1. סוף עצוב

פגשתי אותה במקרה השבוע ליד המשרד. משהו בהבעה שלה אמר לי שהנורא מכל קרה עוד לפני שהיא סיפרה לי על כך. אבי ילדיה נפטר לפני חודש. היא היתה אצלי ביעוץ בעבר אבל לא ראינו עין בעין את הדברים והיא שכרה שירותי עורכת דין אחרת.

היא אם לארבע בנות בנות 6 עד 13. לפני 3 שנים בעלה חלה בסרטן, דווקא בתקופה בה יחסיהם ידעו מריבות רבות, שנבעו בין היתר מהעובדה שהוא היה מובטל והיא לא יכלה לסבול את אדישותו למצב ורצתה שילך לעבוד כשומר בקניון ולא יהיה מובטל.

אבל הוא היה מהנדס שעבד בהיי טק ולא הצליח להשתלב במעגל העבודה. ואז המחלה. הוא לא הרגיש טוב תקופה ובדיקות גילו סרטן מפושט בעצמות. הדרך שלה להתמודד עם המצב היתה הדחקה, מנגנון פסיכולוגי שנועד להגן על הנפש אך נחווה אצלו כנטישה. הוא החליט לעזוב את הבית ולעבור לגור אצל אחיו. הורים לא היו לו והקשר עם אחיו שגם היה רופא היה מאז ומעולם קרוב מאוד, למרות השנאה התהומית שהיא רחשה לאותו אח.

הוא רצה שהבנות יבואו אליו לשם והיא התנגדה. איפשרה לו לראותן במשורה אצלהם בבית ועשתה לו את המוות על כל שעה שלהן איתו.

עד שהוא הגיש תביעה. בשארית כוחו שכר עורכת דין והגיש תביעה למשמורת משותפת מתאר כמה קשה לו להגיע אליה הביתה ואיך נאלץ לעזוב את הבית אחרי שהיא התעלמה לחלוטין מצרכיו הרפואיים.

בשלב זה היא הגיעה אלי לפגישת יעוץ. דרשה להגיש כתב הגנה ותביעת משמורת מטעמה, תביעת מזונות ותביעה לחלוקת הרכוש. ניסיתי להבין מה מצבו והיא אמרה שהוא חולה בסרטן מתקדם, סטייג׳ 4.

תני לו לראות את הילדות כמה שהוא רוצה המלצתי לה. ככה ישר בפנים ותוך שברור לי לחלוטין שזה בניגוד מוחלט לעמדתה. ראיתי על פניה את הזעזוע. על גופתי המתה הבנות יבואו לאחיו. הוא יכול לחזור הביתה או לבוא לפגוש אותן בבית שלהן. ניסיתי לקחת אותה כמה צעדים קדימה מהמקום הפגוע בו היתה. ניסיתי להסביר לה שהבנות ככל הנראה יתייתמו מאביהן במוקדם או במאוחר, ויאשימו אותה כל החיים על שמנעה מהן להיות איתו כמה שיותר. באמת שניסיתי. לא הצלחתי להזיז אצלה נים. היא סיימה את הפגישה ושכרה כמובן ייצוג אחר.

השבוע כשפגשתי אותה היא מלמלה בקול חלוש הלוואי והייתי מקשיבה לך. הבת הגדולה כבר חודש לא מדברת איתה, וברור לה שלמאבק הזה יהיו השלכות ארוכות טווח.

מוסר השכל אין כאן, רק אתיקה פנימית או כמו שאמא שלי אמרה – קודם כל תהיו בני אדם.

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

2. לא יכולה לשאת אותך נושם לידי יותר

הם נשואים 12 שנה והורים לשני בנים. גרים בדירת 4 חדרים נחמדה ברמת גן, היא מזכירה במשרד עו״ד והוא פקיד בנק כבר שנים ארוכות, משכנתא, כמה הלוואות, קיה לו וטויוטה לה, שתיהן יד שניה, פעם בשנתיים נסיעה לחו״ל ופעם בשבוע סרט בסינמה סיטי. חלפה לי בראש המחשבה שראוי לשים תמונה שלהם ליד הגדרת זוג נורמטיבי ממוצע במילון אבן שושן.

אבל מתחת לפני השטח הדברים נראים אחרת לגמרי. מסתבר שהיא והבוסית שלה בעבודה הפכו לחברות קרובות מאוד, עד כדי כך שהיא כבר בת בית אצלהם. מדובר ברווקה בת 40, שהפכה בשנים האחרונות לחלק מהמשפחה. בהיותה עורכת דין מבריקה היא גם היתה היועצת המשפטית שלהם, משכינת השלום, הבוררת בכל מחלוקת ובעלת היכולת להשפיע על כל הההחלטות המשפחתיות המהותיות.

במקביל וכבר שנתיים שהיא מסרבת לכל מגע איתו בהתחלה בתירוצים שונים ובסוף פשוט הודיעה לו שלא מעוניינת שיגע בה. מהתיסכול הוא חיטט לה באייפון ולא מצא כלום, למעשה לא היתה כל התכתבות ווטסאפ בינה לבין חברתה הטובה וזה הדליק אצלו נורה אדומה כי הוא ידע שהן מתכתבות ללא הפסק והבין שהיא מחקה הכל. הוא לא רצה להכנס איתה לעימותים והתעלם מהמחיקה וממשמעותה.

ואז הגיע פסח והיא הודיעה שהיא רוצה להתגרש, הוא התחנן אליה שתחזור בה ושלא תפרק את המשפחה שבנו בעמל כה רב, אמר לה כמה אוהב אותה והפציר בה ללכת לטיפול. כשזה לא עזר הוא פנה לאבא שלה וביקש את עזרתו לדבר אל לב ביתו. אבא שלה הוא הבנאדם הכי חשוב עבורה והוא שוחח עימה וביקש שתתן צ’אנס ותלך לטיפול. היא מעולם לא הימרתה את פיו, ובחריקת שיניים הסכימה לטיפול.

תוך כדי הטיפול הזוגי שהתנהל בעצלתיים היא נרדמה יום אחד מול הטלוויזיה והטלפון שלה נשמט מאחיזתה. הוא ניצל הזדמנות של רגע וחיטט וראה את מה שהיא הקפידה -למחוק שיחת ווטסאפ עם החברה הטובה שלא הותירה מקום לספק בדבר טיב הקשר – אהבה, געגועים, רצון לגעת, כל מה שלא העניקה לו – היא העניקה לה.

הוא העיר אותה ועשה סצינה איומה, מודיע לה שהחברה לא תכנס מעתה ואילך אליהם הביתה ומאיים שיראה לאביה את ההתכתבות. מהחשש שזה יקרה היא התחייבה לנתק איתה כל קשר, ואף הודיעה לה לידו שהיא מתפטרת. כשהוא תיאר את עומק תדהמתו ועוצמת הפגיעה, אני לא הבנתי איך הוא לא ראה את זה הרבה קודם.

חודש חלף, היא היתה כבויה, אפורה, סבלה מכאבי ראש, כאבי בטן וחוסר סבלנות מוחלט אליו. כשהוא יצא לעשרה ימים למילואים היא נשמה לרווחה וכשהוא חזר היא הודיעה לו שזהו. אני לא יכולה לשאת אותך נושם לידי, אל תפנה לאבא שלי כי זה לא יעזור ואתה רק תכאיב לו, אני ממך מתגרשת גם אם העולם יתהפך. הוא הגיע אלי עצוב מאוד, חזר ואמר שאוהב אותה ולא רוצה להתגרש אבל מבין שלא יכול לכפות עליה להישאר.

הפסיכולוגית מריסה פאר (חפשו אותה ביוטיוב) אמרה שאחת הבעיות הקארדינליות של בני האנוש היא חוסר הערכה עצמית, או במילותיה – התפיסה העצמית השגויה : I’m not enough ; אני לא ראוי מספיק שיאהבו אותי, שירצו אותי, שימשכו אלי ולכן אני מוכן לחיות עם אשה שלא נוגעת בי ושלא יכולה לסבול אותי ונאחז בקליפת התא המשפחתי כטובע בקנה קש.

ראיתי הרבה כאלו במהלך שנות עבודתי, והוא דווקא שייך לזן השפוי שאמנם לא רוצה להתגרש אך גם לא מחזיק אותה בכוח, וככזה המלצתי לו קודם כל להשקיע את כספו בטיפול עצמי במקום בטיפול זוגי שאינו אפקטיבי למי שאינו מעוניין לתקן משהו, ולאחר מכן להגיע להסכם גירושין מכבד. הוא הקשיב בקשב רב, עכשיו צריך לקוות שיישם.

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

3. הסכם ממון

הם נכנסו יחד לחדרי הוא בחליפת עסקים מחוייטת והיא בשמלה ממותגת אוחזת בנונשלנטיות תיק של שאנל. סיפרו שרוצים לערוך הסכם ממון למקרה של פרידה וזאת על אף שנשואים כבר 15 שנה ויש להם 3 ילדים. כשתמהתי מדוע נזכרו עכשיו הם סיפרו על עיסקה גדולה שהוא רוצה לעשות והיא מתנגדת, ועל ירושה שהיא קיבלה, והבינו שהסכם ממון יהיה להם שסתום לשחרור הלחץ שנוצר בין ארבע קירותיהם.

הרבה מאוד רכוש נצבר בחייהם ולא היה פשוט להסכים על חלוקה. הקדשנו לצורך כך 3 פגישות ובסוף הצלחתי להביא אותם להסכמה על הכל. כשטיוטת ההסכם נשלחה אליהם הם קבעו עוד פגישה כדי לעבור על כל הסעיפים ובסוף הוא ביקש להכניס סעיף אחרון – שאם היא תרצה להתגרש כדי לחיות עם ג׳ון דיר (שם בדוי כמובן) הוא יהיה זכאי לבטל את ההסכם. כשלא הבנתי מאיפה זה בא הם הסבירו שכבר שנים יש לה מאהב, שהוא יודע אבל לא רוצה להתגרש, ולשאלתי האם הנישואין פתוחים הם השיבו שלא – היא לא מסכימה בשום פנים ואופן שגם הוא ינהל רומן. אלו התנאים שלי היא חייכה והוא נישק את צווארה ואמר לי אכן כך. המציאות, גבירותי ורבותי, עולה על כל דימיון.