו, ומבקש שיפנו לטיפול זוגי. מאה פעם הצעתי שנלך לטיפול זוגי ותמיד סירבת, עכשיו אתה רוצה טיפול זוגי? כושר שכנוע ועקשנות היו לו תמיד והוא שכנע אותה לתת צ’אנס לטיפול זוגי. היא הסכימה אבל יצאה משם בדמעות כעבור רבע שעה.

הקרע ביניהם גדול. הוא איש עסקים מצליח והיא ישבה שנים בבית וגידלה את הילדים. בגיל 40 החליטה ללמוד משפטים ובשנים האחרונות היא מנסה את מזלה כעורכת דין עצמאית. תחילה שיתפה אותו בניסיונותיה לשווק את משרדה, אך זכתה לביקורת רבה עם נימה של זלזול. הוא יודע מה צריך לעשות, שנים שהוא מנהל עסקים רבים, ולה אין מושג. אז היא הפסיקה לשתף אותו בכלל. הוא לא התעניין מה קורה ומדי פעם זרק לה משפט מזלזל בקשר לגובה הכנסתה והעלה תהיה האם ההשקעה משתלמת או שמא עדיף לשבת בבית קפה. היא לא ענתה רק ביקשה שוב ושוב שיפנו ליעוץ זוגי. הוא סירב ביהירות, לא מאמין ביועצים זוגיים, שב ואמר.

שבוע אחרי אותו יעוץ זוגי שנגדע באיבו הוא הגיע הביתה והיא לא היתה. בכלל. הצד שלה בארון היה ריק, מברשת השיניים שלו נותרה לבד בחדר האמבטיה ובמגירת האיפור שלה נותר שפתון שבור ומיותם. על שולחן האוכל המתינה לו מעטפה עליה שרבטה ״אין טעם להמשיך להילחם על מה שנגמר מזמן״ ובתוכה בקשה לישוב סכסוך.

במקום לקבל את המציאות ולקחת אחריות על המצב הוא קיבל התקף עצבים נוראי. כשהבן הבכור חזר הוא מצא אותו יושב ורועד לאחר שניפץ את כל התמונות הזוגיות והמשפחתיות שלהם. כשהוא ראה את הילד הוא שאל אותו אם ידע מראש שאימו תעזוב וכשהבן ביקש ממנו לא לערב אותו בסכסוך, הוא התקשר אליה וזעק בטלפון- תראי מה עשית, תגידי שמע ישראל, תחזרי אחרי תוך שהוא זועק בטירוף שמע ישראל ה׳ אלוהינו ה׳ אחד. כן כן איש העסקים היהיר איבד שליטה עצמית לחלוטין.

היא נלחצה מאוד והתקשרה למשטרה. גברת הוא איים עליך ? נשאלה, את נמצאת לידו? הוא היה אלים כלפייך? בסופו של דבר וכשתיארה את הסיטואציה נשלחה ניידת הביתה. הוא בינתיים נרגע לחלוטין, הספיק לאסוף את שברי הזכוכיות של מסגרות התמונות שניפץ, ושוחח בנעימות עם השוטרים ששבו כלעומת שבאו. העיקר שאת הרופאה משטרת ישראל חקרה.