כל השבוע היינו בלפלנד עם כל ארבעת הילדים. הטיול היה גולת הכותרת שבאה אחרי כמה ימים מאוד מרגשים ומלאי ציפיה שכללו (לפי סדר התרחשותם) טקס לוחמת מצטיינת של אופיר, ליל הסדר ובר מצוה מושלמת לגל. לטיול ללפלנד ציפינו בהתרגשות מהולה בחשש גם מהקור, גם מהמשפחתולוגיה וגם מהקבוצה המאורגנת, סוג טיול שאנחנו לא ממש מורגלים אליו, והתגלה כחוויה מדהימה. את המשרד השארתי בידיים נאמנות אבל היו כמה מקרים שהגיעו עד לפלנד וטופלו מתוך הבקתה המושלגת שלנו, בעצירת הפסקה תוך כדי ספארי אופנועי שלג ועל גבי מזחלת כלבים האסקיים :

1. נתניה לא מחכה לה

הם התגרשו לפני כמה שנים, בהסכם וברוח טובה מאוד. היה הבדל עצום בין מה שנכתב בהסכם לבין מה שקרה בפועל. אני לא יודעת אם אתם יודעים אבל יש כאלו שמאמינים שהסכם גירושין הוא כמו פוליסת ביטוח – מכניסים עמוק למגירה ושוכחים עד שקורה משהו.

ומה בינתיים ? בינתיים עושים הכי טוב שאפשר, בשביל הילדים כמובן. אז שרון וירון שכחו מהסכם הגירושין ושמו את שתי בנותיהן בראש מעייניהם.

ירון היה גרוש מהאגדות. למרות שבהסכם הגירושין הוא התחייב למזונות נמוכים יחסית, בפועל הוא שכר לשרון דירה בקירבת מקום מגוריו, מימן לה ולבנות רמת חיים גבוהה במיוחד שעלתה בקנה אחד עם שלושה פרמטרים מרכזיים – יכולתו הכלכלית, אהבתו לבנותיו והבנתו שלמרות הגירושין אמא שלהן והוא ישארו לנצח בני משפחה.

במשך כמה שנים הכל היה בסדר עד שירון מצא זוגיות. לא שלא היו לו נשים קודם, היו לו לא מעט נשים וגם שרון לא נשארה לבד ותמיד היה בחור ברקע, אבל הפעם ירון מצא זוגיות רצינית. מה זאת אומרת רצינית ? רצינית מספיק להביא לעולם ילד. כשהבנות חזרו הביתה וסיפרו לשרון שלעינת החברה של אבא יש תינוקת בבטן, שרון שינתה פניה. ובלשונו של ירון – התהפכה עליו.

התגובה לא איחרה לבוא – היא החלה להקפיד על הסדרי הראיה שנכתבו בהסכם למרות שבפועל הבנות שהו עם ירון הרבה יותר מהמוסכם, והודיעה לבנות שעוברים דירה. לפני שבועיים הבנות סיפרו לירון שאמא לוקחת אותן לראות דירות ליד סבתא בנתניה (35 קמ ממקום מגוריהם הנוכחי).

ירון ניסה לסמס לשרון ולשאול אותה לפשר העניין אבל גילה שהיא חסמה אותו לווטסאפ ולסמסים. כשהחזיר את הבנות עלה לשוחח איתה והיא איימה שתזמין משטרה. הוא שלח לה מייל והודיע לה שאינו מסכים לשינוי מקום מגורי הבנות וקיבל בחזרה מייל שבו היא כותבת לו שאין בהסכם הגירושין סעיף שאוסר עליה להעבירן, שהיא המשמורנית על הבנות, שהוא אדם אלים ומסוכן ולכן מוטב לבנות להתרחק ממנו, ושהיא מקבלת בעניין זה יעוץ משפטי שוטף.

Big Mistake..

מיד לאחר החג הגשנו מטעם ירון תביעה למשמורת משותפת ובקשה לצו מניעה בהול האוסר על שרון להעביר את הבנות מקום מגורים ולשנות את מוסדות החינוך שלהן.

החלטה : כמבוקש, לתגובת המשיבה בתוך 48 שעות. ימי הפגרה יבואו במניין הימים.

יש לי הרגשה שהבנות לא יעברו לנתניה…

~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. חוק וסדר

קיבלתי את השיחה שלה תוך כדי צעידה בשלג כבד לקראת ביקור במפלים הקפואים. ידעתי שהיא לא מתקשרת סתם ומיד עניתי. ״התקשרו מהמשטרה ואמרו שהוגשה נגדי תלונה על אלימות במשפחה, אין לי מושג מאיפה זה הגיע״. צחקתי. זה יכול להגיע רק ממקור אחד.

כדי להבין על מי מדובר אציין כי מדובר באשה מדהימה, רואת חשבון עדינת נפש, שמנהלת כבר 3 שנים הליך גירושין ממי שנשבע לגרום לה להצטער על הרגע שביקשה להתגרש ממנו, ומאז אינו מניח לה.

מדי מספר חודשים הוא מגיש נגדה תביעה חדשה, לפעמים שתיים, מנהל נגדה הליכים משפטיים ארוכים ומתישים שתוצאתם לא מעניינת אותו. איך אני יודעת ? עובדה שהפסדיו אינם מתישים לא אותו ולא את בא כוחו שממשיך להבטיח לו שבפעם הבאה הם ינצחו. אז״ש. הם ממשיכים להפסיד ונהנים מאד מהדרך.

הפעם הוא העניק לה מתנה לפסח. בדרך לארוחת הערב התקשרה נסערת. הוא הגיש תלונה במשטרה על פגיעה בפרטיות והטרדה.

שימו לב היטב לפשע שבוצע והצדיק תלונה במשטרה: הילדה סיפרה שאבא (שטוען שאין לו הכנסה ומבקש ביטול מזונות) לוקח אותה לעבודה ומשאיר אותה לבד בחדר ואם היא צריכה לשירותים היא מסמסת לו שיבוא.

לאמא לא היה מושג שהאבא עובד, איפה הוא עובד ולאיפה הוא לוקח את הילדה למשך שעות ארוכות. כשהילדה שלחה ביאושה סלפי לאמא ממקום הימצאה האמא ראתה את הלוגו של החברה והתקשרה לשאול האם האבא נמצא ומה תפקידו שם. השיחה ארכה 10 שניות ובסיומה היא ניתקה מבלי להזדהות או להשאיר הודעה.

זו העבירה הפלילית בגינה הוגשה מיד לאחר ליל הסדר תלונה במשטרה על פגיעה בפרטיות והטרדה ובגינה הלקוחה שלי נחקרה תחת אזהרה, נלקחו ממנה טביעות אצבעות והיא צולמה כאחרונת הפושעות משלושה כיוונים.

קצין המשטרה שחקר אותה, שמע את הגירסה שלה וראה את הודעות המצוקה מהילדה, מאד לא אהב מה שהוא שמע. הוא הבהיר לה שהיא צריכה להגיש תלונה על כליאת קטין ועל תלונת שווא, ושאם היא לא תעשה את זה הוא יפנה לרווחה, וככה תלונה על הטרדה ופגיעה בפרטיות שהגיש האב הסתיימה במעצרו באבו כביר ובצו הרחקה.

קארמה איז א ביץ זוכרים?

~~~~~~~~~~~~~~~~~

3. תרגיל עוקץ

הם היו בהליך גישור וניהלו תקשורת מכבדת למרות שהיו בהליך גירושין. שניהם נושאי משרות בכירות, בעלי מודעות עצמית וסביבתית ובעיקר מודעות לנזק שהליך גירושין עשוי לגרום לילדיהם, אותם גידלו עד כה באהבה רבה. משכך הם התייעצו עם אנשי מקצוע איך לפעול הכי נכון ובעצתם החליטו להפריד כוחות בתוך הביתה, כך שכל אחד ישהה עם הילדים בזמנים שלו, והשני ישתדל לשהות במקום אחר. קוראים לזה ״נסטינג״ ובשלבים הראשונים של הגירושין זה ההסדר שהכי מיטיב עם הילדים.

כשהליך הגישור התקדם והם היו לקראת הסכם, היא פנתה ליעוץ משפטי ואז הכל התהפך. היא קיבלה תוכנית פעולה סדורה והחלה לפעול לפיה.

בשלב א היא הודיעה על ביטול הנסטינג וטענה שההסדר מזיק לילדים שצריכים אמא ואבא ביחד. היא גם הודיעה שהיא בכלל רוצה שלום בית ולא להתגרש, שאין טעם להמשיך בגישור ויש לסיים את הליך ישוב הסכסוך. כבר אז הבנו שפניה למלחמה.

בשלב ב בעיתוי מתוזמן במדוייק – ערב החג בבוקרו של ליל הסדר, היא הגישה נגדו תלונת שווא במשטרה בטענה שגנב לה את מפתחות המכונית ונעל אותה בחדר. את התלונה הגישה אחרי סצינה מתוכננת היטב במהלכה היא יצאה לחדר המדרגות וצעקה הצילו הצילו. כשהוא ניסה להרגיעה היא קראה למשטרה נסערת ובוכה. קצין המשטרה הסביר לו שלפי הנוהל בגלל החג הוא מרחיק אותו ממנה עד סוף החג, אבל לא מהילדים.

בשלב ג מיד בתחילת חול המועד בוצעה פניה לעורך הדין שלה על מנת לתאם הסדרי ראיה, ומשזה לקח לעצמו את הזמן לענות ולבסוף ניאות להסדר מצומצם, הגשנו בקשה דחופה לבית המשפט ונתבקשה תגובה דחופה של האם. ניצן ניהלה את הארוע ״מהחפ״ק״ במשרד ביד חזקה ובזרוע נטויה וערכה בקשה מדוייקת וחדה.

השופטת התורנית קראה נכון את המפה ולא אהבה את התרגיל.

כשהייתי על גבי מזחלת הכלבים ההאסקים ניצן שלחה את ההחלטה הארוכה שמזהירה את האם לחזור לנהל מו״מ, מבהירה שגירסתה אינה אמינה ומעבירה לאב את הילדים עד לסוף תקופת ההרחקה.

~~~~~~~~~~~~~~~~~

מוסר השכל משלושת הסיפורים :

גם אם נפגעתם רגשית, גם אם אתם נותנים למישהו אחר לנהל אתכם כי אתם חשים אבודים, אל תשרפו את כל הגשרים.

תחשבו עליכם כילדים ואיך הייתם מרגישים אם אמא שלכם היתה עושה את זה לאבא שלכם או ההפך.

ואז תנשמו עמוק, תספרו עד 10, ותחשבו שוב לפני שאתם שוברים את הכלים.