1. איך להרוס לילדים שלכם את החיים

היא תיארה גירושין סטנדרטיים למדי – סיפרה שאין ביניהם כלום כבר שנים, שהם לא נוגעים ולא אוהבים והדבק היחיד בבית הם הילדים המוכשרים והמטופחים שלהם, ששניהם שותפים מלאים לגידולם וחינוכם ומשקיעים בהם את מלוא כוחם ומשאביהם. היא לא יודעת אם הוא בוגד וזה לא מעניין אותה ומצידה שיבגוד כמה שהוא רוצה.

סיפרה שהוא הודיע לה שרוצה להתגרש ושהיא עשתה הכל כדי לשכנעו לא לפרק לילדים את הבית כולל לפתוח לחלוטין את הנישואין ולהתגורר יחד בחדרים נפרדים, כלומר ללכת עם ולהרגיש בלי. הוא לא הסכים לאף הצעה ואמר שנמאס לו לשחק בכאילו, והוא רוצה חיים נורמליים של שותפות ואהבה וסקס וחברות עם אשה אחת ולא כל אחד מהם עם אשה אחרת.

כשניסיתי לבדוק למה גם היא לא רוצה חיים נורמליים של שותפות ואהבה וסקס וחברות עם גבר אחד היא הסבירה שזה בשביל הילדים, ושהיא מוכנה לעשות הכל כדי לא לפרק להם את המסגרת, אבל היא מבינה שאי אפשר להחזיק אותו בכוח.

כשהתחלנו לרדת לגופם של גירושים יצא המרצע מהשק, היא ראתה את הילדים כחלק ממנה, כשלוחה שלה ולא הסכימה לשאת את המחשבה שהם ילונו אצלו. הוא כמובן הבהיר שהוא רוצה משמורת משותפת והיא נחרדה מהרעיון והתחילה להעלות מהאוב תירוצים למה הילדים לא יכולים ללון אצלו בכלל, כולל חוסר אחריות משווע וכדורים אנטי דיכאוניים שהוא נוטל.

הבהרתי לה שהכיוון הזה יוביל למלחמה שהיא כנראה תפסיד בה ושהיא חייבת להבין שהנזק לילדים מהמלחמה עליהם גדול לאין ערוך מנזקי הגירושין. ניסיתי לשכנע אותה שגירושין הם לא אסון ושאפשר לגדל ילדים נורמליים גם אם הוריהם התגרשו, ושהסוד למזעור הפגיעה בילדים הוא יחסים טובים בין ההורים.

כשנתתי לה לקרוא את הפוסט שהבת שלי העלתה באינסטגרם השנה ביום המשפחה היא לא הפסיקה לבכות, אבל בעיניים ראיתי שהיא לא מפנימה :

״היום הוא יום המשפחה והיום אני רוצה להגיד תודה.

תודה להורים המדהימים שלי,
שלפני 13 שנים הודיעו לי שהם מתגרשים,
לימדו אותי את המשמעות של כל שבת שניה
10 שנים לפני הגיוס
ובגדול – הפכו את העולם שלי על פיו.

תודה על זה שהם אזרו את האומץ הדרוש כדי להבין
שעדיף להיות מאושר מאשר לגדל את הילדים ביחד
תודה על זה שהם הראו לי שגירושין אפשר גם אחרת –
אפשר בידידות ובאהבה
שאפשר להמשיך לגדל יחד את הילדים.

תודה על זה שהם התאהבו מחדש,
התאהבו באנשים מדהימים
שהפכו למשפחה בזכות ולא בחסד
והגדילו לי את העולם ואת המשפחה

תודה על זה שהם ידעו ללמד אותי ואת אחי
על העולם כל אחד מנקודת המבט שלו וגם ביחד.
תודה על זה שהם נתנו לי משפחה ענקית,
מסובכת לפעמים, אוהבת תמיד, מצחיקה עד אינסוף
וטובה יותר ממה שיכולתי אי פעם להעלות בדעתי
תודה לכם ❤️״.

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-

2. בגרות בחשבון (נפש)

חודשים שהוא היה מתוסכל ממה שקורה בבית, לא היה מרוצה מהתפקוד שלה כאשה וכאמא והפך להיות בלתי נסבל. בפועל הוא כנראה ידע בתת מודע את מה שלא רצה לדעת. עד שקיבל שיחת טלפון מאשה שהסבירה לו שאשתו ובעלה פותרים יחד תשבצים במלונות זולים באזור נתניה.

הוא לא התאפק וכשהיא הגיעה הביתה הוא עימת אותה עם המידע המרעיש. בהתחלה הכחישה, ובסוף הודתה ואמרה שהוא עצמו בהתנהגותו המגעילה שלח אותה לנהל רומן סוער, והיא לא מתכוונת להתנצל על זה. כשהוא דרש לדעת את כל הפרטים על מה ואיך הם עשו המריבה התדרדרה ושניהם עזבו את הבית בסערה.

היא נכנסה לרכב ונסעה לכיוון בית המשפט לענייני משפחה והוא יצא בדהרה רכוב על ההארלי דיווידסון שלו לבית הדין הרבני. בהנחה שהמרחק לבית המשפט ארוך בקילומטר מהמרחק לבית הדין הרבני, אנא חשבו תלמידים מי ניצח במירוץ הסמכויות?

אם שוטר לא היה עוצר אותו לבדיקת רשיונות בצומת כנראה שהוא היה מנצח את מירוץ הסמכויות, אבל קארמה רצתה אחרת ולמרות ששניהם יצאו יחד, היא הגיעה לפניו והגישה בקשה לישוב סכסוך בבית המשפט לענייני משפחה.

כשהוא הגיע אלי הוא היה מתוסכל עד שורשי שערו – הגם רצחת וגם ירשת?  התלונן, לא מספיק שהיא הרגה לי את הנשמה ואת הבטחון העצמי היא גם ניצחה במירוץ הסמכויות?! כשהוא שמע את דברי ארשת של הפתעה התפשטה על פניו ותפסה את ההבעה המתוסכלת שלו.

התברר שהיא עשתה לו טובה ולמעשה מי שניצח זה הוא. מניתוח העובדות בתיק עולה שהמחלוקת היחידה יכולה להיות על גובה מזונות שתי הבנות.

הם משתכרים פחות או יותר סכומים דומים, היא קצת יותר ממנו. כל הרכוש משותף ורשום על שם שניהם, ולכן יתחלק בחלקים שווים גם בבית המשפט לענייני משפחה וגם בבית הדין הרבני ואין ספק שהבנות תהיינה במשמורת משותפת. בעוד שרוב הסיכויים שבבית המשפט לענייני משפחה הוא לא יחוייב להעביר לה מזונות, ברבני עדיין מחייבים במזונות לפי הדין האישי והוא היה מחוייב בתשלום גם אם משתכר פחות ממנה. ולא, לבגידה אין משמעות לא בחיוב במזונות ולא בחלוקת רכוש. בקיצור יצא טוב.

מוסר השכל :

אין טעם לפתוח במירוץ הסמכויות בלי להבין את המשמעות האמיתית שלו, גם אם את בטוחה שאת יודעת מה את עושה, ולא לשכוח שבכל זאת, קארמה איז א ביץ.

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

3. סיפורו של טלפון

הם התגרשו לפני 6 שנים ומאז הלכה סלידתם זה מזו וגדלה. הילדה בת ה – 9 שאוהבת מאוד את שני הוריה שימשה כבולם זעזועים וידעה לא להעביר את מה ששמעה בבית אמה הכוחנית לאביה נעים ההליכות ולהיפך. כשגם היא התמכרה למשחק הפורטנייט אביה נתן לה את הטלפון שלו למספר ימים כי רק על שלו ניתן היה להתקין את המשחק.

האמא לא התנגדה אבל לא אהבה את ההתמכרות למשחק ואחרי יומיים החרימה לילדה את הטלפון וטענה שאבד, שהעוזרת כנראה הניחה במקום אחר, בקיצור אין טלפון.

הוא דרש ממנה להחזיר לו את הטלפון מיד, וכשלא שיתפה פעולה הודיע לה שהוא לא לוקח את הילדה כשהיא נוסעת לחו״ל ושתמצא סידור אחר, ונעלם. היא רתחה מזעם והבטיחה נקמה.

יום לאחר שהיא שבה מבילוי בן שבוע ברומא הוא קיבל טלפון מהמשטרה ונדרש להגיע לתחנה לקבל מעטפה. היא פנתה לבית המשפט לענייני משפחה ודרשה במעמד צד אחד ובדמעות לקבל צו הגנה שמרחיק אותו מהילדה בטענה שעל הטלפון שלו נמצאו חומרים פורנוגרפיים, תמונות שלו במצבים אינטימיים, הודעות בעלות תוכן מיני, בקיצור סכנת נפשות לילדה בת 9. השופטת המזועזעת נתנה צו הגנה במקום ונקבע דיון בפני השופט אליו שייך התיק.

בשלב הזה אנחנו נכנסנו לתמונה ותוך 24 שעות הגשנו תצהיר תשובה והגענו לדיון. הסברנו שהילדה קיבלה טלפון נקי והאמא שהבטיחה לנקום (בסמסים) והוכחנו שהיא נכנסה לו לענן ושיחזרה את הטלפון…

השופט הציע לה לחזור בה מההליך וטען שלכל היותר צריך להרחיק את הילדה מהטלפון ולא מהאבא. היא סירבה. התחילו חקירות והיא הודתה שהילדה ככל הנראה לא ראתה שום תמונות ולא הצליחה להסביר את הודעת הנקמה ואת הסתירות שבטענותיה. שוב הציע לה השופט לחזור בה מההליך, ולהחזיר לאב את הטלפון, ושוב היא סירבה. מיסטייק. שעתיים אחר כך ניתן פסק דין שמבטל את הצו ומחייב את האם בהוצאות ובהשבת הטלפון לאב.

לקביעת פגישת יעוץ עם עו״ד רות דיין וולפנר לחץ כאן