1. סיפורה של כתובה

הם נשואים כמעט 5 שנים וכבר הספיקו להביא לעולם נסיכה קטנטונת ולקנות דירת יד שניה. בשנתיים האחרונות הם לא הפסיקו לריב. הוא היה מגיע הביתה ומוצא אשה מרירה ״פרצוף תחת״, כך תיאר לי אותה, שהיתה מתוסכלת מהעבודה ומכך שבגיל 32 היא הבינה שהחיים הם לא הסרט ההוליוודי שהיא חלמה עליו, ושהוא אמנם נסיך אבל קצת מקריח וקצת שמן ולא מביא הביתה את המשכורת שתאפשר לה לחיות כמו בסרטים. עם כל מריבה האהבה שלו אליה הלכה ואזלה עד שכבר לא נשאר כלום בלב הגדול שלו וכמו כרוניקה של בגידה ידועה מראש מישהי אחרת נכנסה לוואקום שנוצר. הוא תמיד היה גבר של אשה אחת, ויום אחד הוא פשוט הודיע לה שהוא עוזב אותה, ארז תיק והלך. במשך שנה וחצי הוא עשה מה שהוא יכול כדי להגיע איתה להסכם, אבל היא סירבה ועשתה מה שהיא יכולה כדי לאמלל לו את החיים. לא מתגרשת ממך היא אמרה. אם אתה לא שלי אתה לא של אף אחת וחוץ מזה אני רוצה את הכתובה. 850,000 ש״ח הוא כתב ביום החתונה לבקשת אביה ובלי להעלות על דעתו שהוא חותם על שיק שאולי יצטרך יום אחד לפרוע. בדיון בבית הדין הרבני היא עמדה ובכתה ונסיונות שלושת הדיינים לשכנע אותה להתגרש בהסכמה נתקלו בחומה אטומה. בהכנה לדיון הבא ואחרי שניסינו למצוא כל סיבה אפשרית לשלילת הכתובה, הוא סיפר כבדרך אגב שהיא התגיירה בשבילו קצת לפני החתונה כי היה לו חשוב. היא אמנם ישראלית לחלוטין אבל בת של אנגליה, שהתנדבה בקיבוץ לפני 40 שנה והתאהבה בקיבוצניק שחום עור ופרוע בלורית, שלא טרחה להתגייר מעולם כי בקיבוץ זה לא עניין אף אחד. בהמתנה לדיון ביקשתי מעורכת הדין שלה לשוחח בצד והצגתי לה תמונות שלה מהפייסבוק מחייכת מעל סיר צדפות בלגיות וסמסים עם הודעות נאצה שנשלחו בשבת וביקשתי שנתגרש בהסכמה. הסברתי שהוא לא מעוניין להציג בפני הדיינים את התמונות שיובילו לביטול הגיור, החתונה והכתובה, ועל הדרך גם לביטול יהדותה של בתו, אבל אם לא תהיה ברירה זה יקרה. ממש עכשיו בדיון. חצי שעה אחר כך הדיינים נדהמו מהמהפך, חתמו על פסק דין לגירושין בהסכמה ואפילו סידרו להם את הגט על המקום כדי שאף אחד לא יתחרט.

מוסר השכל :

מי שגר בבית זכוכית שלא יידה אבנים ובמילים אחרות – זה לא רעיון טוב לדרוש כתובה כשאת גיורת שלא שומרת מצוות, זה אפילו יכול להגמר רע.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2. אהבת נשים

כמו בתמונת ראי לסיפור הקודם היא הפסיקה לאהוב אותו אחרי שנים של התעללות רגשית. שנים בהם דאג לומר לה כמה היא לא שווה כלום, אומללה, טיפשה, לא מעניינת ומעוררת רחמים בקרב הסובבים אותה. האמת היתה שהוא הרגיש כל כך קטן לידה שהיה חייב להקטין אותה כדי להרגיש שווה משהו. שנים שהיא שתקה ובכתה בלילות ולא סיפרה לאיש מה עובר עליה חוץ מלעידית חברת הילדות שלה, זו שמגיל 15 יודעת עליה הכל ושממנה לא התביישה בכלום כי כבר בתור ילדות סיפרו אחת לשניה הכל. חצי שנה אחרי שעידית התגרשה היא קיבלה אומץ והחליטה שזהו נגמר. הוא כצפוי היה המום ובאמת לא הצליח להבין מדוע היא מפרקת את המשפחה היפה שלהם. התכחש לכל התעללות רגשית והזהיר אותה לבל תספר לאיש מחבריהם על ההחלטה ההזויה שלה להתגרש, כי בטח תכף היא תבין שאין לה סיכוי למצוא מישהו יותר טוב ממנו ושתגיד תודה שהוא עוד רוצה אותה בכלל עם כל הטירוף הזה שלה. חצי שנה היא ניסתה לשכנע אותו להגיע להסכם ולהתגרש בטוב והוא המשיך לחיות בהכחשה. לא הצליח להתמודד עם העובדה שאחת כמוה תעזוב אחד כמוהו. ואז הוא מצא מוצא. הוא הגיע למסקנה שזה לא הוא זה היא. יותר נכון זו עידית. התחיל להאשים אותה שמנהלת רומן עם עידית ושבגללה היא עוזבת אותו ומפרקת את המשפחה. בהתחלה היא צחקה אבל הוא לא הירפה. התקשר להורים ולכל החברים מבשר להם בקול נכאים שהיא החליטה לעזוב אותו בגלל רומן עם אשה. כשזה הגיע לילדים של עידית בבית הספר הוא קיבל מכתב התראה עם איום בתביעת נזיקין של מאות אלפי שקלים. זה העיר אותו כמו מכת פטיש על הראש. הוא לא אחד שמסתבך עם תביעות. תוך שבועיים הוא הסכים לחתום על הסכם ואפילו להשאיר לה את הדירה היה לו רק תנאי אחד לחתימה – שהיא לא תוכל לחיות בה עם אשה. חתמה.

מוסר השכל – כשההזיה של הצד שכנגד היא פתח המילוט שלך, אל תחפשי את האמת. ובמילים אחרות – לפעמים זה רעיון טוב לזרום עם טענות מופרכות אם הן יכולות לעזור לך להשיג את מטרותיך.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3. עונש חינוכי

הם הכירו בפקולטה למשפטים. הוא סטודנט רווק ומבריק והיא סטודנטית נשואה ואם לבת, מבוגרת ממנו בעשור. הלימודים המשותפים הובילו לחברות ומשם לרומן סוער, לאהבה והנה היא מצאה את עצמה מתגרשת והוא מצא את עצמו מתחתן איתה עוד לפני סוף התואר. תוך כמה שנים נולדו להם שני ילדים, הוא היה עסוק עד מעל הראש במשרד שפתח והיא ניסתה לשרוד בחצי משרת אם. ברור שגם בהם השגרה נתנה אותותיה וכשני עורכי דין המריבות שלהם התחילו בחקירות נגדיות נמשכו במהלומות לשון מושחזות והגיעו לקיצן כעבור יום יומיים במייקאפ סקס סוער. באחת מאותן מריבות הוא איים שיגיש בקשה לישוב סכסוך, ועד סוף היום הוא שכח שבכלל אמר את זה. היא לא שכחה ולא נרגעה ואחרי שבוע ובעקבות ויכוח נוסף הגישה בעצמה בקשה לישוב סכסוך, מרגישה שמגיע לו עונש על איומיו, למרות שלא רצתה להתגרש ואהבה אותו מאוד. זה היה צעד אחד יותר מדי שהתחיל לדרדר לעבר נישואיהם כדור שלג שהלך וגדל. הוא נעלב עד עמקי נשמתו, הלך לישון במשרד ועמד על זה שילכו לגישור ויערכו הסכם ממון. כשהיא הבינה שהוא רציני היא נכנסה למגננה קשה והעלתה דרישות הזויות. הם מצאו עצמם בהליך גישור לקראת גירושין שנמשך 4 חודשים כשהיא ממש ממש לא רוצה להתגרש בעוד הוא מנצל את ההזדמנות ומתנה את חזרתם לחיים תקינים בחתימה על הסכם ממון לטובתו. בסוף ובדמעות, חתמה.

מוסר השכל : מי שלא מוכן לשאת בתוצאות שלא יחלק עונשים. ובמילים אחרות – זה לא רעיון טוב להגיש בקשה לישוב סכסוך אם את בכלל לא מוכנה להתגרש, זה אפילו יכול להגמר רע.