כָּל אָדָם צָרִיך שֶׁתִּהְיֶה לוֹ אֵיזוֹ מִצְרַיִם, לִהְיוֹת מֹשֶׁה עַצְמוֹ מִתּוֹכָהּ בְּיָד חֲזָקָה,אוֹ בַּחֲרִיקַת שִׁנַּיִם. כָּל אָדָם צָרִיך אֵימָה וַחֲשֵׁכָה גְּדוֹלָה, וְנֶחָמָה, וְהַבְטָחָה, וְהַצָּלָה,שֶׁיֵּדַע לָשֵׂאת עֵינָיו אֶל הַשָּׁמַיִם. כָּל אָדָם צָרִיך תְּפִלָּה אַחַת,שְׁתֵּהֵא שְׁגוּרָה אֶצְלוֹ עַל הַשְּׂפָתַיִם. אָדָם צָרִיך פַּעַם אַחַת לְהִתְכּוֹפֵף –כָּל אָדָם צָרִיך כָּתֵף/אמנון ריבק

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1. בגידה זה רק במולדת

הם נשואים כבר 30 שנה, יש להם 3 בנים בגירים, 3 דירות שקנו במטרה להוריש להם בבוא היום ובית פרטי רחב ידיים. בגיל 53 היתה להם רווחה כלכלית והם חשבו שהגיעו לשלב הזה בחיים שאפשר לשבת בנחת ולהסתכל על שלושת הבנים המוצלחים שלהם, הקריירות המשגשגות, ולהתחיל להינות מכל השפע שהשיגו.

ככה לפחות זה נראה מבחוץ.

מבפנים האהבה מתה שם כבר מזמן. הוא מצא מפלטו בבגידות דיסקרטיות והיא מצאה מפלטה בחבורת הנשים המתוחכמות והמצליחות שהקיפו אותה ובחברתן בילתה בארועי צדקה מפוארים ובמפגשי נשים. מפעם לפעם בשיחות נשים הן דיברו על בגידות ומכולן דווקא היא אחזה בדעה שלא סולחים על בגידה ושאין סיכוי שבעלה בוגד בה. כשהיא נאמה בלהט בענייני בגידות, החברות שלהם סימסו אחת לשניה ״חיה בסרט״, אבל אף אחת מהן לא הסכימה לפקוח את עיניה ולספר לה שכל העיר מדברת על הרומן של בעלה עם דוגמנית לשעבר שנמצאת בהליכי גירושין קשים מבעלה העשיר.

למרות נאומי הנאמנות שלה היא לא אהבה את בעלה, ובימים מסויימים אפילו סלדה ממנו. לשון חדה היתה לה תמיד, והיא הפליאה בו את הערותיה השנונות, שנבעו ממירמור קשה של מי שחיה בזוגיות שהיא רק קליפה ריקה.

יום אחד היא קיבלה שיחת טלפון מהבעל של הדוגמנית, הוא הציג עצמו ואמר שיש להם משהו משותף. כשהיא לא הבינה על מה הוא מדבר הוא הבהיר שבעלה שוכב עם אשתו וכל העיר מדברת על זה. מרוב תדהמה היא ניתקה לו את הטלפון. אחרי כמה דקות הוא סימס לה תבדקי את המייל שלך ויחד עם ההודעה הגיע מייל עם דוחות ותמונות שלא מותירים מקום לספק.

באותו רגע היא החליטה להתגרש. שלחה לבעלה העתק של המייל עם הכותרת אל תחזור הביתה. מהפחד הוא אמנם לא חזר באותו יום, אבל חזר למחרת עם זר פרחים מבקש ממנה לחזור בה ולא לפרק את האימפריה המשפחתית. הבקשות הפכו לתחינות ואחר כך לכעס ובסוף להכחשה. רומן הוא לא בגידה כך אמר, בגידה זה רק במולדת, וסירב לדון עוד בגירושין, מתכחש להחלטתה, ומנסה לשעבד אותה לבחירתו להותיר את קליפת התא המשפחתי שלמה סביב זוגיות מפוררת.

היא הרגישה שלא מוכנה לחיות עוד יום אחד עם האיש הזה שהפסיקה לאהוב כבר לפני שנים וביקשה שאשלח לו מכתב ברור ותקיף – אשתך החליטה להתגרש ממך, יש שתי דרכים לעשות זאת – בדרך של הסכמה או בדרך המשפטית. ידינו מושטת להסכם, אבל זכותך לבחור גם את הדרך המשפטית, אנחנו ערוכים לכל תרחיש.

זה הספיק כדי לגרום לו לשתף פעולה עם הגירושין ותוך חודש וחצי הם הגיעו להסכם. את הגט היא התעקשה לסדר לפני פסח, מרגישה שיצאה לחירות. חירות רגשית.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. מסע צלב

השנה היתה 2004 הוא היה במילואים וכשחזר משם הודיע לאשתו שהוא מתגרש ממנה, בעקבות חוויה שחווה וגרמה לו להבין שהוא מעדיף גברים. סיפר שזה היה חבוי ומורחק בתוכו, אבל עכשיו הרכבת כבר יצאה מהתחנה ואי אפשר עוד לעצור אותה.

התגובה היתה קשה מאוד. היא חשה מרומה, נבגדת ומבועתת מהמחשבה שאבי בתה מעדיף גברים. התחילה מלחמת עולם בבית משפט, שהתרכזה בעיקר ברצונה העז להרחיק אותו ככל האפשר מהילדה, שהיתה בבת עינו. נטיותיו המיניות הונחו על שולחן הדיונים, ויחד עימן חרדותיה של האם ונסיונותיה הבלתי נלאים למנוע מהבת ללון אצל אביה. השופט הדתי זרם עם האם ומינה מומחית לבחון את מסוכנות האב לבתו לאור טענות האם, שהתבססו כאמור על נטיותיו המיניות של האב. בשנת 2004 זה היה לגיטימי יותר.

הבהרתי לאב המקסים הזה שהוא חייב לקחת אויר ולעבור את ההליך, שבסופו ללא ספק הוא יוכל להיות אב משמעותי לבתו. הוא כעס מאוד שמישהו מטיל ספק באבהותו שעד אז היתה משמעותית לא פחות מהאימהות של אשתו, אבל הבין שאין לו ברירה והוא צריך ללכת בדרך היסורים הזו, נושא את צלב נטיותיו המיניות על גבו.

בסופה של הבדיקה המומחית נחקרה בבית המשפט לא רק על ידי האם אלא גם על ידי השופט. בדקנו כל אספקט אפשרי היא אמרה, עשינו שימוש בכל כלי אמפירי שקיים, האב הזה לא רק שאינו מסוכן בשום דרך לבתו, הוא אב מיטיב, אחראי ואוהב וטובת הילדה לשהות עימו לא פחות מאשר עם האם.

שלוש שנים מאז אותם מילואים משני חיים הוא חי בגאווה עם בן זוג שבתו אהבה מאוד, גידל אותה במשמורת משותפת והעריך כל רגע במחציתה.

חלפו שנים, הילדה לא ויתרה על אביה, על בן זוגו ועל אף דקה איתם והיתה גאה במיוחד להציג ביום המשפחה לראווה את המשפחה המיוחדת שלה. האמא, שהבינה שאם תמשיך בקו הלוחמני, תאבד את הילדה, נקטה בשיטת if you can’t beat them join them ולאט לאט הסירה את שיריונה.

כשהילדה היתה השושבינה בחתונה שלו ושל בן זוגו, לבושה בשמלה שאימה קנתה לה במיוחד לארוע, הוא ידע שמסע הצלב הסתיים והוא יצא לחירות.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3. האימפריה הוקמה שנית

בגיל 20 כבר היתה לו דירת חדר על שמו. אבא שלו, שהיה מבחינתו חצי אלוהים, נהג לומר לו שבעיראק לא סמכו על הבנקים, שצריך לחסוך חצי מכל שקל שמרוויחים, ולהשקיע רק בקירות. הוא היה בחור חכם שהפנים מצוין את החוקים ובגיל 45 היו לו עשרות נכסי נדל״ן, ולא מעט עסקים שהניבו לו הרבה מאוד כסף, שהלך ונחסך מדי חודש נאמן לחוקי הברזל של ילדותו.

כשהוא התחתן הוא הבהיר לאשתו שגדלה בבית אשכנזי חסר חוקי ברזל וללא מודעות כלכלית מפותחת, שהיא תהיה מלכה אמיתית שכלום לא חסר לה אם רק תציית לחוקי הבית שהוא מכתיב. מאחר שהיתה צעירה מאוד כשהתחתנו והתרשמה מכישוריו הכלכליים של בעלה, היא פעלה בדיוק לפי הוראותיו, ועם השנים הפכה לאשה צייתנית וחסרת דעה, בטח לא בכל מה שקשור לכסף.

היא לא עבדה כי הוא אמר שיש להם מספיק ולא צריך את המשכורת שלה, לא היה לה חשבון בנק משלה, והיא התנהלה כל השנים מתקציב שבועי שבעלה נתן בידה, והספיק לה כדי לחיות כמו מלכה. הוא גם דאג לה לאוטו מפואר, נסיעות לחו״ל 3 פעמים בשנה, בית רחב ידיים עם בריכה וסאונה פרטית, והאמינה לו לחלוטין שהיא חיה כמו מלכה.

כשחברה הציעה לה להצטרף להרצאה של אשה מעוררת השראה. היא הלכה ונשבתה, משם המשיכה להיחשף לעוד תכנים שפקחו לה את העיניים ולאט לאט היא החלה להתפתח ולגדול, והבינה שמגיע לה יותר. יותר מתקציב שבועי שמוכתב על ידי בעלה, יותר מחיי נוחות חסרי מטרה, יותר חירות כלכלית, יותר עצמאות, יותר אהבה.

בלשון המעטה יצוין שבעלה מאוד לא אהב את ההתפתחות הזו בעלילה, מבחינתו היתה לו אשה מושלמת בדיוק כמו שהיא והוא לא רצה ״יותר״ ממנה…בשביל לעצור את צמיחתה הוא התחיל להגביל אותה כלכלית, ממחיש לה עד כמה היא תלויה בו כלכלית ולכן כדאי שתתיישר, כמו פעם, ותתנהג בהתאם לחוקיו ותורותיו.

יום אחד נמאס לה, היא פתחה הליך גירושין וביקשה חצי מכל מה שנצבר במהלך הנישואין. בעלה התקשה מאוד להיפרד מחלק ניכר מנכסיו ועשה כל מה שאפשר כדי לגרום לה להתחרט. זה לא עזר לו – היא היתה נחושה. למרות הפחד הכלכלי והתלות שלה בו, היא ידעה שעם חצי מהרכוש היא תוכל לעשות הרבה.

היו לה מטרות ותוכניות כיצד להגשימן והיא חיכתה כבר לחלוקת הרכוש כדי להוציאן לפועל. לאחר 3 שנות הליכים לא פשוטים, הם הגיעו להסכם שחילק את הנכסים.

היא לא בזבזה דקה. היה שם מספיק כסף ונכסים והיא לא חששה להקים לעצמה אימפריה קטנה ולנהל אותה בזהירות ובתבונה. כל שנה היא הלכה וצמחה, ובכל פסח שולחת לי ברכה עם לוגו של האימפריה שהקימה- תודה שעזרת לי לצאת מעבדות רוחנית לחירות כלכלית.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

כָּל אָדָם צָרִיך שֶׁתִּהְיֶה לוֹ אֵיזוֹ מִצְרַיִם, לִגְאֹל עַצְּמוֹ מִמֶּנָה מִבֵּית עֲבָדִים, לָצֵאת בַּחֲצִי הַלַּיִל אֶל מִדְבַּר הַפְּחָדִים, לִצְעֹד הַיְשֵׁר אֶל תּוֹך הַמַּיִם, לִרְאוֹתָם נִפְתָּחִים מִפָּנָיו לַצְּדָדִים.כָּל אָדָם צָרִיך כָּתֵף, לָשֵׂאת עָלֶיהָ אֶת עַצְמוֹת יוֹסֵף, כָּל אָדָם צָרִיך לְהִזְדַּקֵּףְ. כָּל אָדָם צָרִיך שֶׁתִּהְיֶה לוֹ אֵיזוֹ מִצְרַיִם. וִירוּשָׁלַיִם, וּמַסָּע אָרוֹך אֱחָד, לִזְכֹּר אוֹתוֹ לָעַד בְּכַפּוֹת הָרַגְלַיִם.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~רוצים לקבל את התכנים ישירות לנייד בערוץ הטלגרם שלנו ? לחצו כאן  https://t.me/storiesfromthepastweek