1. סיפורה של שפחה

ביומן הפגישות נקבעה לי פגישה עם שובל צברי, וכשפסעה לחדרי אשה מלוכסנת עיניים בת 40, הייתי בטוחה שנפלה כאן טעות. את שובל שאלתי? כן היא אמרה והחלה לספר את סיפורה בעברית פיליפינית שוטפת.

הסתבר שהגיעה לארץ כמטפלת בקשישים לפני שני עשורים, וחודשים ספורים לאחר הגיעה ניכס אותה לעצמו בנו של הקשיש בו טיפלה. עובדת היותו גרוש, אב לילדים בוגרים ממנה, ומבוגר ממנה ב – 25 שנה – לא הפריעה לאף אחד מהם.


כשהם נישאו היא הרגישה הכלה הכי ברת מזל בצד הזה של הכדור ועד מהרה היא ילדה לו שני ילדים מלוכסני עיניים ויפי תואר. כבדרך אגב סיפרה שהוא לא הרשה לה לדבר עם ילדיה בשפתה והיא דיברה איתם בעברית, שפה אותה אינה יודעת לקרוא ולכתוב עד היום.

בסמוך לנישואין הוא אמר לה שצריך לחתום על הסכם ממון כדי שהיא והילדים יקבלו הכל ולא ילדיו מהנישואין הקודמים והיא ניגשה וחתמה על מה שאמר לה, בלי שהיה לה מושג שזה עתה הוחתמה על הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית מוחלטת.

אט אט היא הלכה ונפתחה וגוללה סיפור שעשה לי כואב בבטן כמו פרק מסיפורה של שפחה. מסתבר שהוא סדיסט לא קטן, שהתעלל בה התעללות מינית, נפשית וכלכלית. היא נשלחה לעבוד במשק בית והוכרחה להעביר אליו בכל יום את כספה; היא נאלצה להתחנן אליו שיתן בידה כסף לקניות, וכשחזרה מהקניות נדרשה לתת עודף ודין וחשבון על כל שורה בקבלה מהסופר; אם היתה חולה ולא הלכה לעבוד, לא היה אוכל בבית ולעיתים הוא הגדיל לעשות ודרש ממנה לענג אותו כנגד כסף לאוכל לילדים.

כשבתה בת ה – 15 בגרה והחלה להבין היא שכנעה אותה להתגרש, איתרה עבורה עו״ד וקבעה לה פגישת יעוץ. מאה פעם היא רצתה לבטל והתחננה אליו שישנה עורו או שיפרדו בטוב, ומאה פעם הוא ענה לה בדיוק את אותו תשובה – מפנה מבטו לצד השני ומדבר לקירות – ריבונו של עולם היא לא מבינה שבלעדי היא ברחוב?

השבוע הוא קיבל תביעה לביטול הסכם ממון.


2. סיפור קטן

הם חתמו על הסכם לפני 4 שנים אחרי מו״מ שהתנהל בין עורך הדין האסרטיבי שלה לעורכת הדין הצעירה שהוא שכר. היא גננת שכירה שהרוויחה אז 5,000 שח והוא רואה חשבון שכיר שהרוויח אז 20,000 שח נטו.

4 ילדים הם הביאו לעולם עד שהיא התאהבה באחד האבות מהגן בו עבדה וביקשה להתגרש. הוא לא שחרר בקלות אבל בסוף כאמור חתמו על הסכם גירושין שהסדיר ביניהם משמורת משותפת ותשלום מזונות של 4,800 שח לחודש.

מסתבר שתשלום זה שהועבר ממנו אליה מדי חודש נשאר כתזכורת כואבת לכשלון נישואיו ולחץ לו על עצב המרמור. הוא חש חוסר צדק עצום לנוכח העברת סכום המזונות לאשה שביקשה להתגרש ממנו לפני 4 שנים וביקש להתחיל בהליך לביטול או צמצום המזונות.

בדקתי את השאלה היחידה שיכולה להיות רלוונטית במקרה זה – האם חל שינוי לרעה ביכולתו הכלכלית. מסתבר שמשכורתו דווקא עלתה והיום הוא מרוויח 22,000 שח נטו. עוד הוסיף שחושב שגם משכורתה עלתה אבל אינו בטוח. אמר לי שאימו שלחה אותו אלי ואמרה שאולי אני אצליח להחזיר לו את החיוך לפנים אחרי 4 שנים.

הסברתי לו שאני לא יכולה לקבל את התיק כי הסיכוי שבית המשפט יתערב בסכום המזונות שואף לאפס, ושאם קשה לו כלכלית – שיפעל להגדיל הכנסתו. הוא הופתע מהתשובה ואמר שהוא לא מאמין שגם אני אומרת לו לא…

נכנסנו לשיחה קצת יותר פילוסופית, על היכולת לשחרר את העבר ולסלוח, על תשלום המזונות כטריגר לשינוי קריירה ועל איך תשתנה הרגשתו אם יחליף את תחושת חוסר הצדק בהכרת תודה על יכולתו הכלכלית העכשווית ועל היכולת להגדילה בעשרות מונים. השווינו את המזונות שנקבעו בתקופה אחרת מהיום לתשלום מס הכנסה שמעורר תחושת אי צדק, ושנינו הסכמנו שעדיף להיות מאלו שמשלמים מס מאשר מאלו שמקבלים החזרי מס.

לבסוף הסברתי לו שחוץ מזה שכמה עשרות אלפי שקלים ינועו מחשבון הבנק שלו לשלי, התביעה הזו כנראה לא תזיז כלום, ושעדיף לפיכך שישקיע את הכסף בטיפול פסיכולוגי שיעזור לו לשחרר את העבר.

סיימנו את הפגישה כשאני לא לגמרי סגורה אם מכאן הוא הולך קדימה או מחפש עו״ד אחר שיקח אותו לסיבוב משפטי. כנראה שהדברים שאמרתי חלחלו לו לנשמה ולמחרת בארבע בבוקר הגיע ממנו מייל עם שתי מילים:
תודה רבה.


3. סיפור גדול

זה סיפור ענק שעוד יסופר מתחילתו עד סופו ועשוי מחומרים של ספר של ג׳ון גרישם. בקצרה אספר על זוג אחים תאומים, קרובים, חדים כתער, אנשי עסקים ממולחים שיודעים להפוך כסף לזהב ולעוד הרבה הרבה כסף.

כשאחד מהם החליט להתגרש הם רקמו תוכנית פעולה כיצד להבריח מליונים מהתא המשפחתי ולהגיע להסכם גירושין במינימום נזק. הכספים שהועברו מהאח המתגרש לאח הנשוי נרשמו כהלוואות שניתנו לחברות על שם האח הנשוי.

בהליך הגישור הציג האח המתגרש תמונה שחורה של חובות והלוואות וגרם לאשה ולבאת כוחה לחוש ברות מזל עם ההסכם העלוב עליו הסכים לחתום.

לימים הסתכסכו שני האחים, והמלחמה ביניהם הגיעה לחקירות מס מורכבות ולכותרות העיתונים. או אז נודע לאשה כמה כסף הוסתר ממנה בשלב הגירושין והיא החלה לשקול צעדיה.

כשהאח הנשוי איים על האח הגרוש שאשתו תדע ממעשיו הוא החליט להקדים תרופה למכה והגיש נגדה תביעה בה עתר לבטל חלק מחיובי המזונות ולחייב אותה בחוב מס של מליוני שקלים…

במקביל פנה אליה האח הנשוי וסיפר לה את כל סודות הסתרת הכספים, הציע לחתום על תצהיר ואמר שמצפונו מייסר אותו. על סמך עדותו הגשנו מטעם האשה תביעה לביטול ההסכם. סרט של ג׳ון גרישם כבר אמרתי לא?

השבוע נחקר האח הנשוי שהעיד מטעמנו. ״כשנחקרתי ברשויות המס הרגשתי שזה היה עונש שקיבלתי על שיתוף הפעולה עם אחי״, כך העיד, ואת יודעת – אמר לעורכת הדין שחקרה אותו – קארמה איז א ביץ והכסף הזה – מלוכלך. אני את חלקי בעיסקה הזו (עשרות מליונים) אתרום לצדקה או אתן לגיסתי לשעבר, זה כסף שאין בו ברכה.

ככה נגמר השבוע שלי, ואיך היה שלכם?
מוסר השכל משלושת הסיפורים
* אל תרמו בדרך להסכם זה בדרך כלל לא ישתלם לכם. קארמה איז א ביץ.
* חתמתם על הסכם ואתם מרגישים מנוצלים – אם אין לכם עילה משפטית – שחררו, התמקדו בעתיד, הליכים משפטיים לא פותרים מצוקות נפשיות, הם בדרך כלל מעצימים אותן.
בתמונה – פתקים שהכינה לנו אחינית של האשה לפני הדיון