1. עכביש ארסי

אחרי 13 שנים החליטה להתגרש ממנו. היא קצה בשתלטנותו, באדנותו, בהתקפי הזעם שלו וביד הברזל הנוקשה באמצעותה ניהל את המשפחה. ההחלטה היתה קשה והביצוע עוד יותר. היא הבינה שאין לה שום סיכוי אלא להסכים לתכתיביו ועזבה את הבית עם כמה חפצים, חותמת על הסכם דרקוני שהוכתב על ידו והותיר אותה עם מעט מאוד. אך לא זה היה העניין.

חצי שנה חלפה מאז הגירושין והדברים הלכו והחמירו. הם קבעו משמורת משותפת על התאומים בני ה -12 ואחיהם בן ה 5 אבל בפועל הוא עשה הכל כדי למדר אותה מהילדים. לקח לה זמן עד שהבינה מה הוא עושה.

תחילה ביקש ממנה מפעם לפעם לקחת אותם בימים נוספים לאלו שנקבעו בטענה שיש ארוע משפחתי או כרטיסים לסרט או פיקניק עם החברים, והיא הסכימה. היתה משוכנעת שגמישות היא הדרך הנכונה כדי להיות ביחסים טובים, ותכלס זו הדרך, כשיש בתמונה הורים נורמליים פחות או יותר.

חודשיים אחרי הגירושין הגיעה מסיבת חנוכה בגן של הבן הקטן. הוא ביקש שהיא לא תגיע, טוען שקשה לו לראות אותה. היא ויתרה. בדמעות, אבל ויתרה.

ואז הגיעה החתונה של האחיין שלה. ארוע משפחתי משמעותי שנקבע דווקא ליום חמישי כשהילדים אמורים לשהות איתו. היא לא חשבה שתהיה בעיה כלשהי לאור הגמישות הרבה בה נהגה עימו, אך להפתעתה הוא סירב בתוקף. כל תחנוניה ותחנוני הילדים נתקלו בחומת בטון מבוצרת והוא אף הודיע באופן חד משמעי שאם היא תיקח את הילדים לחתונה הוא יגיע לשם עם שוטרים…היא נחרדה מהמחשבה שהוא יממש את איומיו וויתרה. הילדים אמנם רצו מאוד ללכת לחתונה של בן הדוד האהוב עליהם, אבל קיבלו בהכנעה את התכתיב, מורגלים לכופף עצמם מפני רודנות אביהם והתקפי הזעם שלו.

היא ראתה שהילדים מאבדים שמחת חיים, שלוקח להם חצי יום לחייך כשהם חוזרים ממנו, אבל הם לא אמרו כלום ולמרות שהיא חשה שהצילה את עצמה אך הפקירה אותם, היא לא ידעה מה אפשר לעשות.

כשהגננת התקשרה להזמין אותה לשיחה עם הפסיכולוגית של הגן היא בדקה מיד אם הוא גם הוזמן, מודעת לסירובו לשבת עימה באותו חדר. להפתעתה הגננת הבהירה שהפגישה רק איתה ושאין צורך לעדכן אותו. כשהיא הגיעה הפסיכולוגית הוציאה ציורים שחורים של מפלצות ועכבישים ואמרה שהילד מספר שאבא שלו עכביש ארסי שיכול לעקוץ את אמא ושהוא צריך לשמור עליה מפניו. היא שאלה מה לעשות והן הביטו בה באמפתיה והציעו לקבל יעוץ משפטי.

השבוע הוא קיבל מכתב התראה על הפרת התחייבויותיו בהסכם הכולל הצעה לערב גורם טיפולי ומתאם הורי, והודעה שבהעדר שיתוף פעולה היא תאלץ לנקוט באמצעים משפטיים, לרבות תביעה לביטול המשמורת המשותפת.

המשך יבוא.

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

2. המתקשרת

היא שכרה את שירותי משרדי ללוות אותה בהליכי מו”מ מול בעלה בהליך הגירושין שהיא יזמה אחרי שתפסה אותו בוגד. הרבה רכוש נצבר בין הנישואין לגירושין והרבה מחלוקות שניסינו לפרק אט אט במשא ומתן ארוך שהתנהל בקצב לא אחיד, ונע בין דיונים בחדרי הישיבות במשרדים של הפרקליטות המייצגות לבין צעקות בחדר השינה הפרטי שלהם שהפך מזירת אהבה לזירת קרב.

בשלב כלשהו שמתי לב שהיא מתנתקת. מלקוחה שדרשה תשומת לב בלתי פוסקת, שלחה עשרות הודעות ווטסאפ כתובות וקוליות, הקלטות של שיחות שלהם, ודרשה הכוונה תמידית, היא נעלמה לחלוטין ולא ענתה לשיחות והודעות. יום לפני פגישת הגישור המתוכננת שלחתי לה מייל בו הודעתי שאם לא אשמע ממנה אאלץ לבטל את הפגישה והיא מיד התקשרה וביקשה שלא אבטל. מה קורה שרית? שאלתי, התחלתי לדאוג. אספר לך הכל כשניפגש הבטיחה.

למחרת היא הגיעה לפגישה מקדימה וסיפרה שתמי, חברה משותפת של שניהם, לקחה אותה למתקשרת שהצילה אותה כשהתגרשה מבעלה. בעיניים נוצצות תיארה איך המתקשרת ידעה הכל כולל עם מי בעלה בגד ועל מה הם רבים, ושהמתקשרת הבטיחה לה שהיא תעשה מה שצריך כדי שהכל יסגר בפגישה הקרובה, אך הציבה לה שני תנאים – הראשון – שלא תקבל עד אז כל יעוץ לא משפטי ולא פסיכולוגי, והשני – שתסמוך עליה שתדאג לכך שבעלה יציע בפגישה תנאים מעולים לה פרי עבודת התיקשור והכשפים שהיא תעשה. כששאלתי כמה היא שילמה על התענוג היא העבירה נושא וסירבה לספר, אבל אני חשבתי שאני כבר מבינה את התמונה.

הסברתי לה שהיא לא הראשונה שבתקופת חוסר וודאות זקוקה לתקווה חיצונית, אבל היא צריכה להיות זהירה ומתקשרת שמנחה אותה להתנתק מהתמיכה המקצועית שלה – פסיכולוגית ומשפטית, נשמעת לי כמו שרלטנית שמנצלת את מצוקתה. עוד הבהרתי שאין לי שום כוונה לשתף פעולה עם מתקשרת שמנסה לנהל את התיק, ושאם היא תבחר לפעול בניגוד ליעוץ המשפטי שלי, לא אמשיך לייצג אותה. ברור שאקשיב לך היא אמרה, אל דאגה, תראי שבפגישה הכל יהיה בסדר. כעבור שעה הגיע בעלה עם עורכת הדין שלו. הם הודיעו שכדי לסיים את ההליך הוא מוותר על דרישתו למשמורת משותפת ומסכים שארבעת ילדיהם יהיו במשמורתה. הבעת שביעות רצון התפשטה על פניה, והיא בעטה בי מתחת לשולחן כשביקשתי לעבור לתנאים הכלכליים. הוא ביקש שהיא תוותר על העסק שלו ועל חשבון הבנק השמן ושכנגד הוא ישאיר לה ולילדים את הדירה. לקח לי 20 שניות להבין שהוא בעצם מציע לה לוותר על 8 מליון ש״ח בחשבון הבנק שלו ולקבל בתמורה דירה ששווה כ – 4 מליון, תוך שהוא טוען שהעסק בחובות אך מסרב להציג מסמכים. גם סכום המזונות שהציע, 1,000 שח לילד לא היה מקובל עלי. עורכת הדין שלו ניסתה לאיים שאם לא נקבל את ההצעה הוא ישוב לדרישתו למשמורת משותפת ולא יסכים לשלם מזונות בכלל, ועלי כידוע לא מאיימים…שוב זכיתי לבעיטה מתחת לשולחן וביקשתי מהלקוחה לצאת עימי מחדר הישיבות.

כשנכנסנו לחדרי וסגרנו את הדלת היא היתה נלהבת מהסכמתו לוותר על הדרישה למשמורת משותפת ואמרה שמוכנה להסכים ליתר התנאים ושהיא בטוחה שהשינוי הוא תולדת כוחה המאגי של המתקשרת. היא לא שמה לב לגילגול העיניים שלי והסתמסה במרץ עם המתקשרת שעודדה אותה להסכים להצעה המעולה והסבירה לה שאם תגיע עימו לבית המשפט תפסיד הכל. נסיונותי להסביר לה שמדובר בתרגיל מו״מ ידוע, שהמשמורת לא עניינה אותו מעולם, ושהיא זכאית ממילא לדירה באיזון המשאבים הכולל, אך בנוסף לה תקבל לידיה עוד לפחות 2 מליון ש״ח, וזה עוד לפני הערכת שווי לעסק. היא לא היתה קשובה ולכן ביקשתי שנסיים את הפגישה בשלב זה. למחרת שוחחתי עימה מנסה להבין אם היא עדיין מנוהלת כבובה על חוט על ידי המתקשרת. לא היה עם מי לדבר. היא ננעלה ונאטמה ואני הודעתי על התפטרותי מהתיק. היא שלחה לי מייל לאחר אישור ההסכם ממנו הבנתי שבסופו של דבר היא חתמה על ההסכם המקפח שהוא הציע.

שנתיים חלפו ולפני חודש היא התקשרה וביקשה להיפגש. כשהיא הגיעה היא פרצה בבכי, חיבקה אותי ואמרה סליחה שלא הקשבתי לך. סיפרה שסגרה עם המתקשרת שאם יחתם הסכם באופן מיידי היא תשלם לה 75,000 ₪, ושההסכם אכן נחתם בחופזה תוך שהמתקשרת מבטיחה לה שההסכם מעולה ושאני רוצה לגרור אותה להליך משפטי שיפרנס אותי ולכן אסור לה להקשיב לי.

סיפרה שקיבלה את הדירה אבל לא מצליחה לשרוד עם 4 ילדים ומזונות זעומים, שהוא מסרב לעזור לה כמו שהבטיח למרות שהעסק שעל שוויו ויתרה החל באופן ״מפתיע״ להתרחב ולפרוח מיד אחרי החתימה, שהוא החליף את המאזדה שלו במרצדס ומעלה לאינסטגרם תמונות שלו במחלקת עסקים בטיסות אחת לחודש חודשיים, שהילדים לא מעניינים אותו והוא רואה אותם פעם בשבועיים לכמה שעות. עוד סיפרה שהוא חסם אותה בכל המדיות החברתיות אבל היא צופה בסיפור חייו -תרתי משמע- דרך חשבון האינסטגרם של הבת הגדולה, אבל עם כל זה היא יכולה לחיות.

הילדים סיפרו לה שלאבא יש בת זוג אבל לא נידבו פרטים והיא היתה משוכנעת שמדובר במאהבת משכבר הימים. שבוע לפני הפגישה היא נדהמה לראות אותו באינסטגרם מחובק על רקע שער הניצחון בפריז עם….המתקשרת. הלם אחז בה. כדי להיות בטוחה שהיא מזהה את הסיטואציה היא הראתה בתמימות את התמונה לבתה בת ה -16 שסיפרה מיד שזו החברה של אבא…

כהכנה לתביעה לביטול הסכם, החוקר הפרטי זומן מיידית לפגישה ונדרש להביא ראיות לכך שהקשר בין זוג האוהבים התחיל עוד קודם לפרידה. זה לא היה קשה. דו״ח החוקר צורף כנספח א לתביעה לביטול הסכם שהוגשה נגדו השבוע, וכראיה לתלונה על הונאה שהוגשה השבוע נגדה במשטרה.