1. עזה כמוות אהבה

הסיפור הזה, על רוע אנושי צרוף ומצמרר, הוא חתיכה קטנה בפאזל גדול הרבה יותר שיום אחד עוד יסופר בנפרד.

היא התאלמנה לפני שנתיים וחצי, בחורה צעירה ויפה שלקחה מאד קשה את פטירתו הפתאומית של בעלה. ילדים לא היו להם, גם צוואה לא, והוריו מאוד לא אהבו את העובדה שהיא ירשה את רכושו.

התנהל מאבק ירושה קצר יחסית שבסיומו הגיעו להסכמות. החיים נמשכו והיא מצאה אהבה חדשה. הוריו, ששנאו אותה ולא יכלו לראות שהמשיכה את חייה, עשו הכל כדי לחבל בקשר הטרי. הם פנו לבני משפחתו של בן הזוג החדש, הפיצו סיפורים מסמרי שיער אודותיה וטפטפו כל כך הרבה רעל עד שהצליחו להרוג את האהבה הטריה. הוא עזב ביום אחד, בלי התראה, משאיר אותה עם לב, שהיה שבור עוד קודם, התחיל להחלים וכעת התנפץ לרסיסים.

ביום שישי היה לה הכי קשה, הזכרונות הציפו אותה בגלים והיא חזרה לבית הוריה, למיטת נעוריה, מחפשת את הנערה שהיתה שם לפני לא הרבה שנים, ועוד לא חוותה כל כך הרבה צער.

בשעה 17:00 כשהארוחה שהכינה אמה כבר מפיצה את הניחוחות המוכרים, נשמע צלצול בדלת. שליח עם זר פרחים מקסים חיפש אותה. כשהיא פתחה את הפתק צעקה נמלטה מפיה.

היה זה יום הנישואים שלה ושל בעלה ז״ל והוריו – ברוע חולני- שלחו לה את הזר עם פתק מצמרר : ״תינוקת שלי, יום נישואין שמח! ״שימני כחותם על ליבך כחותם על זרועך, כי עזה כמוות אהבה״ אוהב אותך לנצח, בעלך.״.

השבוע הם קיבלו צו הרחקה ממנה.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. נשיקה וחיבוק

זה התחיל כסיפור אהבה עם הרבה אש וניצוצות ומהר מאוד היא הרתה. למרות שהיה מוקדם מדי, היא לא העלתה על דעתה להפסיק את ההריון, וכטבעם של יחסים שממהרים את עצמם לדעת, חודשיים אחרי הלידה של נועה הם נפרדו.

נועה היום בת 5 ומאז שהיא בת חודשיים ההורים שלה מנהלים מלחמת עולם. האב נלחם לראות אותה כמה שיותר והאמא נלחמת לשלוט בזמני השהיה ופועלת בשדה הקרב שנקרא לשכת ההוצאה לפועל, שם היא מתמחה בהגשת דרישות חוב מנופחות,שכוללות גם הוצאות כפולות וגם הוצאות שלה, עד שלבסוף מתקבלת החלטה שמעמידה אותה על מעשיה, וכך חוזר חלילה.

השבוע היינו בדיון בשאלת הגן אליו תלך נועה בשנה הבאה, נושא שכבר שנתיים עומד בלב קונפליקט. השופטת, שאך חזרה משנת שבתון, שמעה טיעונים מטעמנו ומטעם הצד השני ואז ביקשה מעורכי הדין לשבת ופנתה להורים.

אתם פוגעים בהתפתחות המוח של נועה כך הסבירה. חזרתי מהשתלמות בניו יורק. עורכים שם, בסיוע בית המשפט לענייני משפחה, מחקר ארוך טווח על התפתחות מוחם של ילדים שהוריהם נמצאים בסכסוך בעוצמה גבוהה ולאורך שנים.

ובכן, הוכח באותו מחקר כי סכסוכי גירושין מהסוג שלכם שנמשכים הרבה זמן ובעוצמה גבוהה, משפיעים – לרעה מן הסתם – על התפתחות המוח של הילדים. אתם עושים נזק מוחי לבת שלכם, אז במקום להמשיך בקרבות המשפטיות, לכו עכשיו לבית קפה, תשתו קפה, תסתכלו אחד לשני בעיניים ותדברו על נועה.

למרבה ההפתעה הם הסכימו ואף ביצעו בפועל. היא המתינה לו ביציאה מבית המשפט. הם הלכו לבית קפה, ישבו ודיברו, ודיברו ודיברו ובסוף סיכמו על ניהול מו״מ לסיום כולל של הסכסוך וסיימו בחיבוק ונשיקה.

מוסר השכל

1. לכל מלחמה יש תאריך תפוגה, ולפעמים מספיקה דחיפה אחת כדי להביא לסיומה.

2. כולם יודעים שסכסוכי גירושין פוגעים נפשית בילדים. זה לרוב לא מספיק כדי לסיים אותם. אבל אם הייתם יודעים שבעצם הסכסוך אתם גורמים נזק מוחי פיזי לילדים שלכם, האם הייתם מוותרים ?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3. שיטה מעולה למנוע מלחמה

הם נשואים 4 שנים ויש להם ילד אחד בן 3. שניהם עצמאיים לא חשוב באיזה תחום אבל היא משתכרת יותר ממנו. למעשה פי 4 ממנו בממוצע שנתי.

לא ברור האם פערי ההשתכרות או הדיכאון בו הוא מצוי (או גם וגם) גורמים לו להיות שתלטן, אגרסיבי, מתוסכל ובלתי נסבל בעליל. וכשהיא הודיעה לו שהיא רוצה להתגרש כל השילוב הזה עלה מדרגה.

היא שיכנעה אותו ללכת לגישור שהתפוצץ מיד והשבוע היא היתה אצלי בייעוץ. התברר שיש לה רשימת דרישות ארוכה, וביניהן תשלום מזונות מכובד והשתתפות בחלקים שווים בכל הוצאות הילד.

היא סיפרה שכל פעם שמגיעים לדון בעניין המזונות הוא צועק ומאיים שילחם איתה שנים, שיקח לה הכל, שיגיע עד בית משפט עליון ושלעולם לא יתן לה גט, והכל באגרסיביות ובכוחניות המאפיינת אותו, עד שהמגשרת ביקשה שיצא מהחדר ואז הוא צעק גם עליה.

עברנו על דרישותיה אחת לאחת וכשהגענו למזונות אמרתי לה ״תוותרי״. היא פערה את עיניה בתדהמה. למה שאני אוותר לו על מזונות?? אם הוא ידע שהוא חייב לשלם מזונות הוא יעבוד יותר קשה ולא יתעצל בבית. והיום כשהוא צריך לפרנס משפחה הוא עובד יותר קשה? שאלתי. היא הודתה שלא.

מזונות הם לא עונש חינוכי והם לא קנס הסברתי. את לא באמת צריכה שיעבור מדי חודש כסף ממנו אלייך. למעשה את לא צריכה ממנו כלום, את עצמאית כלכלית ויש לך מזל גדול שזה המצב. אם תוותרי על הדרישה הזו ותשני את התפיסה שהוא חייב להעביר לך כסף כל חודש, יש סיכוי טוב שתמנעי מלחמת עולם. היא הודתה שאם תוותר על דרישת המזונות הוא יסכים ליתר דרישותיה, אבל סירבה לוותר. המלחמה הזו, שעוד לא התחילה וכנראה יכלה להימנע, תימשך כנראה זמן רב.

מוסר השכל לנשים חזקות 💪🏼

אם את משתכרת יותר ממנו, גם אם את משוכנעת שמגיעים לך מזונות, תוותרי. הויתור הזה, על סכום לא גדול, יכול להיות העיסקה הכי טובה שתעשי בחייך. הוא יכול לקנות לך שקט ויחסים טובים לאורך שנים, לתת לילדים שלך לגדול ברוגע, למנוע כל כך הרבה תסכולים מאבא שלהם, תחשבי כמה זה שווה.