1. פתק מהרופא

לפני שנתיים וחצי היא נישאה לאהוב נעוריה, מי שהיה החבר שלה מאז כיתה יא, ונולד להם תינוק בן 5 חודשים. כשהיתה בחודש חמישי להריון הוא התחיל לצאת בלילות עם חברים, הולך לשתות בירה ולהתאוורר לדבריו. בהתחלה בימי חמישי, אחכ גם במוצ״ש ולקראת הלידה הצפויה כמעט כל ערב. כשהתחננה שלא יצא אמר שלא יכול לראות את הפרצוף הממורמר שלה והלך. כשנולד התינוק היא מצאה כל מיני תמונות בטלפון והוא נתן לה הסברים הזויים על בדיקת איכות המצלמה. סמסים שנויים במחלוקת עם החברה הכי טובה שלה קיבלו הסבר – הזוי בעיני – גם הם. בכל התקופה היא המשיכה לנהל את משרד יעוץ המס שלה, לשלם משכורות ל- 8 עובדים ולתת שירות מדוייק ללקוחותיה הרבים. במקביל במריבות שלהם שתדירותן עלתה ביחס ישר להתנערותו מהתא המשפחתי, הוא הקפיד להסביר לה שהיא לא נורמלית, פרנואידית ובדיכאון אחרי לידה. אמר שהוא מודאג ממנה, שלא בטוח שהיא יכולה להיות אמא במצבה הנוכחי ושאם זה ימשך יצטרכו לאשפז אותה. כמו שהאמינה להסבריו ההזויים ככה האמינה לו שהיא בדיכאון וצריכה טיפול פסיכיאטרי נוגד דיכאון ופרנויה אחרת תאושפז או שיקחו לה את התינוק. בקיצור הוא נכנס לה לראש ושיחק לה במוח. הסברתי לה שעצם העובדה שהיא מתפקדת ללא רבב בעסק הנפלא שהקימה, וכאמא כמעט חד הורית לתינוק קטן – מעידה שהיא לא בדיכאון קליני ושהתגובה שלה הולמת את הסיטואציה. ואז היא אמרה שאולי תלך לפסיכיאטר ותביא לו אישור שהיא נורמלית… פה חשדתי. מסתבר שבמשך שנים ארוכות הוא משחק לה במוח ומנהל אותה עד שהאמינה שבלעדיו היא לא שווה כלום, שכל הישגיה הושגו בזכות תמיכתו בה, אהבתו אליה ועצותיו החכמות, ובכלל שאם הם יפרדו עולמה יתמוטט. יושרה הפנימי עזר לה להאמין להסבריו המופרכים והיא הסבירה לי שעד שאין לה ראיות חד משמעיות היא מאמינה לבעלה ועדיין אוהבת אותו. רק לקראת סוף השיחה היא אמרה שאתמול הגיעה מעטפה מבית הדין הרבני עם בקשה ליישוב סכסוך שהוגשה מטעמו, ושזו הסיבה שבאה בעצם לפגישה. אמנם הוא שיחק לה בראש אבל מטומטמת היא לא וכסף היא מבינה היטב. היא קיבלה את הסברי שאם זה נראה כמו ברווז ומגעגע יכול להיות שזה ברווז, כלומר בגידה – ושאם תשיג ראיות לבגידותיו יש סיכוי שתקבל את כתובתה. היא פנתה לחוקר פרטי, ויומיים אחר כך כבר קיבלה לנייד סרטון וידאו ברור שלו ושל החברה הכי טובה שלה. רק אז הבינה באמת עד כמה הוא שיחק לה בראש, והאמינה לי שהיא לא צריכה פתק מהרופא.

מוסר השכל : לעולם אל תתנו לאף אחד להפוך אתכם למשוגעים ולשחק לכם בראש אחרי שגיליתם מה שגיליתם. קודם כל תאמינו לעצמכם ותבדקו. אם זה נראה כמו ברווז ונשמע כמו ברווז זה כנראה ברווז ולא הזיה שלכם.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. החיסכון שעלה ביוקר

במשך שנים בעלה לא סבלה את הוריה. לא משהו שלא רואים בהרבה מקרים, וחלק גדול ממריבותיהם נסב סביב סלידתו מחטטנותה של אימה, וסביב השתדלותו להימנע ככל האפשר מביקורים אצלהם. את הכסף שלהם הוא דווקא חיבב מאד, ובכל פעם שחשבון הבנק שלהם חרג ממסגרתו הוא שלח אותה לבקש מהם ״עזרה״. הוריה כבר הבינו שהוא לא בעדם, וכאבם על ריחוקה מהם לא הותיר אותה אדישה ועמעם אט אט את אהבתה אליו. מסתבר שעם נישואיהם לפני 9 שנים הוריה נתנו להם כסף כדי לקנות דירה. הסתבר שיש על שמה דירה נוספת שהוריה רכשו עוד כשהיתה ילדה ושכר הדירה ממנה שימש אותם במשך שנים. רישום דירת הילדות על שמה הביא לכך שמס הרכישה על דירת בני הזוג היה גבוה יותר בכמה עשרות אלפי שקלים. סכום מכובד שחבל להתעלם ממנו ובטח חבל לשלם סתם כך. כאב הלב על הכסף היא הסבירה לי, וככה החליטו לרשום את הדירה על שמו. רק על שמו. לא עלה בדעתם להחתים אותו על הסכם כלשהו, הוא היה בחור טוב והם סמכו עליו ב 100% והיו תמימים. כל כך תמימים. בשלב כלשהו היא פגשה במקריות בבנק את הבעל של החברה הכי טובה והתחיל ביניהם רומן שריגש אותה מאוד אך גם הותיר אותה עם מועקה גדולה. עד מהרה בעלה קלט את ההתכתבויות, שכר חוקר והגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני. ביקש להתגרש, לקבל את המשמורת על הבנות ולהוציא אותה מהדירה, שלטענתו נקנתה לו במתנה מהוריה. ומתנות כידוע לא מחזירים. הציג גירסה לפיה בגלל שלה כבר יש דירה, הוריה ביקשו לקנות גם לו דירה בשל יחסיהם המצויינים…עלויות הייצוג המשפטי במלחמה על הדירה היו גבוהות בהרבה מאותו חיסכון מס מלפני כמה שנים. רק כשהוא הבין שהגירסה שלו אינה עולה בקנה אחד עם כמות הסמסים המשמיצים שלו את הוריה, הוא הואיל השבוע לחתום על הסכם גירושין, למכור את הדירה ולחלוק אותה עימה בחלקים שווים.

מוסר השכל : גם אם חשבתם שאתם דופקים את המערכת ועשיתם תכנון מס גאוני, בדקו את כל ההשלכות כדי שלא תמצאו את עצמכם מפסידים הרבה יותר, ולעולם לעולם אל תמעיטו מערכו של הסכם ממון.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~