1. ד״ר ג׳קיל ומיסטר הייד

במשך שנתיים היא מנסה להתגרש ממנו ללא הצלחה. חוכמתו, קומתו הגבוהה, עיניו התכולות והתואר ד״ר שנשא בגאווה מאז סיים בית ספר לרפואה, לא הועילו לו בשל אופיו האובססיבי והפרעת האישיות בה לקה. כשלא יכלה יותר לשאת את החיים במחיצתו ביקשה להתגרש. לאחר תחנונים הם הסכימו לפנות לגישור אבל לא הצליחו להגיע להסכמות. לא כי היא לא רצתה ולא עשתה ויתורים רבים – כי הוא היה בלתי אפשרי. כמו בחייו, הוא הציג סבר פנים נעימות והרבה רצון טוב, אולם בפועל לא הסכים להתחייב לכלום וכל סעיף חולק לעוד ועוד ועוד תתי סעיפים שנידונו כל פעם מחדש וכל פעם שהוסכם משהו שלושה דברים חדשים נפתחו. בסבר פנים יפות ובנועם לשון הוא התיש אותה שוב ושוב ובכל פעם שהיא הודיעה על סיום הגישור הוא הציע לפנות למגשר אחר, תולה את כישלון הגישור במגשרים השונים. היא הגיעה אלי מותשת לחלוטין, מבינה שהסכם כבר לא יהיה כאן ומבקשת החלטות שיפוטיות שיעזרו לה להפריד כוחות. החלטתי להגיש בשמה תביעת גירושין כרוכה לבית הדין הרבני. היא חששה מאוד, אוחזת בתפיסה שבית הדין הרבני רע לנשים ומסבירה שהוא יטען שהיא בוגדת בו. הסתבר שהוא נהג, כחלק בלתי נפרד מההתעללות בה, להאשים אותה בבגידה עם כל עמית לעבודה שהחליף עימה כמה משפטים, לכנות אותה זונה ליד הילדים, וכעבור דקה לבקש ממנה לשקול שוב את החלטתה להתגרש, וזה רק קצה הקרחון. הוא לא יטען שאת בוגדת הסברתי לה, אלא יבקש שלום בית, טענות בגידה לא מסתדרות טוב ברבני למי שלא רוצה לתת גט. בסופו של דבר היא שמה מבטחה באסטרטגיה שבנינו לה והשבוע התנהל הדיון הראשון. הוא שכר עו״ד ידוע שם ובעל ותק רב שהגיש להפתעתנו כתב הגנה רצוף טענות בדבר בגידה תוך ציון ספציפי של שמות עמיתים לעבודה. בדיון הראשון היא התבקשה לומר מה רוצה והסבירה שרוצה להתגרש. כשהדיין שאל אותו אם מסכים להתגרש הוא ענה שכן אבל יש לו תנאים והוא רוצה להגיע להסכם….הדיין הבהיר לו שלאור חומרת טענותיו יש להתגרש בו במקום, שהילדים הקטנטנים יהיו במשמורת האם עד קבלת תסקיר ושיסכימו על הכל אחרי הגט ומה שלא מוסכם יקבע על ידי בית הדין. כעבור שש שעות היא יצאה מבית הדין עם הגט המיוחל ועם תאריך לדיון במזונות הילדים והכתובה, עליהם הסכימה לוותר בעבר רק בשביל לסיים יפה.. לא ברור מדוע עורך הדין שלו לא הסביר לו שלאחר הגט הכתובה (250,000₪) היא חוב פסוק בעוד שהסיכוי שלו לקבל פיצוי בשל בגידתה כפי שניסה לטעון – אפסי…. היא יצאה מהדיון הולכת על ענן לא מאמינה ששנתיים של תחנונים היו יכולים להסתיים הרבה קודם.

מוסר השכל

1. לפעמים – במיוחד כשמדובר בהפרעת אישיות -גישור אינו הדרך המהירה ביותר להתגרש וצריך להבין מהר מתי אין עם מי לדבר.

2. אל תצאו להליך גירושין ללא אסטרטגיה ברורה.

3. למרות מה שנהוג לחשוב – בית הדין הרבני יכול להיות הרבה יותר יעיל ומיטיב לנשים מאשר לגברים, הכל תלוי בנסיבות.

4. אזהרת מסע לנשים ולגברים – אל תרוצו לבית הדין הרבני בלי לבדוק שנכון לכם ספציפית לעשות זאת.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. הטרוריסטית

הוא היה רופא בן 58, גרוש ואב לשני בנים בוגרים כשהוא הכיר באחד מהכנסים בחו״ל צעירה רומניה רווקה יפת תואר בת 23. חיש מהר פרחה לה האהבה והם נישאו ועברו לגור בוילה שלו בסביון. עד מהרה נולדו להם שתי בנות, וכך חלפו להם 15 שנים. היא השתלבה מצוין בארץ, מצאה עבודה, למדה עברית וגידלה את שתי הבנות באהבה רבה. בגיל 38 היא התאהבה באחר. טענה שהוא כבר זקן מכדי לספק אותה, והחלה לנהל בפומבי מערכת יחסים מקבילה עם גרוש חסר גרוש. בגיל 73 הוא היה מבועת מהרעיון שהיא תעזוב אותו והיא ניצלה את חולשתו באכזריות יוצאת דופן. כשהוא הגיע אלי הוא היה שבר כלי רדוף פחדים וחרדות, לא מסוגל לחשוב חשיבה עצמאית ובעיקר מריונטה שמופעלת על ידי האיומים שלה. התברר שהיא איימה עליו שתתלונן במשטרה שהוא אלים, שהטריד מינית פציינטיות שלו, תפנה למס הכנסה לבדוק את הצהרותיו, תיקח את הבנות לרומניה והוא לעולם לא יראה אותם, תיקח חצי מכל מה שיש לו ואת חובותיו הוא ישלם במחצית שתישאר לו, שישאר כמו כלב ברחוב, שהבנות יתנתקו ממנו, שידיעות אחרונות יפרסמו עליו תחקיר, וגולת הכותרת – שהיא תתאבד ותדאג להציג כאילו הוא רצח אותה. כשלא האמנתי הוא השמיע לי הקלטות שלה מאיימת שוב ושוב. הוא הבטיח לי במאה אחוז שאף פעם לא היה אלים ובוודאי שלא הטריד פציינטיות שלו, שאיש מעולם לא התלונן נגדו, שכל חייו שמר חוק בקפדנות ושחולשתו היחידה היתה אהבתו לאותה צעירה ששיחקה בו כמריונטה עכשיו כשהוא בעשור השמיני לחייו. בסוף השיחה הוא הוציא הסכם דרקוני שהיא ערכה אצל עורכת הדין שלה ואמר שרוצה לחתום עליו ולסיים את הסבל. היא כמובן הבטיחה שההסכם ישאר במגירה ושאם יחתום עליו היא תישאר איתו לתמיד ותעזוב את החבר הגרוש שלה. שניה לפני שחתם אחוז השפיות שנשאר לו הביא אותו להתייעץ אבל הוא לא היה מסוגל לממש את מה שהוסבר לו והיא סירבה לשנות מילה בהסכם. השבוע היא הפילה את עצמה בכוונה במדרגות הוילה הציגה לו סימנים כחולים בגב ואמרה לו או שתחתום או שאני מזמינה משטרה ואומרת שזרקת אותי מהמדרגות. חתם. למזלו אחיו דאג לו למכשיר שמקליט הכל, ולמרות התנגדותו, הלך להגיש נגדה תלונה במשטרה על סחיטה באיומים. כשהגיעה הניידת והיא נלקחה למשטרה היא הרגישה שכל עולמה חרב עליה. השיח השתנה לחלוטין. היא הסכימה לחתום על ביטול ההסכם ולנהל מו״מ הגיוני.

מוסר השכל

גם אם אתם רוצים להתגרש ומאמינים שהצד השני עשה לכם עוול איום – אל תנצלו מצוקה וחולשה, אל תהפכו למפלצות, אל תחצו קווים אדומים ואל תחשבו שבבית הכל מותר, זה בדרך כלל לא נגמר טוב וחוץ מזה karma תחכה לכם בסיבוב.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3. מיאמי לא ממתינה לו

הם הכירו בבית חולים – הוא רופא צעיר חתיך ומוכשר ממשפחה ישראלית שורשית ואמידה, היא אחות יפיפיה שעלתה ארצה לבדה ושהוריה ניתקו עימה קשר כשהחליטה להישאר כאן. שניהם התקדמו בעבודה, רכשו דירה, נולדו להם שני ילדים ומבחוץ החיים שלהם נראו מושלמים. כשהוא קיבל הצעה לעבור לשנתיים לבית חולים במיאמי והיה ברור לו שהיא מתפטרת מהעבודה והם נוסעים – פרץ משבר. התברר שבבית הוא גבר מתעלל – כלכלית, מילולית ולפעמים גם פיזית. הוא הכתיב חלוקת תפקידים ברורה – היא אחראית שהבית יבריק (וחסר לה שלא למרות שגדלו בו פעוטות), שתמיד תמתין לו ארוחה חמה, שהיא תארח את משפחתו פעם בשבוע, שגם בבית תהיה לבושה ומאופרת כמו במגזין, תשכב איתו כל יום, תעבוד במשרה מלאה ותתחלק איתו בכל הוצאות הבית למרות שהוא משתכר פי 4 ממנה. חשבון משותף סירב לפתוח ודאג לגבות ממנה מחצית מכל הוצאה ולהטיל עליה לערוך קניות

לארוחות מפוארות למשפחתו. כשהיא לא עמדה בציפיה כלשהי או כשאמא שלו לא אהבה את סבר פניה העייף בשישי בערב, הוא הסביר לה שהיא בסכנת השלכה לרחוב, שהוא יתגרש ממנה, יקח לה את הילדים, יעמיד נגדה סוללת עורכי דין בכסף של הוריו והיא תחזור לאשפתות מהם אסף אותה. עוד דאג לבקר את גופה ואת מראה עד שהאמינה לו שהיא שמנה ומכוערת למרות שהיא נראית כמו דוגמנית בלי להתאמץ ובלי איפור… במריבות הוא נהג לדחוף אותה ואף איים עליה שישליך אותה מהמרפסת. לפני חצי שנה היא התחילה טיפול – שעה שהיתה רק שלה פעם בשבוע, והוסתרה ממנו לאחר שבעבר איים עליה שיטען שהיא חולת נפש ויקח לה את הילדים. הטיפול חיזק אותה ובנה לה אט אט את הבטחון שהוא פורר בכישרון רב, והיא הצליחה לומר לו שהיא לא רוצה לבוא איתו למיאמי. כשהוא איבד את העשתונות – איים עליה, צרח ואף סטר לה היא הזמינה משטרה. הרופא הטוב והמצליח נעצר במקום. הוריו שהוזעקו לשחררו בערבות לא ידעו את נפשם. מהחשש שהוא יממש את איומיו, יקח לה הכל ויזרוק אותה לרחוב היא מיהרה ופתחה הליך מטעמה. להפתעתה הוא התחנן שתבטל הכל, הסכים – לראשונה – ללכת לטיפול זוגי, לדחות את מיאמי עד שהיא תסכים להצטרף, סיפר לה כמה שאוהב אותה ולקח אחריות מלאה על המצב. השבוע היא סגרה את ההליך וסיפרה שבחודש הבא הם יוצאים למיאמי, שהטיפול עזר ושהיא קיבלה בעל חדש.

מוסר השכל

גם אם אתם בטוחים שהנישואין שלכם יציבים ושאין סיכוי שיעזבו אתכם (בגלל תלות כלכלית, חוסר במשפחה תומכת, אישיות חלשה או סתם כי אוהבים אתכם יותר ממה שאתם אוהבים) – אל תנצלו מצוקה וחולשה, אל תהפכו למפלצות, אל תחצו קווים אדומים ואל תחשבו שבבית הכל מותר, זה בדרך כלל לא נגמר טוב וחוץ מזה karma תחכה לכם בסיבוב.