1. הוציאה לפועל

הם חתמו על הסכם גירושין לאחר שתי ישיבות גישור. סיפר שהתגרשו לאחר שיחה דרמטית שקיימה עימו ובמהלכה הודיעה לו שהתאהבה במישהו אחר ורוצה להתגרש. מאז ומתמיד היא נהגה לומר לו את כל האמת בפנים, ללא כחל ושרק, כמו שאומרים. אצלו זה התקבל כמו אגרוף לבטן אבל היתה לו שליטה עצמאית של סמוראי והוא לא עמד בדרכה. הם התגרשו בהסכם הוגן ומאז ניהלו חיי גירושין מצויינים. כלומר הוא שילם לה מזונות ולקח את התאומות כמעט מחצית מהזמן כמו שעון שוויצרי מדוייק. התנהלותו איפשרה לה לנהל את הקריירה המצליחה ואת חיי האהבה שלה ללא מפריע. מתחת לפני השטח היה לו די קשה. הוא שילם לה 5,000 שח בחודש עבור התאומות ושילם 4,500 שח לחודש דמי שכירות לדירה הקטנה ששכר בסמוך לבית ספרן וזה הותיר לו בחודשים טובים 4,000 שח למחייתו ובחודשים פחות מוצלחים במכירות 3,000 ש״ח להתנהל איתם במשך חודש שלם – הוא והתאומות. כאמור הסכם הגירושין הנדיב הקנה לה זכות לדרוש גם מחצית הוצאות חינוך – חוגים ושיעורי עזר. מאחר שהיא הלכה ופרחה מאז הגירושין והיא ראתה שקשה לו הם סיכמו ביניהם שלמרות ההסכם היא לא תגבה ממנו הוצאות חינוך ותשלם אותם מדמי המזונות הגבוהים. ככה הם התנהלו במשך 3 שנים, עד שהוא מצא אהבה חדשה. למרות שהוא גבר שווה במיוחד לקח לו זמן להתאושש מפירוק התא המשפחתי ואף אחת מהנשים שחלפו במיטתו, לא הצליחה אפילו לחלוף בליבו, עד שהכיר את עירית עליה נאמר שאיש אינו עומד בקסמיה. לאחר 3 חודשי שכרון חושים הם החליטו לטוס לסופ״ש רומנטי בפריז. הוא לא ראה את נתב״ג כבר 5 שנים, ועירית שהבינה שיש לה גבר חלומות ביד רכשה להם כרטיסי טיסה. הוא הודיע לגרושתו על הטיסה, מצפה לקבל ממנה ברכת נסיעה טובה כמו שאיחל לה בפעמים הרבות שטסה מאז גירושיהם, אך היא לא הגיבה. מסתבר שהטיסה וגם עירית עליה שמעה מהתאומות בהתלהבות חסרת טאקט של ילדות בנות 12 לא באו לה בטוב והיא הרגישה מנוצלת. ״לטוס לחו״ל יש לו כסף וחוגים לבנות שלו הוא לא יכול לשלם?!״ היא התמרמרה באוזני חברה משותפת, ״נגמר הסיפור שלו״. בבוקר הטיסה הגיע שליח עם מעטפה מלשכת ההוצאה לפועל. היא דרשה את החוגים של הבנות ואת יתר הוצאות החינוך רטרואקטיבית לאחור, עם ריבית והצמדה כמו שיודעים לחשב בהוצאה לפועל, ועל הדרך גם הוציאה לו צו עיכוב יציאה מהארץ. את פריז הוא לא ראה באותו סופשבוע מכונן, ואת החוב לקח הלוואה ושילם. מאז, ובניגוד להסכם שם נכתב שנדרשת הסכמתו, היא המשיכה להגיש עוד ועוד קבלות ללשכת ההוצאה לפועל על חוגים, שיעורי עזר והוצאות חינוך אחרות, בלי לטרוח להעביר לו אותן לפני, בלי לקבל את אישורו, ובכלל בלי לפנות אליו. את ההוצאות הגבוהות היא גובה באמצעות עיקול קבוע שהטילה על משכורתו, מותירה אותו חסר אונים ואמצעים. השבוע הגשנו נגדה תביעה. תבענו לבטל את פרק המזונות בהסכם גם בשל שינוי נסיבות, גם בשל הפרתו וגם בשל ביצועו בחוסר תום לב מהותי. כשהיא קיבלה את התביעה היא פנתה אליו לראשונה מאז ארוע פריז וביקשה להחזיר הגלגל לאחור. לא החזיר.

מוסר השכל :

לכל אלו שהתגרשו ועדיין סבורות שהן יכולות לנהל לגרוש שלהן את החיים, תחשבו שוב. גם גרוש מדהים יכול להפוך לגרוש מהגיהינום כשלוחצים אותו לקיר. הזהרו משימוש נקמני בהוצאה לפועל, היא מכשיר העינויים של החברה המודרנית, כי בסוף, כמו שאתן יודעות – קארמה מסתכלת מהצד ומחייכת.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. משמורת משותפת

הוא היה קמצן חולני עוד כשהתחתנו. התאוריה שלי אומרת שקשה מאוד לחיות עם קמצן כשאת לא קמצנית בעצמך, אבל היא הסבירה לי שזו היתה אחת הסיבות העיקריות בשלן החליטה להתגרש ממנו. הוא התקמצן על כסף אך גם על מחמאות, מילים טובות, אהבה מעולם לא העניק ברוחב לב ובסוף החל להתקמצן גם על סקס, תחום בו דווקא היתה להם התאמה מעולה לדבריה. כבר 3 שנים שהם בהליך גירושין שהתחיל בסערה ונרגע כעבור שנה יחד עם הסכם גירושין חלקי וגט ומאז וכבר שנתיים שהם מנהלים בעצלתיים סוג של משא ומתן בעניין המזונות והמשמורת. יש להם שלושה בנים שלנים אצלו בפועל מחצית מהזמן והעובדת הסוציאלית אמרה לה שהיא תמליץ על משמורת משותפת. היא באה להתייעץ בעניין הזה השבוע סיפרה שהשיטה של הקמצן להימנע מתשלום הוצאות כספיות על הילדים היא לסרב להן. אין אישור לאבחון פסיכודידקטי לילד הקטן הסובל מהפרעת קשב, אין אישור לטיפול אורתודנטי לבן האמצעי שתכף חוגג בר מצוה למרות הצורך הבולט בטיפול, ואין אישור לשיעורים פרטיים במתמטיקה לבן הבכור שנאלץ לרדת מחמש יחידות לארבע יחידות. כמובן שעל שיעורי נהיגה לבן הבכור אין מה לדבר בכלל והוא נשלח לעבוד ולממן את שיעורי הנהיגה באמצע הבגרויות ועל אף סכומי העתק שמשתכר אביו הקמצן. היא מימנה את כל ההוצאות כמיטב יכולתה אבל עמדה חסרת אונים כשלא ניתן היה לטפל בבעיות הקשב וריכוז של הבן הצעיר ובשיניו של הבן האמצעי ללא הסכמת אביו. השבוע התקיים דיון בעניינם. העובדת הסוציאלית שהמליצה על משמורת משותפת התפתלה על הדוכן כאשר חקרתי אותה על הקשר בין המלצותיה לבין אחריות הורית משותפת, ועל הקשר בין אחריות הורית לבין סיפוק צרכי הילדים. השופטת הקשיבה והביטה בה מעבר למשקפיה – אחריות הורית משותפת אין כאן היא קבעה, למרות שהילדים לנים אצלו מחצית מהזמן. האם קיבלה סמכות בלעדית לקבל החלטות בעניין הילדים בכפוף להמלצת גורם מקצועי וללא צורך באישורו, ולמרות שהילדים שוהים אצלו מחצית מהזמן הוא חוייב בתשלום מזונות גבוהים בהרבה מהסכומים שהציע במשא ומתן.

מוסר השכל –

אם אתה חושב שאתה מנצח את השיטה בהתנגדויות שיטתיות לכל צורך של ילדיך, מתוך תקווה להפילו על כתפי האם, קח בחשבון שאתה עלול למצוא עצמך מנושל מסמכויות הוריות משמעותיות ומשלם יותר.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3. הפחתת מזונות

הם התגרשו לפני שלוש שנים אחרי משא ומתן מייגע שנדמה היה שלעולם לא יבשיל לכדי הסכם. כשההסכם נחתם הוא הרגיש שהחיים רק מתחילים והיא הרגישה שמשהו אצלה בלב מת. למרות זאת הם ניהלו משמורת משותפת שיוויונית על שלושת הבנות והוא העביר לה מדי חודש 9,000 שח למזונותיהן. כן זה היה סכום גבוה מאד גם אז, בעידן בו מזונות היו גזירה הכרחית על האב, אבל הוא רצה מאוד לסיים כבר את סאגת המו״מ שנמשכה שנים, היה אופטימי שיוכל להרשות לעצמו, וחתם בסוף. בקצה השני של הגט המתינה לו האשה ששבתה את ליבו, והוא הרגיש שאיתה הוא מוכן להתחיל את חייו שוב, מהתחלה. הוא התחתן שוב, נולד לו בן חייכן (יורש העצר אחרי 3 בנות) שהוא התאהב בו ברגע שראה אותו, ואי אפשר היה שלא להבחין באהבה הגדולה שאפפה אותו וניבטה מעיניו. ככל שאהבתו לבלבה, הלכה גרושתו והתמרמרה, אוגרת תסכוליה וכעסיה בקלסר מיוחד שנשא את שמו והכיל תיעוד שאגרה באובססיביות לקראת יום הדין שידעה שיגיע. למרות מרירותה הוא ייחל לנורמליזציה וניסה לקיים עימה שגרת הורות תקינה, בעיקר למען הבנות שנהננו לשהות בקן האוהב של אביהן, אך היו נאמנות גם לאימן וכאבו את בדידותה שניכרה גם כשהיה חבר תורן ברקע. כשהיא קיללה אותו ואת בנו שרק נולד משהו נשבר בו. הקשיים הכלכליים בהם היה נתון כבר בסמוך לגירושין, ונבעו מגידול הבנות במשמורת משותפת ותשלום מזונות כל כך גבוהים, הלכו ונערמו. חובות, הלוואות, ירידה בהכנסות וצרות כלכליות שפקדו אותו ועד כה לקח על עצמו. היא לעומתו הלכה ופרחה מקצועית משתכרת עשרות אלפי שקלים לחודש, ומתחשבנת על כל שקל. הוא התחנן לשינוי ולו זמני בהסכמות אך נתקל בחומה אטומה. כשהוא חש שקלו כל הקיצים הגשנו תביעה לביטול המזונות. תוך 14 יום הגיע כתב הגנה שהכיל לא פחות מ – 500 עמודים (!) ונפתח בדרמה גדולה…השבוע התנהל דיון בעניינם, אליו הגענו לאחר שענבל קראה כל עמוד בכתב ההגנה. שני הצדדים טענו בלהט, והגרושה עצמה הכינה נאום כתוב בו כינתה את בעלה לשעבר ״הנאשם״ והודתה שאגרה כל מסמך ליום הדין לו חיכתה. השופטת החכמה, שהבינה את גודל המרמור, הורתה לה לקצר את כתב הגנתה וקבעה את התיק להוכחות תוך שהיא ממליצה לגרושה להיעתר לתחנוני ״הנאשם״ ולנהל עימו משא ומתן.

מוסר השכל :

אל תחתמו על הסכמים שאתם מקווים שתוכלו לעמוד בהם, חתמו על הסכמים רק כשאתם בטוחים שתוכלו לעמוד בהם.

אם מישהו במצוקה ופונה אליכם על מנת לנהל מו״מ, תקשיבו לו, אחרת אתם שולחים אותו לבית משפט, ובית משפט, כידוע,הוא מוצר יקר…